Имам нужда още веднъж от подкрепата ви - утре ще раждам!

  • 4 933
  • 91
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 790
Буболина, няма страшно! Няма да се обърка нищо! Стискам ти палци и се моля за теб!  Praynig Praynig Praynig
Успех и утре да ни зарадваш с най-красивото бебе! 
Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

# 16
  • Мнения: 5 370
Ейййййййй, така се радвам, че ще стане , както го искаше-нааааай-сетне!!!!!!!!!!!!! Party Party Party
Секциото минава много бързо-10 мин. след отварянето ще видиш бебко, ако си със спинална, максимум след час-ако е ще е пълна!!!!
Много се радвам, ако искаш подорбности-пиши ми на Кю.  bouquet

# 17
  • Мнения: 959
Стискам палци всичко да мине добре и да се похвалиш с прекрасно бебче.

# 18
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Бубе - кураж миличка!  Peace Няма нищо страшно...е, има малко болчици, не мога те излъжа, но нали после ще си гушнеш бебката  Hug

Нещо успокоително защо не си вземеш?

Хайде, чакаме хубавата новина утре  Heart Eyes

# 19
  • Мнения: 3 447
Спокойно, болницата  е добра, лекарите - професионалисти, акушерките - отзивчиви Simple Smile Всичко ще е наред и утре ще гушкаш едно сладко Раче Hug
Бях написала един дъъъъъълъг постинг със стъпка по стъпка какво ти правят, обаче го затрих, преди да го пусна Rolling Eyes Ако искаш, мога да ти опиша на лични.
Кураж, всичко ще е наред, не се съмнявай Hug

# 20
  • Мнения: 3 089
всичко ще е наред утре. екипите в св. софия са чудни. сега не ми се търси темата, която бях пускала преди време, но ти копнах самия файл. дано ти е от полза.


