Предстои ми хистероскопия - да поговорим - Тема 3

  • 43 013
  • 760
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 148
Здравейте и Честит празник момичета!!!
На 4 март ми бе направена хистероскопия при д-р Богомил Бойчев,  клиника Тутракан. По време на интервенцията, освен миомния възел, разположен вътре в маточната кухина,  ми бе отстранен и полип. По здравна пътека бях информирана предварително, че е необходимо да бъда хоспитализирана 3 дни, самата процедура ми струва 100 лева консуматив и 11,60 лева за двете нощувки в болница. Съответно бях приета на 3 март, хистероскопията бе извършена сутринта на 4 март- около 25 минути, с пълна упойка, от която излязох след около 25-30 минути след операцията. Имах незначителни болки, като при настъпване на цикъл, които отшумяха след като ми поставиха аналгин. Бях изписана на 5 март, като на визитация бе установено, че нямам болки, нито оплаквания, със съвсем слабо, нормално след такава интервенция кървене.  Бе ми изписан антибиотик, превантивно за пресичане на евентуално възпаление.  Към днешна дата, четири дни след хистероскопията се чувствам много добре, имам слабо оттичане на кръв, което според мен е нормално,  нямам болки, превантивно си почивам, алкализирам организма си, пия повече вода, чай, приемам определени витамини и добавки( по друг повод- приемам ги от три месеца по списък и препоръка на Денис за подобряване на качеството на яйцеклетките, както и регулиране на МЦ  и ОВУ).

# 391
  • Тук и сега
  • Мнения: 445
Може ли да поговорим и за първият цикъл след хистероскопия (реконструкция на матката) от втори ден е страшно обилен, започвам да се притеснявам... Нещо пили ли сте в такъв случай? А и на мен не са ми изписали обезболяващи и антибиотик след операцията.

# 392
  • Варна
  • Мнения: 2 704
Щастлива1, виж ми постовете в темата. Аз стигнах до тежка анемия, свързах се с Калчев миналият месец. Ако те притеснява нещо, звъниш и настояваш за разговор с него. Мен ме убеждаваше акушерката, че е нормално и си докарах тежка анемия, придружена от задух, втрисане, световъртеж... Да не те плаша, но и 2-рият ми цикъл след хистерото беше почти толкова ужасен на 2-ри и 3-ти ден. Моята ХС беше за премахване на субсептум, коригиране на формата на матката, както и премахване на малък полип.

# 393
  • Тук и сега
  • Мнения: 445
Аз бях с кръвоизлив почти 48 часа по време на 1-вата менструация след хистероскопията ми. При мен е рязано много, самият мускул е рязан, за това така се е получило, понеже септумът е бил много голям + отстраняване на полип. Взимах вит. Ц 3х500 мг на ден, Калций и вит. К - течната форма. Стряскащо беше, много.
Сега имам предписан Дицинон, ако пак стане такова положението.
А след втори цикъл ли ходи на контролен преглед, след хистероскопията?

# 394
  • Варна
  • Мнения: 2 704
Предстои ми да отида на контролен преглед другата седмица. Не са ме викали по-рано, но аз за мое спокойствие отидох след 1-вата менструация на преглед при следята ме АГ във Варна.

# 395
  • Мнения: 4 393
Здравейте, момичета, записвам се при вас, тъй като се връщам от гинеколог, където се установи на ехограф наличието на полип. От около месец имам дискомфорт с чести позиви за уриниране като при цистит. За съжаление, билковите лекарства, които пия в такива случаи, не ми помогнаха, а последната седмица имам и на два пъти кървене.
Моля ви за препоръки кюретаж ли да избера или хистероскопия? Какви са плюсовете и минусите? Препоръки за клиники и лекари ще са ми от страхотна полза. Предпочитам, ако може да не заплащам, разбира се, имам допълнително здравно, не знам дали важи в такива случаи.

# 396
  • Мнения: 7 898
Кой ти каза, че трябва да избираш между кюретаж и хистероскопия ? Или не са ти обяснили като хората или ти не си разбрала.

