Отговори
# 690
  • Мнения: X
Не ви разбирам. Аз руски ползвам активно при четене и гледане на тв. Съвсем умишлено и целенасочено за подържане на езика поне на разбираемо ниво. Мъжът ми отиде в надзорния съвет на една от компаниите в групата им И заради руския си, който не беше идеален. Е, вече се оправя дори на специфичния терминологичен и професионален език.
В момента има сериозно търсене на кадри с комбинация от езици английски + шведски/финландски/славянски и т.н. И съвсем не става въпрос за кол центрове.

Та ако знаеш английски + още един основен немски или испански + славянски....ами далеч по-конкуретноспособен ще си с тези специфични и редки знания.

# 691
  • Мнения: 3 990
Попея, никой не отрича английския, нито "заковава" единствено руския. Сама си споделила решението на сина ти да го изучи. Аз настоявам за руски като трети език.

Разсъжденията тук се въртят около бизнес сферата и правенето на пари. Верятно тази е масовата "добра" перспектива от гледище на пишещите родители. Но има и деца с хуманитарен укон, за които би било безценно да прочетат художествена литература на руски, или - казвате - не е модерно?!

# 692
  • София
  • Мнения: 16 197
Понеже имам тонове руска художествена литература - тя е удоволствие, да, четенето ѝ - безценно, да, но прагматично - дали? И колко "хуманитаристи" разчитат на живот само от собствените си доходи?

Шарлот, четях ти постове в темата и си мислех колко са релеванти за мен: двуезична по рождение (руски и български), немска детска градина и курсове до 6 клас, от 8 нататък - АЕГ. Само последното ми е от реална полза. Личното ми мнение е, че има неща в живота, които се правят за удоволствие и такива, от които се живее (бизнес) и низвергването на едното и възвеличаването на другото, вместо да се търси баланс, не води до добри резултати.

Последна редакция: чт, 11 апр 2019, 07:38 от Sharky*

# 693
  • Мнения: 11 917
Отрано никой не знае къде ще го отвее вятърът. Имам позната, която учи в руско училище до 7 клас и после АГ, завърши в Оксфорд и в компанията, в която работи, се изстреля заради много качества, но и заради задълбочени познания по руски. Лондон, адвокатска кантора. Казвате, живеещите в определена страна би трябвало да знаят езика и не им е нужно да говорят родния. Обаче, не ви ли се е случвало при комункация с адвокат, лекар или с друг специалист и на родния ви език нещо да звучи неразбираемо, камо ли на чужд? В такъв случай далече е по-добре да го чуете от специалист на родния си език, отколкото на чужд, колкото и добре да е усвоен.

Моето дете учи от 3 клас руски и се надявам да го продължи, да видим. За АЕ спор няма, задължително е доброто му усвояване.

И да питам нещо, който знае-независимо от езика, сега има ли в ЕГ отделни часове по литература, както някога/не ме питайте колко накога, много! / Joy

# 694
  • Мнения: 3 990
Няма правило, Светкавица, учат се три предмета на език - зависи с какви преподаватели разполагат.

Шарки, изрази мислите ми по-точно от мен! Не всичко е звън на монети. А когато се владеят 3-4 езика, начинът на мислене се променя, откриват се нови вътрешни перспективи.

Преди време говорих с позната - твърди, човек не може да изучи повече от два езика (различни от родния). Първо лимитите ни са различни. Второ, дори да не се постигне много високо ниво, новото познание си е богатство (не, не дрънкащо, характеризирано още като нямащо мирис)!

# 695
  • Мнения: 5 425
Понеже имам тонове руска художествена литература - тя е удоволствие, да, четенето ѝ - безценно, да, но прагматично - дали? И колко "хуманитаристи" разчитат на живот само от собствените си доходи?

Шарлот, четях ти постове в темата и си мислех колко са релеванти за мен: двуезична по рождение (руски и български), немска детска градина и курсове до 6 клас, от 8 нататък - АЕГ. Само последното ми е от реална полза. Личното ми мнение е, че има неща в живота, които се правят за удоволствие и такива, от които се живее (бизнес) и низвергването на едното и възвеличаването на другото, вместо да се търси баланс, не води до добри резултати.

Шарки,
Чета те и си мисля... В крайна сметка, ние живеем за да работим или работим за да живеем? И така нареченото "прагматично"... Не е ли всъщност понякога заблуда, караща ни да работим за чужди интереси, свръх необходимото за желания от нас начин на живот? Отнемащо ни от времето за същия този живот? А понякога и налагащо стил на живот коренно разминаващ се с желания?
В този ред на мисли, дали избирайки "прагматиката" пред културата, вместо да установим някакъв културен баланс, не предаваме сами себе си? Едни такива мисли, навяти от "непрагматичната", винаги търсеща духовното руска култура Simple Smile
Междувпрочем, при добро желание, винаги може да се намери много пряка връзка между културното и прагматичното. Иначе защо в Британския Музей са събрани културни артифакти, отмъкнати от "прагматичните" англичани по цял свят? Включая Иван-Асеновото (Лондонско Simple Smile ) евангелие и целия интериор на Акропола?

# 696
  • Мнения: 3 049
Присъдите, които се издадоха тук за разни езици са доста крайни.

Потвърждавам написаното от Светкавица. И аз съм чувала за големите възможности, които отваря знанието на руски език на западноевропейския трудов пазар. Наистина всичко е стечение на обстоятелствата и късмет. Някои не ползват (на)учените езици и си викат "ех, ако знаех .... език". При други са се случили нещата.
Що се отнася до българския трудов пазар, от опит мога да кажа, че чуждите фирми винаги си предпочитат знаещите техния език, дори езикът на комуникация в проекта да е английски. Т.е. вземат си тяхноговорящия, пък ако ще другият да предлага освен английски още 4 други езика.
Естествено всяко обобщение носи грешки и в крайна сметка, ако ти си се реализирал с някой от низверганите тук езици, без да ползващ английски даже (познавам такива хора), въобще не ти пука за обобщенията.

