Фиброаденом - да се оперираме ли ? 5-та тема

  • 106 305
  • 1 107
  •   1
Отговори
# 975
  • Мнения: 1 360
Направи както ти идва отвътре ,ако ще си спокойна да го следиш ,давай.Аз не бях спокойна  и за себеси реших ,че няма да чакам 6м.защото исках да съм сигурна какво е.Тук никой не може да ти каже със сигурност кой от двамата лекари бърка и кой е прав.Какъвто и съвет да получиш тук,той е от странични наблюдатели които само дават мнение,но решението и последствията са си за теб.Така ,че ти трябва да си решиш какво правиш,защото на нас ни е лесно ,един ще ти каже вярвай на втория ,друг на първия ,но ние отговорност ако се окаже ,че не сме били прави няма да носим ,ти ще я нисиш.
Аз лично ,се придържам към една реплика ,която ми я каза моята лична лекарка ,че в медицината не винаги 2 и 2 е 4  и при съмнение за нещо,по добре да се окаже ,че един преглед или изследване са били направени в повече и излишни,отколкото да се окаже ,че са направени по-малко отколкото е трябвало.

Последна редакция: ср, 14 фев 2024, 16:37 от renji

# 976
  • Мнения: 1 976
А ЯМР без контраст показва ли или е безсмислено? Когато отиваш на своя глава да го правиш ми казаха,абсурд да ти сложим -нямаш медицинска насоченост...А и с тия алергии се притеснявам. Да не е да хвърля едни пари само без ефект

# 977
  • Мнения: 1 360
Ямр без контраст за гърди ,не мисля ,че има смисъл ,до колкото знам за определени зони е задължителен и гърдите са една от тези зони.Отиди при някой за трето мнение ,проучи и внимателно си го подбери да е добър,нека те прегледат и си изговорете мамография и ямр нужен ли е и тн.Но дори и да ти каже ,че не е нужно можеш да си ги искаш с цел превенция.Направи ми впечатление ,че втория при които си била те е нарекал хипохондричка,странно и непрофесионално,все пак негов колега ви е казал ,че най -вероятно е лошо,най -нормалното нещо е да влезе в положение и дори и да е излишно за него да осъзнава защо питате.Но всичко станаха много арогантни за съжаление.

# 978
  • Мнения: 1 976
Защото много дълго преглежда зоната,където е "нещото",разгледа ми всички ехографии от 2018 до сега,да сравни, много обстойно ме прегледа,много и ми каза-не виждам  нито една причина да правите операция. Аз го питах няколко пъти дали е сигурен....Увери ме пак. И явно питането за ЯМР му дойде в повече(той ми видя психичното състояние от начало). Все пак шеф на Онко център се предполага ,че може да различи има ли подозрителност или не и така ...

# 979
  • Мнения: 714
the_demon, аз лично бих взела още едно мнение в София, ако имаш възможност да дойдеш тук. Например при Гаврилов. Ако той потвърди, че няма нужда от ЯМР и операция, аз бих се доверила.

# 980
  • Мнения: 628
Здравейте,
Да се включа и аз тук...
Моята история- бях на 25 ( отдавна беше това Simple Smile), когато напипах топче в гърдата. Споделих с позната, която директно ми записа час при д-р Гаврилов. Отидох, директна диагноза само с палпация- фиброаденом. Категоричен беше да го махам, предвид, че тепърва ми предстоят хормонални шокове за организма, които евентуално могат да предизвикат растеж. За мен беше шок. Обиколих в последствие доста лекари. Гледаха, умуваха, ехографи,мамограф...никой не беше категоричен. Върнах се при него, оперирах се и забравих за случая.
Доста години по-късно на профилактичен при д-р Василев- отново диагноза фиброаденом...изприщих се. Директно при Гаврилов. Само с палпация каза, че е киста. Дъщеря му на ехографа, той взе биопсия, изследваха и ми каза да следя. Не знам, колко е лесно да се объркат двете, но от моите лаишки знания фиброаденомът е твърда тъкан, а кистата е еластична и пълна с течност и подходът е много различен.Някак- вярвам на Гаврилов. И моят съвет е да го посетиш! Изключителен диагностик! Е...доста особен характер, но ще ти е по- ценен от самоцелен ямр.
Успех!

