92nd Academy Awards OSCAR'2020 - Наистина ли вече е важно само наградите да са "политкоректни"?

  • 33 203
  • 743
  •   1
Отговори
# 480
  • София
  • Мнения: 27 181
Да, чуден пример, как се извиват ръце и как всички в днешно време са ОК, покланят се и се примиряват.
Няма други мнения, никой не се осмелява да стане и да каже това което го мислят милиони. Че живеем в една нова социална диктатура диктувана от едно малко, но много нагло и кресливо малцинство.

# 481
  • Мнения: 4 516
Лицемерието в тази индустрия е много, много голямо.

# 482
  • Мнения: X

Всъщност изявлението на HFPA излезе първо и след това Скарлет и Том решиха да бойкотират, тъй като намират предложените реформи за недостатъчни. Отказът на NBC да излъчи церемонията, както и бойкотът на стрийминг платформите също дойде в последствие.   

Ужасно е какво се случва с филмовата индустрия. Не е това начинът да се справят с расизма и сексизма. Политиката няма място в изкуството.

# 483
  • Мнения: 47 988
Ми то не е и политика дори. Освен това ролята на изкуството не е такава...нито на филмовите награди.

# 484
  • Мнения: 2 430
Добре, но погледнато от друга гледна точка има много талантливи чернокожи артисти и режисьори, които нека си го кажем, не получаваха шанс даже да участват наравно с белите си колеги за номинации. Не мисля, че решението е квота, защото тогава излиза, че е достатъчно да си от малцинство, за да се класираш за наградата.
Харесва ми идеята, но реализацията куца. Имам чувството, че след крахът на Уайнщайн взеха да преразпределят богатство и влияние в Холивуд и настанаха дребни войни и лов на вещици. Жалко, защото идеята е добра. Но не мисля, че американците знаят, какво е социално равенство. По една или друга причина расовата дискриминация е залегнала толкова дълбоко в тяхното общество, че няма скоро отърване от него.

# 485
  • Мнения: 5 490
Да, чуден пример, как се извиват ръце и как всички в днешно време са ОК, покланят се и се примиряват.
Няма други мнения, никой не се осмелява да стане и да каже това което го мислят милиони. Че живеем в една нова социална диктатура диктувана от едно малко, но много нагло и кресливо малцинство.

Хубавото е, че сами се закопават и скоро Оскарите ще си ги гледат само членовете на академията и номинираните.
Същото ще стане и с филмите на Холивуд, които са от боза по-боза. Аз вече основно предпочитам европейско кино и т.н. "независими" филми така или иначе.

# 486
  • София
  • Мнения: 27 181
Да, но имам опасенията, че и европейското кино ще тръгне по този път. Дано не, но има такива индикации вече. Особено за Великобритания.

# 487
  • Мнения: 11 315
Да, но имам опасенията, че и европейското кино ще тръгне по този път. Дано не, но има такива индикации вече. Особено за Великобритания.
Във Великобритания си имат проблем не толкова с черните, колкото с арабското и индийското малцинства.
За тях определено ще имат нужда от квоти.
Не знам какви квоти ще очакват от испанското (евентуално латинос), италианското или от скандинавското кино. Франсетата са другите, дето имат по какво да мислят.

# 488
  • Мнения: 5 490
Да, но имам опасенията, че и европейското кино ще тръгне по този път. Дано не, но има такива индикации вече. Особено за Великобритания.
Във Великобритания си имат проблем не толкова с черните, колкото с арабското и индийското малцинства.
За тях определено ще имат нужда от квоти.
Не знам какви квоти ще очакват от испанското (евентуално латинос), италианското или от скандинавското кино. Франсетата са другите, дето имат по какво да мислят.

Е, то си има и такива европейски филми (за тежкия живот на емигрантите и как трябва да се борят за любовта си с местна жена срещу лошото общество-гостоприемник например), на които попадам, но честно казано ги прескачам.

# 489
  • Мнения: 2 430
Ще дам няколко примера за изключително малоумни според мен решения:
1) до към 70 те години в много холивудски филми бели актьори са играли ролите на азиатци, като са ги гримирали специално за целта.
2) Наскоро Дисни направи кастинг за малката русалка и тя ще е чернокожа. Малката русалка по Ханс Кристиян Андерсен, който е датчанин.
3) Има вече сериал за Мария Антоанета, в който главната роля на Мария Антоанета се играе от чернокожа.
Не ме разбирайте погрешно - като ги гледах белите актьори с нажълтурени лица хем ми беше смешно, хем ми се плачеше, ама с какво 2)  и 3) са по-добри? Нелепо е и принципът според мен трябва да бъде - да направим роли, които естествено да отиват на чернокожи и азиатци. Всеки съвременен филм с лекари, учители, ако щете летци и военни може да бъде с кастинг независмо от расовата принадлежност.
Но да ми твърдите, че малката русалка и Мария Антоанета са били чернокожи, че и да го аплодирате и да наричате всички, които не са съгласни, расисти. Много моля. Толкова ли няма интересни исторически фигури от Африка, или от Америка, толкова ли се изчерпаха вече сюжетите, че да правим нелепи неща?

# 490
  • Мнения: 2 786
За Мария Антоанета съм съгласна, но надали някой може да потвърди какъв цвят е Малката Русалка, било то и от Дания 😂 При всички положения може и да е била със зелена кожа. Това в кръга на шегата, разбира се, но най-малко бих се впечатлила какъв актьор играе измислено същество. При исторически личности е съвсем друго.

# 491
  • Мнения: 1 130
Ами тя малката русалка е описана в приказката, и не точно като чернокожа...аман от смешна полит-коректност.

# 492
  • Мнения: 5 490
Ами тя малката русалка е описана в приказката, и не точно като чернокожа...аман от смешна полит-коректност.

Не е смешно никак, защото така се промиват мозъци.

# 493
  • Мнения: 2 786
Не ги оправдавам, смешно ми стана. Но от друга страна имат и попадения, например в сериала "Бриджъртън", където всички полудяха по един чернокож граф. А чернокож граф през 1800 г. си е по-безумно и от черна русалка.

# 494
  • Мнения: 2 430
Бриджъртън е другото недомислие. Наистина актьорът беше супер, много го харесвам, но просто освен ако не приема, че сериалът е вид Тарантинова интерпретация (нали се сещате, както например в един от филмите му убиха Хитлер и промениха историята, или в друг убиха последователите на Менсън и жената на Роман Полански оцеля), няма как да го бъде. И още по-лошото е, че който ги гледа без знания за периода може да остане с впечатление, че наистина е било така. Пренаписваме историята, един вид.
Как успяват в Индия и Китай да намерят десетки герои от историята си и даже да правят филми по техни комикси, а западният свят се оказва напълно неспособен да разнищи африканската култура. Защото, ако се върнем натам ще трябва да отидем в Африка и да го признаем като континент, да разгледаме междуплеменните войни и легенди и защо да не да намерим случаи, в които местното население се е противпоставяло успешно на завоевателите. Но това някак прекалено ще бръкне в раната на белите колонизатори. Затова- по-лекичко и глуповато.

Общи условия

Активация на акаунт