Нашите орхидеи – тема 25

  • 34 747
  • 739
  •   1
Отговори
# 660
  • Варна
  • Мнения: 1 951
peneva_a  Ужасно е това, което ти се е случило... Ама пък наистина е повод да си подновиш колекцията Simple Smile

А аз да ви се оплача.... Уж бях се зарекла да не купувам...... и не се сдържах. Оказах се с нови 4 бройки - 2 катлеи и 2 цикноди Rolling Eyes
Сега остава да успея да ги цъфна.... Иначе са страхотни растения, особено едната катлея.

Аз поръчвам основно през интернет - при нас освен фаленопсис и дендробиум, други не съм виждала.
Вярно, че са малки растенията, но когато пише, че е в цъфтежна възраст наистина цъфтят. Не съм имала проблем с това. Виж, за цветовете..... там е друга тема. Получих едно растение, което трябваше да цикламено, то цъфна в бяло Grinning Но като няма цвят да се вижда, на етикетите не може да се разчита много

# 661
  • Мнения: 6 388
На мен са ми много интересни някои, на които има само снимки на родителите и не се знае кръстоската как изглежда. Или пък такива, които всеки път цъфтят различно. Тръпка си е Joy

# 662
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Така е. Ама да не гледаш снимки на възможни цъфтежи в интернет. Че като се настроиш да ти цъфне един уникат, а то после - нищо подобно.... Grinning

# 663
  • Мнения: 8 076
И аз се чудех, като напишат Сорт 1 х Сорт 2 какво трябва да значи... като са някои близки да кажем нещо близко красиво... но ако са съвсем с различна визия... и красота може да е, но и "грешка, грешка, голяяяяяма грешка" може да се окаже
Например това...
Phal. bellina var. alba × Phal. tetraspis'C1'
или
Phal. gigantea × Phal. luddemaniana
или
Phal. Samrea × Phal. tetraspis 'C1'

Направо не мога да разбера целта на мероприятието Rolling Eyes освен по погрешка да са ги оставили в една оранжерия и на продават като "редки" някои от "грешките"

# 664
  • Варна
  • Мнения: 1 951
И аз се чудех, като напишат Сорт 1 х Сорт 2 какво трябва да значи... като са някои близки да кажем нещо близко красиво... но ако са съвсем с различна визия... и красота може да е, но и "грешка, грешка, голяяяяяма грешка" може да се окаже

Направо не мога да разбера целта на мероприятието Rolling Eyes освен по погрешка да са ги оставили в една оранжерия и на продават като "редки" някои от "грешките"

Нищо не значи. В общия случай показва участниците в кръстоската. Ама какво ще се получи - чакаш и стискаш палци. Понякога е интересен кръст, друг път не се кръстосват - надделява единият родител.... или пък не се отличава с нищо кой знае какво "отрочето"
А виж - дали има умисъл в мероприятието едва ли някой ще каже.

# 665
  • Мнения: 6 388
Мда, генетиката винаги може да врътне номер Joy За мен това е особено интригуващо и интересно.
А по сайтовете се изкушават да слагат снимки на най-красивите резултати от кръстосването.
Хубавото е, че при орхидеистите положението е като при родителите: "Каквото и да излезе, все ще си го обичам" Joy

# 666
  • Мнения: 1 174
Здравейте, моля за съвет. Това еса снимки на орхидеята. Пусна цветонос, пъпки..но преди седмица листата изведнъж паднаха - и двете, видимо свежи, но с черно в основата (чудя се дали е гниене). После детето я събори и реших да я изчистя и огледам, понеже линее.. сега се чудя дали да я пудря с топсин, да я сложа в буркан с вода, или да я пресадя направо...
Има ли шанс?
Скрит текст:

Последна редакция: чт, 23 май 2019, 11:24 от HKl

# 667
  • Мнения: 8 076
_re_ge, давай сега съвети за останало по чуканче с няколко корена Hands V

А аз какво да правя с останалите без стебло 3 зелени корена... или направо да заминават в коша, а аз да се мъча да спасявам  само бебетата?

# 668
  • Мнения: 13 806
Пенева дай снимка да не ровя

# 669
  • Мнения: 8 076
Пенева дай снимка да не ровя
Не аз, за орхата на HKI те подпитвам... (https://bg-mam.ma/p/1100623/38761033), че да ползвам съвета за на колежката... Simple Smile
Моите изостанали самотни корени довечера ще ги снимам, стоят си в леко влажните кори, докато не знам какво да ги правя Simple Smile

ПП: ето ги моите останали корени, май нищо няма да стане...