"Описание на планово секцио в “Св. София”
Това е по описание от училището, на което ходих докато бях бременна (все пак някои от манипулациите самата майка не ги усеща) + личен опит.
Ако започне родова дейност – т.е. случат се едно от 3-те неща: а.) родови контракции; б.) падане на запушалката; в.) изтичане на водите – веднага се звъни на лекаря, който ще изражда или, ако няма такъв, се отива в болницата с все документи, твърдящи, че си за секцио, а не за нормално раждане. Аз отидох с паднала тапа 6 дни преди датата за секцио и ме върнаха. Така без тапа си дочаках операцията.
Ако се дочака денят на операцията (типичното планово секцио) – последователността на действията в самия ден е:
1   прави се клизма. Не е неприятно или страшно, както си мислих. Вливат 1 банка вода в дупето, постояваш малко, дохожда ти се да тоалетна и туй-то. Съвет – не бързайте да излизате от тоалетната.
2   пращат те да се измиеш
2   бръснат те. Препоръчвам сами да си направите тази процедура предния ден; иначе бръснели на сухо. А и акушерките не били особено мили
3   отиваш в предродилна.
4   пускат и запис на тонове, за да се види имаш ли, нямаш ли контракции и к’во става с бебето
5   хваща се венозен път – абокат на ръката
6   “наливат” те – т.е. вливат се няколко банки физ. разтвор
7   отиваш в операционната – там те посреща  анестезиологична акушерка. Качваш се на операционната маса (между другото, видът на масата ме изненада. Изглеждаше не така, както си я представях, а една тясна, крива, нестабилна).
8   слага се маншон за следене на кръвното на дясната ръка – тя е опъната в страни
9   слага се датчик на пръстчето за следене на кръвното (сатурация) – пак на дясна ръка – това по описание от училището за родители, в което ходихме – аз лично не го видях
10   слага се катетър – било неприятно. За да спреш напористите лелки-акушерки, за да не ръгнат по-рано катетъра, по съвет от училището “стисни кълките и направи цирк” – щели да мирясат и да ти го сложат след упойката – все пак без катетър не могат да започнат операцията. Аз специално се спазарих още в предродилна с една мн. готина акушерка да ми сложи катетъра след упойката. Цирк не правих, въпреки че се бях подготвила за сериозно изпълнение.
11   продължават да те “наливат” с течности
12   идва анестезиологът. Тук следва отклонение за упойките. Те са 3 вида:
а.) епидурална – по-бавно се задейства, но по-бързо се излиза от нея. Една поставена доза трае 40-60 мин, т.е. ако се наложи, поставят и втора доза. Слага се до дурата (вътрешната част на гр. стълб). Използва се и за обезболяване при нормално раждане – затова е на дози.
б.) спинална – по-мощна упойка; хваща бързо и държи повече време – около 2 часа и половина. Слага се между първата и третата мозъчна обвивка; след нея е възможно дни наред да има силно главоболие – следователно се снабди с беналгин. Обикновено за секцио се използвала тази.
в.) пълна – най-не добрата. Пълната упойка влияе на бебето и затова времето от поставянето на упойката до изваждането на бебето не трябва да е повече от 3-4 минути. Използва се, когато имаш сериозно гр. изкривяване, дископатия, дискова херния и т.н. (а сигурно и при други причини, които аз не зная) и не могат да ти дупчат гр.стълб, защото някакво си вътрешно налягане се променяло.
Първите две упойки се слагат  в областта на кръста – между L3 и L4. И двете не влияят по никакъв начин върху бебето. И двете упойки се слагат с местна упойка преди това – т.е. заставаш легнала на една стреана със свити колене (доколкото е възможно заради корема – т.е. обръщаш се наляво); после те боцкат, за да не усещаш нищо на самото място; после слагат една от двете упойки – за целта използват доста дебела игла, през която се прокарва едно маркуче (катетър) – за спинална - няма да навлизам в подробности, че не е приятно. След като ти ги сложат, мн. бързо те обръщат по гръб, че иначе упойката започва да действа и краката ти отказват да ти се подчиняват
Възможно е да падне кръвното – затова ще продължи “наливането”
13   краката се връзват, защото упойките обезчувствяват всичко от кръста надолу – т.е. възможно е краката да се “изсипят” от масата и да си предизвикаш счупване на бедрото, например. А, освен това, операционната маса е леко наклонена надолу – към краката, и на една страна (както казах по-горе – не изглежда така, както си я представях)– т.е. опасността да ти се “изсипят” краката не е за подценяване – т.е. вързването наистина не е поради садо-желание, а си е нужно – да не се шашкаш.
В тази връзка – с първите 2 упойки имаш усещане за допир, но не е възможно да усещаш болка, т.е. охкане и викане от това, че нещо си те е заболяло не може да има, например, когато те режат или шият – ще се усеща придърпване, но не и болка.
14   операционната акушерка отваря инструментариума – тогава преброява и инструментите (за да се знае броя им и да не ги забравят някъде из теб). По време на операцията се броят 3 пъти. Това обаче самата майка изобщо не го разбира.
15   идват 2-ма акушер-гинеколози – този в ляво е операторът, а в дясно е асистентът му.
16   режат те. Това аз изобщо не го усетих. Усетих дърпане, за което после мъжът ми каза, че е било защото операторите започнали да “дърпат корема, за да се разшири дупката, която са направили, за да може да издърпат бебето”. Т. е. аз така и не усетих разреза, а именно от него най-много ме беше страх. Вадят бебето, но това също не се усеща – чуваш го, когато изплаче;
17   в страни стои т.нар. “бебешка акушерка” - тя взема бебето и го отнася зад стъклото,
18   където стои педиатърът – дават му бебето за първоначален преглед по разни скали (на Абгър)
19   ако бебето е о.к.,  ти го носят, за да го видиш
20   освен всички тези хора, в операционната стоят и санитарка + реанимационна сестра – т.е. общо 7 човека.
21   цялата операция по “изгонването на плода”, демек раждането (т.е. от слагане на упойка, рязане и вадене на бебе), трае 6-7-8 минути
22   махат плацентата и те шият – максимум около 30-40 минути. Ако ти стане лошо през това време, се обаждаш, защото кръвното много пада и е опасно. Аз се обадих и анестезиологът нареди вливане на още течности
23   закарват те в реанимация – там се слагат обезболяващи от акушерките по определени стъпки. В реанимация се стои минимум до сутринта на др. ден. През това време не виждаш бебето (извън виждането непосредствено след раждането) и нямаш посетители. Някъде след 3-4 часа упойката започва да те отпуска от пръстите на краката нагоре. Съответно, имаш около 6 часа преди да те усетиш сериозната болка. Това е времето да се пишат смс-и и да си говориш по телефона. После те свива коремът.

