Любители на рози

  • 46 195
  • 752
  •   1
Отговори
# 405
  • София
  • Мнения: 3 457
Моите ги засях средата на февруари мин.година,имаше след тях и сняг и студ,но се хванаха всичките 🙄.Не съм им слагала нито бутилки нито буркани,на риск 😊.Сега се чудя новите да ги засаждам ли или още да чакам,нависоко сме и още е студено сутрин. 🤔😅
Резници с коренче или просто пръчки сте слагали по това време? Аз в момента имам накиснали  във вода, но само листа са развили .май  ще експериментирам  - част от тях  в градината, а други- ще чакат или коренчета или  в саксии  ще пренасям  чак есента....

# 406
  • София
  • Мнения: 1 126
Резници с корени,пакетирани от мосю Бриколаж ги взех мин.година.

# 407
  • Мнения: 8 952
Момичета, подрязахте ли розите?
Аз моите вчера ги посетих и се хванах да ги подрежа. Както винаги, имах сериозни планове, но в самия процес ми дожаля да ги режа драстично и ми се струва, че не ги подрязах достатъчно....

Гледала съм много клипчета как се реже. Уж знам кои клонки се махат. Най-мтого се колебая колко точно да отрежа и на каква височина да ги оставя.

ЧХ примерно на каква височина ги подрязвате?

# 408
  • Бургас
  • Мнения: 877
Според зависи колко високо искаш да станат, ако искаш по-високи, да станат наполовина, ако искаш нормален храст на 30на см от земята, даже някои ги подрязват над 3тата пъпка отдолу нагоре.
Флорибунда и храстовидни пак зависи колко големи, ако искаш да растат за по-големи само изсъхнали, нездрави, наранени и оформяне разбира се. Катерливи не се подрязват, изрязват се само старите, ако са пуснали достатъчно нови клони и болните разбира се, но там има една тънкост, че има сортове които цъфтят на стари не на нови, тогава старите не се режат, на 3-4 години само ги подновяваваш, като си оставила от предната година някои на тяхно място.... Така знам аз поне.
 Моите половината ги окастрих началото на февруари, тази година зимата ходих 3-4 пъти и не спряха да цъфтят по малко, въобще не заспаха (което е лошо), този месец като отида ще окастря и останалите...

# 409
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Аз моите ги подрязах още в средата на февруари. Макар че съм, където съм, те бяха напускали по 5см нови филизи и практически можеше и по-рано да се заема с ножицата.

# 410
  • Мнения: 14 790
Моите са си изрязани и вече имат нови листенца,но бива ли на толкоз малки вече да са се накачулили въшки?!! Ейй гадост! Някои ги изрязах,други махнах,но ще пръскам тези дни,преди да са станали повече. Няма спасение.

# 411
  • Мнения: 8 952
DolliGi, благодаря много!
Значи при всички положения не съм сбъркала!

Моите са си изрязани и вече имат нови листенца,но бива ли на толкоз малки вече да са се накачулили въшки?!! Ейй гадост! Някои ги изрязах,други махнах,но ще пръскам тези дни,преди да са станали повече. Няма спасение.
Ужас. Това ми е най-неприятния момент. Много рано наистина.
Тази година съм решила да пръскам богато. Предните години все ми се свиди, да не тровя пчели и т.н. Но в един момент то въшки ли не щещ, скакалци ли, после и болести - ЧП и т.н.

# 412
  • Мнения: 14 790
Даа,наистина се изненадах. То няма и по 1 см и вече покрито с въшки,а след тях и мравки... 😣 Миналата година пръсках,но много валеше и беше трудна борба. Ще видим сега как ще е.

# 413
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Уф, отсега ли, бе! Sad Съчувствам.

# 414
  • София
  • Мнения: 24 839
Даа,наистина се изненадах. То няма и по 1 см и вече покрито с въшки,а след тях и мравки... 😣 Миналата година пръсках,но много валеше и беше трудна борба. Ще видим сега как ще е.

Най-бързо става с Моспилан.
От природните- 2с.л. сода бикарбонат+ 2 литра вода+ 15 капки йод.
Пръскаш, докато почне да тече по листата, пръскаш и отдолу на листата, по стеблото и около корена.
Първите 3 дни всеки ден, после през 1-2 дни, докато всичко се изчисти и като превантивна мярка- на 10 дни веднъж.

# 415
  • Мнения: 14 790
С Моспилан пръскам,да. Това със содата няма да го пробвам,че точно миналата пролет изгорих всичко с някакъв такъ разтвор. Не помня точни пропорции,но го прочетох в нета,та големи бели си направих. Вече не експериментирам. 😃

# 416
  • София
  • Мнения: 24 839
Аз с тези пропорции пръскам и нямам проблеми-нито при розите, нито при зеленчуците.
Просто се сменя рН и това убива гадовете, но не трови пчелите.
При мен те са много, защото има кошери наблизо.

Сигурно знаеш, но да си кажа-не пръскай, когато е силно слънцето, защото изгарят растенията от пречупването на светлината.

# 417
  • Мнения: 14 790
Да,знам. При мен няма кошери,пръскам вечер. Жал ми е за пчелите,но няма начин. Може и да пробвам на някое малко местенце от твоя разтвор. Благодаря ти. 🤗

# 418
  • Бургас
  • Мнения: 877
Аз гадинки нямах последно като ходих (сега не знам, скоро ще видя),  но какъв треволяк е просто не е истина, от сега...
Тази година имам усещането, че и от към гадини и болести и треволяци ще е леш...

# 419
  • Мнения: 1 673
Моите рози са подрязани още от ноември. Сега от вас чувам, че подрязвате през февруари. Аз съм учена, че се прави в края на есента. Така де, подрязани, засипани с тор и понеже беше мека зима - имат по 10 см клончета вече.

Преди малко си донесох един жасмин и още един храст от градинския център, ще си ги засадя за 8-ми март. Те са добри за пчелите тия жасминови храсти, така че моите рози и тази година няма да ги пръскам. Апропо, миналото лято не пръсках. На първи, втори цвят бяха свежи, прекрасни. Тук-там някоя зелена въшка я махах с пръсти ( green fingers имали градинарите, казват в Англия). Към август започнаха първите черни петна, зараза си е. Не пръсках. Просто ги оставих естествени и те цъфтяха като луди чак до края на октомври. 5 черни петънца не са ми чак такъв проблем. Най-лошите листа откъсвах и отнасях надалече и толкова. Много съм доволна хем аз, хем пчелите. Simple Smile

ПП Забелязах, че някои сортове рози са по-податливи на черните петна и на въшките. А имам една-две, явно са някакви стоици, нищо не им стана на тях, хем са едни до други засадени. Явно си е и до сорт.

Общи условия

Активация на акаунт