МЪЖКИ ФАКТОР - спермограма, витамини, съвети - Тема 14

  • 46 470
  • 789
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 13
Здравейте момичета, възможно ли е от добавките нещата да се влошат със спермограмата?Мъжът ми пие вече 4ти месец. Има направена операция от варикоцеле.Имаше подобрение в бройката 4-5 месеца,но изведнъж спадна на половина след добавките.

# 166
  • Мнения: 6 305
Имаше няколко такива случая. Дано момичетата да се включат.

# 167
  • Мнения: 13
Добавките са Proxeed plus, ако това има значение.

# 168
  • София
  • Мнения: 13 142
Масово докторите изписват разни хранителни добавки, без да направят изследвания на хормони или имунология. Може изобщо да не може да обработва някои от микроелементите или да има хормонален проблем, заради който да се влошават резултатите. Пуснете основни полови хормони и гледайте общата картина.

# 169
  • Ловеч
  • Мнения: 328
Добавките са Proxeed plus, ако това има значение.

С този състав не би могло да му навредят. Проверихте ли хормони, преглед при уролог?
ММ беше със морфология 2%, пи добавки и за месец, месец и половина стана - 6%. После пак си стана - 2%. Но има и момента, че двата пъти, когато беше 2 си беше във Плевен, където ни беше опита, а 6% беше в София. Уролога каза, че и 2% стават, защото било нормално количество.
Хормоните му са ок, но единия път от нерви, не можа да изхвърли цялото количество. За тях това е много голям стрес и не съм специалист, но може и това да оказва влияние.
От бърканицата сме доволни, въпреки вкуса.
Според мен честия секс оправя положението.
Покрай опита се бяхме занимарили в това отношение и на опита от стрес не можа да даде материал и замразихме яйцеклетките. Като го видях как се тормози ми се скъса сърцето. Приемам го като знак, че трябва да променим нещо и съм започнала от секса.
Сега бушуват хормони в мен и въпреки, че не можем да го правим, има други начини. Мисълта ми е, че сега се успокои малко и няма проблеми, а преди аз мислех само за опита и даже не се сещах за това.
Направете му бърканица, оставете го месец-два да си почине и тогава направете пак спермограма. Сменяйте войската и може да се променят нещата, ако-не, то поне няма да навреди.
Извинявам се за дългия пост и това е просто моето мнение, на база нашия опит.

# 170
  • Мнения: 1 980
Здравейте, на нас ни предстои подаване на документи за ИКСИ.
Мъжът ми е с астенотератозооспермия. Има 0.5% нормална морфология и силно намалена подвижност. Преди почти 4 години морфологията му беше 15% и имаме едно дете от инсеминация. Тогава имаше само силно завишен вискозитет.
В началото на тази година направихме спермограма в репродуктивна клиника и морфолигията беше 0.5%. Започнахме да търсим причините. Беше на уролог, няма варикоцеле, хормоните са му добре. Пролактинът беше леко завишен, а тестостеронът по-близо до долна граница, останалите бяха наред.
Оказа се с тежка ИР, почти в диабетно състояние. Беше на ендокринолог, който му каза, че това е причината за влошаването. Назначи терапия и му препоръча  след 3 месеца да направи контролни изследвания. Мъжът ми си купи глюкомер, и като видя, че захарта му влезе в норма, спря лекарствата след има-няма 3 месеца. Така и не направи пак изследвания. Твърди, че захарта му влошавала морфологията, а не ИР. Вие имате ли опит с лоша морфология заради ИР? Урологът пък не смята, че това е причината, но и не може да каже коя е. Убедих мъжа ми да направи пак изследване за ИР другата седмица и евентуално отново да се консултира с лекар и да започне лечение при нужда. Междувременно аз бях пуснала едни изследвания в Геника и ми откриха микоплазма хоминис. Лекувахме се паралелно и при мен вече я няма. Продължаваме да се пазим, докато не се уверя, че и при него всичко е наред. Той ще се изследва, да не би да я има и тя да му влошава морфологията.
Мъча се да намеря причината как само за няколко години от перфектна морфология стигна до никаква. Най-лошото е, че главите на всички са дефектни, а те носят генетичния материал. Отделно и опашките и шийките са дефектни. Ще съм благодарна, ако някой може са ми даде съвет какво още можем да направим, за да подобрим нещата и евентуално да опитаме инсеминация. Сега не ни дават шансове с нея. Последната му спермограма е отпреди няколко дни и морфологията е пак 0.5%. Бактерии няма.

