Спестяване на пари

  • 127 963
  • 2 245
  •   1
Отговори
# 975
  • Мнения: 10 384
А ти като 1 от тия 10, какво по-различно правиш? Не плащаш ток? Нямаш банкова сметка, телефон? Не работиш?
Явно си осъзнала нещо, което 9 от 10 човека няма как да прозрат Simple Smile

# 976
  • Мнения: 18 497
Защо мислиш, че не плащам ток? Плащам както всички останали - с пари, напечатани от друг, тъй като още не съм намерила къде приемат от моите - ако започна да плащам с нарисувани от мен, вече може и да съм свободна от робството и зависимостта от когото и да е, но май не се очертава. И тези на заплата, и тези не на заплата - и те правят същото. Седем милиарда по света сме така, въпреки, че както казах, доста мислят, че са хитрото, пардон - мъдрото изключение.

# 977
  • Мнения: 10 384
В някои африкански държави все още натуралното стопанство съществува... Кеша грам не ги вълнува, нито имат полза от това. Там дали са много свободни и независими Simple Smile
Не знам обаче каква е връзка със спестяванията и темата. Тук, все пак, живеем на земята все още.. Така и не казваш каква е алтернативата - или то май и със, и без спестявания все тая?
В крайна сметка всички сме прецакани Simple Smile

# 978
  • Мнения: 18 497
Simple Smile Всеки пише, никой не чете, както е забелязал древният египтянин.
Алтернативата съм я дала в горния пост - печаташ пари и вече не си роб.
А сюжетната линия с робството тръгна от два поста на предишната страница относно нещо от рода на "съвременното робство да работиш все за друг и невъзможността да разполагаш със себе си."

# 979
  • Мнения: 4 513
Нашият начин на живот  е различен.  Не пестим,  а инвестираме.
На друга вълна сме явно.

Ще е интересно да се поговори и за модерното робство да си все на работа за някой друг и да не разполагаш много със себе си и парите, които живееш за да изкарваш.

Може ли да споделиш повече за инвестициите? Интересно ми е.

За робството да работиш за някой друг и този някой друг да определя стойността на труда ти съм много съгласна.

# 980
  • Мнения: 10 384
За робството да работиш за някой друг и този някой друг да определя стойността на труда ти съм много съгласна.
Двустранно е. Никак не е само "някой друг".
Умението да оцениш и продадеш себе си като цяло - колко струва труда ти / времето / усилията / знанията и т.н. 
Никой друг, освен ти самия, не е отговорен нито за решенията които правиш и целите, които си поставяш.
Въпрос на приоритети, компромиси, преценка на момента - все неща, които си зависят само от теб.

Инвестициите какво? Нима ти определяш % доходност - там играта е още по-голяма. Ако не можеш на ниво заплата и домакинство да се справиш, как точно инвестициите ще те спасят не знам Simple Smile

# 981
  • София
  • Мнения: 4 668
Каквато и отживелица да е в очите на някого спестяването на пари, не мога да си представя да нямам заделени пари, които да ми дават известна сигурност и свобода на действие.

Не искам да съм в ситуация, в която ремонта на колата ме изправя на нокти или не смея да си сменя работата, защото не мога да си позволя да стоя месец без заплата. Спестяването не е робство, но липсата на такова те превръща в роб на системата.
Този принцип съм го срещал описан, за дисциплинирането и дисциплината, като цяло. Включително физически тренировки, учене и каквото и да е друго. Някои хора си мислят, че дисциплината те ограничава, ограничавайки моментните ти права. Но реално е точно обратното. В дългосрочен план, именно дисциплината ти дава свобода и избор, за постигането на трудни и значими неща, и не само.

# 982
  • Мнения: 57
Момичета как смятате да си защитите спестяваниято от евентуална инфлация ?

Последните месеци покрай карантините много от държавите ( САЩ, Европейският съюз ... ) напечатаха сериозни количества пари ( трилиони ), а обикновенно с печатането на пари започва и обезценяване на тяхната стойност след няколко месеца.

# 983
  • Варна
  • Мнения: 5 143
Дори и без печатане на пари, парите се обезценяват с времето. Инфлация винаги има, погледнато в дългосрочен план. Аз смятам да инвестирам в имот. Но съм си го решила от доста време така или иначе. Друг вариант е бизнес, но там е много тънък момента между успех и провал и трябва да разбирате от това, с което се захващате.

# 984
  • София
  • Мнения: 4 668
То и в имота, като всеки бизнес, е тънка разликата "между успех и провал". Разбира се, рискуваш по-малко.

Иначе и аз мисля, че най-стабилна е инвестицията в имоти.

А парите не се обезценяват с времето просто така. Пак има печатане и инфлация, но е контролирано. Около 3% е прието за здравословно и се поддържа от повечето държави.

# 985
  • Мнения: 2 081
И аз залагам на имотите . Предполагах , че покрай вируса цените ще паднат доста , но за сега не виждам да е така .
За собствен бизнес не ставам Simple Smile

# 986
  • София
  • Мнения: 5 943
От 15 години спестявам в имоти. От тях сега вземаме наеми, с мъжа ми. Другото, в което инвестирам е образованието на децата. Това са двете пера, по които "инвестираме" За акции и борси нерви нямам, защото съня също има цена. Предпочитам да не си тровя нощите, пък и дните. Blush

# 987
  • София
  • Мнения: 2 851
Ето една статия за голямото българско "инвестиране" в имоти и постоянната мисъл как в София винаги ще се касира наем, че даже ще плаща адската ипотеката, даже и отгоре ще остава. За мен статията е написана дори с много soft skills.
https://m.capital.bg/biznes/imoti/2020/05/29/4072019_naemopad_pr … ofiiski_jilishta/

# 988
  • София
  • Мнения: 5 943
Ние последният месец търсихме наемател за едно от жилищата ни, сами си търсим, ФСБ групи и подобни и мога да кажа две неща, понеже точно сега съм в час, да, разместване има, много хора напуснаха жилища,  но това ще е до есента, студенти, ученици докато се върнат на училище. И второ, в тази статия се говори явно за лукс жилища и аirbnb, там има спад. Иначе от къде я измислиха тази цена на "изгодно" двустайно жилище във Витоша и Кръстова вада, 350-400 Евро, до там били "паднали" цените. Нито е изгодно това, нито са паднали, ако струват толкова.

Последна редакция: нд, 31 май 2020, 11:00 от Wooden Cuckoo Clocks

# 989
  • Мнения: 18 497
800 лв. за двустайно жилище във Витоша е добър доход за наемодателя. Ако това е големия срив на наеми, колко трябва да е взимал преди това.

Общи условия

Активация на акаунт