Отговори
# 720
  • Мнения: 6 926
Възползвам се, че мога да си пиша всичко, нали е говорилник, а и трупам мнения, за да се свърши по-бързо тази тема, четох, че и други искат да се отпишат Simple Smile
Фран, кошче нямам както е описала Маmmа; камбанката не ми е активна и въпреки това си получавам известия за ново мнение. Не можах и мнението да си изтрия Simple Smile. Дребнаво е, но не ми е приятно да съм в тази тема и много ми се ще да се отпиша Simple Smile

# 721
  • Мнения: 6 302
Хората ти дадоха линк как да се отпишеш и дори и третокласник би се справил с такава задача.

# 722
  • Мнения: 6 926
Хората ти дадоха линк как да се отпишеш и дори и третокласник би се справил с такава задача.
Да, но понеже както вече го уточни в едно изтрито мнение съм тъпа, иконка "кошче" нямам. Сложила съм и скрин шот какво виждам. Изобщо не съм искала да съм част от тази тема, че някой да ме натриса да получавам известия за нея. Ако ми беше интересна щях да си я чета.

# 723
  • София
  • Мнения: 12 140


ами познатата ти не е особено  права - моята сестра знае 4 езика, като прави симултанен превод от език на език /не включвам българския/ - напр. от английски на френски и обратно, от английски на шведски и обратно... Ползва още два езика... Така че хората са различни и лимитите им са различни.

А би ли споделила как ги е изучила? По-скоро ме интересува възрастовият период. Сравнявам себе си с моя добра приятелка. Тя беше учила немски от дете, а аз в 91 НЕГ. И двете сега не ползваме езика, но нейните спомени са много по-активни и много по-лесно може да премине на сносен немски, докато моят език е останал пасивен. Нашата - бегала! Интересува ме принципно - доколко спорът за/против ранно чуждоезиково обучение има отношение към богатата езикова култура. Защото, човек, стъпил на един чужд език, учи втори по съвършено различен начин.
[/quote]
Ползвам 5-6 чужди езика свободно, покрай тях още толкова. Само един от тях съм учила преди 10 годишна възраст. Има хора, които знаят, не просто ползват, по 10 и повече. Колко добре  се владее езика зависиот това колко активно се ползва, нищо повече. Ако не се ползва активния речник намалява, намалява и лекотата, с която се говори и пише, но това се коригира сравнително лесно.
Съвсем друг е въпросът каква кариера се предвижда за детето, за да се предполага нуждата от много езици, че и с перфектно владеене...

# 724
  • София
  • Мнения: 7 191
Хората ти дадоха линк как да се отпишеш и дори и третокласник би се справил с такава задача.
Да, но понеже както вече го уточни в едно изтрито мнение съм тъпа, иконка "кошче" нямам. Сложила съм и скрин шот какво виждам. Изобщо не съм искала да съм част от тази тема, че някой да ме натриса да получавам известия за нея. Ако ми беше интересна щях да си я чета.
+1
И аз се опитвам да се отпиша.
Камбанката е за известия по тема, в която човек не е писал, и по този начин започва да получава уведомления по мейл при нов отговор.
Не е за нашия случай.

# 725
  • Мнения: 3 049
Обяснете как се ползват активно не 10 езика, ама за 5. До три докарвам - съпруг/а чужденец, с който работите в трета държава. На работа се налага да ползвате различен от този на половинката и държавата, където сте. Станаха 3 езика, които ползвате в ежедневието. Ще докарам до 4, ако супернеобременният мозък в края на деня реши да гледа новините на следващия език ... малко на фантастика го докарахме.

# 726
  • София
  • Мнения: 12 140
Обяснете как се ползват активно не 10 езика, ама за 5. До три докарвам - съпруг/а чужденец, с който работите в трета държава. На работа се налага да ползвате различен от този на половинката и държавата, където сте. Станаха 3 езика, които ползвате в ежедневието. Ще докарам до 4, ако супернеобременният мозък в края на деня реши да гледа новините на следващия език ... малко на фантастика го докарахме.
Няма да давам примери, защото няма и да споря. Затова казвам  първо  човек да си представи как точно  ще е нужно да  се ползват и тогава да се стреми към това да ги научи, или детето му да ги научи.
В общият случай добро владеене на родния и два чужди езика е повече от достатъчно.

# 727
  • Мнения: 21 455
За тези, които искат да се отпишат, но ползват мобилната версия. Когато се появи нов отговор в темата, минете на пълната версия, кликнете на " нови отговори" и ще видите кошчето ( премахни от списъка) под ника на автора на последното мнение в темата.  Отпишете се и се върнете към мобилната версия.

