Нашите орхидеи – тема 25

  • 34 672
  • 739
  •   1
Отговори
# 120
  • София
  • Мнения: 282
Момичета, значи да не чакам утре в 9 ч. пред борсата ....да не ми излезе спасяването през носа Stuck Out Tongue Winking Eye ,но иначе цената е добра...26 лв. за
1. 10 броя Орхидеи
2. 10 Саксии
3. Кори за Орхидеи
4. Тор за растеж

# 121
  • Мнения: 13 786
Ако обелската борса имам купуван от там пакет с кори. Каквото посадих в него умря. Имам инфо за дама която е имала скъпи орхидеи пресадени в техен субстрат също са прихванали гниене. Предполагам субстрата ще изисква основна обработка. И дезинфекция .

Импала и зюмбюлче. Значи има мисии с различни цели. Аз пък като им гледам снимките в фб  са все  цветя явно прецъфтели и дребни, натъпкани в едни лонди. Аз така да се каже вече подбирам и не искам да дондуркам бебета или да спасявам удавници. Предпочитам по-скъпи  2-3 орхидеи  отколкото нескъпи но 10 на брой... вече си ценя времето и усилията. Изкалпазаних са Wink
На този принцип последните ми купени от хоуммакс  ванди държах да са едва ли не ден два след зареждането , и  струваха  60- 80  лв но все още с неразклатено здраве, защото всичките които купихме с мъжа ми преоценени или застояли поне седмица две в магазина  просто умряха от онова гъбично гниене.

Последна редакция: сб, 16 мар 2019, 06:57 от _re_ge

# 122
  • Мнения: 6 386
Аз така да се каже вече подбирам и не искам да дондуркам бебета или да спасявам удавници. Предпочитам по-скъпи  2-3 орхидеи  отколкото нескъпи но 10 на брой... вече си ценя времето и усилията. Изкалпазаних са Wink
Амин, сестро! Hug Това е и моята позиция за стандартните орхидеи.
Видовите обаче често се предлагат млади. Според мен за тях си заслужава да отделя време и грижи.
Което не отменя, че може би е по-разумно да се трупа опит и бройка с евтини орхидеи.
Не знам, всеки си преценява.

# 123
  • Мнения: 2 025
Здравейте! Донесоха ми орхидея за спасяване, явно системно е преполивана, защото чак корите бяха мухлясали. Извадих я, почистих я, но сега не знам какво да я правя. Излиза ново листенце, значи имам шанс надявам се.

# 124
  • Бургас
  • Мнения: 5 679
Привет, дами Simple Smile  Чета си ви от време на време, ама не се включвам, че съм пишман-градинар Blush Имам си 2 фалчета подарени, които противно на очакванията ми оцеляват и си цъфтят... при все че нито са пресаждани, нито торени, нито дезинфенктирани, нито нищо. Като се засушат много корените, накисвам във филтрирана вода или вода от сварени картофи, отцеждам и до там Grinning  Като прецъфтят цветоносите, режа до дъно. Като станат много и дълги стърчащите коренчета, режа и от тях. Въобще от изтезаващата клика съм Wink Сега близка си поиска да ѝ подаря орха, за да се пробва ( и тя не е от отдадените цветарки). Откъде да взема според вас, че да е най-сигурно, че може да изкара късмет и тя с незаразена и здравичка орха?

# 125
  • Мнения: 633
Брадата, божа работа е и късмет.
Ина-Мина има шанс фалчето с подходящите грижи.

# 126
  • Мнения: 2 025
Зюмбюла, аз също мисля, че има шанс. Голяма съм шматка, чак сега видях, че не съм написала най-важното- моля, кажете какво да я правя сега?  Grinning

# 127
  • Мнения: 15 019
От деня за поливане. Някои почват да прецъфтяват.
Скрит текст:







Последна редакция: нд, 17 мар 2019, 19:03 от AnMary

# 128
  • Мнения: 6 386
bradata,
Риск винаги има, независимо откъде се купува орхидеята. Болни могат да се окажат дори скъпите орхидеи, поръчвани от специализирани оранжерии.
Според мен разумният избор в този случай е реален магазин, в който поне можеш добре да огледаш растението. Предполагам, че става дума за фаленопсис? Значи избираш видимо здраво растение, с повечко и хубави корени.
Вариантите са цветарски магазини (в които, по мое мнение, цените са неоправдано завишени, а качеството е същото) или магазини тип Kaufland, Lidl, Mr.Bricolage, Praktiker и т.н.
Колкото го грижите, от опит знам, че ентусиазмът на начинаещите е опасно голям Joy . Посъветвай близката си да не бърза да пресажда, полива и т.н. Нека почете, да прецени условията си. Твоят подход е много добър Simple Smile .

# 129
  • Мнения: 8 026
Днес беше деня за доставка (бях поръчала, платила... а междувременно свършили и ми се обадиха от магазина да си избера на място). Бях поръчала две, тръгнах си с три Relaxed
Ароматна Леодоро, "папагал"и мини пелорик
Скрит текст:




Цъфтеж на етажи Sunglasses

Последна редакция: нд, 17 мар 2019, 19:03 от AnMary

# 130
  • София
  • Мнения: 771
Разкошотия! Heart Eyes

# 131
  • Ямбол
  • Мнения: 347
Здравейте, момичета, много съм нова в отглеждането на орхидеи. Не искам да ви досаждам, имам само един въпрос. Едната ми орхидея има много добре развити въздушни корени, в момента цъфти и докато я надничах забелязах че от връхчето на единия въздушен корен избива нещо зеленичко?? И сега въпроса, какво е това? И какво да правя? Само не ми се подигравайте ако ми е глупав въпроса, моля ви. Да не би да е бебе на орхидеята ми? Гледам ги в момента на западен прозорец, да ги местя ли? Имам си две орхидеи, и двете цъфтят.

# 132
  • Мнения: 6 386
Не е възможно да се развие бебе от корен. Само от цветонос или от стъблото.
Можеш ли да публикуваш снимка?

# 133
  • Мнения: 13 786
Брадичке - много добър подход в отглеждането .
За орхидеята подарък те съветвам да е фаленопсис от верига но цветето да не е много престояло в магазина че ги нападат много гадории.

Пенева - честито но с лиодорото много внимателно, обработи с фунгицид, много са кекави принципно лиодоротата....

# 134
  • Мнения: 8 026
Аз като гърмян заек с гниенето в кошничката на новите, веднага извадих, махнах пресованото нещо... точно на лиодорото вътре нямаше корен, някак го обгръщаха корените, облях с фунгицид и върнах в саксията, в субстрата имаше перлит, върнах с него. Папагала имаше загнили корени на мястото на нараняване от пластмасовата кошничка (даааа, явно слагат). Минито беше в пресована гъба, но пък с толкова много корени, че едва върнах в саксийката (внимателно изчоплих, без да разплитам корените, запазиха формата, пъхах кора по кора между тях), нямам малко по-голям размер та в момента стърчи Stuck Out Tongue Winking Eye
Скрит текст:
Имам 4.5-5см, 10 и 12, май трябва да взема саксийки и кашпи около 8см...
Re_ge, благодаря, ще я наглеждам и обработя пак Simple Smile

Последна редакция: пн, 18 мар 2019, 08:57 от peneva_a

Общи условия

Активация на акаунт