Любители на рози

  • 46 097
  • 752
  •   1
Отговори
# 225
  • София
  • Мнения: 689
nelka. nelka, красота! Ето още две от моите

# 226
  • Мнения: 317
Нелка, Golden Showers е много хубава роза. Остави я да се вкорени и следващата година ще си очарована от нея. Blush Veranda е от серията Circus на Кордес. Имам един циркус, засаден тази пролет. Показа една пъпка. Червената ти катерачка е страхотна.
Аз съм високо в планината, тази година освен валежите има и роса всяка сутрин от разликата в дневните и нощни температури. Влагата влияе много на някои от розите. Серията Пиано , освен червеното, всички останали се скапват от влагата. Rosarium Uetersen на Кордес е железен. Той цъфти при всякакви условия без проблем. Капучино, Лавендер Айс, Джаз  и Ашрам на Танту също са безпроблемни. Deborah и Еди Мичел на Мейян няма да имат проблем при теб. Еди е хубав на пъпка, която тази година поради по-хладното време се задържа около 10 дни. След отваряне трае 5-6 дни. Тъмно лилавите ми рози бързо горят на слънце, независимо от селекционера. Все очаквах, че щом наберат сила ще се промени нещо, но не. Вече са на 5-6 години и пак изгарят. Есента ще ги местя на шарена сянка. Сега при мен цъфти онази майска, катереща, еднократна роза, която я има в цяла БГ и всеки полудява като я види Smiley Иначе първа цъфти и до това време съм я забравила.  Опитвах се да я изкореня, но е на собствен корен засадена от майка преди около 20 години. Да прецъфти и ще я уморявам с раундъп. Искам повторно цъфтщ сорт там - Дон Хуан или Симпатия.
Ето я, но е оставена без внимание.

И една бабина роза ЧХ, оставена в градината от сантиментална гледна точка. Около 40 годишна роза е.

Матта розите от преди 20 години в БГ са предимно на Кордес. Дядо ми работеше в оранжерия за рязан цвят и БГ беше една от най-големите износителки на рязан цвят в света по соц.време. Внасяли са 99% Кордес, има и градински сортове от това време.Имам спомени, че много от тях имаха аромат. Сега сортовете рязан цвят нямат аромат.  Скарана съм със старите сортове, но щом са издържали над 20 години по всяка вероятност са на собствен корен, а такива рози са неубиваеми.


# 227
  • София
  • Мнения: 689
Milita1, ароматни са, да Simple Smile Благодаря за интересната информация, която предоставяш.

# 228
  • Мнения: 317
Wedding Piano

Редактирам, че нали не може да се пускат постове един след друг, а розите си цъфтят Simple Smile



Последна редакция: пн, 01 юли 2019, 11:55 от Milita1

# 229
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Ах, Милита!  Heart Eyes
Не само по розите ти въздиша човек, но и по безграничните знания, които имаш  bouquet
Възхищавам ти се и съм ти много благодарна, че споделяш толкова много с нас!

Разбира се, отворих и разгледах всяко име, което си написала.
И оттам нататък, иска ли питане, още много други имена  Joy Изборът не е труден, а направо невъзможен, защото разнообразието е убийствено.

Разбирам те за влагата, щом живееш на по-високо. И при мен я има, даже много, поради тясната долина.
А за лилавите рози, дали причината за бързото им прегаряне не е самият им интензивен цвят, който съответно и събира повече топлина?

Мерси за надеждата, която ми даваш за Golden Showers.  Hug Вчера, вярно, изглеждаше по-добре с новите цветове. Но все пак, докато е съвсем прясна, си мисля да засадя до нея някакво другарче с по-силен цвят, нещо...нещо...знам ли какво ще намеря, но си мисля за оранжево-розово.

Успех с твоя circus; и аз в момента имам един корен със само един цвят  Rolling Eyes. Купих я болна миналата година, дано за следващата да дойде на себе си.

Червената е Flammentanz: еднократна е, но цветовете стоят по месец, а след това прави едни хубави, големи шипки.


