Нашите орхидеи – тема 25

  • 34 717
  • 739
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 3 376
И аз да си покажа цъфтежа на втората ми орхидея Heart



Парашутани  невероятна орхидея си имаш ти !

ПС : никой ли няма опит и не е поръчвал орхидея ог чужбина / онлайн магазин?
Интересувам се заради куриерските услуги,  дали ги доставят  добре , а ни изпочупени,  изгнили и т.н. ?

# 616
  • Мнения: 14 781
Butterfly:3,моята е над година при мен и в момента цъфти,а и ново листо вади,не виждам да й вреди това поливане. Да,поливам от горе само корите,не самото растение.

# 617
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Здравейте момичета.
Според вас това мини за пресаждане ли е?



Много му са нагънати корените. В момента е във Ф6, търсих в Практикер и Мисюбриголаж малки саксии, но няма. Какво да я правя във Ф12 не ми се слага, май от нета ще се поръчва.

# 618
  • Мнения: 13 799

ПС: някои жени много ги е страх , че ще изгният орхидеите им и затова взимат всичките орхидеи и ги оставят в леген пълен с вода , за да си попие орхидеята , колкото й трябва (обикновено 24 часа ) и после отцеждат водата  и я връщат на мястото й -чинийка , кашпа..  , защото пак ще изтича вода...
Аз съм го пробвала това , но няма смисъл при мен. След като те се чувстват добре с поливането и им и е достатъчно ..
Евентуално ако съм с кашпа ,  а не в прозрачна саксия , тогава вече ще правя това с легена:) надявам се , че съм била максимално подробна и съм помогнала Simple Smile

Не мога да се съглася с това твърдение.
В него има много неистини и заблуждаващи сведения.
Първо - поливанего се нарича с накисване и се прави в отделен съд с отделна вода за всяко цвете, защото така се избягва евентуално заразяване с гъбично заболяване.
Второ - няма такова нещо 24 часа, всеки кисне колкото му дойде. Лятото може повече. Зимата за 24 могат да случат много неприятности с растението.
Трето - поливане с вода в чинийката е подходящо за орхидеи с много развита коренова система. На снимката на Ина 241 е орхидея бебе която с плитки,  къси корени. Първо е посадена в неподходящо голяма саксия , което може да доведе до гниене или пък ще отложи цъфтежа с няколко години .и...ивторо за нея поливане в чинийката ще доведе до дехидратация  защото корените няма въобще да пият това което е долу, защото няма да стигат до там.
Четвърто - има кашпи с двойно плитко дъно за отцеждане но има и такива с обикновено дъно , така ще принципите на вода в чинийката може да се прилага и при тях.
Пето - водата в чинийката и проточното поливане не водят до глобално омокряне на корите , затова този принцип на поливане е съвсем друг . Там където корените комуникират постоянно с вода няма веламен и това е по близко до воден режим на отглеждане който има съвсем  други цели и принципи.

# 619
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Ре_Ге, благодаря за идейката.
Минито вече е присъдено в пластмасова чашка за безалкохолно от 200мл.

Тъй като не съм много наясно, моля за отговор. Това мини след време ще стане нормална по големина орхидея или винаги ще си е мини?

# 620
  • Мнения: 8 067
Минито е такъв хибрид, малко по размер. Не е бебе. Чашката не е много добра идея, дълбока е с малко дъно, няма добра вентилация на корените, лесно пада. Моите са в нови саксийки, но само с 5 мм по-големи от оригиналните, но са с повече дупки на дъното, а аз направих и отстрани. В малки керамични кашпи са, да не падат...

# 621
  • София
  • Мнения: 771
Според вас това коренче ли е или цветонос?
това е корен

# 622
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Минито е такъв хибрид, малко по размер. Не е бебе. Чашката не е много добра идея, дълбока е с малко дъно, няма добра вентилация на корените, лесно пада. Моите са в нови саксийки, но само с 5 мм по-големи от оригиналните, но са с повече дупки на дъното, а аз направих и отстрани. В малки керамични кашпи са, да не падат...