# 981
  • Мнения: 1 360
Да ,добра идея е да си избереш един ден и да си организираш здравен туризъм , хем можеш да го съчетаеш с шопинг например,хем да посетиш добър специалист .Аз за съжаление мога да препоръчам само в София и Варна ,за   София др.Виктор Йорданов ,харесвам го ,защото работи по протокол ,ако нещо го съмнява пуска всичко необходимо за изясняване,а и в Сити разполагат с такава техника,че би открила игла в Мариянската пъдина.Другия е др.Вълкан Иванов ,работи на същия принцип ,възползва се от съвременните техники и подходи ,и има много доволни от него.За проф.Гаврилов той е от старата школа,работи без много да се възползва от съвременните стандарти и протоколи ,но е добър диагностицик /въпреки че напоследък,чета доста кофти неща и за него ,тук във форума/.

Последна редакция: ср, 14 фев 2024, 22:05 от renji

# 982
  • Мнения: 20 235
Демонче, аз също съм да си направиш още един преглед в София (ако можеш) да се успокоиш и да приключиш със този стрес.
Мамография няма ли са свърши работа?
Отиди някой ден в Онкологията, плати си за мамограф ехограф и за преглед при някой от дежурните лекари. Тук са писали че и Гаврилов преглежда на кабинет, в някой от дните.
Иначе много добре те разбирам, преживяла съм същото преди години.
Тогава един мамолог от Тина Киркова така процедираше с мен - първо ме караше да ходя при него на два месеца, и ту имаше нещо, ту нямаше нещо, накрая реши, че трябва да ми махне нещо, и ме вкара в неприятни мисли.
Тогава добре че мм се усъмни, направи му впечатление, че много често ме вика на преглед, и ме посъветва да отида на друго място. Ходих при Станко Киров, като най-добрият, човека ме прегледа и каза, че ми няма нищо. Аз обаче така бях наплашена, че не му повярвах, реших че е доста възрастен и може да е пропуснал нещо, и отидох и при Гаврилов. Едва след неговото мнение и това на човека от образната диагностика в Онкологията, се успокоих. Макар, че нервите които изхабих за това време, няма кой да ми ги възстанови.

Последна редакция: чт, 15 фев 2024, 09:50 от Lemy

# 983
  • Мнения: 1 976
Да,разбира се,ще гледам да мина още един преглед...Аз бързах час по скоро да ме види друг,защото Петков ми даде зор след 2. дни да ми дава час за операция. Исках по скоро другият да ми потвърди колко е съмнително и лошо и колко точно е спешно и трябва ли др вид диагностика. Изобщо не очаквах и подозирах да ми кажат че такова образувание няма. Едно е да ми кажеш дай да го махнем ,да проверим,докато е рано, съвсем друго е да ми говориш за комисии, лъче и химио още преди да си извадил и видял кво е.....Дори и рак да е, може ли да говориш такива работи(освен ако не е очеваден вече на ехо). Това отидох да ми потвърди

# 984
  • Мнения: 20 235
Целта е да те изплаши и да побързаш, да нямаш време да прецениш, и да ходиш на друго място.
Пропуснах да допълня - аз като ходих в онкологията, си платих за двупозиционна мамография, така искаше Гаврилов. Като ми я направиха, допълнително ме пратиха на преглед с ехограф, безплатно. Така, че получаваш преглед и мнение на трима човека - на разчитащият мамографията, после на човека който те гледа с ехограф, и на лекаря който ще те прегледа.

# 985
  • Мнения: 29
Аз за съжаление мога да препоръчам само в София и Варна ,за   София др.Виктор Йорданов ,харесвам го ,защото работи по протокол ,ако нещо го съмнява пуска всичко необходимо за изясняване,а и в Сити разполагат с такава техника,че би открила игла в Мариянската пъдина.
Аз ноември месец бях при него точно и той ми намери не един, а по 2-3 фиброаденома на гърда…според него са стари, прати ме на 3Д мамография, защото нямам правена досега и да се види да нямам микрокалцификати и съответно нямам. На друго повече не ме е пращал, каза проследяване след 6-7 месеца….но питам се аз какво се прави в случай като моя, където не е единичен фиброаденом… първо мога ли да се доверя за проследяване засега както ми е казал д-р Йорданов, а ако  се стигне до премахване …то по 2-3 на гърда как се случват нещата, то гърда ще остане ли…?
Не знам и аз за себе си дали съм в правилна изчакваща позиция или да се тревожа?
Да припомня, че в същия ден бях и при Василев, който пък ми каза абсолютно здрава си … имаш кисти, ФА нямаш 😳

