Предстои ми хистероскопия - да поговорим - Тема 3

  • 42 997
  • 760
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 7 898
Момичета, хистероскопията си е хистероскопия и няма такова понятие като оперативна и не оперативна и няма значение къде се извършва, дали в кабинет, или в операционна. На моя приятелка и махнаха 4 см полип с хистероскопия извършена в кабинет. Разликата е само в хистероскопите които използват. Тези които ползват в кабинетите са много по тънки и процедурата се извършва без упойка или само с местна такава.
Моите хистероскопия пък бяха извършени в операционната, макар да можеха и в кабинета, но аз държах на упойка, тъй като не мога да понеса и най- малката болка в тази област.

# 331
  • Варна
  • Мнения: 2 704
G.Savova, има различни видове хистероскопия. Има оперативна и диагностична, и има огромно значение кое къде се извършва. Някак не мога да приема за нормално да ми премахват огромен септум и да ми правят реконструкция на матката в кабинет... Ако обичаш не се изказвай неподготвена, защото може да подведеш някого.

# 332
  • Мнения: 7 898
Е да де, моята диагностична като е правена в операционната, да не би да е операционна хистероскопия ? 🤪
И естествено, че септум ще го махнат в операционна. Това което определя дали хистероскопията ще се извърши в кабинета, или в операционната се определя от нуждата от упойка, която няма как да ти дадат в кабинета.
И пак казвам хистероскопията си е хистероскопия, независимо от това, къде ще се извърши.

# 333
  • Мнения: 1 725
Аз като казах оперативна и офис, имах предвид къде се провежда интервенцията в операционна или в кабинет. Лекаря оператор преценява, коя е по-добре да се направи според конкретния случай (а често и според техниките които владее), когато и двете опции са възможни, предполагам се съобразяват с желанието на пациента.

Иначе, като проучвах преди моята хистероскопия, често под оперативна се визира, че ще се прави нещо (махане на полип, миома, септум например), ползват се и резекционни инструменти. Докато при диагностичната само се прави оглед.

# 334
  • Мнения: 324
Доколкото аз съм чела оперативна се нарича, когато има нужда нещо да бъде отстранено от матката или шийката, а диагностична или офисна - когато само се оглежда състоянието. Т.е името им не идва от това къде се провеждат, а какво точно се прави.

# 335
  • Мнения: 291
Доколкото аз съм чела оперативна се нарича, когато има нужда нещо да бъде отстранено от матката или шийката, а диагностична или офисна - когато само се оглежда състоянието. Т.е името им не идва от това къде се провеждат, а какво точно се прави.
Абсолютно!

# 336
  • Мнения: 7 898
Диагностичната се извършва също в операционната Wink.

# 337
  • София
  • Мнения: 3 412
Не сте прави, хистероскопията се дели на няколко вида. Да прави сте за това, че има офис която принципно е с диагностична цел, но другата е оперативна и се дели на 2 вида. Едната е оперативна с лазер се премахват полипите и т.н. и е най- щадяща за организма, много бързо се въстановява. При нея не се нарушава лигавицата и може на другия цикъл да се стартира процедура, но тя е по скъпа и не на всякъде я правят.
Другата хистероскопия е пак оперативна, но е евтина има болници където я правят изцяло по здравна каса, но при нея се кюртира матката, нарушава се цялостта на лигавицата, може някой път да остане нещо дребно неотстранено и след време може например полип да се появи отново. При тази манипулация е необходимо повече време да се възстанови лигавицата и да се стартират други процедури.
Дано съм успяла да обясня разликите

# 338
  • Мнения: 7 898
Бедна ти е фантазията какви процедури правят в кабинетите.
https://www.hindawi.com/journals/bmri/2015/905204/

# 339
  • София
  • Мнения: 2 051
Мисля, че G.Savova е права, хисетероскопията си е хистероскопия, наистина разликата при стандартната, която се практикува в операционна зала и тази в кабинета, така наречената офис е в размера на хистероскопа.
Предполагам се планира офис, когато трябва да се изреже нещо малко или да се огледа матката. Аз имам 3 хистероскопии в операционна зала, които не са били за някакъв конкретен проблем, започваха кото диагностични, но все се налагаше по нещо да режат, при втората ми разширяваха цервикалния канал, мисля, че всичко това можеше да мине като офис хистероскопия, но аз също исках пълна упойка, а и лекуващия ме лекар май прави  само в операционна зала.
Лазер може да се използва и при офис хистероскопия. Доколкото съм запозната има различни интрументи, а не само кюрета, зависи какъв е проблема.
Чела съм, че ако има сраствания - синдром на Ашерман, не е добре тъканите да се режат с лазер, т.е да има горене, а с ножичка.

