Нашите орхидеи – тема 25

  • 34 710
  • 739
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 1 065
Здравейте момичета.
От снощи чета в темата - изчетох тази цялата, а и половината от преходната. Приемате ли нови орхидеолюбителки Simple Smile.

Имам четири орхидеи, една ми е цъфтяла в къщи - заслугата сигурно не е моя, че съм пишман цветарка, но да си се похваля Simple Smile.

Вчера от един квартален магазин си купих нова орхидея- с цвят и с много корени стърчащи над саксията - по 7-8 см вертикално нагоре са изскочили. Дали това значи, че и е тясно или пък да ги поорежа или понавия в тази и саксия?
Моля, за съдействие, как да постъпя да не съсипя цветенцето?

# 301
  • Мнения: 9 436
Записвам се в темата с 10 броя орхидеи. 2 цъфнали, 2 на път и 6 се чудят какво да правят Joy

# 302
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
Така ви завиждам /не/благородно за цъфтежите. Мм само ме дразни, че уж орхидеи гледам, пък ни една цъфнала нямам.

# 303
  • Мнения: 2 657
Така ви завиждам /не/благородно за цъфтежите. Мм само ме дразни, че уж орхидеи гледам, пък ни една цъфнала нямам.
Споко, моите цъфтят само от февруари до  април Grinning Минито пък чак на есен. Не се отчайвай Wink

# 304
  • Мнения: 991
Здравейте момичета.
От снощи чета в темата - изчетох тази цялата, а и половината от преходната. Приемате ли нови орхидеолюбителки Simple Smile.

Имам четири орхидеи, една ми е цъфтяла в къщи - заслугата сигурно не е моя, че съм пишман цветарка, но да си се похваля Simple Smile.

Вчера от един квартален магазин си купих нова орхидея- с цвят и с много корени стърчащи над саксията - по 7-8 см вертикално нагоре са изскочили. Дали това значи, че и е тясно или пък да ги поорежа или понавия в тази и саксия?
Моля, за съдействие, как да постъпя да не съсипя цветенцето?

Приемаме,приемаме(не, че е моя темата де 😊),красотата на орхидеите е винаги добре дошла.В този ред на мисли снимчица нещо?😉
Относно новото орхи,в никакъв случай не режи здрави корени.Може да я извадиш и да провериш за разни екстри като кошничка и да си я върнеш обратно в същата саксийка.Когато са мокри корените по лесно ще влязат,но тези които стърчат навън може да си ги оставиш спокойно както са си.
demmy. Всеки има такива периоди в които си гледа само марулки,изключвам Impalka и regeto (а може да има и други момичета),техните колекции са внушаващи и най-вероятно имат целогодишно цъфтежи.Могат да разкажат ако пожелаят.Ако мм ми каже нещо от този род,на другия ден ще намери вкъщи поне 3 цъфнали орхидеи. 😁

# 305
  • София
  • Мнения: 771
Impala, не, други разлики не намирам. Ако има, то не е нещо силно изразено, че да ми направи впечетление. Новите листа си растат със скоростта, с която и до преди лампи. В размера на листата също няма промяна. Цветоносите по обичайното си време есента се появиха...
С две думи, колко и да и търся, май друго няма. Smile Но при цветовете смятам, че е осезаемо!

Sun_Shine, и аз прочетох документа от линка. Там говорят за бяла светлина и ни учат какво е цветна температура. Бялата светлина е сума от всички дължини на вълните (цветове) от видимия спектър и в зависимост от количеството на отделните цветове, се получават различните нюанси бяло. А в червено-сините лампи има само две дължини на вълните: 450 nm (син цвят) и 660 nm (червен цвят), защото това е спектъра, който най-добре се поглъща от живите растения. В последните няколко години тези лампи са голяма мода.
В документа от линка акцента е върху това, че осветяването с конвенционални източници върши същата работа като осветяването със скъпи спектрални лампи. Аз съм напълно съгласна с това. С шарените лампи експериментирах върху различни листно-декоративни растения, които зимата си губят шарките. Но преди да станат толкова евтини и достъпни си светех с каквито ми попаднат настолни/нощни, халогенки, волфрамови, бели, жълти, пембени...
Над орхидеите ги боднах, защото исках малките ми растения по-бързо да станат големи Smiley
Ами нищо не избуя пред очите ми, но искрено вярвам, че много добре се отразяват на цвета на цветовете Smiley

# 306
  • Мнения: 8 062
...Ако мм ми каже нещо от този род,на другия ден ще намери вкъщи поне 3 цъфнали орхидеи. 😁
Моя каза Joy а после (след новите 3 цъфнали!) каза "Не ти ли е малко тесничко?" и замълча сконфузено, щото като ме знае колко съм луда, скоро и цветарник ще му "цъфне" насред хола Smiling Imp

# 307
  • Мнения: 147
Impala, не, други разлики не намирам. Ако има, то не е нещо силно изразено, че да ми направи впечетление. Новите листа си растат със скоростта, с която и до преди лампи. В размера на листата също няма промяна. Цветоносите по обичайното си време есента се появиха...
С две думи, колко и да и търся, май друго няма. Smile Но при цветовете смятам, че е осезаемо!

Sun_Shine, и аз прочетох документа от линка. Там говорят за бяла светлина и ни учат какво е цветна температура. Бялата светлина е сума от всички дължини на вълните (цветове) от видимия спектър и в зависимост от количеството на отделните цветове, се получават различните нюанси бяло. А в червено-сините лампи има само две дължини на вълните: 450 nm (син цвят) и 660 nm (червен цвят), защото това е спектъра, който най-добре се поглъща от живите растения. В последните няколко години тези лампи са голяма мода.
В документа от линка акцента е върху това, че осветяването с конвенционални източници върши същата работа като осветяването със скъпи спектрални лампи. Аз съм напълно съгласна с това. С шарените лампи експериментирах върху различни листно-декоративни растения, които зимата си губят шарките. Но преди да станат толкова евтини и достъпни си светех с каквито ми попаднат настолни/нощни, халогенки, волфрамови, бели, жълти, пембени...
Над орхидеите ги боднах, защото исках малките ми растения по-бързо да станат големи Smiley
Ами нищо не избуя пред очите ми, но искрено вярвам, че много добре се отразяват на цвета на цветовете Smiley
Това с цветните лампи ми се вижда сложно и мисля да се насоча към бяла светлина, която се води дневна. Засега пробвам с една лед лампа, да видим какво ще стане. Пък и аз имам много други цветя, не само орхидеи.

# 308
  • София
  • Мнения: 771
Разбира се, това е удобен вариант. Аз имам над 100 саксии, но само 30 са орхидеи. Всички растения искат светлина, за да живеят. Доосветяваш тези, които имат нужда. Simple Smile
Пелоричето ми отвори цвят:

# 309
  • Мнения: 8 062
Разбира се, това е удобен вариант. Аз имам над 100 саксии, но само 30 са орхидеи. Всички растения искат светлина, за да живеят. Доосветяваш тези, които имат нужда. Simple Smile
JoyJoyJoy ще ги успокоя вкъщи, аз съм с около 1/3 от тези вкъщи и още толкова на перваза в офиса (растящите бебета) Sunglasses
ПП: тази красавица мини ли е?

# 310
  • Мнения: 6 387
a.n.d.r.e, peneva_a,
Благодаря ви Hug за инфото за лампите. Четох доста за доосветяването, но ми бяха интересни и наблюдения от първа ръка. Замислям се за най-вече за зимния период.

a.n.d.r.e,
Истински красавец Heart
Някак съм го запомнила, както и колко се вълнуваше като го купи заедно с мъжа ти...

demmy. Всеки има такива периоди в които си гледа само марулки,изключвам Impalka и regeto (а може да има и други момичета),техните колекции са внушаващи и най-вероятно имат целогодишно цъфтежи.Могат да разкажат ако пожелаят.Ако мм ми каже нещо от този род,на другия ден ще намери вкъщи поне 3 цъфнали орхидеи. 😁
И за нас важат законите на природата и естествените фази на орхидеите. Уви Joy
Фалчетата цъфтят масово през зимата-пролетта, не много се отчитат повторно през лятото. Така че марулите са и при нас. Само дето са много! Joy
Булбестите сякаш нямат чак толкова строг график, но аз нямам много такива.

# 311
  • Мнения: 147

a.n.d.r.e, 100 цветя, сериозно количество!
Колко вида орхидеи имаш?

# 312
  • София
  • Мнения: 771

ImpalaHeart EyesBlush!!! първият ми пелорик! силно емоционален за мен момент SmileSmile
 "не знам кво е пелЕрик, ама тва е някво бъгаво, ходи го смени"

А peneva_a дето ми се смее на числата, както се е развихрила последните две седмици, мисля, че много бързо ще навакса с бройката! Smiley Особено с тия спасителни мисии. Кой купува 10 орхидеи наведнъж!? само силно мотивиран човек, отдаден на хобито! Simple Smile Иначе не е мини, ето го с едно мини за сравнение:


Sun_Shine, аз съм съвсем средно статистически отглеждач на орхидеи. Дамите, с най-голям опит в момента в темата, Impala и re_ge имат по 200 парчета, със сигурност имат впечатляващи екзотики! Аз първият си фаленопсис получих подарък преди 10 години. И понеже имам самочувствие на изключителен цветар с огромна обща култура, за около два месеца успях да го убия. А като всеки луд цветар, много мразя да ми умират растения. Следващият ми фаленопсис живя малко по дълго. И логично, идва фазата "луд с картечница" -период, в който искаш да имаш и това, и това, и това... Smiley и така лека полека започнаха да се трупат, някои цъфтяха, други умираха...
Започнах сериозно да чета. Между другото всичко, което знам за болестите, го научих тук. (благодаря на re_ge и енциклопедичните и знания). Следя темата от години! от 12 тема насам, повече от 5 години. От миналата година си позволявам да пиша и показвам мои растения. Към днешна дата имам основно фаленопсиси, две брасии, милтония (много харесвам булбестите), дендробиум нобиле, но нямам нито един дендробиум-фаленопсис. Грешка, която трябва да поправя! От видовите фалчовци имам само лиодоро. Импала е показвала разкошни видови! С цимбидиума не ми провървя, никога не цъфна, подарих го.
Извинете, стана много дълго. Не случайно се въздържам от изказвания Rolling Eyes

# 313
  • Мнения: 8 062
Аз от тази зима съм "луд с картечница" Blush гледах си кротичко 3бр в офиса, две от тях харизани от заминала далече колежка, цъфтяха скромничко... обаче една се разболя... с втора се мъчихме взаимно повече от 6м... последната вече е вкъщи, успях да спра "опита за убийство". Сега е с нови върхове на въздушните корени, разклонения надолу към саксията, 4нови... ще я бъде! Но за утешение си взех една, после друга... пък те прекрасни, пък после "бъгава" Stuck Out Tongue Winking Eye пък после "всички са ми розови и бели"... айде жълто-розови (не в единствено число, не мога да си избера точно коя и...)
Ей сега ги преброих, излъгала съм ви: 10+3мини +1 пускаща коренчета над вода +2 бебета в опит за спасяване след изгниване на майката (нямат коренчета) Sunglasses
Знаех си аз, че не трябваше да си вземам аквариум, щях да се разположа на повече място Joy

# 314
  • София
  • Мнения: 771
не е истина, ти си моя астрален близнак! Grinning прекрасно те разбирам, от месеци гледам накриво аквариума и си мисля: половин квадратен метър площ, това е място за още точно 16 саксии с орхидеи! обаче ползата е, че вдига влажността на въздуха в помещението Stuck Out Tongue Winking Eye погледни го от хубавата страна Blush

Общи условия

Активация на акаунт