Любители на рози

  • 45 620
  • 752
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 19 272
Айла, разсадникът този от поста на Утро ли е?

# 391
  • София
  • Мнения: 12 202
Айла, разсадникът този от поста на Утро ли е?
Да.
Това е целият им каталог каталог

Последна редакция: чт, 20 фев 2020, 16:09 от Aila

# 392
  • Мнения: 370
Здравейте на всички в тази ароматна тема. Малко ме е срам да се впиша,защото съм влюбена в розите,но не и активно действащ градинар.
Имаме си една вила,на 40 км. от София. Дворът ни е около декар. Почвата е доста твърда,защото е насипвана допълнително. Садени да доста видове цветя,но почти нищо не се прихваща. Розите обаче виреят. Или по скоро вирееха при свекърва ми. Тя почина преди три години и сега грижата за цветята е моя. Но от липса на време ли,на "ръка' ли при мен цъфтежът не е толкова обилен и продължителен. Какви сортове са нямам идея. От съседки,от градинки,прихванати от пръчка. Ей такива са. За две години посадих около 20 корена различни рози( от Била,Кауфланд) десетина-петнайсет се прихванаха. Повечето са пълзящи които пуснах по оградата от едната страна на къщата. Само там не сме довършили оградата и е на мрежа. Садила съм ги пролетно време. Подрязвам по усмотрение през пролетта. Но нещо сортовете на пълзящите не ми допада. Цъфтят ранна пролет само и не са ароматни. Снимки мога да приложа на пролет,че не мога да намеря старите. Та след цялата предистория ще помоля за съвет за сортове с по дълготраен цъфтеж и с аромат. Дори и да си е старият познат трендафил,но не знам от кой разсадник да взема. Благодаря Ви за отделеното време!🌹🍀🥀

# 393
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Алиенора, аз няма да мога да ти помогна, но искам само да ти кажа, че няма място за притеснение. Blush
На мен ми беше много приятно да прочета разказа ти.
По-нататък със сигурност момичетата ще ти помогнат с някои идеи.

Ако случайно отнякъде „изникнат“ старите снимки, не се колебай да ни ги покажеш.

# 394
  • Мнения: X
Нелка, какво стана със твойта golden showers роза, ти беше питала за нея и коментарът беше че ще се оправи и избуи... Аз не се обадих, обаче аз я смятам за голямо разочарование. Не стига, че е една от трите ми рози, но самия сорт според мене е грозен. Здрава е, расте, цъфти, обаче цветовете са с много малко листенца, само един ден изглеждат добре и на втория вече са парцаливи.

# 395
  • София
  • Мнения: 3 446
Планираме облагородяване на вътрешен двор на  жилищна кооперация.Мястото не е особено слънчево, но е на завет.Иска ми се да сложа рози  в частта покрай оградата  .Нямам  особен  опит в  градинарството и  затова се допитвам  тук. В Бриколаж  има корени рози на разумна цена - водят се чаен хибрид . КОлко високи стават и дали някой има опит с купувани от подобни вериги? Трябва да купя 10-ина поне .Същевременно в момента вкъщи  експериментирам с вкореняване на други  резници - в медена вода, запечатани с восък.Развиват истенца, но  не зная дали трябва да изчакам и коренчета да образуват преди да ги прехвърля в градината? Кога е най-добре да се случи това?  ( визирам  засаждане под туба, за да се климатизират плавно).Знам че са ми лаишки въпросите , но все отнякъде трябва да започна... ПОчвата също  ми се ще с нещо да третирам подхранващо, а не зная какво.Амониева селитра дали е подходящ вариант? Ще  разхвърлям и няколко чувалчета торфена смес, пък дано  подхрани, макар и с нищожни количества

# 396
  • София
  • Мнения: 1 118
Вчера си купих от хомемакс червени и оранжеви.Миналата година си взех хибридни и ми цъфтяха цяло лято,но не беше толкова едър цвета както на опаковката.Слагах течна тор за рози.

# 397
  • София
  • Мнения: 3 446
Искаш да кажеш че още същата година дават цвят?А колко високи стават?

# 398
  • Мнения: 42
Здравейте, и аз съм голяма почитателка на розите и в градината си имам много рози. Много ми хареса сорта jubile Prince de Monaco, проверих в интернет, но я има само в руски и украински сайтове. Моля ви, някой ако знае откъде в България може да се закупи да ми пише или да ми изпрати линк

Всичко хубаво!

# 399
  • София
  • Мнения: 1 118
Искаш да кажеш че още същата година дават цвят?А колко високи стават?

Да,същата година дадоха цвят!Моите пораснаха до метър!Но цветовете бяха с по-малки чашки от снимката на опаковката.