Да по дълбока е чашата, но така добре се отпусната коренчетата в нея. Иначе я надипчих подобаващо и я сложих в кашпата и, да не се кюлне. Ще я наблюдавам ако не и хареса ще търся малка саксийка.

# 623
  • Видин
  • Мнения: 288
Здравейте, момичета.

Бях писала, че съм открила памуклийка на една орхидея. Пръсках и полях с Нуреле, след седмица смених препарата, взех Актара и отново полях.
Всичките ги прерових и нищо не открих. Да полея ли още веднъж или няма нужда?
Съжалявам, ако задавам глупави въпроси, четох за смяна на корите, да ги сменям ли или поливането е достатъчно?

Нямам с какво да се похваля, малко съм се кротнала. Да не повярваш! Grinning
Чакам тези с цветоносите, този път много бавно става...

Отново много красоти в темата Heart

jujasol, уцели в сърцето с тази орхидея! Разкошен цвят, много, много обичам такива! Heart

Butterfly:3, страхотен цветарник! Слабост ми е на мен кованото желязо. Хората са изключително коректни, аз имам 4 от тях. Да, скъпи са, но са красиви и практични. Дано ти се реши проблема с котката.
Аз също имам котка, момиче е. Прави бели разбира се, но е много внимателна с цветята. Орхидеите само ги души.

Скрит текст:

Последна редакция: сб, 18 май 2019, 21:10 от Къдрокоска

# 624
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Къдрокоска много сладка писана и градинката от петунии на терасата.

# 625
  • Мнения: 3 376
Къдрокоска , голяма красота,  пу пу !
И аз се надявам да ми се реши проблема. Тя също е внимателна моята писана , само дето само 1 орхидея от трите , които имам събаря.  Не знам защо е тази злоба само към едната и то тази , която ми е подарък от мъжо... дали е ревност...

Ще се похваля като дойде,  малко ще  е празен , но нищо Grinning

# 626
  • Видин
  • Мнения: 288
Благодаря, момичета! Сладуранка ни е тя. Simple Smile С петуниите май съм прекалила тази година, но много ги обичам.

Butterfly:3, добре че само към една има мераци. Дано отшуми това ѝ желание. Моята понякога ровеше в други цветя, но е било инцидентно.
А за цветарника - ще го напълниш. Така се почва. Blush

# 627
  • Мнения: 1 735
Момичета, взех от Кауфланд една намалена орхидея, готова да прецъфти. Принципно не взимам за момента нови цветя, защото лекувам друга и според мен, докато не съм сигурна на 100 %, че е оздравяла, съм решила да не се изкушавам. Изкуших се, защото не изглеждаше много добре, пък и ако здрава и  се разболее вкъщи, ще ми е по-гузно. Та, по цвета(бяла е)  има 2-3 жълти петънца- , снощи видях на една от корите  бял мухъл. Сега ли да я почвам с преглед на корените и лекуване евентуално...или да я чакам да прецъфти? Другият вариант е да я пръскам само с препарат на този етап, без да се ровя навътре. Благодаря ви.
Редакция: Прилагам снимки на въпросния цвят:
 Снимка на мъхчето, корените отгоре са сухи, но пък от другата страна има нови и свежи - вътре не зная какво става

Последна редакция: нд, 19 май 2019, 12:22 от Altaya

# 628
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 205
Момичета, може ли да помоля в първият пост да има и основните действия, които препоръчвате да се приложат към новопридобити/подарени орхидеи. На такива лаици, като мен, ще е по-удобно, отколкото да питам, и да се пишат нещата за всеки (търсачката не е добър вариант, пробвах).
Сега имам съмнения за една красавица, та ми се иска да я подложа на "входяща" обработка, но ми е трудно да намеря, това което сте писали.

Благодаря!

# 629
  • Мнения: 14 781


Ето я и моята красавица.

Общи условия

Активация на акаунт