Ето ги „дъждовете":




И един господин, доволен след вечерята, но все пак държащ се на благоразумно, от негова гледна точка, разстояние.  Sunglasses

# 230
  • Мнения: 317
Нелка, прекрасни снимки, както винаги. Защо не пробваш да я съчетаеш с Rosengarten Zweibrücken. Тази съм я виждала на пълен пек качена на арка. Не се оплакват от прегаряне. Проблем е само дали ще им съвпадне времето на цъфтеж.
Нямам безгранични знания. Учила съм се с питане, четене и личен опит. Имам достъп до много сортове, но нямам място за всички в градината. Стигнах до заключението, че в моята градина най-добре се чувстват розите с плътни листа на цвета. Аз ги наричам порцеланови, защото ми приличат на фин китайски порцелан. Онези рози с нежните като коприна листа на цвета , /а повечето романтични рози са с такива листа / са много взискателни. Вече не ми се експериментира с такива сортове, колкото и красиви да са.
Тъмните винаги ми горят, дори някои от тъмно червените. Предполагам, че е от интензивният , наситен цвят. Цъфтят много, но се разваля визията на храста и не е лицеприятно.
Flammentanz съм я заглеждала. Много е красива. Имах една еднократка от старинните рози , която цъфтеше по месец и много ароматна. Наложи се да се разделя с нея, че беше чудовище с размери до 10-12 м. Стигна под покрива на къщата за три години , а тежестта на клонаците не беше на решетка по стената. Така се простих с нея и я подарих на приятелка. Там се шири на воля по една ограда.
Този господин е много сладък Heartbeat Ние си имаме една черна госпожица, но в апартамента. От една седмица си имам и нов помагач в градината.

Pomponella , засадена тази пролет се доказва с първи цветове:

# 231
  • Мнения: 380
Milita невероятни прекрасници имате.При мен най-накрая цъфна едно малко бижу с много сладък и лек аромат!Възхищавам се на красотите тук и съм в очакване на следващата розичка

# 232
  • Мнения: 8 949
Milita1, ти просто ме оставяш без думи!
Още колко рози имаш бе, човек????

Аааа, много нездравословна темичка съм направила.
Аз тъкмо реша, че вече съм напълнила двора с рози и като се почнат едни такива снимки на красоти. Сега пак да мисля къде да вмъкна още някоя. Ама ще има място като гледам. Значи аз в началото се хвърлих да купувам. Обаче с времето виждам, че някои не ми допадат. Ще има местене.

Ако не е тайна, Milita1, в България ли живееш?!

Нелка, ето че и твоите зацъфтяха! Много хубави.

И много хубави помощници имате, момичета, в градините си!
И аз имам една хала. Заради нея моята градина само покрай оградите е озеленена, че не искам да ми съсипе нещо и после да се ядосвам.



Ето и една от розичките, която много ми хареса как се оформи. Wedding bells. Стана доста приличен храст и е много устойчива на ЧП. Цветовете й са доста големи.





La Villa Cotta също ме зарадва тази година. Трета година й е и вече е в пълния си блясък. Досега едва цъфтеше.





А моят  Rosarium Uetersen ми е най-любимата роза. То е като някаква лавина просто...





Относно ЧП /черните петна/ не съм сигурна, но сякаш наблюдавам, че някои рози са податливи. При мен има рози, една до друга - едната направо се скапва от ЧП, а другата няма нито едно петънце.

Някъде прочетох, че е от липса на цинк. Сега ще търся с какво да пръскам.

Последна редакция: чт, 04 юли 2019, 10:02 от utro77

# 233
  • Мнения: 317
tedi_kati1, това е любимият ми цвят за рози. Първите 2-3 години, когато засаждах рози, цялата градина беше само в прасковен оттенък.
utro77,  в БГ съм и не знам колко рози имам, но ги намалявам всяка година Smiley
Ако някоя роза не ти допада, по-добре я махай. Колкото до ЧП и аз има по някои рози. Има години, когато са здрави като бикове, има години точно тези рози да са с ЧП. Сега Jalitah се е ликьосала. Миналата година беше идеално здрава, а ЧП обезлисти Let's Celebrate до нея. Липсата на цинк не води до ЧП. ЧП е бактерия. Трябва да се чистят болните листа и пръска с фунгициф не само растението, но и земята около корена.
Аз Розариумът го режа като ЧХ и един Елф така. По ми харесват на храст, а не на катерачки. Твоят си му дала свобода и е разкошен. La Villa Cotta ,  Kordes' Jubilee и при мен се отчитат подобаващо. Вчера освен , че беше топло имаше и горещ вятър. Доста цвят на пряко слънце изгоря. Даже листата на хемерокалисите бяха все едно с огън са палени.
Wedding Piano тази година цъфти прилично, сигурно защото спряха дъждовете.

Полуизгорял Sparkling Ruffles

картички на Best Impression и China Girl




# 234
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Изоставих ви, момичетааааааа!!!  smile3518
Имам си гости и няколко дни изобщо не ми е останало време да стигна дотук. Confused
Да знаете обаче, че ви мисля, а сега най-после и разгледах новите красоти.

