Държите ли детето да е кръстено на свекър/ва или майка/баща

  • 8 409
  • 139
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 10 807
Като чуя Пенка и все се сещам за една знойна танцьорка, която беше в Шоуто на Слави. Имаше състезание някакво, излезе мацка и половина, то лице, то тяло, то чудо, танцува убийствено. Как се казваш? Пенка... FrowningThinkingRage Аз лично теглих едни сочни майни на цялата и рода...

# 91
  • Мнения: 2 757
На времето имах познати сестрички Пенка и Калинка. Предполагам Калинка е  Калина, но бяхме деца. Интересното е, че тогава не харесвах и двете имена.

Това ме подсети за две сестри, които познавах от училище - Златка и Калинка.
Имаше някакъв бум на Златки в началото на 80-те. Явно по това време е било харесвано име или е имало много баби за "уважение".

# 92
  • Мнения: 25 615
Хм, в моето детство внучките на баба Златка ги кръщаваха Златина.  Simple Smile

# 93
  • Мнения: 2 560
Братовчедка ми има колежка Златичка.

# 94
  • София
  • Мнения: 12 374
Не знам какъв трябва да си, за да си кръстиш детето Пенка. Да, старо бг име, с традиции и дрън дрън, но за мен лично има един дълъг списък от нашенски имена, които просто звучат нелепо. Сори, ама не сме в 19в. вече. И Пенка, Пенчо, Цонка и прочие имена са отврат.

# 95
  • Мнения: 11 843
Преди десетина година мои познати кръщават детето Георги на дядото Гецо, сестра му на дядото каза - Е че Гецо е по-хубаво от Георги  Crazy

# 96
  • София
  • Мнения: 12 374
Преди десетина година мои познати кръщават детето Георги на дядото Гецо, сестра му на дядото каза - Е че Гецо е по-хубаво от Георги  Crazy
Георги е хубаво име, но Гецо..айде нЕма нужда Simple Smile

# 97
  • Мнения: 10 807
Познавам Пенчо Пенчев, на 29-30 години. Обаче някак името си му пасва на него, колкото и остаряло да е.

# 98
  • Мнения: 339
На времето имах познати сестрички Пенка и Калинка. Предполагам Калинка е  Калина, но бяхме деца. Интересното е, че тогава не харесвах и двете имена.

Това ме подсети за две сестри, които познавах от училище - Златка и Калинка.
Имаше някакъв бум на Златки в началото на 80-те. Явно по това време е било харесвано име или е имало много баби за "уважение".

Майка ми се казва Златка, кръстена е на дядо си Златил. Отива ѝ, защото е човек със златно сърце Simple Smile. Наистина заслужава, ако един ден, живот и здраве, стане баба, детето да бъде кръстено на нея, но макар че съм свикнала с името, не ми харесва. Не ми допадат и производните Златина и Златея. Не бих дала на детето ми име, което не ми харесва..
Иначе и аз знам един Пенчо на 29-30 години, както и един млад Генчо.

# 99
  • Мнения: 2 475
Някак си, момчетата/мъжете не приемат тези стари имена толкова драматично. Но женските отнасят голямо вайкане. Винаги ще го мисля - името не изгражда образът, ако си добър човек, на никого няма да му пука , че името ти е смотано. Ако някой ти се подиграва за него, това ще е един от най-малките му недостатъци. Ерго , не ти трябва такъв в живота.
А пък Стойна , между другото, е съвсем нормално име.
Като не казвам, че е ок бебета да се кръщават Гичка, Цецка и т.н., смятам , че в днешно време е изключително безотговорно от страна на родителите да дават такъв труден старт на децата си, само за да се угоди на някой кисел дъртак.

# 100
  • Мнения: 447
Ох, сетих се за една позната, младо момиче, рано роди и двете си деца, което не е лошо разбира се, но явно наивността й изигра лоша шега и за всичко се съгласяваше с мъжа си и родителите му, та.... първото го кръсти Галя, второто Петко, децата сега са на 7 и 3 годинки, и като излизаме по градинките и ми е много странно като чуя: "Петко, не яж пясъка!" Някак името не го свързвам с малко човече!
И сме я питали, защо така го кръсти, не като укор, по-скоро от любопитство, и тя ни отговори, че свекърът й казал, че те живеят в неговата къща, хранят се на неговата маса, и ако това не е причина да му се продължи името не знае кое е!

# 101
  • Мнения: 25 615
Ами, ето! Хора, които са склонни да поддадат на натиска на родителите си относно избора на име на собствените им деца, просто не са готови за родителство. Отделно пък напълно комерсиалните решения от типа „Име за апартамент/къща/етаж“ или „По 1000 лв. за буква“.
Жалко за децата...

Кръщаването на баби и дядовци трябва да е израз на искрено уважение към човека или традицията, а не в резултат на външен натиск.

# 102
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
Аз познавам една германка,която кръсти децата си Пенка и Стоян на българските си свекъри.Много и харесвали имената и традицията също..Дори мъжа и остана потресен.А свекърите въобще не очакваха.
Пенка София.

На нея и звучи като Бианка,Иванка..

# 103
  • Мнения: 25 615
Хайде да не споменавам култовите имена на децата на една съфорумка, които може би още гордо се развяват в подписа ѝ.  Laughing

# 104
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
Да,но тези деца живеят в чужбина.И там може би Цанка е екзотично име.

Общи условия

Активация на акаунт