# 400
  • Бургас
  • Мнения: 877
Когато садите рози най-добре се развиват като им слагате угнила оборска тор в дупките преди засаждане, и има едни бавноразтворими НПК торове на гранули, слагам от тях в последните слоеве при садене и всяка година след засаждането правя дупчици около тях и насипвам от този тор и заравям, така няма нужда от непрекъснато торене, а при всяко поливане от тора се отделя достатъчно за подхранване.
Резниците ако ги садите сега, трябва да имат добри корени и да се поливат редовно, за да пуснат дълбоки корени, поливането трябва да е обилно 2-3 пъти седмично, а не ежедневно по малко, защото тогава корените стават повърхностни, и при студени зими по-лесно измръзват и умират. Резници най-добре садете на есен, края на септември, особено ако нямате време да се занимавате редовно с тях. Другия вариант сега, в по-дълбочки саксии и на терасата, като изрязвате, ако пуснат пъпки за по-добро окореняване и развиване и на есен в двора присаждате. По принцип когато садите рози, първия сезон не е добре да ги оставате да цъфтят, за да се окоренят добре на новото място и да стане силна розата. Най-добре започва да се развива една роза на 3тата година след засаждането.
Чаените хибриди от Бриколаж, ако не ги подрязвате могат да стигнат и 2 метра височина (имам няколко, и понеже са на вилата, но последните 2 години нямам време повече от 3-4 пъти за по 1 ден да ходя та видях какви гиганти могат да станат), на ширина са ми стигали до около метър .
Аз предпочитам тип флорибунда пред чаените. Чаените цъфтят само горе и отстрани, флорибундата от всякъде, особено ако се грижиш редовно за тях има сортове които стават като купчинки от цвят
Това са нещата които мога да препоръчам аз и които следвам Simple Smile
Дано съм била полезна....

jubile Prince de Monaco често я пускат в бритрозако, трябва да се следи ..., красива роза е Simple Smile
 Забравих да кажа, розите се торят до края на юни, след това спирате, за да могат да заспят на време (ако има зима разбира се) и да наберат достатъчно сили за следващия сезон, има стопани с повече време които им слагат и специални препарати на есен за да ги приспят, така на следващия сезон розата е по здрава, боледува по-малко и цъфти по-обилно...
 Ако някой държи да си избира предварително розите като цъфтеж, устойчивост на болести и дъжда, както и аромат или форма и размер на цвета, препоръчвам този сайт (но не гледайте размерите, повечето отзиви са за по-студени райони, при мен обикновено стават доста по-големи, или размерите там ги взимайте като минимум)
http://www.rosebook.ru/roses/

Последна редакция: нд, 01 мар 2020, 11:57 от DolliGi

# 401
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Салве, колко е хубаво, че споделяш! Innocent
Все още ми е рано да кажа каквото и да е. Ще я чакам тази година да видя как и колко ще порасте. И най-важното, дали ще опровергае първоначалните ми впечатления, които много напомнят твоите Sad  Самият цвят - и като цвят, и като цвете - красив. Но само за кратко. После става точно никакъв, като припаднала пеперуда. Joy
Допускам, че ако самото растение стане висоооооко, голяяяямо, с неизброимо количество рози по него, тогава цялостният вид ще е хубав, но засега положението е по-скоро мижаво.

Аз засадих заедно с нея и една нещо като червена роза, с надежда да оправя положението. Ще докладвам какво става, само дано съм вкъщи когато се наканят да цъфтят. Ако се наканят. Hands Pray

# 402
  • Мнения: 14 721
И моите рози,садени април (помня,щото имам рд и всички ми подаряват китки 🤣) цъфтят същата година. За тази съм запланувала някаква лилава и цвят “сьомга” да намеря. 😍
Резници сложих есента три,само единия май ще го бъде. Другия няма признаци на живот,а третия го издуха една буря заедно с бутилката.
Нямам търпение да се стопля,за пореден път да го напиша. 🤣🤗

# 403
  • Бургас
  • Мнения: 877
Аз да питам за вкоренените от резници, вкоренявала съм разни рози незнайни от градинки на баби и приятелки и се справят добре.
Имам обаче малко английски и патентни които са с присадка (иска ми се да ги разсадя, поръчвала съм ги преди време с общи поръчки от чужбина от един форум), някой вкоренявал ли е от тях и вкоренената вече на собствен корен без присадка по същия начин ли се развива или са по-слаби и кекави и цъфтят ли по същия начин като майчиното растение?

# 404
  • София
  • Мнения: 1 118
Моите ги засях средата на февруари мин.година,имаше след тях и сняг и студ,но се хванаха всичките 🙄.Не съм им слагала нито бутилки нито буркани,на риск 😊.Сега се чудя новите да ги засаждам ли или още да чакам,нависоко сме и още е студено сутрин. 🤔😅

Общи условия

Активация на акаунт