# 986
  • Мнения: 328
Защото много дълго преглежда зоната,където е "нещото",разгледа ми всички ехографии от 2018 до сега,да сравни, много обстойно ме прегледа,много и ми каза-не виждам  нито една причина да правите операция. Аз го питах няколко пъти дали е сигурен....Увери ме пак. И явно питането за ЯМР му дойде в повече(той ми видя психичното състояние от начало). Все пак шеф на Онко център се предполага ,че може да различи има ли подозрителност или не и така ...
Вижте,Renji го е казала много добре.Нама да добавя нищо защото вие написала какви стъпки да предприемете.Знам,че често ни се иска да се хванем за това което ни се иска,но добре че в крайна сметка здравия разум взима превес.Пожелавам ви от сърце да се е оказал прав.Ще ви разкажа как аз се хванах,на това че е фиброаденом,защото също потърсих мнение от трима различни лекари.Единия ми направи мамография и каза че е ако вижда и 1%съмнение за нещо лошо ще ме изпрати на биопсия,другия който посетих потвърди че е фиброаденом и аз реших да го следя.8 месеца по късно не издържах да го проверявам постоянно и ръката ми да е все там и поисках да го премахна и за мое огромно съжаление се оказа рак в 1стадий.

# 987
  • Мнения: 1 360
Rusi_be ,ако не ти е спокойно можеш да потърсиш второ мнение ,ако вярваш на доктора на шестия месец отиваш и така.др.Йорданов ми харесва ,като подход защото при най-малкото съмнение назначава каквото е нужно за да се убеди ,че няма нищо.Както при теб ,не е разчитал само на ехото ,направил е и мамография с контраст.Забелязвам ,че много от водените за най-добрите в тази област,с добиване на популярност ,стават много самоуверени и разчитат само на опита си и форума се напълни с грешни диагнози ,рязани момичета без нужните образни ,без биопсии,точно от тях .Хубаво е да се знае ,колкото и да е добър лекаря ,има образувания които не става само на око да се определят какво са.Аз например минах през целия протокол.ехография,мамография ,еластография,ЯМР и кор биопсия ,и дори след всичките тези изследвания нямах яснота какво е точно,добро или лошо,нито пък лекарите знаеха,категорични бяха само ,че е за махане.Дори хирурга и патолога ,които го махнаха и изследваха ,ми казаха че не изглеждало лошо,но и не било типично.Така че има и по завъртяни случаи ,които колкото и да е добър да е специалиста ,не става само с един ехограф или с опипване и затова ,нещо съмнява ли го доктора ,е редно да провери с нужните изследвания.Просто търси такъв,на които да се довериш и да те следи,за мен си попаднала при добър.Аз не съм ходила лично при др.Йорданов ,но мой познати бяха при него и просто ме впечатли това ,че е последователен ,не спестява изследвания и не разчита само на опита си,а следва стриктно стъпките.

Последна редакция: чт, 15 фев 2024, 17:56 от renji

# 988
  • Мнения: 29
Добре де …. Как по дяволите да намери човек и да разбере на кой доктор да се довери. Та всички те са ми чужди, нови, непознати… откъде да знам аз кой доктор е видял истината и кой само предполага, аз така мога цял живот да си обикалям без да спра и пак да не знам какво става, какво имам, какво нямам.
Преди няма и 2 години беше първия ми сблъсък с ФА, когато аз самата си опипах нещо и отидох на доктор, единия каза разширен канал, после възпален лимфен възел… другия каза категорично ФА/ този категоричния също е добро име от форума - проф. Байчев/ та каза той трябва да се махне, да не ти създава проблеми в бъдеще … съгласих се аз, махнах го… хистология показа Аденоза… ами значи нищо общо /Аденоза е състояние на гърдата, а ФА образувание/… а уж категоричен беше. Еми и светилата са едни светила, некадърниците да не говорим за тях… е как човек да намери неговия лекар, кажете как?!
Трябва всичко да се реже и изследва, но това може ли да се прави всяка година, предвид че рецидивират… т.е. Не по едно дори, а по няколко.
Обезверена се чувствам аз към докторите и то много! 😒

# 989
  • Мнения: 1 976
Така е....Никой нищо не може да ти гарантира,нито пък за всяко нещо можеш да се режеш...Аз правя каквото смятам за редно,но "ако ми е писано да се удавя,няма да се обеся,"както се казва.....

Общи условия

Активация на акаунт