# 728
  • Мнения: 3 049
Не целях заяждане. Наистина ми е чудно.
Просто застъпвам тезата, че ако не става въпрос за рядко надарени хора и посветени изцяло на езиците, два езика е тавана и при това единият е водещ и вторият никога не достига нивото му.

# 729
  • София
  • Мнения: 12 140
Не целях заяждане. Наистина ми е чудно.
Просто застъпвам тезата, че ако не става въпрос за рядко надарени хора и посветени изцяло на езиците, два езика е тавана и при това единият е водещ и вторият никога не достига нивото му.
Не се считам надарена и казвам, че ги ползвам, а не знам. Перфектно и родния си език владеят някои филолози.
Но не е проблем и 20 езика да се научат и да се ползват. Въпрос на стечение на обстоятелствата и интересите. И имай предвид, че цели групи езици са сходни и като си учил един от тях не  се налага със следващите да започваш от пълната нула. И пак остава въпросът за какво са ти, ако владеенето им е постигнато с нарочни усилия.

Възгледите ми по въпроса са скандални, знам, но смятам, че до 5-ти клас е хубаво да се вложат всички усилия в изучаването на базата на родния език, ако детето не е многоезично. Да се запознае с английски или друг език, но без напъни, граматика и изучаване. След това има достатъчно време за овладяването на поне два чужди езика на добро ниво, но и хубавата база на основния език остава и помага за грамотното овладяване на чуждите.

# 730
  • Мнения: X
Фран, кошче нямам както е описала Маmmа; камбанката не ми е активна и въпреки това си получавам известия за ново мнение. Не можах и мнението да си изтрия Simple Smile. Дребнаво е, но не ми е приятно да съм в тази тема и много ми се ще да се отпиша Simple Smile
Кошчето се появява при преминаване с мишката, "hover over", ако така за някой е по-ясно. Аз успях да се отпиша, не от тази тема, но от други - да. Не стои постоянно, скрива се и се появява.
Солничка, тук в този форум всички са рядко надарени, или имат познати и приятели, които са рядко надарени. Аз отдавна свикнах и не се връзвам. Интернет и социалните медии са чудесен параван.

# 731
  • София
  • Мнения: 7 191
Егати кошчето, прощавайте.
Тъкмо тръгнах да пускам скрийншот как липсва:






А както аналогично на Фейсбук е вкаран бутон "Like", можеше да има и "Unfollow".
Не може човек да си играе сто часа в търсене на нещо елементарно.

# 732
  • Мнения: X

Не съм съгласен - става дума за преводите от преди 1989г. Има прекрасни преводи и на Достоевски, и на Толстой, и на Чехов, а дори и "Евгени Онегин" на Пушкин, което поначало е непосилна задача, е доста добре преведен. Мисля, че от Григор Ленков. Трайчо Костов също има прекрасни преводи от руски. Не знам за какви преводи говорите вие, след 1989 г и аз не съм чел руска литература на български, но съм чел преди това и преводите са си много добре.

Става въпрос за сега, за съвременна руска литература. Все още има и много добри преводачи, но за масовите издания издателите наемат недоучки за никакви пари, и това е резултатът. Това и за масовата съвременна  английска важи, впрочем (не говоря за единици топ автори като Маккюън или Джойс, Иглика Василева е уникален преводач, а за масовата). Затова - само в оригинал.

# 733
  • Мнения: 6 302
Да ти кажа, от съвременните автори имаме цялата поредица на Маринина на български език, защото жена ми не чете на руски. Смея да твърдя, че преводът е прекрасен. Сега погледнах кои са преводачите, оказва се, че всичките книги ги е превела някоя си Здравка Петрова. Ми нямам абсолютно никакви забележки, аз съм ги чел и в оригинал. Също така Устинова, чета я в оригинал, но имаме една книга на български - чакай да скивам преводача - Любов Кронева. Ами перфектен превод, включително на непреводими фрази, тя е намерила много точен български еквивалент. Така че не бива да се обобщава така.

Доп. Сега намерих и други руски книги, преведени от някоя Ива Николова - също прекрасен превод, нямам абсолютно никакви забележки, усет за езика, перфектно намиране на съответните български фрази, въобще много високо ниво. Не знам на какво отгоре ги приказвате такива работи.

# 734
  • Мнения: X
Всъщност, Шарки започна темата за лошия превод от личен опит,  аз не чета преводна руска, но познавам преводачи, които слабо знаят руски, но превеждат, става въпрос за някакви книги кибер-фентъзи или нещо такова, не съм чела самите книги, но го вярвам и го написах точно това - малък бюджет, евтини преводи, лоши преводи. В същия жанр съм виждала подобно и от английски. Маринина и Донцова не чета на никакъв език.
Мисля, че е много оф и нека го затрият, ако преценят.

Последна редакция: чт, 11 апр 2019, 17:33 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт