Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 32

  • 41 111
  • 745
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 1 970
Може би защото Вашият съпруг не гледа на нещата както някои жени - колата (каква е - червена), а е гледал, смятал мислил и решил, че термопомпата (климатика, то е същото, само че по народному климатик наричат това дето духа въдух, а има и друг климатик, който топли вода, пак е термопомпа но въздух-вода, най-ефективен е при подово) във вашия случай ще е по-ефективна.
Ненапразно по-горе казах - пелетите са добър вариант, ако няма газ или термопомпа.
Разбира се, термопомпата е ефективна до, пряко сили, минус 10, после вече зависи от марката и модела.
Лично аз минах на вариант котел на пелети, защото съм се топлил на климатик въздух-въздух и едно, не беше ефективен под нулеви температури (модела не беше от съвременните инвертори) а и непрекъснатото духане не ни понася, всеки има разбиране за комфорт.
Газ засега няма, всъщност там цената би била подобна, но с никакви практически чанчове, от сорта покупка-пренасяне-поддръжка на гориво и система.
Проучвах варианта за термопомпа вода-вода, но цената на сондажа в нашия район с куп скали ме отказа, излизаше половин къща на груб строеж....
Та така. Сега чакам газта, но май няма да я дочакам в този живот.... И мъкна пелети.

П.С. Имам съсед, който си сложи климатик въздух-вода и го ползва за преходните сезони, като стане по-студено си включва котела, цаната за ток е съпоставима  на разхода за пелети, спестява хамалогията и е по-автономен, не е нужно да зарежда някой котела през няколко дни.... Климатика грее водата в инсталацията на радиаторите, като се наложи просто превключва на котела.
Но си е едни 5-8 бона отгоре....инвестиция.

# 601
  • Sofia
  • Мнения: 559
Ние се топлихме 7 години/сезона на пелети и една на газ. Равносметката е, че разходите са напълно съпоставими, даже не съм сигурна, дали на пелети не превишавахме малко сумата за газ. Първоначално избрахме пелети, защото газта беше далеч, климатицити не бяха опция, термопомпите пък на мен лично ми бяха непозната материя(нямам идея 2010/11 какво и на каква цена се е предлагало). Е инвестирахме около 10000лв само за котела, а на втората зима докараха газта до нас, решихме да останем на пелети и да не купуваме толкова скоро 2ро котле... Голяма грешка, трябваше да се прежалим Grin За мен на газ е най-удобно и безопасно от към грешни изчисления/проектиране и изпълнение на системата. Термопомпите, особено земя-вода и вода-вода са по-добро и икономически изгодно(в дългосрочен план) решение, но в Бг са малко... екзотика. Особено земя-вода, лесно приложим и ефективен начин за отопление. В немскоговорящите страни вече ми се струва, че са най-голям процент като избран вариант за новостроящи се къщи и резултатите в киловати годишно потребление са впечатляващи в положителен смисъл. Много жалко, че отново сме на опашката.
Отплеснах се леко, извинявам се. Моят съвет е система съвместима с подово отопление, на пелети в мноооого краен случай.
Между другото и ние имаме съсед с термопомпа въздух-вода, ОВ инженер Simple Smile доволни са, къщата им е около 180м2 без сутерена, навсякъде подово, ако не бъркам най-висока сметка за ток миналата зима около 250лв(или пък средна може би), което си е добре. В тях е топло и според него и в най-студените дни не е имало осезаеми проблеми с термопомпата.
Стана дълго, надявам се да е полезно, обикновено си е сериозна главоблъсканица отоплението, а последствията, добри или лоши, ги "търпим" дълги години.

# 602
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Благодаря. Вече ми е по-ясно.  Определено няма да са пелети. Така или иначе ще сме със сондаж, та явно термопомпа ще е имал предвид. И камина с водна риза......нещо си.... Laughing  За всеки случай.