# 397
  • Мнения: 4 393
Кой ти каза, че трябва да избираш между кюретаж и хистероскопия ? Или не са ти обяснили като хората или ти не си разбрала.
Гинекологът ми така каза. Каза, че трябва да се махне. И това били двата ми варианта. Понеже сега не приемат за планови процедури, ще пия АБ пет дни, след което ще ми дойде цикълът, и след това отново съм на гинеколог, за да решаваме спрямо актуалната ситуация.
Защо според вас не съм разбрала?

# 398
  • Мнения: 7 898
Съмнявам се че си разбрала правилно. Кюретаж за полип на сляпо не се прави. Нали трябва да погледнат къде се намира, че да могат да го изтържат ако трябва. За тази цел се прави хистероскопия и се гледа къде точно е този полип, колко е голям и т.н. Simple Smile
И не се стряскай от термина кюретаж. Това не значи че ще ти изтържат цялата матка, а по- скоро само там където е полипа. Ако е достатъчно голям могат да го махнат просто като го хванат и откъснат или отрежат, ако така мога да се изразя. По- назад бях пуснала едно видео как се маха полип.

# 399
  • Мнения: 4 393
Съмнявам се че си разбрала правилно. Кюретаж за полип на сляпо не се прави. Нали трябва да погледнат къде се намира, че да могат да го изтържат ако трябва. За тази цел се прави хистероскопия и се гледа къде точно е този полип, колко е голям и т.н. Simple Smile
И не се стряскай от термина кюретаж. Това не значи че ще ти изтържат цялата матка, а по- скоро само там където е полипа. Ако е достатъчно голям могат да го махнат просто като го хванат и откъснат или отрежат, ако така мога да се изразя. По- назад бях пуснала едно видео как се маха полип.
Напротив, доста добре съм разбрала. И, четейки във форума, не съм единствената, на която се предлага да се прави кюретаж за полип. Не се шашкам, търся мнения.

# 400
  • Мнения: 7 898
И пак ти казвам, че няма как да правят кюретаж на сляпо. За тази цел се прави хистероскопия. Има случаи в които в които уж виждат полип на ултразвук, а като направят хистероскопия  няма нищо.
Не бих се доверила на лекар, който реши че може да ми махне полип, без да е погледнал дали изобщо имам такъв.

# 401
  • Мнения: 4 393
А кога се прави кюретаж при полип? Защото ще дам линкове към десетки такива потребителски мнения. Това значи, че не съм разбрала, че гинекологът ми е некадърник, или?

Последна редакция: чт, 12 мар 2020, 21:56 от jeniqa

# 402
  • Мнения: 7 898
Кюретажа е част от хистероскопията!
Хистероскопия, от гръцки значи поглеждане вътре в матката ...
Никой гинеколог не би рискувал да прави кюретаж на сляпо, без да е сигурен, че вътре има полип.
Понякога ултразвука показва нещо, но в крайна сметка се оказва че не е полип, и какво правим тогава? Остъргваме матката без никаква причина?
Погледни в Гугъл uterine polypectomy или endometrial polypectomy.

# 403
  • Мнения: 291
Прави се оперативна хистероскопия. С камера се оглежда и се премахва каквото трябва. Кюретажът е "остарял" метод за премахване на полип, при който се действа насляпо. Така може полипът да не се премахне нацяло, по-тежко е като процедура и възстановяване. Хистероскопията е по-добрия и сигурен избор, разбира се.

# 404
  • Мнения: 7 898
Не е остарял метод, просто зависи какъв е полипа и дали има друг начин по който може да се премахне. Обикновено процедират като оглеждат къде какво има, ако не могат да го откъснат с полип форсепс, просто го изтъргват с кюретата, но до сега не съм чула някъде да го правят без придружаваща хистероскопия. На края след премахването на полипа, проверяват дали са го премахнали на цяло, или има нужда от допълнителна манипулация.
Ето го филмчето което бях пуснала по- назад. Това е варианта с “откъсването” на полипа.
http://www.medillsb.com/illustration_image_details.aspx?AID=12709&IID=247053

Общи условия

Активация на акаунт