Спестяване на пари

  • 127 664
  • 2 245
  •   1
Отговори
# 960
  • Мнения: X
Темата  ми е интересна.
Темата за съвременното  робство също.

По- интересното е с това печатане на пари и При една кризисна инфлация какво ще се случва с тези спестени хартийки?!

# 961
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Какви спестени хартийки? Може да са вложени в нещо хартийките, може възвращаемостта им да изпреварва инфлацията, може да се изплаща примерно жилище с тях... Опции бол...

# 962
  • София
  • Мнения: 17 140
Кризисна инфлация я се случи веднъж-дваж в живота, я не. Други кризисни ситуации, които изискват свободен ресурс,  включително и текущата в момента, идват доста по-често.
Болести, загуба на работа....

# 963
  • Мнения: 1 622
Yummy Mommy, тоест искаш да кажеш , че нямаш една стотинка отделена настрани за всеки случай и всичко харчиш?!

# 964
  • Мнения: 4 808
За мен спестяването на пари изобщо не е отживелица или излишно. Години наред сме карали от заплата до заплата, че и не стигаха доникъде, докато построим дома си, да изучим децата. През последните години примката се поохлаби, доходите ни се увеличиха, а разходите намаляха. Спестяване, за да си купиш след това нещо, не е точно спестяване, ние го правим редовно, и то без да се лишаваме. Но предпочитам да имам заделена настрана някаква сума за екстремни случаи. И точно сега покрай короната се видя, че това е необходимо. Аз преди короната бях два месеца и половина без работа, сега пък съм на борсата, и пак се оправям, ама да работиш и да нямаш един лев заделен, някак си не го разбирам. Но май го разбрах най–ясно, че човек трябва да има резерви, миналата година, когато свекърът ми се разболя. Имаше си човекът заделени пари, и добре, че имаше, защото иначе какво правиш, лягаш и умираш?! Ами то и за погребение трябват пари, а не да натоварваш наследниците си.

# 965
  • Мнения: 2 478
В една друга тема мислих да пиша точно за "робството", Контесо, но си изтрих написаното в "редакцията" преди постването, няма смисъл.

Сега на чуденката ти - ти без пари (кеш в банка) ли седиш?
Само кредитни карти?

Винаги изникава нещо. Без оборотни пари никой не седи. Не ти знам ежедневието и живота, но зор заман някакви пари не може да нямаш на разположение.
Мои познати имат в няколко банки по 10-15к. Всичко се случва. Разпределят и риска в различна банка. Над определена сума, далеч от "гарантираното" 196к, е рисково да се държи. Такива пари да седят вече е абсурдно.
Другото се върти и инвестира. Парите в банка не са за "пестене", а за "спешни случаи" и поддържане стандарта на живот.

Последна редакция: вт, 19 май 2020, 23:08 от FragranceFanatic

# 966
  • Мнения: X
Нашият начин на живот  е различен.  Не пестим,  а инвестираме.
На друга вълна сме явно.

Ще е интересно да се поговори и за модерното робство да си все на работа за някой друг и да не разполагаш много със себе си и парите, които живееш за да изкарваш.

Последна редакция: ср, 20 май 2020, 01:26 от Анонимен

# 967
  • Мнения: 15 960
За модерното робство да работиш за някой друг питай нашите актьори на свободна практика. Довчера се хвалеха как сами са си шефове, и като обявиха извънредното положение още на другия ден ревнаха, че нямат пари и да им помага държавата.

# 968
  • Мнения: 1 306
Нашият начин на живот  е различен.  Не пестим,  а инвестираме.
На друга вълна сне явно.

Ще е интересно да се поговори и за модерното робство да си все на работа за някой друг и да не разполагаш много със себе си и парите, които живееш за да изкарваш.
Инвестирате в какво, ако не е проблем да споделите?
И, за вас може да е 'робство' да работиш за някой друг, но за мен е така, когато работиш за себе си😁.Няма да влизам в детайли, темата е друга, но не можах да се въздържа от поредният, който квалифицира на база собствен светоглед, забравяйки, че има повече от една гледна точка.И, не ме разбирайте погрешно, не желая да се заяждам, обиждам....не го приемайте така, просто изказвам мнение.
По темата, знам на теория как се пести, даже и успявам от време на време, но...почти веднага нещо ме човърка да харча🤷‍♀️🙆‍♀️.Ей това, не знам как да удържа и променя😒

# 969
  • Мнения: 4 808
Всеки има различни разбирания за свободата и робството. За някои е сами да са си шефове, аз това съм го играла преди години и накрая се отказах, защото за мен си беше робство. Няма събота, неделя, акъла ти все в работата. И в началото като започнах да работя за други, беше така, но вече не. Тръгвам си от работа и забравям за нея, цена си почивките и отпуските и предпочитам да работя за по-малко пари, но с повече спокойствие и свободно време. За мен свобода е да нямаш кредити и да имаш поне някакви спестявания, които дават известна сигурност. Имам познати, които даже и в болнични не смеят да излязат, че им се намаля заплатата, и това ако не е робство.

# 970
  • Мнения: 18 313
Докато плащаш сметки и данъци, само си мислиш, че не си роб. Вече самото робство има различни нива - можеш ли да си позволиш ти или съпругът ти да останете без доходи, можеш ли спокойно да смениш професията\работното място, ако ти се наложи, можеш ли да оцелееш при криза като сегашната, когато си здрав, прав, искаш да работиш, но примерно твоят сектор е стопиран, и т.н.

# 971
  • Мнения: 10 190
Ми то има цял дял от населението, което не плаща сметки и данъци, нямат задължения, а само права, не им пука за професия, работно място и закони.. И им едно такова спокойно... И оцеляват, и още как.
Ама по цял ден да обикалям казаните и да живея в коптор... Ем това не ми се връзва в представата за свобода 😁

# 972
  • Мнения: 18 313
Ами пробвай да не си платиш тока или телефона.
Или Контесата да пише как става неплащането на сметки и данъци в Канада, може пък там да са намерили начин и да са наистина свободни от робията на парите.

# 973
  • Мнения: 10 190
Ема, аз не искам да пробвам, но не го отчитам като робство, както писа ти... Има си алтернатива, която не знам някой от тук пишещите дали възприема като начин на живот Simple Smile

# 974
  • Мнения: 18 313
Simple Smile Убедена съм, че 9 от 10 човека се смятат за превъртели играта, а останалите смятат за глупави, понеже не живеят по техния начин - във всички теми за структура на спестяване, разходи, доходи и пр. е едно и също.
Но като погледнеш отстрани - разлика нула. Само усилията са различни.

Общи условия

Активация на акаунт