Държите ли детето да е кръстено на свекър/ва или майка/баща

  • 8 408
  • 139
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 560
Имам две познати, на които преди години не им позволиха да си изберат имената на децата си. На едната посто й заявиха, че детето ще се казва така и точка. Не пропуснаха съжалително да цъкнат с език , че роди момиченце, а не момченце.  Другите пък, друго двайсе. Понеже свекървата е имотната баба с кинтите, заяви директно, че ако не го кръстят на нея внучето, пак момиченце, няма да ги погледне повече и няма да им помага. Е, на нея го кръстиха. Аз сигурно бих бира от развелите се, ако  се опитат по такъв начин да ми наложат нещо толкова важно,  като името ва единственото ми дете. Не за друго, ама такова неуважение и тиратично незачитане на мнението и желанието ми не мога да го преглътна и бих се замислила сериозно дали таткото и моя човек. 

# 61
  • Мнения: 18 560
Имам две познати, на които преди години не им позволиха да си изберат имената на децата си. На едната посто й заявиха, че детето ще се казва така и точка. Не пропуснаха съжалително да цъкнат с език , че роди момиченце, а не момченце.  Другите пък, друго двайсе. Понеже свекървата е имотната баба с кинтите, заяви директно, че ако не го кръстят на нея внучето, пак момиченце, няма да ги погледне повече и няма да им помага. Е, на нея го кръстиха. Аз сигурно бих бира от развелите се, ако  се опитат по такъв начин да ми наложат нещо толкова важно,  като името ва единственото ми дете. Не за друго, ама такова неуважение и тиратично незачитане на мнението и желанието ми не мога да го преглътна и бих се замислила сериозно дали таткото и моя човек. 
Аз също. За мен това са безволеви хора, пълни малоумници с извинение. Да не говорим да имам такъв мъж, който в тази ситуация да не ме подкрепи. Не мога да си представя такова нещо,че някой можело да ми заяве как ще се казва моито дете.Как може да има подобни мекотели и да не могат да се опълчат. Ама така е като си зависим и всичко опила за пари,и като ти е толкова акъла...
Не само ще се разведа,но и дете няма да видят такива баби.

# 62
  • Мнения: 10 807
Аз май и друг път съм споделяла. Леля ми е изоставена от мъжа си в родилното, щото не искала да кръсти детето там както родата му иска. Развели са се, аз не съм го виждала никога този индивид, ама то май и братовчед ми не е... Абе ужасна работа, аз за това толкова ненавиждач тази традиция...

# 63
  • Мнения: 2 560
Ами, какво да ти кажа. Питала съм ги и двете защо приемат положението, коментарите бяха " оф, не ми се занимава да се разправям". Аз бих се разправяла и то как, ама разни хора, разни идеали, нали така беше приказката.

# 64
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
Аз май и друг път съм споделяла. Леля ми е изоставена от мъжа си в родилното, щото не искала да кръсти детето там както родата му иска. Развели са се, аз не съм го виждала никога този индивид, ама то май и братовчед ми не е... Абе ужасна работа, аз за това толкова ненавиждач тази традиция...

Леля ти трябва да се радва,че навреме се е отървала от такъв Мунчо.То това не е мъж.
Чудя се и на такива,като онзи свекър,който черпил,защото мислел,че му подновили името.Хората черпят,защото им се е родило внуче.Без значение как се казва.

На свекърва  ми името не е остаряло. Тя искала да кръстим детето Наталия и мрънкала на съпруга ми.Без аз да знам.Обаче Наталия се казваше бившата му приятелка,която му създаде големи проблеми в миналото и той не иска даже да чува това име...

# 65
  • Мнения: 2 465
Поверието е, че ПЪРВО дете не се кръщава на починал човек. Дори да си суеверна, няма никакъв проблем да кръстиш второто си детенце на някой от родителите.

Би могла също да го кръстиш на брат си или сестра си, ако имаш такива. Щом уважаваш традицията, нека има по едно детенце, кръстено на всяка от фамилиите.

# 66
  • София
  • Мнения: 12 374
Държах да не е кръстено на никого.
И ние с мъжа ми бяхме така.

Имахме 2-3 ''работни'' имена, едно от които отпадна, тъй като е арабско - той се притесняваше, че в училище ще й се подиграват. Нито едно от имената не беше свързано с някой наш роднина.

# 67
  • София
  • Мнения: 28 571
Държах да не е кръстено на никого.
И ние с мъжа ми бяхме така.

Имахме 2-3 ''работни'' имена, едно от които отпадна, тъй като е арабско - той се притесняваше, че в училище ще й се подиграват. Нито едно от имената не беше свързано с някой наш роднина.
Същата ситуация и при нас Smile
След като разбрахме пола, казах на мъжа ми да измисли няколко имена, които харесва, аз също измислих, след няколко дни го попитах дали е готов, каза ми, че е измислил само едно, което за невероятен късмет се оказа и в моя списък.

