Предстои ми хистероскопия - да поговорим - Тема 3

  • 42 898
  • 760
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 324
И най-вече зависи от лечебното заведение, защото имат различни практики за едни и същи процедури и според това дали си по ЗК или си плащаш всичко сам Simple Smile

# 346
  • Мнения: 448
При мен отстраняваха полип и висях 48 часа заради ЗК, нещо, което дори лекарите смятат, че е излишно. Колкото до по-бързото спиране на кървенето и стоенето вкъщи и лежането, не виждам никаква връзка. Когато питах за спорт, и двамата лекари ми казаха, че след 1 седмица мога да спортувам, ходя на сауни и изобщо възстановява изцяло начина си на живот. При отстраняване на по-сериозни образувания  може да е различно разбира се. Аз съм 8 ден и нямам вече кървене, но очаквам всичко, след прочетените мнения тук.

# 347
  • София
  • Мнения: 616
Каква е тази хистероскопия с кюретаж? За пръв път чувам. Не е ли спецификата на хистероскопията точно това, че операторът има пряк поглед върху третираната зона и маха само това, което е за махане?

# 348
  • Мнения: 1 724
И мен ме пуснаха към 13,00 часа, а се бях приготвила да седя до вечерта (12 часа престой) заради ЗК. Не виждам смисъл да се виси, че и да се нощува ако всичко е наред и няма усложнения.

# 349
  • Пловдив
  • Мнения: 5 931
Първата ми хистероскопия беше точно с кюртаж. Лигавицата на матката ми беше много удебелена и заедно с огледа са я поизрязали. Взели са и биопсия.
Втората вече беше оперативна - отстраняване на полип, доколкото разбрах по-дълбоко са изрязвали, за да се махне от основата.

# 350
  • Мнения: 7 898
Нищо не се изрязва, а се изтъргва с кюретата. Разликата между първата ти хистероскопия и втората е, че при втората са изтъргали само там където е полипа.
Та на кое казвате оперативна хистероскопия Simple Smile
Едно нагледно видео за премахване на полипи. Втв видеото всичко е идеално и няма нужда от кюрета, но в действителност почти винаги остава нещо и тогава минават с кюретата.
http://www.medillsb.com/illustration_image_details.aspx?AID=12709&IID=247053

Последна редакция: вт, 18 фев 2020, 00:02 от G.Savova

# 351
  • София
  • Мнения: 2 051
Не непрактикуват така, на теб са ти правили лазерна хистероскопия при нея освобождават в рамките на деня, ако има обаче усложнения те оставят да преспиш там. При теб всичко е било на ред и затова са те пуснали толкова рано, но най късно до 17ч. ги пускат всичките без проблеми. Когато обаче е с кюретаж тогава не ги пускат, може и няколко дни да ги държат, обикновенно 2-3 дни, зависи от случая и какво са отстранявали.
Не мисля, че са ми правили хистероскопията с лазер, утре съм на преглед и ще попитам. Имах сраствания, които са рязали, също са взели материал за биопсия.
Незнам за полип, но ето едно видео за синдром на Ашерман при което се реже https://www.youtube.com/watch?time_continue=87&v=5kxCwJ54TE4 … ;feature=emb_logo
Има различни инструменти които се ползват при хистероскопията, включително и лазер.
Ето тук наистина са разграничени като диагностична и оперативна в зависимост от хистероскопа /според мен това е офис и в операционна зала/, материала е на англиски, но с гугъл преводач се разбира всичко:
https://laparoscopy.blogs.com/prevention_management_3/2011/01/di … hysteroscopy.html

# 352
  • Мнения: 7 898
За полипи на всякъде масово се практикува полип форсепс и кюрета!
На много малко места могат да си позволят лазер, или пък специални хистероскопи с инструменти за рязане.

# 353
  • Мнения: 1 724
Ако полипите са "на краче" се прилага резекция, ако са плоски кюрета или абразио. В мойта епикриза си е уточнено как са премахнати. Аз съм имала и от двата вида.

# 354
  • Мнения: 7 898
Би ли ми обяснила какво е кюрета, абразио И резекция.

# 355
  • Мнения: 1 724
Би ли ми обяснила какво е кюрета, абразио И резекция.

Абразио- участъка се "изстъргва" с кюрета, резекция полипа се отрязва със съответния инструмент. Не съм медицинско лице, ако ме питаш какъв е инструмента точно за резекция не бих могла да кажа. Но определно има разлика в техниката на отстраняване между абразио и резекция.

Последна редакция: вт, 18 фев 2020, 11:56 от AniSim

# 356
  • Мнения: 29
Здравейте, момичета. И на дъщеря ми /19г/ ще и махат полип от матката - оперативна хистероскопия. Първата гинеколожка видя полипа, при втория гинеколог правихме два прегледа - преди и след цикъл-твърдеше, че няма, третото мнение беше, че има. И от тримата имаме снимки и съответно на едните се вижда, на другите не. Недоумявам възможно ли е да не се вижда, а да има и не знам вече на какво и на кой да вярвам. Ужасно съм притеснена. Ние сме в Пловдив и мненията, че има полип са на д-р Паскалева и д-р Ямаков, а д-р Илия Амалиев твърдеше, че няма. В чудо съм се хванала.

