КГБ = Клуб на Готините Баби - 195.

  • 43 706
  • 735
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 18 547
Здравунке въобръжавай се и почвай , аз преди малко свърших и се чудя дали да запазя боите като дойде внучката да вапцаме три яйца за радост и  занимание
 

# 616
  • Мнения: 1 998
Аз пък съм готова с курабийките😊
Яйца ще вапцваме в събота.
Едно,че съм поспалана и не ми се става в тъмни зори ,второ ще са по-пресни за Великден.
Във фейса се вихреше тема колко време са годни великденските яйца.
Та и аз ви питам.
Аз съм човека,който казва че е развалено еди кое си и хвърлям.
Ще ми е от полза коментарът ви.😄

Ето ми творенията 😊

Направо натюр от фурната.По-късно ще декорираме😊😊
Съхранявам ги загънати в една
покривка .Така не изсъхват.
Утре е ред на кУзАнаците 😁

# 617
  • София
  • Мнения: 16 025
Фло, добре дошло бебе Георги! Да е здрав, ящен и поспалив, да радва всички!
Аз съм готова с няколко червени яйца.
Като видях курабийките на Габката се сетих за едни  купешки бебешки бисквитки. Уж без Ета и консерванти, на външен вид бяха същите. На Мрънчи не му ги дадоха, че имали глутен от пшеницата. Аз 2 седмици ги мъчих докато ги изям. А днес спонтанно купих козунак със стафиди от Лидл. Опитах, одобрих го. Някакъв полуфабрикат е, на място само го пекат. Но като е топъл е вкусен.

# 618
  • Мнения: 1 029
Фло, честито ви бебече!


Какви курабии правите за Великден?
Гъбче, мммммного съблазнително изглеждат твоите. Сподели рецептата, моля!
Аз още нищо не съм правила. Чакам в събота малката щерка да дойде и ще месим, ще вапцаме.... Че няма с кой друг. Внук ми вече го занимават други работи, а внучката замина за Добрич при другите баба и дядо.
Даже и украси не ми се правят. Донесох си от службата една, колкото да не е без хич.


Лека нощ на всички!


# 619
  • Мнения: 2 134
Привет !
Яйцата боядисани, покупките купени, парите - свършили !
За първи път от една кора се спука само едно яйце, но стана
малък фал с боята.Оказа се, че е брозирана, а на вид не се различава
от обикновената на капсули. Станаха, но не е това, което харесвам.
Великденското яйце е червено, а най-красивите наситено червени съм
виждала в Охрид, там друг цвят не ползват.
За годността на великденските яйца, както при всички варени - до една седмица в хладилник.
Половината ще раздам, а до два дни останалите са усвоени - в салата, с козунак.
От няколко години избягвам суетнята около празници.
Всеки ден е празник, когато си здрав и обичан.
Бъдете здрави и обичани !
Светли празници!
 

# 620
  • Мнения: 1 998
Голяма съм чешматка😐
Фло, честито ви бебче в родата!

А ти си пралеля😊

Тану, ето ти рИцепКата :
10 яйца
3 ч.ч захар
1 ч.ч кис.мляко
1ч.ч. стопена мас
5 бр. амониев бикарбонат
10 бр. ванилия
1 ч.л. сода бикарбонат
почти два кг брашно

Амоняка и содата- в киселото мляко
Разбиват се яйцата със захарта,после се слага кис.мляко и накрая разтопената мас, ванилия.
Всичко това бъркам с миксера.
В пресятото брашно се слага разбитата смес
Меси се меко,почти лепнещо тесто.
Аз ги правя през месомелачката.
Пекат се на  250 градуса-  при мен с вентилатор.
Чашата ми е с вместимост 300 мл.

