Как се подготвяте за работната седмица?

  • 13 733
  • 201
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 310
как всичко пак се завъртя около храната Smile

# 91
  • София
  • Мнения: 13 737
На мен лично храната ми е най-времеемката и трудоемката.
Всичко друго се прави от съответните уреди и остават реално едно минаване с мопа и миенето на баня (то си влиза в къпането ми или това на съпруга ми) и на прозорци (което пък не е толкова често, а и у нас има много "работна ръка").

# 92
  • Мнения: 29 164
А у нас няма никаква работна ръка, за това прозорци не мия, викам човек два пъти в годината, но явно тук в темата трябва да се пише за заготовки и храни! #Crazy
А подготовката за работната седмица не включва само едното ядене, не за всички то е приоритет!

Последна редакция: вт, 26 фев 2019, 17:10 от Не се сърди, човече

# 93
  • Мнения: 8 926
Fever, вие сте просто много хора. Надявам се да не се очаква само от теб готвенето, иначе наистина ще е много трудоемко. У нас се яде основно домашно приготвена храна, но няма проблем да предложа едно нещо повече от веднъж. Детето е капризно, но пък яде малко, ММ не е капризен, но тъй като редовно работи от вкъщи, трябва да има и за обяд храна. Имам идеи какво ще готвя, но чак планове - не.

# 94
  • WonderLand
  • Мнения: 3 896
Аз съм от хората, които планират седмичното си меню за дните, в които съм на работа в офиса и никога не съм имала проблем с това какво ми се яде или не. В менюто си планирам винаги по 5 неща, които са подходящи за вечеря и обяд на следващия ден в офиса, като винаги едно от тях е супа. Не ги глася по дни, просто за всяка рецепта си приготвям зеленчуците и месото в кутийки или буркани, които прибирам в хладилника или камерата. Така като се прибера от работа решавам кое от тея 5 неща ни се яде и го готвя. Ако ни се хапва нещо специално, което е извън менюто просто го правя през почивните дни, освен ако не е нещо, което става хипер бързо. Ако нещо в менюто остане несготвено го прехвърлям в менюто за следващата седмица. Така обаче до сега това се случвало макс 2 -3 пъти, защото когато храната ти е планирана имаш едно нещо по-малко за което да мислиш през деня и едно задължение по-малко, което да свършиш, а и е по-лесно да врътнеш нещо по-завъртяно през седмицата. Чуденето "какво ми се яде" се случва веднъж седмично и после просто живеем с решението си, в крайна сметка храната не е смисълът на живота ни и можем да оцелеем ако днес е вторник и ни се яде пица, но в менюто има боб, ще ядем пица в събота, голяма работа.
Решаваш какво им се яде на другите?
У дома мъжът ми ни пита с детето какво ни се яде и тогава решава. Когато ни се яде пица или нещо ''купешко'', или поръчваме, или отиваме на място в някое любимо заведение. Не си представям как той ще каже ''Аа, не, пица - в неделя, щото по план-график днес е ден за пиле за ориз''. Абсурд.

Разбира се, не виждам какво те смущава. Мъжът ми не е капризен, яде каквото аз сготвя, аз ям каквото той сготви когато се случи така, че той трябва да го прави, все пак менюто е съгласувано и с него, деца нямам, но и да имам пак ще е същото. Претенциите за храна се обсъждат в събота и задоволяват през почивните дни. Аз не съм готвачка на пълен работен ден, че да угаждам на това на кой какво му се е дояло след като над 10 часа съм била на работа. Като малка бинаги съм ядяла това, което мама е сготвила, като не ми се е ядяло съм яла каквото има или каквото си направя сама, а не да мрънкам на мама, при мъжа ми е било същото. За мен пък е лудост да купувам готова храна или да поръчвам пици, вместо да запретна ръкави и да приготвя храна си сама, по мой вкус с проверени и качествени продукти. И да, говоря от първо лице, защото вкусът за храна на ММ е същия като моя. В моето семейство това работи от около година - две насам без драми. Проблем не виждам.

# 95
  • София
  • Мнения: 12 374
При нас е различно, винаги се питаме един друг кой какво иска, в т.ч. и детето. Не сме капризни, просто нямаме план - решаваме на момента. Но и през седмицата не се правят някакви сложни творения.
Както и да е. Темата наистина изцяло се завъртя около яденето.

# 96
  • Мнения: 29 164
И според мен всеки да си живее и готви както и каквото желае и както го разбира....купешка храна и аз не обичам, това не значи, че у нас не се поръчва, детето и ММ я ядат, аз си ям нещо сготвено!  Щом в една къща е постигнат консенсус и членовете се хранят с това, което е преценил основният готвач - т. е. мама проблем няма! Все пак мамите не сме професионални готвачки, работим, отсъстваме от къщи не може всички капризи да задоволим...! Но ако имаме време и можем, пак лошо няма!