Утро, права си, нездравословна темичка  Stuck Out Tongue, която не само води до потребност от нови придобивки, ами даже забива в разни странни посоки, за които човек не е и помислял досега. Ей ме на, аз пак с жълта роза  Rolling Eyes...
Ама пък е такъв аромат, думи нямам!


Friesia
. Ароматна!



От твоите всички ми харесват, но за последната какво да кажа!!!  Heart Eyes И на мен тя би ми била голямата любов.

Много ти е красиво и другарчето, и кътчето, което се вижда зад него.

Милита, да ти е живо и здраво помощничето  Hug
Бялата ти топчеста роза е голяма красавица!
Права си за онова, което писа по-рано: за видовете листа - тези, нежните и другите, които са по-корави, по-носещи на слънце и на всичко останало.
За Flammentanz вярвам, че не би останала разочарована ако опиташ.

Иначе май има нещо в това за ЧП, че е различно всяко лято. Една и съща роза понкога има, понякога (почти) няма. Тази година е от първия вид, та напоследък и аз започнах да пръскам когато се сетя.  Confused

И аз обичам рози с прасковен цвят.  Simple Smile

# 235
  • Мнения: 8 949
Milita1 и аз така си мисля - да започна да подменям някои рози. Не всички се оказват това, което съм искала. Градината ми е сравнително млада - четвърта година й е.

Може ли да споделиш с какъв препарат пръскаш срещу ЧП? Аз ползвам Топсин. Ако има по-ефикасно нещо, да взема него, че голяма напаст.

# 236
  • Мнения: 317
Нелка, супер снимка и комбинация Two Hearts
Утро, не се пръска само с един препарат. Редуват се при всяко пръскане различни препарати.
При мен до вчера беше горещина и горят. Днес е по-хладно и се надявам да отворят пъпките и задържат цвят без изгаряния.
Julia's Rose , един необикновен цвят, но е трябвало да я засадя 1 м. по назад да бъде в шарена сянка.


Кордес Юбилей :


La Villa Cotta , между почивките пусна един цвят. Сутринта беше това, снощи го отрязах прегорял.


Rosomane Janon


Нещо от Пулсен :


 Pastella:


Chantal Merieux цъфти вече почти месец:

# 237
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Mилита!!  Hug Hug
Първата ти е точно като правена от захар  Heart Eyes

Аз - отново с жълта  ooooh!
Ама да си кажа все пак, че е избор на половинката.
Оказа се една красива роза, със силен аромат, с нещо цитрусово в него.


Stockholm™
Poulsen

# 238
  • Мнения: 317
Stockholm Heart Eyes Нелка, ако знаеш колко пъти съм посягала да я поръчам и всеки път се отказвах. По каталога от розите на Пулсен тази първа ми хвана окото преди години. От техните рози имам 4-5 сорта - Gorgeous, Boogie-Woogie, Bonita Renaissance и две на които вече не помня имената. По принцип за техните рози няма много информация и може би за това не са масово популярни.
Това беше първият цвят на Gorgeous, садена тази пролет. Сега е изчитен , подхранен и пуска нови клони. Ще го видя как ще се представи по-нататък.

Тази схема за пръскане с препарати я "крада" от темата за зеленчуците.  Пръскането на рози, овошки, лози е на същия принцип , същите препарати без последната точка за опрашването на доматите.
http://agropal-bg.com/documents/2015/10/%D0%A1%D1%85%D0%B5%D0%BC … B0%D0%BD-2017.pdf

# 239
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Милитка, розата ти е точно Gorgeous, носи си името с право.
Голяма благодарност за линка, ще вляза и ще го разгледам обстойно, защото определено ми липсват познания в областта. Аз основно чакам на природата сама да се справя с нещата и едва когато по-предната година всичко потъна в „брашно“, се наложи да взема мерки.

За Стокхолм си мисля, че не би останала разочарована. Дори нюнасът зелено на листната маса е един такъв хубав, а цветовете се запазват по клонките прилично количество дни, без да станат некрасиви... Heart Eyes Ако не бъркам, розата има награди, изглежда, с право.
Друго, миналото лято я купих заедно с една Сиссел http://www.poulsenroser.com/assortment/rose-collections/renaissance/sissel.aspx
И двете бяха с болест, и двете третирах еднакво. Е, Сиссел се отблагодари с ... една розичка, докато тази изглежда просто прекрасно. Може да е случайност, разбира се, но все пак споделям впечатления.  Blush

На мен обаче, каквото и да става, обичта ми продължават да са катерещите рози.
А в моите очи най-красивата, която имам, е Coral dawn.
+аромат  Heart Eyes








Общи условия

Активация на акаунт