Последна редакция: пт, 24 май 2019, 00:18 от peneva_a

# 670
  • София
  • Мнения: 771
аз не вярвам това точно дори и руските гурута да го могат...
От къде се очаква да се появи кейкито?
Пенева, просто ги изхвърли.
Да не се мъчите взаимно (и място за нова освобождаваш)

# 671
  • Мнения: 6 388
Подкрепям a.n.d.r.e. Абсолютно нищо не може де излезе само от корен(и). Хвърляй и взимай нова.

# 672
  • Пловдив
  • Мнения: 1 033
Здравейте момичета, имам нужда от помощ за две орхидеи. Едната я извадих от саксията, в момента не цъфти, листата й са свежи и твърди, но май остава без корени
Скрит текст:



Идея как да я спася?
А на другата й пожълтяват листата. В момента е с два цветоноса домашен цъфтеж. Ето я
Скрит текст:





Предварително благодаря!

# 673
  • Мнения: 2 025
И моята орхидея май изсъхва или гние...не мога да преценя. Пресадих я преди месец може би, имаше ужасно развита коренова система, но цъфтеше целогодишно с два цветоноса с по няколко разклонения. Две долни листа започнаха да съхнат, освен това корените и вече така се бяха увили под самата кашпа, че реших да се престраша и да я преместя в по-голяма. Вече писах по-назад, че след 40 минути мъка в изрязване на дъното на кашпата и разплитане на корени, трябваше да жертвам няколко, за да я измъкна. Натопих в топсин и пробвах да настаня май не особено успешно в новата кашпа. Сега обаче цветоносите започнаха да изсъхват, струва ми се, че долните листа, които са на 3 или повече години започват да пожълтяват, а едно горно листо като го пипнах и започна да се цепи по средата. По долната част на цветоносите се появяват на места миниатюрни капчици. Между другото като цъфти под цветовете също ми се появяват такива капки. Не знам на какво се дължи.
Страх ме е отново да я вадя, защото доколкото прочетох това не се нрави и стресира растението. През саксията се виждат част от долните корени и ми се струват наред. Какво ще ме посъветвате?




# 674
  • Мнения: 13 806
ПРЕДВАРИТЕЛНО СЕ ИЗВИНЯВАМ ЧЕ ЩЕ СЕ НАЛАГА ДА СИ ДОПЪЛВАМ МНЕНИЕТО ТУК СЛЕД ТОЗИ ПОСТ. И СЛЕД ВСЕКИ СЛЕДВАЩ ПОСТ ще се налага -  ПО ПРИНЦИП.
ПОЛУЧИХ ВТОРО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ ОТ БУБАНКА- МОДЕРАТОР ЧЕ ЩЕ МЕ БАННАТ ако публикувам по няколко мнения едно след друго.
ПИША ПРИмеРНО СЕГА ЗА ПЕНЕВА,  НО ПО СЛЕДВАЩИЯ ВЪПРОС НА ИНА-МИНА МОГА ДА ПИША СЛЕД ЧАС. АКО НЯМА ПУБЛИКУВАНО НЕЩО ДО ТОГАВА, НОВОТО МИ ПИСАНИЕ ЩЕ СЕ ПРИКАЧИ С РЕДАКТИРАНЕ  НАЙ-ОТДОЛУ. ТАКА АКО НЯКОЙ Е ЧЕЛ МНЕНИЕТО МИ , СЛЕД ЧАС ЩЕ ТРЯБВА ДА ГО ПРЕГЛЕДА ОТНОВО , ЗАЩОТО Е ВЪЗМОЖНО ТОЧНО ТОГАВА ДА СЪМ ИМАЛА ВЪЗМОЖНОСТ ДА ОТГОВОРЯ НА НЕГОВ ВЪПРОС.
МНОГО НЕУДОБНО  НО ТОВА СА ПРАВИЛА. ТРЯБВА ДА ГИ СПАЗВАМ!

Пенева дай снимка да не ровя
Не аз, за орхата на HKI те подпитвам... (https://bg-mam.ma/p/1100623/38761033), че да ползвам съвета за на колежката... Simple Smile
Моите изостанали самотни корени довечера ще ги снимам, стоят си в леко влажните кори, докато не знам какво да ги правя Simple Smile

ПП: ето ги моите останали корени, май нищо няма да стане...


Душа
Това е за боклука. Купете си за десет лева по една нова, не си струва опитите.
На горната снимка - чуканче няма, растението е младо, корените не са много, може да пусне Кейки на цветонос, но за разлика от Кейки на стъблото, то цъфти след 4-5години.  Струва ли си?

А това с корените - не съм виждала от корена излезе нещо. Но не съм наясно с новите веяния - нямам възможност много да следя, но като си представям строежа и функционирането - не виждам как. По тях няма растежни пъпки.

Последна редакция: пт, 24 май 2019, 18:35 от _re_ge

Общи условия

Активация на акаунт