# 171
  • Мнения: 6 305
Не е правилно че е спрял лекарствата за ИР. Да си пусне изследванията отново и да се  консултира с лекар. Извинявай че ще прозвуча малко грубо, но ще е голяма глупост от негова страна ако допусне да се стигне до диабет. Sad
   Аз доколкото знам, не самата захар, а високите нива на инсулина са вредни. Освен това клетките страдат от недохранване т.к. , тъй като не успяват да усвоят добре захарта, а тя е основният им енергиен източник.

# 172
  • София
  • Мнения: 3 412
Здравей, ние имахме същият проблем - висока захар при ММ. Само да обясня, че захарта се дели на 2, фруктоза която благоприятства сперматозоидите и ги прави бързоподвижни % им в спермограмата скача по 2, а глюкозата е лошата захар и прави новосъздадения ембрион с генетични аномалии, защото по голямата част от сперматозоидите са дефектни. При захар до 7,5 максимум с допустимо да има нормални ембриони. Морфологията пада с малко, но явно има и друг проблем при мъжа ти за да е толкова ниска. Провери му Б12, фолиева к-на, витамин Д това са основни неща трябва да ги държи в горната граница на референтните стойности.

# 173
  • Мнения: 1 980
Благодаря за мненията. На него ендокринологът му беше казал, че ако бяха минали още няколко години, е щял да стигне до диабет. 2016-та захарта му беше над 6. Изследва я по друг повод. Още тогава му казах да идем да се провери и за ИР, но не го направи. 2019-та захарта му вече беше над 7.
Ще изследваме и витамините. Аз самата същите тези периодично си ги следя и ги приемам. И двамата не усвояваме добре фолиевата (хетерозиготи по MTHFR сме).
Той имаше още една спермограма два месеца след началото на лечението в друга репродуктивна клиника. Беше същата диагноза, но морфологията беше 8%. Не знам от клиниките ли идваше разликата, или действително ендокринологът е бил прав и лекарството си е вършило работата.
Другият ни страх е тази лоша морфология да не доведе до увреден ембрион.

Последна редакция: нд, 21 юли 2019, 23:12 от Forest rain

# 174
  • Мнения: 298
Благодаря за мненията. На него ендокринологът му беше казал, че ако бяха минали още няколко години, е щял да стигне до диабет. 2016-та захарта му беше над 6. Изследва я по друг повод. Още тогава му казах да идем да се провери и за ИР, но не го направи. 2019-та захарта му вече беше над 7.
Ще изследваме и витамините. Аз самата същите тези периодично си ги следя и ги приемам. И двамата не усвояваме добре фолиевата (хетерозиготи по MTHFR сме).
Той имаше още една спермограма два месеца след началото на лечението в друга репродуктивна клиника. Беше същата диагноза, но морфологията беше 8%. Не знам от клиниките ли идваше разликата, или действително ендокринологът е бил прав и лекарството си е вършило работата.
Другият ни страх е тази лоша морфология да не доведе до увреден ембрион.
Здравей, ние сме с морфология 1% и диабет тип 1 от 2 години, когато попитах андролога-репродуктивен специалист, дали диабета е фактор той ми каза че ако стойностите на кръвната захар се поддържат в норма всичко е наред, но започнели захарта да играе на долу и на горе и най-вече да се поддържа висока захар, тогава вече започва и увреждането на сперматозоидите. Като цяло много са факторите които оказват влияние, според мен направете всички нужни изследвания за да стигнете до причината която е довела до тази морфология.