Реептата е много стара и мнократно изпитана😄

Изморих се днес.
Ама утре пак😁

# 621
  • София
  • Мнения: 8 375
Ето ме и мен. Явявам се на рапорт.
Сутринта боядисах няколко едноцветни яйца. Сега вече купата хваща око WinkОт 30 сварени яйца само 2 дадоха фира. За пръв път ги варя завити в кърпа.Може би затова оцеляха.После ходих да взема подаръка за бебчо. Тези дни ще се запознаем. Вече го видях във вайбъра-сладурче. Мина и лекцията по Скайп. И като се юрнах-замесих тестото за великденските курабийки по рецептата на ЛУСИ. Оказа се, че съвпада с бабините курабийки, но разликата е, че на ЛУСИ са тънички и хрупкави, а на баба бяха по-дебелички. Голямо вкусище са! За тези, които се интересуват от рецепти - погледнете в нашите, на първа страница.Великденски курабийки, рецептата е 119.  
БОРЯНЧИЦЕ, запази боите. Децата много се радват на боядисването. Ще се забавлявате яко.
ШПУНЦИ,  Hug Гледате ли се с Мишето?
МАРИНКА, само не ми казвай, че тези мушката са твои. Моите започнаха да пускат разклонения - явно се пребориха с "пролетната си умора"  WinkОстанаха ми празни няколко саксии. Ще трябва да се разходя до Бриколаж и да си купя мушкато.
ЗДРАВЧЕ, как станаха яйцата? Харесваш ли си ги?
ГЪБКЕ, припомни ми сладките на машинка от моето детство. Heart Eyes
ТАНУ, АЙША,ГЪБКЕ, благодаря за пожеланията към нашето бебче. За сега глас не му се чува, после ще го видим как ще се държи.
КРАСИВА БЕЛА, така е покрай празниците - сметката налице, парите ги няма Mr. Green
Лека нощ и спокойни сънища newsm46

 

# 622
  • Мнения: 1 065
Добро утро.
Не се вписвам хич в предпразничните емоции, които са обхванали темата, но пък ми се ще да ви ,,видя'' ( пък и вие да ме видите, че мисля за вас Simple Smile)... Яйца не боядисвам, много омразно занимание са ми били винаги, козунаци-тоже, нито правя, нито ям, ,,къщата'' ми е чиста и чистя и пера, когато на мен ми се иска, а не че ще е Великден, гости не чакам, но пък аз съм поканена да отида, та в тази посока са ми вълненията ...
Странно ми е, че повечето празници са все свързани с голямо пазаруване и съответно после голямо ядене. Но ... кой както си го разбира и както му харесва...

Аз съм си аз - ,,вечната черна овца'' -

.
Трудно се вписвам, ,,стадото'' ми ме отлъчи, не съм му нужна, но ... и това ще мине...

Да не ви развалям Предвеликденските настроения.
Допивам кафето и като се разсветли започвам моите си занимания .

Хубав ден ви желая, да ви е спокойно и всичко да ви спори.

# 623
  • София
  • Мнения: 1 529
Храни, Господь, людей родных,
Звоним которым очень часто,
И от души желаем счастья,
И тихо молимся за них…

Храни от бед, потерь, утрат,
От лжи, предательства, злословья…
Наполни сердце их любовью,
Она важнее всех наград…


 Храни, Господь, моих детей
От войн и от заболеваний,
От горьких разочарований,
И от влиянья злых людей…
Храни, Господь, моих врагов
От помыслов греховных жутких.
Им дай друзей хороших чутких,
И также чистую любовь…

Храни, Господь, ушедших всех,
К кому уже не дозвониться,
И в рамке с чёрной лентой лица…
Кого забрал к себе наверх…

Храни, Господь, людей живых…
Мы для кого-то все родные.
Но понимаем лишь седые,
Что жизнь — один короткий миг…

Джили как те разбирам...

# 624
  • Мнения: 5 346
Здравейте на Разпети петък! Усилено се приготвяте за празника. Около вас ухае на курабийки, козунаци и варени яйца.

Аз съм пълна с емоции. Но подред.
В сряда бях на представление на Камен Донев. Как издържа този човек 2 ч. 30 мин. да говори със скорост 200 км в час, да пее и да танцува?!  Хареса ми.
Снощи бях на гала-концерт за 50-годишнина на училището. Прекрасно!!! Залата от 700 места беше препълнена с бивши и настоящи ученици и  учители, родители, официални гости.  Много тържествено в първата част, много вълнуващо слово на новата ни директорка, много интересен филм за миналото и настоящето и накрая страхотен спектакъл "България в картини". Децата само с музика, песен  и  танц , в които вложиха истинска артистичност,  пресъздадоха най-трагични, но и славни дни от нашата история.  Спомних си за предишните празнични годишнини, за тогавашните концерти и сякаш всичко за тези 39 г., които преживях  в училището, оживя в спомените ми.  Видяхме се с колеги, с които сме работили години наред. Почерпихме се в ресторант и после до 3 часа не можах да мигна от емоции.  Само учител може да ме разбере какво нещо е да изживееш такива моменти.

