Държите ли детето да е кръстено на свекър/ва или майка/баща

  • 8 363
  • 139
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 28 106
Определено няма да го кръстя на свекър си, колкото и да се тръшкат. Като цяло май целият проблем идва от факта,че родителите на ММ са над 60 г. И имат едно остаряло мислене. Забавното е как пред мен гък не са казали за име,а само на сина си мрънкат 😁

Иначе и аз му предложих на моя той да забременее и да го кръсти ако иска и на любимата си група,ама не е навит.
Тук не съм съгласна, проблемът не е в тях, а в приятеля ти, доколкото разбирам това мислене го има и той: "Приятелят ми много държеше детето да носи името на баща му...".

# 76
  • Пловдив
  • Мнения: 191
Права си донякъде, но понеже техните са си инати и от едно време са обяснявали на 2мата си сина как трябва да кръщават първородното на баща си . Поне ММ почва да осъзнава,че детето не трябва да е с името на баща му. Затова и написях ,,държеше". Имаме още няколко месеца да разрешим този въпрос.

# 77
  • Мнения: 11 783
Аз казах и по-рано моето мнение, избора е на двамата родители...не смятам, че е от значение кой колко прави за детето, кой ражда, кой пък гледа...това кой както си го нареди в семейството е освен раждането де хохо  Laughing .
Мисълта ми е, че за децата за каквото и да става въпрос  смятам, че родителите имат равни права при вземането на решения и никой друг няма право да се меси, и не само за имена.

Относно безумните истории - Баща ми са двама братя, та ражда се брат ми първо внуче, носи буквата прави му се влог 100лв (на времето много пари хаха), ражда се братовчед ми (на чичо ми) носи цялото име - влог 1000лв , раждам се аз не нося нищо на никого Grinning за мен няма влог  ooooh! . Просто недоумявам...

# 78
  • София
  • Мнения: 28 106
И свекърът ми е голям инат и много държи светът да се върти около неговите желания. В такава ситуация е още по-важно да се разберете двамата с мъжа ти.

# 79
  • Мнения: 440
Оо и аз като съм се родила дядо ми не е искал да ме вижда, понеже много е искал да нося името на баба ми, но майка ми е решила, че тя вече има кой да й носи името (братовчедка ми е кръстена на нея), и за това избира да ме кръсти на нейните родители. Била съм на около 6-7 месеца, когато ме е видял за първи път и то за около 1мин. и е казал на баща ми: Не прилича на никой от нас!
Безумия от старите ленти са това Grinning

# 80
  • Мнения: 18 503
Безумия вярно. Не приличало на тях😂 ми то това си е лотария,каквито гени надделеят-такива. Моята като прилича досущ на свека, и това е факт(защото те с мм са еднакви ама копи пейст), ако ще да се пръсна от яд-това е положинието. За мен пак си е най-красивата. Дори и от свекъра намирам черти у нея,а от нашата рода нищо. Всеки ден търся нещо от мен,еми няма,няма(макар че ми казват,че имало и на мен)
 Еми това е. Шанс и разпределение на гените.Наука и природа.

# 81
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 237
Името на детето би трябвало да се харесва и на двамата родители.
Естествено и таткото има право на мнение.
Но когато свекърите изявят претенции за името ,започват да настройват таткото ,той застава на тяхна страна и тримата започват да тормозят бъдещата майка,е тогава картинката става много грозна.
Мъжът би трябвало да застане на страната на бременната си жена и да се погрижи за нейното спокойствие.Не да я притиска и разстройва.
Майката също заслужава някакво уважение и подкрепа.
Не е нормално тя да носи това дете 9 месеца,да го роди и после цял живот да го нарича с име,което не харесва.

# 82
  • Кърджали
  • Мнения: 10 227
Аз много държах името на децата да изберем и двамата с мъжа ми. Всеки си имаше свои си критерии, но в края на краищата постигнахме съгласие. Опити за намеса от страна на неговата рода не е имало (там на тази традиция не се държи много много), майка ми се опитваше да ми обясни, че трябвало да избера да кръстя бебето на свекърва ми, с две думи казах че няма да стане. Името е избрано и толкоз. Сестра ми пък не била харесала името, казах ѝ че не ме интересува.
Когто бях бременна със сина ми, мъж ми беше казал че мога да избера каквото име искам. Аз се бях спряла на две и накрая все пак заедно избрахме едното от тях. Пак се намери кой да каже, че не било хубаво името, т напомнях че е важното на мен да ми харесва.
И двете деца, както и по-рано писах, не са кръстени на никого (под кръщаване разбирам да вземе цялото име или поне доста подобно). От това някак си нарочно избягах. Исках да си имат техните си имена.

# 83
  • Мнения: 440
Имам едни познати, жената е българка, а мъжа й - грък. Като забременя милата, имаше много притеснения за името, понеже не знаеше как стоят нещата с традициите там в Гърция, седнали говорили една вечер, и той й казал, че това при тях го нямало - детето да е кръстено на някой от родата, достатъчно им е че презимето и фамилията са на мъжката страна. И така поуспокоиха се нещата, но тя реши че ще им даде някакво уважение и ще го кръсти на свекърва си.

# 84
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 237
Аз обратното знам за Гърция-че повечето спазват традициите и кръщават на свекър и свекърва.Държат си на гръцките имена и няма разни измишльотини...
Имам гръцка жилка и доста роднини там и съм останала с впечатление,че са по-консервативни и са традиционалисти.
Е разбира се винаги има изключения..

# 85
  • Мнения: 440
Аз обратното знам за Гърция-че повечето спазват традициите и кръщават на свекър и свекърва.Държат си на гръцките имена и няма разни измишльотини...

Ами кой знае, не съм го преживяла от първо лице, но това знам просто като инфо от нея. А може и според района да зависи, той мисля, че е от по-южна Гърция ако има нещо значение..... знам ли..... Bowtie

# 86
  • Мнения: 1 418
Изобщо не ни е минало шрез ума да кръстим на някой. Имаме хубави имена в семейството.Но не бяха нашето име.Това което избрахме ни дойде от вътре и си й писйожда прекрасно.Детето си е индивидуална личност и си има свое име 😊Иначе не е лоша традиция особено ако човекът на който кръщаваш е добър!
Но пък да си кръстиш детето Нунка..защото така трябва..еми сори..

# 87
  • Мнения: 783
Имам съученичка Стойна-свекървата натиснала,ако не е на нея,да освобождават уж подарения по-рано апартамент.Момичето се представяше като Соня и чак при дипломирането разбрахме,че е Стойна,видяхме на дипломата.Тя плака неутешимо и не дойде на бала.По-късно си смени името,но бяха перипетии и отне доста време.И като стане въпрос за тази традиция,все за Соня се сещам-дали въпросната свекърва е била щастлива,че така се е чувствала внучка й заради нея.
Каквото и да решите с мъжа ти,дано имате възможност да си решавате сами,без натискане и угаждане.Леки бременност и раждане!

# 88
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 237
Две сестри-Гинка и Наталия.
Гинка-кръстена дословно на свекървата.Жената заслужава,помогнала е много на младото семейство.Обаче точно за името се заинатила ,държала да е дословно на нея и снахата отстъпила.
Наталия-кръстена е на тъщата.
Сега момичетата са на 17 и 14 години.
Гинка мрази името си,чака с нетърпение да стане на 18 и да го смени на Грета.

# 89
  • Мнения: 11 737
На времето имах познати сестрички Пенка и Калинка. Предполагам Калинка е  Калина, но бяхме деца. Интересното е, че тогава не харесвах и двете имена.

Общи условия

Активация на акаунт