# 97
  • Мнения: 46 636
А у нас няма никаква работна ръка, за това прозорци не мия, викам човек два пъти в годината, но явно тук в темата трябва да се пише за заготовки и храни! #Crazy
А подготовката за работната седмица не включва само едното ядене, не за всички то е приоритет!
То споменаването няма нищо лошо, напротив, може да е улеснение за друго домакинство с подобни навици и вкус, но постранни са въпросите - що ядете това и какво ви се яде Simple Smile
Така че и аз ще помоля, споделяйте, взимайте идеи, но няма смисъл да се разводява темата с - Еее, ама защо така? Ами защото това е най-удобният и лесен начин конкретно за това семейство Simple Smile

# 98
  • На морето!
  • Мнения: 5 792
Никога не съм предполагала, че някой може да си направи заготовка нарязан лук в кутийка /все пак нарязването на глава лук отнема от 30сек до 1мин./, свежестта на нарязаните току-що зеленчуци изобщо не може да се сравни с тези рязани преди 2 дни и прибрани в хладилник.
Аз съм в другата крайност, не само че не приготвям заготовки и не замразявам храна, ами и купувам точно толкова продукти, колкото са ми необходими за конкретната рецепта. Обичам всичко да е прясно и свежо по възможност. В хладилника имаме яйца, мляко, сирене, кашкавал, вино и бурканчета със сосове и сладка. Толкова. Зеленчуци купувам от пазара на път за къщи всеки ден.
Иначе в неделя си помагам като гладя натрупаните през седмицата дрехи за гладене, чистим основно, правя "профилактика" на бюрата и раниците на децата и мързелува. Няма по-добра помощ в почивните дни от пълноценната почивка за мен.

# 99
  • София
  • Мнения: 39 078
Вторник е. Какви ти заготовки и подготовки - всичко е изядено, дрехите са избухнали, подът развива разумна цивилизация....😁

# 100
  • Мнения: 3 982
И ние не правим заготовки. Рязането на зеленчуци, колко да отнеме, десет минути. Готвим на момента, с пресни продукти, през седмицата предимно лесни неща. Пържоли и салата, паста, разни фритати, бързи супи, омлети, салати... Не сме по десертите, малката налита само на плодове, което ме улеснява супер много.

# 101
  • WonderLand
  • Мнения: 3 896
И аз се чудих на заготовките преди да пробвам, беше ми странно и си мислех, че е абсурдно, но ей на, днес готвенето на боб ми отне макс 10 минути престой в кухнята заедно с почистването. Като имам всичко нарязано и готово съм много по-мотивирана да сготвя нещо, отколкото ако тепърва трябва да режа и мия зеленчуци например.

# 102
  • Мнения: 29 164
При мен готвенето днес отне не повече от 15 мин. Имах сварено пиле /за 15 мин. в кукъра от снощи/ Избелих картофите, сотирах праз и пащърнак, завъртях един път пелешките порции и добавих картофите, сол, куркума, чубрица и червен пипер и хлопнах капака на 7 минути и готово! Simple Smile

# 103
  • Мнения: 11 260
Е не, честно ли държите с дни нарязан лук и чесън в хладилника? Слагала съм за половин час, ако го нарежа малко по-рано, отколкото ми трябва (в затворен съд) и после ми мирише хладилникът с дни...
А иначе се придържам към златното хигиенно правило, че храна се консумира в рамките на 48 часа след приготвянето й (ако не се замразява дълбоко), за някои видове храни - и доста по-малко.
От готвенето на мен най-много ми тежи пазаруването. Тъй като държим на качествената храна, няма такова нещо да се иде с колата в Лидл или Кауфланд и да се напълни багажникът веднъж седмично. Три-четири магазина на ден не ни мърдат - то хлебарница, месарница, плод-зеленчук, понякога търсеното нещо го няма на първото място, после кварталната бакалия за кисело мляко, което ядем в промишлени количества, пък ако искам нещо по-завъртяно като биволска моцарела например - пето място Simple Smile И да не забравяме, че само супермаркетите са до 22 часа, а тия специализираните най-често затварят преди да си се прибрал от работа... И не работят в неделя.

Иначе по темата: не, не се подготвяме за седмицата в събота и неделя, освен че детето си пише домашните.

# 104
  • София
  • Мнения: 13 737
Блу, не чакат само аз да готвя, но в интерес на истината - основно аз имам най-много свободно време за това. Включва се всеки, който е свободен към момента.
Не помня дали писах, но в подготовката за работната седмица - в неделя вечер винаги отделям малко време, за да си отделя 5 закачалки с дрехите за всеки от работните дни. Така не се налага през седмицата да губя време. Също така, ако през седмицата имаме планирано излизане - си подготвям и за тогава облеклото.
Лук, чесън и картофи не режа предварително, но чушки, моркови, праз, тиква, броколи, карфиол и т.н. И не държа в хладилника, а във фризера.

Общи условия

Активация на акаунт