А днес при нас има панаир на народни занаяти и всякакви други стоки. Целокупното население е на панаира (панигир- оттук и името на града), съществувал тук от векове. Големите си купуват нещо глинено или друго за здраве, малките са на атракциите. Така цял ден и утре до обяд.
Аз си купих дървена лъжица, че старата се счупи. Друго не съм, защото не ми трябва. Минах и през църквата. Яйцата ги боядисахме с внук ми, ама цветовете хич не са хубави, а сложих по 3 капсули от всеки цвят.  Каквито, такива.  Менюто ще е печено агнешко с пресни картофи  и дроб сърма. Козунакът е купен. Десертът ще е  торта, защото внучката на 28-ми става на 5 г..
Аз от останалите яйца правя следното:
Настъргвам яйцата на ренде. Добавям сирене,  кромид на ситно, червен пипер и олио. Разбърквам добре и става много вкусно мезе. По-малкият ми син много го обича това нещо, а и  аз също.

Написах цял роман. Затова поне една седмица само ще чета и няма да пиша. Пожелавам ви всички гозби, салати и десерти да ви са сполучливи, къщите ви да са пълни и около вас да е много  весело!
До скоро със здраве!

Последна редакция: пт, 26 апр 2019, 16:29 от K.A.G.

# 625
  • София
  • Мнения: 16 025
КАГ, защо пък да спираш да пишеш?
А може ли указания за агнешкото с пресни картофи. Че Пл. иска такова чудо,  а аз никога не съм правила. Все го пека на бавен огън със зелении. Има осигурени пресни картофи и задно бутче. Четох разни рецепти, но от практиката е друго.
Изобщо указания приемам от всички, пък какво ще сглобя ....

# 626
  • Мнения: 5 346
Айша, винаги и с удоволствие. Току- що и етървата ме попита за същото.
Моята рецепта:
Готовото бутче  се осолява. и цялото се намазва  с олио  или  с масло, ако  обичате по-мазничко. Прави се  кашичка  с 2 с. л. олио и червен пипер и се намазва, за да се получи коричка при печенето. Може да се  сложи в малки цепнатинки пресен розмарин. Слага се  в тавичка. Доливат се  2 ч. ч топла водичка. Завива се  първо с хартия за печене. После с фолио и се слага във фурната на 180 - 200 градуса. Като минат 1,5 или 2 часа, се  изважда от фурната и се добавят пресните обелени, нарязани и осолени  картофки  (аз ги режа  на дълго).   По-интересно е с  дребни картофки, които да  останат цели, ама който има търпение  да ги бели.  Слагат се  в тавата около бутчето. Ако е нужно, се добавя още малко водичка. Завива се отново с фолиото и се пече още 1 час. Накрая може да се махне фолиото, за да се зачерви добре.

Отделно правя дроб-сърма. При сервиране слагам от месото, от картофките и квадрат от дроб-сърмата. Подходящата салата е маруля с пресен лук и краставици.

Нещо от Иван Звездев;  Той обелва голям картоф и с малка обла лъжица като тези за оформяне на топки сладолед, издълбава малки топчета. Но и за това се иска търпение, което на мен ми липсва.  

Последна редакция: сб, 27 апр 2019, 14:03 от K.A.G.

# 627
  • Русе
  • Мнения: 101
здравейте, момичета
Пиша на фонетична и....
Вече съм в Русе...

# 628
  • София
  • Мнения: 4 177
Светли празници на всички!

На мен се падна да направя дроб сърмата. В комплекта има някакво було, но ще я правя в тава /не на сърми/. Панеже не ядат заливка мислех да сложа булото отгоре, но не съм сигурна дали ще стане така. И дали да го сложа накрая да се запече, за да следя какво става с другата част в тавата. Дайте акъл, молл.

# 629
  • София
  • Мнения: 16 025
КАГ, благодаря за рецептата.
Само не разбрах - самото бутче ли да увия в хартия за печене, а отгоре на  тавата да метна фолио?
Не ми се смейте - до сега съм правила винаги в чугунена тенджера и става на мозък.
Римар, аз често правя дроб сърма. Заливка не обичаме и у нас. Ако има було съм го слагала от началото отгоре, върху печивото. Опитвам от 1 ъгълче и ако видя, че му трябва още печене слагам фолио отгоре. Без да е пакетирана тавата, само метнато върху нея за да не прегори булото.
Да, знам колко е вредно фолиото и алуминия. Ама то и въздуха е отровен и вреден.

Общи условия

Активация на акаунт