# 175
  • Мнения: 32
Скрит текст:
Здравейте! Вчера пуснахме спермограма в клиника Щерев,при което излезна много лоша по мои впечатления- олигоастенозооспермия и чакахме обаждане от док. Бъчваров,но никакъв до днес не звънна да ни разчете резултата и да ни каже какво правим от тук нататък,да си запишем нов час и други изследвания понеже не сме от София и малко се разочаровах. Звъннах в болницата не знаели,не могат да ми дадат номера на доктора и не знам какво да правя,за всеки случай звъннах и на док Кацаров да ни види и той,за да знаем какво да правим,та въпроса ми е знаете ли от опит дали док. Бачваров звъни след заявка на контактния център за обратна връзка ?

Здравейте,
Исках просто да Ви споделя своя опит с клиника "Щерев". Мъжът ми отиде и си направи спермограма там, след като излезе, лекарят каза, че е толкова трагично положението, че шансът да си имаме дете, е само ако е инвитро.
Бяхме отчаяни, особено мъжът ми. При положение, че изрично е указано как всеки мъж трябва да има полово въздържание от 3-5 дни преди да даде спермограма, лекарят от клиниката каза на съпруга ми да отиде на следващия ден и отново да даде. Така и не ни стана ясно защо, но...още едни 50 лв. Както и да е, отидохме в друга клиника, където се оказа, че изобщо резултатите на са така драматично трагични. Да, има леко отклонение, но може и по естествен път нещата да се случат.
Стискам палци всичко да е наред и не приемайте "Щерев" за коректив.

Нашия горчив опит с клиника Щерев и д-р Бъчваров е че след около 3 години пиене на различни добавки предписани от този доктор и лоши спермограми, в друга клиника диагностицираха мъжа ми с варикоцеле и го питаха поне 5 пъти дали е ходил на уролог. Така че НЕ ХОДЕТЕ ПРИ БЪЧВАРОВ!!!!! Този доктор обясняваше на мъжа ми че спермограмата му е лоша от времето, от стрес, от сауна и.т.н (астенозооспермия) и след като пи добавки пак същата спермограма, после други добавки и пак същата и като се консултира с друг уролог се оказа варикоцеле!!!!!

Последна редакция: ср, 24 юли 2019, 15:59 от AnMary

# 176
  • Мнения: 6 305
При варикоцеле не е ли характерно да се изменят стойностите на СГ. Да са ту лоши, ту сравнително добри... newsm78

# 177
  • Мнения: 32
Да, имаше и една добра спермограма. После лоша, след което нови добавки и когато направихме спермограма в друга клиника се оказа и лоша морфология, но уролога веднага диагностицира варикоцелето. Затова смятам, че Бъчваров не е добър, защото ни загуби време в пиене на добавки.....

# 178
  • Мнения: 37
Здравейте, от три месеца спазвам режима на Атанас Узунов /ниско въглехидратна - високо мазнинна диета/ и свалих доста кг. с което се повиши и нивото на тестостерона. Направих си спермограма и за моя изненада се оказа, че е драстично по-лоша. От две години правя спермограми и винаги броя е бил около 5 -6 мил., а на последната беше 300 хиляди. това е 13 пъти влошаване в рамките на 3 месеца. За тези 3 месеца съм променил само начина на хранене, не съм сменял работа или други фактори. Възможно ли е това да е от тази диета? Някой имал ли е подобен случай и след спиране на диетата подобри ли се спермограмата?

# 179
  • Мнения: 6 305
Според мен е напълно възможно.
   Драстичната промяна на режима на хранене най-малкото е стрес за организма. Предполагам че си ограничил изцяло всичко сладко, включително и плодовете, а фруктозата е  важна част от семенната течност. Надявам се да си наблегнал поне достатъчно на салатите и да не си си докарал и някой дефицит на витамини.
   След като си свалил вече доста кг. мисля че е време да преминеш към едно добре балансирано хранене.
   Ако влошаването е от диетата, с нормализиране на храненето трябва да се оправи.

Общи условия

Активация на акаунт