# 603
  • Мнения: 751
Ние сме на пелети, но почти целият първи етаж е с подово, радиатори имаме само в дневната, където сложихме дюшеме, но в кухничката до него пак е подово. От вратата се влиза в голям коридор с огромно емпоре, на практика втория етаж са само пътечки до стаите, останалото е отворено пространство. Миналата зима изкарахме така, отоплявайки първия етаж, но косвено и втория, защото нямахме врати на стаите даже Simple Smile. Изгорили сме към 4 тона пелети, според мъжа ми. Имаме външна и вътрешна изолация, дограмата не е кой знае какво, а прозорци много Simple Smile. Подовото беше много добро решение.
Ние искахме да си вкараме газ, но като ни отказаха, си купихме котле на пелети. Живяла съм в къща с духалки и климатици и не бих повторила, няма сгряване и това си е.

# 604
  • Мнения: 794
Тази година най-накрая си прекарах газ - голям благодат. Пак разбиваха, поразкъртиха, туткаха се 3 месеца, идваха 100 пъти, изгърмях няколко дни от отпуската, но резултатът е повече от отличен. Не бях съобразила само да прекарам подово преди това и не исках пак да разбивам, това го отчитам като грешка. Ако имате газ наблизо и очаквате да се включите в някакъв момент, помислете и за подовото преди това. Съседът беше на климатици, но и той прекара газ, зимата е люта при нас и не вървят много във върло студеното. Догодина ще мисля и за оградата, то и това голямо перо ще излезе.

# 605
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Газ - абсурд. Знам, че е ефективно отопление, но не го искам в къщата си.  И термопопма няма да е - само тя струвала около 14 -15 хил.  А и сме на сондаж и ще трябва втори за отпадната вода. За сега остават климатиците и камината с радиатори. Важното е прокарана инсталация да има....
Относно оградата - какво мислите за тези готовите бетонни елементи. Има доста семпли варианти и на картинка уж изглеждат добре.  Имаме около 150 м ограда и си е цифра. По-голямата част така или иначе ще е покрита с растителност откъм двора.

# 606
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Имаше една потребителка преди години, която отопляваше с климатици Дайкин къщата, и посочи доста ниски сметки за ток след първата зима вътре. За съжаление не помня подробности.
Климатиците при нас са задължителни, но за лятото.
Топлим се на камина с дърва и въздуховоди, и тъй като хола е доста топъл заради изложението, а слънцето отива чак следобед в детската, там понякога пускаме климатика да стопли, за да не палим камината. Стаята е малка, добре изолирана, и климатикът дори рядко включва. В хола обаче с климатик не може да се стопли, пробвали сме в по-топли зимни дни, защото с камината идва доста топло.
  Що се отнася до избора ни на отопление - на първо място е финансов. Ако не броим камината и комина, въздуховодите са едни евтини тръби. На второ - къщата е малка, а и по стечение на обстоятелствата аз съм си в къщи, и поддържам огъня. Но и да не гори известно време, с тази система се затопля почти моментално.

 Тъй като темата се чете от много хора с различни възможности, пускам и линк какво представлява при нас, за който се интересува от този вид отопление. Идеално е например за вила.
 Като въздушна риза служи пространството над горивната камера. Недостатъци естествено има, шумно е заради вентилаторите, миризмите се разнасят, а когато не се отоплява, ако не се затапят някак въздуховодите, могат да се ползват за подслушване Joy  https://sharenatorbichka.blogspot.com/2019/10/blog-post_9.html

Последна редакция: чт, 31 окт 2019, 07:46 от Ljuboznatelna

# 607
  • sofia
  • Мнения: 8 939
За сега остават климатиците и камината с радиатори. Важното е прокарана инсталация да има....
Където имате плочки като настилка, сложете подово. Просто още един кръг в отоплителната инсталация. Няма да е  непосилна сума.

Любознателна, страхотно е!!
Бюфета е един път!
Спомням си, че и входната ви врата беше невероятна и много добре реставрирана!