# 697
  • Мнения: X
Изобщо не отричам, че владеенето на повече от един чужд език е голямо предимство, даже назад го казах, въпросът е, че езици много, големи държави - също, и трябва да се правят избори. И изборите в малка възраст на децата обикновено са отговорност на родителите и те все пак се ръководят от практични съображения, освен ако не са в положение да остават голямо наследство, което да позволи на детето да се занимава само с хобито си.
Синът ми учи руски, ама не го научи на ниво да го владее свободно, което за мен е несвършена работа. Надявам се поне като има основата, да успее да довърши работата един ден, но понеже до тук за нищо не му е трябвал (става въпрос за чужбина, не за БГ), не си и дава зор.  Иначе за четене има предостатъчно литература на английски и на немски, за да е необходим руският. Е, "Престъпление и наказание" в оригинал е хубаво, ама само заради това не си струва.  

# 698
  • Мнения: X
Разсъжденията тук се въртят около бизнес сферата и правенето на пари. Верятно тази е масовата "добра" перспектива от гледище на пишещите родители. Но има и деца с хуманитарен укон, за които би било безценно да прочетат художествена литература на руски, или - казвате - не е модерно?!

Изцяло се подписвам под това.
Не всичко е звън на пари и щастието не е само работа в огромна корпорация отвъд океана или в лондонското сити.
За протокола (защото сега някой ще ми напише, че сигурно не знам английски и затова се пеня): с перфектен английски и френски съм, руски на работно ниво и повече пасивно, на база училищни познания.

# 699
  • Мнения: 3 049
Не мисля даже, че руският трябва да се отписва като възможност да си вадиш хляба с него и да го обсъждаме само като литература и забавление.
Отричането му пък като полезност по отношение на инженерните и точните науки си е смехотворно направо и е резултат на твърде много слушане на речи на Росен Плевненлиев Simple Smile.

# 700
  • Мнения: 5 425
Иначе за четене има предостатъчно литература на английски и на немски, за да е необходим руският. Е, "Престъпление и наказание" в оригинал е хубаво, ама само заради това не си струва.  
Има предостатъчно калории в пържолата, за да е необходима и торта....
От цялата рускоезична литература само покровителствуваният от шефа на жандармерията гений Достоевски ли ти остана като спомен?

Какво ще кажеш за нещо мъничко по-модерно, като Стругатски например?
Нещо такова:

"Ама че тъпотия цари тук!… Треперят над глупака, отглеждат го грижливо, торят го… Глупакът е станал норма, още малко и глупакът ще стане идеал и докторите по философия ще поведат около него възторжено хоро. А вестниците водят хорото още отсега. Ах, какъв си ни чудесен, глупако! Ах, какъв си бодър и здрав, глупако! Ах, какъв си оптимист, глупако, и колко си, глупако, умен, какво тънко чувство за хумор имаш и колко бързо решаваш задачи!… Най-важното е само да не се вълнуваш, глупако, всичко е толкова хубаво, всичко е прекрасно, и науката е на твоите услуги, и литературата, за да ти е весело, глупако, и за нищо да не мислиш… А всякакви там вредно влияещи хулигани и скептици ние с тебе, глупако, ще ги пометем (с тебе — и да не ги пометем!). Ама те какво! Повече от другите ли искат?… Тъжно, тъжно…"

А?

# 701
  • Мнения: X
Не мисля даже, че руският трябва да се отписва като възможност да си вадиш хляба с него и да го обсъждаме само като литература и забавление.
Отричането му пък като полезност по отношение на инженерните и точните науки си е смехотворно направо и е резултат на твърде много слушане на речи на Росен Плевненлиев Simple Smile.
Понеже аз и Мецан сме на тази позциия, да поясня, че владея руски и съм завършила приложна математика, а Мецан е завършил инженерство в Русия, така че речите на Плевнелиев тук са ни при чем (казано на чист български Wink)
Никой нищо не отписва, споделяме личен опит - тук има трима със свободен руски, на които не е послужил за нищо в бизнес план (Мецан, Шарки и аз), а има и такива, които са чули или имат близки, на които е свършил много работа в бизнеса. А в реала всеки си преценява как да постъпва с изучаването му от децата ни.

Като ще се трие, да се трие.

Последна редакция: чт, 11 апр 2019, 10:42 от Анонимен

# 702
  • Мнения: 5 425
Аз чета в оригинал Михаил Шишкин и Захар Прилепин, не ме занимавай с твоите мерки за добра литература ...
Всеки с вкусовете си. Алексей Иванов не го превъзнасят толкова, така че може и да не си го чувала Grinning

# 703
  • София
  • Мнения: 18 046
Всеки си знае как, дали и за какво  да учи и ползва даден език.. Имам съученици от НЕГ,  за които животът се е развил така,  че не го ползват въобще и са го позабравили, за други е основен в работата и ежедневието, не в кол център,  разбира се,  трети просто го поддържат,  прочитайки от време на време нещо..Така че не разбирам за какво страници наред спорите за руския..За всеки език винаги ще има разнопосочни мнения, основани на личния опит,  който обаче няма как да е показателен за всички.

# 704
  • Мнения: 6 926
Ох, радвам се, че попаднах в темата чак след 45та страница, та скоро ще се свърши.
Фран, как мога да спра да получавам известия в тема, която "съм писала"? Не съм веща в бг мама управлението на известия. Предполагам и за други случайно попаднали тук ще е полезна информация.

Общи условия

Активация на акаунт