Нашите орхидеи – тема 25

  • 34 692
  • 739
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 6 387
Ароматна цъфка за празника:
Скрит текст:

# 391
  • Мнения: 9 433
Днес се сдобих с жълта орхидея. Сега съм я натопила в течна тор да я подсиля.

# 392
  • Мнения: 13 792
Леле колко сте търпеливи... Аз всеки ден ги оглеждам, ако някоя няма никакво движение, я листо, я коренче... я оглеждам още по-внимателно. Явно съм нетърпелива... Flushed

 имах фаленопсис който чаках да цъфне 8 години. Един друг ще ми цъфти сега и пак не е цъфтят никога от 8-9 години. Дори не знам какъв цвят е бил....

# 393
  • Мнения: 8 048
Ама не ме отчайвайте де Hushed аз имам една дето не съм виждала цъфнала (миналото лято я получих за спасяване) та се надявах скоро да видя цветонос...

# 394
  • Мнения: 5 121
Stuck Out Tongue Winking Eye
Ама не ме отчайвайте де Hushed аз имам една дето не съм виждала цъфнала (миналото лято я получих за спасяване) та се надявах скоро да видя цветонос...

Орхидеите учат на търпение. Някъде го четох и се оказа много вярно. Свиква се. Оглеждаш ги, но ако решат да се държат като Спящи красавици, тогава ще се изненадаш колко търпелива можеш да бъдеш... Stuck Out Tongue Winking Eye

# 395
  • София
  • Мнения: 771
Това за търпението често се припомня тук, в темата Smile
Аз мисля, че освен всички правила по отглеждането, има и доза късмет в това ще видим ли цвят.
Това е едно дребно, хилаво растение, което спасявам от есента. Зарадва ме с цветче Smiley

А други големи, здрави, хубави, в субстрат... не щът и не щът

# 396
  • Мнения: 6 387
Много е красиво! Пореден пример как Природата се справя много по-добре от някои модни производители, с техните бои, надписи и брокати...

# 397
  • Мнения: 5 121
Скрит текст:
Това за търпението често се припомня тук, в темата Smile
Аз мисля, че освен всички правила по отглеждането, има и доза късмет в това ще видим ли цвят.
Това е едно дребно, хилаво растение, което спасявам от есента. Зарадва ме с цветче Smiley

А други големи, здрави, хубави, в субстрат... не щът и не щът

Нежно и красиво Heart Много мило ти се отблагодарява за спасяването. Hug А така само по корени ли я гледаш?

Последна редакция: вт, 23 апр 2019, 10:55 от beauty_magnolia

# 398
  • Мнения: 13 792
Ето тази я имам от 2006. Една от първите ми орхидеи. Цъфна едва 2015 след като се наложи да й направя "операция" и да отстраня листата наоколо и дори част от стъблото. Беше заплела цветоноса .





Ето поста ми в ФБ

https://m.facebook.com/groups/517426221748868?view=permalink& … d=567519200072903

# 399
  • София
  • Мнения: 771
Благодаря ви! И аз много си го харесвам Smile

beauty_magnolia, само по корени го гледам, да. Уж временно. От Нова година се каня да го забода в кори.
Надявам се, че не съм закъсняла много. Другото ми растение в такава ситуация е това:

И двете са си ок във водата - не мухлясват, не гният, пуснаха по цветонос, но викенда ще заминат в субстрат.
Ще докладвам как върви адаптацията

# 400
  • Варна
  • Мнения: 1 688
Здравейте момичета,
в началото на темата споделих за проблем с едното ми орхи. Благодарение на вашите съвети, тя е спасена. Ура! Листата живнаха малко, уплътниха се, не са толкова сгърчени като преди. Искам да споделя радоста си с вас, не очаквах толкова скоро да пусне ново цветоносче, но ето го... тръгнало е Smile
Скрит текст:
имам и ново попълнение...
Скрит текст:
темата е наистина много стимулираща и вдъхновяваща, благодаря ви!  Flowers Bouquet

# 401
  • Мнения: 5 121
Скрит текст:
Благодаря ви! И аз много си го харесвам Smile

beauty_magnolia, само по корени го гледам, да. Уж временно. От Нова година се каня да го забода в кори.
Надявам се, че не съм закъсняла много. Другото ми растение в такава ситуация е това:

И двете са си ок във водата - не мухлясват, не гният, пуснаха по цветонос, но викенда ще заминат в субстрат.
Ще докладвам как върви адаптацията


Много, много ми е полезен този твой успешен опит за гледане във вода.Hug И аз имам едно такова мъниче, което от няколко години гледам над вода, но не расте с някакви завидни темпове. Виждам, че в съда няма вода, как процедираш - наливаш, оставяш да попият корените и изливаш? На дъното оставяш ли малко вода?

# 402
  • Мнения: 14 067
В Кауфланд има минита по 10 лв. и съм решила да си купя, че имам повод. Обаче вече се ужасявам да внеса нова орхидея вкъщи, като чета колко често са нападнати от някакви вредители. С предните (9 броя вече) имах късмет, а сега ме хвана шубето.
Вчера поливах камбриите и милтонията, ама направо налях вода отгоре. Те са в нещо като почва и кори, не са съвсем като фаленопсисите. Правилно ли е така или ще мухлясат? Но пък и коренчетата са едни малки, тънички, не съм сигурна, че ще поемат достатъчно вода, ако ги потопя в съд като другите.

# 403
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Вчера поливах камбриите и милтонията, ама направо налях вода отгоре. Те са в нещо като почва и кори, не са съвсем като фаленопсисите. Правилно ли е така или ще мухлясат? Но пък и коренчетата са едни малки, тънички, не съм сигурна, че ще поемат достатъчно вода, ако ги потопя в съд като другите.
Може да мухлясат ако няма къде да се изтича водата. И то няма да мухлясат, а ще им загният корените - тези ме изненадват със скоростта си на гниене... Sad Иначе това е най-правилния начин на поливане на камбрията - проточно,отгоре;  даже някъде чух, че само опръскване отгоре дори било достатъчно за корените вътре. За камбриевите съм се убедила от опит, че трябва изключително проветрение - у дома най-добре се развива една, чиято саксия буквално виси в кашпата - има пространство по около 1см от всички страни.

# 404
  • Мнения: 6 387
Обичам цветя, които се връщат да попълнят пропуските си Wink
Скрит текст:


Общи условия

Активация на акаунт