# 608
  • Пловдив
  • Мнения: 2 921
И ние ще сме с климатици Дайкин.Канални,с въздуховоди.По проект са ни дадени на първи етаж една 18ка,а на втори етаж една 12ка.
Къщата е с 20см ЕПС,на еркерите 32 ЕПС,на тавана 35 см вата.
Обща отопляема площ 200м2 чисто без с стени,РЗП е 255м2 по спомен.
Ще мога да дам повече инфо чак следващия отоплителен сезон.
Сравнителни сметки при различни видове отопление могат да се правят само да една и съща къща!Зависи и от желатата температура 21° -25 °,както и от зимата,височината на помещенията,района.Лошото е ,че в повечето случаи се пише еди каква си квадратура и еди каква си сметка,и доста хора биват подвеждани.Всеки има част ЕЕ и ОВК,които ако са реални(лесно се проверява на теория),може да направи съпоставка с друг проект.
Желателно е, конкретния вид отопление да е решено преди изготвянето на проекта.
Любезнателна,толкова рядко ,ама наистина рядко виждам абсолютна корелация между интериор и екстериор.Адмирации!

# 609
  • Мнения: 1 624
И ние искаме термопомпа земя-вода, но сондажите са много скъпи.

Ако някой намери изгоден вариант на тези термопомпи нека да сподели.
Иначе ние сме се насочили към термопомпа въздух-въздух с подово отопление (за отопление) и конвектори за охлаждане.

Не съм фен на пелетитие - едно че и те замърсяват въздуха в района, друго че трябва да се грижим за доставка, складиране и т.н.

# 610
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
nelina_london, с какво хубаво кожухче ще е облечена вашата къща! Винаги ми е било интересно да знам как се живее в пасивна къща, надявам се по-нататък да споделиш летни и зимни впечатления!

# 611
  • Пловдив
  • Мнения: 2 921
nelina_london, с какво хубаво кожухче ще е облечена вашата къща! Винаги ми е било интересно да знам как се живее в пасивна къща, надявам се по-нататък да споделиш летни и зимни впечатления!
Обезателно ще споделя.Нискоенергийна е къщата по проект.Посетих пасивна къща в Марково с  26см ЕПС.Отоплението и беше решено с конвектори с една термопомпа  от 4кw(по спомен) за 300м2 РЗП.
Доколкото знам пък Пасивната къща край София се топли само с един канален климатик 9ка.

# 612
  • Sofia
  • Мнения: 559
Nelina може ли инфо за изолацията, от къде купувахте, един пласт ли е и как я поставяхте? А основите как и колко изолирахте? Мерси!
За могото фактори си права, но споделен опит е все пак някакъв ориентир, когато някой проучва. Все пак мисля всички сме на ясно, че всичко е относително и доброто за един е неприемливо за друг.

nellytan, така е, сондажите са скъпи, а необходимият дебит е сериозен и преди сондажа напълно непредвидим. Но това са системите водо-вода. Земя-вода изисква вкопани серпентини, вече почти само по периферията на парцела, а не хорионтални, както се изпълняваше до преди време. Нещо такова по вътрешната част на оградата:



Аз открих две фирми, които изпълняват такива системи, но дали могат да изчислят грамотно трасето, така че да е достатъчно и работещо, не знам. А отзиви и опит не намирам из нета...

# 613
  • Пловдив
  • Мнения: 2 921
Di Gi,ЕПС 20см поръчваме на Баумит.Идва само след 3 дни.На еркерите е 2 слоя.Сложили сме само първия защото чакаме дограмата и от нея ще се определи точната дебелина на втория слой.Използваме бездюбелното лепило на Баумит-стар контакт.Направихме проба със залепени парчета стиропор на бетон и се държи доста по-добре от пяната за стиропор на Weber .Ще дюбелираме само в бетона с дюбели да 20см ЕПС.
Изолацията на основите отвън е с 10см  ХПС,а на пода с 12см ХПС.
Но,най-важно е проектирането-изложение,засенчавания,дограмата също е съобразена  с определен коефициент,входната врата също.
Ще имаме и принудителна вентилация с рекуператор.

# 614
  • Бургас
  • Мнения: 1 459
Сподели какви са ви параметрите на дограмата, като брой стъкла 2 или 3. Вид стъкло бяло, 4 сезона, К.
Аз съм решила на прозорците, които ще са с 3 стъкла вътрешното да е бяла и разстоянието между него и другите 2 го умуваме, еднакво или различно.
Като равносметка да кажа, първа копка 17.09 и към 2, 3.11 първа плоча. Причини обективни и субективни, но това е.

Общи условия

Активация на акаунт