Спестяване на пари

  • 128 041
  • 2 245
  •   1
Отговори
# 945
  • София
  • Мнения: 382
Аз от години изпозлвам Alzex Personal Finance. Безплатна е, лека, лесна за ползване и с приятен интерфейс. Преди години случайно я открих и започнах да въвеждам данни в нея ежедневно, което много ми помага да си извадя заключения проследявайки къде колко точно изхарчвам и колко имам във всяка сметка.

# 946
  • Мнения: 2 583
Здравейте,
Използвате ли някакви приложения за водене на личните финанси, като CoinKeeper, примерно? Оставам с впечатлението, че у нас в Бг не са много популярни. Аз лично не използвам - имам подозрения че се събира информация...но може и да съм малко параноична....
Или добрата стара таблица в Ексел си остава най-простото и лесно решение.

Да, обсъждали сме го тук в темата мисля.
Аз ползвам Money Manager ,  на мен също ми е много по-лесно и удобно да следя по този начин приходи-разходи.

# 947
  • София
  • Мнения: 16 035
Приложение за лични финанси ми е интернет банкирането.
Плащам всичко с 1 кредитна карта, като го отворя и  то си пише кога какво е платено -  режийни, покупки в магазин и др.  Нямам нужда от "дисциплиниране" и разглеждане за какво съм дала напр. 25 лв през март. Наложило се, дала съм. Спонтанни покупки на 12 та чанта или 6 то сако нямам. Знам какво и кога е необходимо.

# 948
  • София
  • Мнения: 17 775
Ексел. Но не бакалска таблица. Направила съм си всякакви дивотии.

# 949
  • Мнения: 54 420
И аз така.
Банкирането не ми дава достатъчно инфо.

# 950
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 754
Може ли да споделите хубава екселска таблица?

# 951
# 952
  • Варна
  • Мнения: 5 163
Здравейте. Не знам дали е дискутирано по-назад в темата, но ще дам пример със себе си. Най-лесно се пестят пари, когато има конктерка цел, нещо, което искаш да си купиш или място, където да отидеш, и т.н. А не просто "да си имам заделени". Първото ми по-сериозно и мащабно пестене беше когато събирах пари за кола. И то за конкретен модел, защото просто "кола" е много общо и има и по 1000 лв.
Бях си направила екселска табличка и за всеки месец си записвах абсолютно всички разходи в отделни колонки за храна, сметки, вещи за дома, козметика и лекарства и други. Беше доста отдавна и още не бяха много популярни мобилните приложения за това. Не съм оставала гладна и гола, не съм яла само макарони и не съм носила избледнели дрехи, но например спрях да си купувам готова храна от магазина и започнах да си готвя вкъщи и да си нося в кутия на работа. В същия период започнах и да тренирам и като цяло да се храня с чисти продукти, спрях да си купувам пакетирани боклуци, и като бонус ефект към пестенето, отслабнах. Simple Smile Отказвах голяма част от поканите на приятелки за барове, дискотеки и уикенд спа почивки, но си струваше, сега като ходим, понякога сме с моята кола... Също установих, че имам достатъчно неща в гардероба и мога преспокойно да преживея годината и без да си купувам по 2 тениски и чифт дънки всеки месец.
Като си следиш разходите е много по-мотивиращо да пестиш всяка стотинка. Разбира се трябва и да има от къде да се пести. Буквално от бакшиши, някои по-големи, други по 10 стотинки за закръгляне на сметката до цяло число, успях да спестя 9000 лв за една календарна година. Вече няколко години по-късно продължавам да пестя, но не толкова стриктно и съответно по-малко, защото си позволявам да се глезя повече, а спестяванията отиват предимно за почивки.

# 953
  • Мнения: 54 420
Браво!
И аз когато пестях целево, спестявах по-голяма сума. Дисциплиниращо е. И накрая си много доволен от резултата.

# 954
  • Мнения: 2 478
Хе-хе, Дева, не мога да не драсна и аз два реда, а? Wink

Диди, в моята глава е "бинарно" - и да има, защото трябва да има, и за нещо "конкретно". Но аз съм си дисциплина. Разхвърлям за нуждите, другото остава, или отива целево, а разликата остава. Важното винаги да остава. Simple Smile
Чудесно, дисциплинирана млада жена си. Wink

# 955
  • Мнения: X
Спестяването на пари е доста отживяла идея, не смятате ли?
Този соц. остатъчен елемент на държане на пари в банка не се ли изтърка като рефрен вече?

 Светът толкова се е промеил и се променя, че държането на пари в банка с 1% лихва на година или по-точно на почти загуба в съврменните условия е меко казано нерентабилно.

# 956
  • Мнения: 54 420
О, Контеса!
Като не ти харесва, защо си в темата?
Все едно като не готвя, да ида в някоя готварска тема и да им заявя, че тяхното е губене на време.
За твое сведение, понеже изобщо не си в час с лихвите, имаше времена по 10%.
Тогава имаше голям смисъл да спестяваш.
Винаги има, който може, го може.

# 957
  • Мнения: 15 960
Спестяването на пари е доста отживяла идея, не смятате ли?
Този соц. остатъчен елемент на държане на пари в банка не се ли изтърка като рефрен вече?

 Светът толкова се е промеил и се променя, че държането на пари в банка с 1% лихва на година или по-точно на почти загуба в съврменните условия е меко казано нерентабилно.
Затова ли на Запад покрай кризата с коронавируса се оказа, че някои нямат и един долар спестен и  щели да гладуват, ако не ги хранят доброволци и държавата? Сигурно защото всичко им е в акции и инвестиции.

# 958
  • Мнения: 1 651
Аз пък не спестявам заради лихвата, а за да имам пари за по-скъпи неща след 3-5-10 месеца. Или пък за черни дни дето се вика.

# 959
  • Мнения: 1 076
Каквато и отживелица да е в очите на някого спестяването на пари, не мога да си представя да нямам заделени пари, които да ми дават известна сигурност и свобода на действие.

Не искам да съм в ситуация, в която ремонта на колата ме изправя на нокти или не смея да си сменя работата, защото не мога да си позволя да стоя месец без заплата. Спестяването не е робство, но липсата на такова те превръща в роб на системата.

Общи условия

Активация на акаунт