# 357
  • Мнения: 291
Здравейте, момичета. И на дъщеря ми /19г/ ще и махат полип от матката - оперативна хистероскопия. Първата гинеколожка видя полипа, при втория гинеколог правихме два прегледа - преди и след цикъл-твърдеше, че няма, третото мнение беше, че има. И от тримата имаме снимки и съответно на едните се вижда, на другите не. Недоумявам възможно ли е да не се вижда, а да има и не знам вече на какво и на кой да вярвам. Ужасно съм притеснена. Ние сме в Пловдив и мненията, че има полип са на д-р Паскалева и д-р Ямаков, а д-р Илия Амалиев твърдеше, че няма. В чудо съм се хванала.


Аз бих се доверила на докторите, които казват, че ИМА полип, още повече щом се вижда на снимка и двама доктори го виждат и вие също го виждате.
 И при мен беше нещо подобно. Старият ми гинеколог изобщо не беше видял полипа, всеки път ми казва "всичко е идеално". След 3 месеца отидох при друг, който го видя, а полипа беше голям и док каза, че в никакъв случай не се е появил за 3 месеца, а си го има от доста време. Имам снимка, трудно е да не се види, трябва да си сляп. Каза, че най-вероятно техниката на предишния доктор е била стара и затова не го е видял (което не го оправдава).
Ако не сте сигурни на какво да вярвате, потърсете още 1 мнение. Но според мен щом на 2 снимки се вижда, е ясно. Нищо страшно или опасно не е самата процедура. Успех!

# 358
  • Мнения: 29
Здравейте, момичета. И на дъщеря ми /19г/ ще и махат полип от матката - оперативна хистероскопия. Първата гинеколожка видя полипа, при втория гинеколог правихме два прегледа - преди и след цикъл-твърдеше, че няма, третото мнение беше, че има. И от тримата имаме снимки и съответно на едните се вижда, на другите не. Недоумявам възможно ли е да не се вижда, а да има и не знам вече на какво и на кой да вярвам. Ужасно съм притеснена. Ние сме в Пловдив и мненията, че има полип са на д-р Паскалева и д-р Ямаков, а д-р Илия Амалиев твърдеше, че няма. В чудо съм се хванала.


Аз бих се доверила на докторите, които казват, че ИМА полип, още повече щом се вижда на снимка и двама доктори го виждат и вие също го виждате.
 И при мен беше нещо подобно. Старият ми гинеколог изобщо не беше видял полипа, всеки път ми казва "всичко е идеално". След 3 месеца отидох при друг, който го видя, а полипа беше голям и док каза, че в никакъв случай не се е появил за 3 месеца, а си го има от доста време. Имам снимка, трудно е да не се види, трябва да си сляп. Каза, че най-вероятно техниката на предишния доктор е била стара и затова не го е видял (което не го оправдава).
Ако не сте сигурни на какво да вярвате, потърсете още 1 мнение. Но според мен щом на 2 снимки се вижда, е ясно. Нищо страшно или опасно не е самата процедура. Успех!

Много благодаря за отговора. Насрочили сме дата, притеснявам се само, че е още малка.

# 359
  • Мнения: 291
Здравейте, момичета. И на дъщеря ми /19г/ ще и махат полип от матката - оперативна хистероскопия. Първата гинеколожка видя полипа, при втория гинеколог правихме два прегледа - преди и след цикъл-твърдеше, че няма, третото мнение беше, че има. И от тримата имаме снимки и съответно на едните се вижда, на другите не. Недоумявам възможно ли е да не се вижда, а да има и не знам вече на какво и на кой да вярвам. Ужасно съм притеснена. Ние сме в Пловдив и мненията, че има полип са на д-р Паскалева и д-р Ямаков, а д-р Илия Амалиев твърдеше, че няма. В чудо съм се хванала.


Аз бих се доверила на докторите, които казват, че ИМА полип, още повече щом се вижда на снимка и двама доктори го виждат и вие също го виждате.
 И при мен беше нещо подобно. Старият ми гинеколог изобщо не беше видял полипа, всеки път ми казва "всичко е идеално". След 3 месеца отидох при друг, който го видя, а полипа беше голям и док каза, че в никакъв случай не се е появил за 3 месеца, а си го има от доста време. Имам снимка, трудно е да не се види, трябва да си сляп. Каза, че най-вероятно техниката на предишния доктор е била стара и затова не го е видял (което не го оправдава).
Ако не сте сигурни на какво да вярвате, потърсете още 1 мнение. Но според мен щом на 2 снимки се вижда, е ясно. Нищо страшно или опасно не е самата процедура. Успех!

Много благодаря за отговора. Насрочили сме дата, притеснявам се само, че е още малка.

Няма от какво да се притеснявате! Процедурата е безобидна, лошо може да стане след време в случай, че не се премахне. Всичко ще е наред Hug

Общи условия

Активация на акаунт