Съвети от мен:
1. След първото ставане колкото повече се стои прав/седнал/полу-седнал, а не легнал в леглото, толкова по-добре. Но това със стоенето прав си е жив мит – твърде много боли, за да можеш да си стоиш на краката. Важното е, обаче, 7-8 часа след операцията, докато си още в реанимация, да започнеш да се мърдаш, т.е. да се въртиш, в леглото, за да “свикнеш” с болката. Колкото по-бързо се раздвижиш, толкова по-бързо ще те преместят в обикновена стая, толкова по-бързо ще си видиш детето, толкова по-бързо ще започне кърменето и толкова по-добре за бебето. Моето секцио беше запланувано за 14 часа, т.е. трябваше да ме оставят в реанимация не до другата сутрин, а още един ден. Аз обаче още на първата сутрин казах, че съм супер и станах, за да го докажа (не ме питайте как успях), защото в противен случай нямаше да си видя детето почти 48 часа.
2. Носете си ластичен колан/гащи – за прибиране на корема. Освен това, бельото, което трябва да се носи, да бъде колкото се може по-бабешко – дълбоки гащи (все пак ще имате шев) и шарени (защото има кървене)
3. Не яжте нищо първите 24-36 часа – възстановяването става по-бързо. Приемайте до 4 л. вода или сок от ябълки (защо такъв сок не ми стана ясно). Ама и без това секциата стоят гладни около 4 дни – т.е. има определена диета и не се дава храна.
4 След операцията започва яко треперене – защото като те отворят и организмът ти се охлажда. Не трае дълго - не се шашкайте.
В болницата се стои мин. 5 нощи, ако няма усложнения с майката или детето. Конците се махат около 7-я-10-я ден, ако имаш такива – аз нямах нищо за махане.
Ако присъства таткото (както беше при нас) – той стои зад стъклото докато се извади бебето. После може да влезе в операционната и да застане до главата на майката.
Пред майката се слага “екран” (демек чаршаф), за да не вижда какво става. Е, таткото, понеже е по-високо, си вижда всичко. На нашия татко нервите са си здрави. Ако обаче не са – препоръчвам таткото да не присъства"

# 21
  • София
  • Мнения: 4 423
Ех, все по - добре и по - спокойна се чувствам - благодаря ви момичета  bouquet Hug Heart Eyes

# 22
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
Споко Буболина  Laughing След две раждания секцио съм навита и за трето. Няма нищо страшно. Всичко минава и се забравя много бързо повярвай ми. Незабравяй само след секциото да се раздвижиш колкото се миоже по-рано въпреки болежките. Със сигурност възстановяването ще е ти е много по-бързо ако се движиш. Аз съм типичен пример за това. Успех миличка няма нищо страшно. С теб сме.  Peace

# 23
  • Мнения: 5 577
Хайде, хайде успех!

Ти си юнак!

# 24
  • София
  • Мнения: 2 227
Миличка, не се притеснявай. Аз раждах секцио именно при д-р Войнова и д-р Григорова (тя асистираше на моята док) и съм супер доволна. Не се притеснявай всичко ще бъде наред. Пожелавам ти успех утре и най-здравото и красиво бебче  newsm30
 newsm51

# 25
  • Мнения: 2 035
Буболина, на мен просто миличка ми се прииска да ти пожелая късмет утре и да гушкаш най-здравото беборанче   bouquet

# 26
  • в града на младостта
  • Мнения: 136
   Бубче, аз съм  на  твоята  възраст  и  преди  6  месеца  станах  за  втори  път  майка  на  прекрасно  момченце, като  разликата между  двете братчета  е  12г. И  двата пвти  раждането  беше  със  секцио.  Но  с  втората бременност  ме  тресеше  голям  страх- бях се превърнала  в  параноичка- не можех  да  се понасям.  Като  настъпи момента  за операцията бях  съвършенно  спокойна- всичко мина благополучно-  сега съм една  щастлива  майка.             Не  се  притеснявай!  всичко и  при  теб ще е  ОК! мобилизирай цялата  си положителна  енергия! Утре  ще  се радваш  на едно  малко  съкровище- и всички притеснения  ще  са изчезнали!  УСПЕХ!      :  bouquet  bouquet  bouquet

# 27
  • Мнения: 992
кураж мила утре ще гушкаш най прекрасното , твоето детенце дори и за секунди и след това завинаги  Hug
аз съм раждала там секцио - няма нищо страшно дръж се мъжки не го мисли какво и как и всичко ще мине неусетно. Казвам ти го защото аз съм страшно страхлива, в болница не съм влизала през живота си, а тогава хем влезнах в болница хем и операция по спешност ми направиха, освен че бях адски щастлива след дълго чаканото бебе нищо друго не усетих. Така че наистина утре се опитай да не мислиш за нищо друго освен за беба. А екипа който си избрала е просто страхотен - Григорова е много добра , А анестезеоложката е страхотна от първия път хваща упойката как ги бие незнам неусетно. Е това е което исках да напиша малко дълго стана но сори  Embarassed
пожелавам ти успех, да мине всичко бързо и лесно и чакаме да се похвалите

# 28
  • София
  • Мнения: 551
Не се притеснявяй,всичко ще е наред.Д-р Григорова е прекрасен специалист.Имай и доверие.Два пъти съм раждала секцио и не е толкова страшно колкото изглежда.Успех.
Дано всичко мине леко!

# 29
  • Мнения: 5 577
Замислих се кога минаха 9 месеца, сякаш беше вчера като сложи лентичката  ooooh!

Живота тече...

Общи условия

Активация на акаунт