# 68
  • Пловдив
  • Мнения: 191
Приятелят ми много държеше детето да носи името на баща му . Честно казано,не обичам имена завършващи на -мир ,както е в случая ,нито пък искам да бъде кръстено баш като дядо си. Бих склонила да е с буквата , но най-вече понеже имам вече 2 имена с тази буквичка ,които много ми харесват. Но най-голямото ми желание е детето да е кръстено на себе си , да не е на баба/дядо/учинайка и тн . Но аз бях бременна в 5-та седмица,когато ММ съобщи на родителите си и те веднага почнали да напират да е на тяхната рода. То детето още беше с размер на сусамове семе,те вече име му избраха >< . Та сега усещам как ще имаме малко търкания по тази тема.

Иначе майка ми ми е разказвала как при моето раждане имало още една млада майка,която родила момиченце и искала да го кръсти на свекървището и избрала името София. Но свеки се казвала Софка и била почнала да крещи и да вдига скандали в родилното отделение как ако ,,т'ва не се казва Софка ,хич да не ми го води у дома'' . Та София станала Софка ...

# 69
  • Мнения: 18 560
Ще имаш проблеми вероятно, щом отначалото напират, а и мъжа ти държи. Не се предавай моля те. На мен ако така ми бяха казали, щях да им стопирам мераците и напук щях да си избера неутрално име. Много против съм такива вмешателства.

# 70
  • София
  • Мнения: 28 571
Приятелят ми много държеше детето да носи името на баща му . Честно казано,не обичам имена завършващи на -мир ,както е в случая ,нито пък искам да бъде кръстено баш като дядо си. Бих склонила да е с буквата , но най-вече понеже имам вече 2 имена с тази буквичка ,които много ми харесват. Но най-голямото ми желание е детето да е кръстено на себе си , да не е на баба/дядо/учинайка и тн . Но аз бях бременна в 5-та седмица,когато ММ съобщи на родителите си и те веднага почнали да напират да е на тяхната рода. То детето още беше с размер на сусамове семе,те вече име му избраха >< . Та сега усещам как ще имаме малко търкания по тази тема.

Иначе майка ми ми е разказвала как при моето раждане имало още една млада майка,която родила момиченце и искала да го кръсти на свекървището и избрала името София. Но свеки се казвала Софка и била почнала да крещи и да вдига скандали в родилното отделение как ако ,,т'ва не се казва Софка ,хич да не ми го води у дома'' . Та София станала Софка ...
Важното е да се разберете двамата. Останалите нямат право дори на глас.

Моето мнение е: Детето има име на тяхната рода – фамилното. Бащиното също идва от (страна на) бащата. Справедливо е поне едно име да е от майката.

# 71
  • София
  • Мнения: 12 374
Като толкова държи - да забременее, износи и роди, пък после да избира име. Егати и мъжете има, честно.

А историята с крясъците в родилното и как хубавото име София е станало на грозното Софка направо ме разби. Майка ми ме е родила на 1-ви януари, Васильовден. Имам и прадядо Васил при това - очаквал е да съм Василка или поне Весела. Нищо подобно, майка ми е избрала име, несвързано с роднини и празници. Баща ми я е подкрепил изцяло, голям шум се е вдигнал, но не е отстъпил.

# 72
  • Пловдив
  • Мнения: 191
Определено няма да го кръстя на свекър си, колкото и да се тръшкат. Като цяло май целият проблем идва от факта,че родителите на ММ са над 60 г. И имат едно остаряло мислене. Забавното е как пред мен гък не са казали за име,а само на сина си мрънкат 😁

Иначе и аз му предложих на моя той да забременее и да го кръсти ако иска и на любимата си група,ама не е навит.

# 73
  • Мнения: 2 430
Абе то забременяването и раждането ок, жената ги прави. Но и мъжът после гледа бебе уикенди, по нощите, ходи на работа и  слуша постродилни депресии. Освен това той често е и посредник между изнервената майка и родителите си. Така че сигурно и той има право да си каже мнението за името.

# 74
  • София
  • Мнения: 22 948
Айде само да не ги жалим татковците, не мисля, че им е по-трудно от на нас. Wink.
Иначе има право да си каже мнението, разбира се, но аз лично му казах, че съм си избрала име и не смятам да правя компромис. Grinning Все пак наистина второто и третото име идват от мъжа.

Общи условия

Активация на акаунт