# 340
  • София
  • Мнения: 23 162
по принцип у нас малко се прекалява със седенето в болница.
на последната ми хистероскопия в 11 бях готова, ремонтирана, събудена от упойка и готова да си ходя.
да, ама не ме пускаха, защото зк е казала че трябва да вися там 12 часа.
мъжа беше на една биопсия, 10 минути работа , със лека упойка.
седя 3 дни в болница, можеха да го пуснат същия ден.
мой близък беше след мозъчна операция, дълга 8 часа. изписаха го на 5 ден, изобщо не беше на себе си. толкова била пътеката. по-добре такива случаи да са под наблюдение отколкото леки хистероскопии.

# 341
  • Варна
  • Мнения: 2 704
Нещо май не можем да се разберем Simple Smile
Има дори различни протоколи при различните хистероскопии. Просто между диагностичната и оперативната има голяма разлика във възстановяването след това, както и в препоръките за начин на хранене, щадящ режим и т. н. Естествено има разлика и в оптиката и в самите хистероскопи. Не може да сравняваш една диагностична хистероскопия, която е само оглед на матката с такава, при която се отстранява нещо ( било то полип, сраствания, септум и т. н.).

# 342
  • София
  • Мнения: 2 051
Arven, разбира се, че възстановяването е различно, едно е само визуално да огледат матката, друго е да режат. Исках да кажа, че все се води хистероскопия, говоря за тази в операционната зала, моите всички са в Надежда и там няма разлика в цената за стандартната - дали ще те режат или не. Доколкото знам при офис хистероскопията има разлика в заплащането какво ще правят.
А това за пътеките, наистина е така, хубавото беше при последната ми хистероскопия, която беше ноември, че ни пуснаха наобед към 13 ч, защото и аз се бях приготвила да стоя 12 часа, както беше предните години, незнам дали е инцидентно или вече така практикуват.

# 343
  • Варна
  • Мнения: 2 704
Момичета, хистероскопията си е хистероскопия и няма такова понятие като оперативна и не оперативна и няма значение къде се извършва, дали в кабинет, или в операционна. На моя приятелка и махнаха 4 см полип с хистероскопия извършена в кабинет. Разликата е само в хистероскопите които използват. Тези които ползват в кабинетите са много по тънки и процедурата се извършва без упойка или само с местна такава.
Моите хистероскопия пък бяха извършени в операционната, макар да можеха и в кабинета, но аз държах на упойка, тъй като не мога да понеса и най- малката болка в тази област.
От тук тръгват моите обяснения, за да сме в полза на всички, на които те първа им предстои и ще четат. Защото да се твърди, че няма такова понятие, като " оперативна или диагностична" е грешно. Такива понятия има, както има черно и бяло.

# 344
  • София
  • Мнения: 3 412
Arven, разбира се, че възстановяването е различно, едно е само визуално да огледат матката, друго е да режат. Исках да кажа, че все се води хистероскопия, говоря за тази в операционната зала, моите всички са в Надежда и там няма разлика в цената за стандартната - дали ще те режат или не. Доколкото знам при офис хистероскопията има разлика в заплащането какво ще правят.
А това за пътеките, наистина е така, хубавото беше при последната ми хистероскопия, която беше ноември, че ни пуснаха наобед към 13 ч, защото и аз се бях приготвила да стоя 12 часа, както беше предните години, незнам дали е инцидентно или вече така практикуват.
Не непрактикуват така, на теб са ти правили лазерна хистероскопия при нея освобождават в рамките на деня, ако има обаче усложнения те оставят да преспиш там. При теб всичко е било на ред и затова са те пуснали толкова рано, но най късно до 17ч. ги пускат всичките без проблеми. Когато обаче е с кюретаж тогава не ги пускат, може и няколко дни да ги държат, обикновенно 2-3 дни, зависи от случая и какво са отстранявали.

Последна редакция: пн, 17 фев 2020, 20:44 от pepita5

Общи условия

Активация на акаунт