Бременна на 21

  • 9 490
  • 304
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 132

Лично моите критерии да родя на 34 са (подреждам ги в произволен ред, не по важност):
- някакво постигнато материално ниво, което да, определено ще осигури базовите, а и не само базовите неща на детето ми;
- наживяла съм се и съм си седнала на задните части, което за мен е изключително важно, понеже имам пред очите си не един и два примера на създали деца в младите си години (визирам до 25) и после скъсали синджира; оставям на теб сама да познаеш върху чий гръб падат тогава задълженията за децата;
- постигнала съм някакво професионално ниво, респективно някакви доходи и евентуално имам някакви спестявания, както и годините работа са ми дали опит за истинската цена на нещата;
- имам малко хора до себе си, които мога да нарека приятели, но за сметка на това са истински, изпитали сме се във времето взаимно и знам, че при нужда има на кого да се подпра (тук не визирам половинка, защото хипотетично нали обсъждахме в предните постове, че въпросната половинка си бие камшика);
- взимала съм много решения в годините и съм правила избори, чиито последствия си нося сама, защото са си мои и не клинча от тях; това ми е дало опит, който идва с годините и е от полза не само при гледане на дете;

Сега кажи колко от тези неща има 21-годишната авторка, която не иска да лежи на ръцете на друг човек, но всъщност именно това прави. И смята в бъдеще да легнат двете с бебето на чуждите ръце.


Хайде сега постави всичките си лични критерии в контекста на това, че на 34 може да не можеш да забременееш (или пък няма от кой). А на 21 си имала възможността да имаш дете. Усещаш ли как всичко, изброено от теб, леко се обезмисля (без дете в картинката)?

Аз не видях някъде в темата авторката да очаква да легне на нечии чужди ръце (освен, ако нямаш предвид "чуждите" ръце на таткото).

# 286
  • Варна
  • Мнения: 36 771
mihailena, разбирам тезата ти, но нека изясним едно, което очевидно не ти е станало ясно досега, язък за четенето ти с разбиране - аз НЕ казвам да прави аборт. Бебето е факт, ще се роди, това за всеки стана ясно. Оттам нататък обсъждаме хипотетични ситуации за гледане на деца на доста различни като цифра години. Твоят пост предполага, че аз казвам тя сега и веднага да прави аборт и да се остави на случайността дали ще може да забременее на 35, ако правилно съм разбрала. Ако не съм, моля за прошка, все пак разбрахме, че не ми се удава четенето между редовете.

Между другото имам поглед върху сравнително близка позната, която забременя преди години и реши, че ще роди, въпреки че родителите й бяха много против. Без образование, без кой знае какъв стаж. Баща й общо взето вкарваше точно такива реплики като тукашния, даже й показа вратата. Няма да опиша през какви трудности мина това момиче, бащата не беше в картинката изобщо. Роди на така лелеяната от вас 25 годишна възраст или нещо много близко. В един момент нещата започнаха да стават действително грозни, знам понеже бях наблизо и помагах буквално с храна и пари. Баща й склони глава, когато детето май беше в началните класове, прие я обратно вкъщи, но повярвайте, изкара й го през носа. Към този момент детето е ученик, а майката мина през поредица нископлатени работи и накрая се хвана с един...няма да употребя точния епитет, търпи го само, защото той печели хубави пари. Но срещу "привилегията" да бъдат издържани двете с детето и тя да не работи, си плаща скъпо и прескъпо, пак няма да казвам по какви начини. Към сегашния момент е с големи здравословни проблеми и яко разклатена психика, благодарение на стреса години наред. Детето какво е видяло за краткия си живот, не ми се мисли.

Никой не може да каже какво ще стане с авторката, но вие упорито се опитвате да изкарате, че гледането на дете е песен на 21. Песен е, ако има кой да плаща сметките. Провайдър, по Сирената. Ако тоя провайдър изчезне яко дим - ето едно много възможно развитие на сценария. Разбира се, възможни са и други. Но ако тази жена беше забременяла на 35, смея да твърдя, че щеше поне да има зад гърба си солиден стаж и някакви майчински, както и нещо вече спечелено, дори и с неквалифициран труд. И щеше да избегне поне една част от гадостите, които й се струпаха, защото беше абсолютно зависима от баща си, а сега от човека, с който живее. Хич не са цветя и двамата.

И пак казвам, това НЕ е някакво пророчество, нито казвам, че авторката ще поеме по същия път. Но още една гледна точка, при това на истинска случка, не е излишна никога.

Последна редакция: пн, 01 апр 2019, 17:04 от HighSpeed

# 287
  • Мнения: 19 196

Интересна теза- на 45 годишната задължително ще се натресе 20 годишна и безработна, която и сервитьорка да иде, пак ще изкара пари.
Но 45 годишна с 10 годишно дете и половин апартамент на изплащане- офисен планктон, бързо заменяем от нахъсана 26- 30 годишна, е по-перспективна и ще се оправи по- лесно?
Да, ама не- огледай се по офисите, виж в джобса.
За себе си виж, ако искаш да си в час действителността.

Аз видимо бременни сервитьорки не съм виждала. Ти виждала ли си? Или такива със стабилно майчинство от сервитьорстване? 45-годишните са ок в интерес на истината - имат още 20 години до пенсия. Днешните 45-годишни не са соц-дизонаври, незнаещи как да включат компа, знаят и чужди езици на ниво, различно от развален български с руски акцент, и може въобще да не се ограничават да работят само за български работодатели. На хората дори не им пука на колко са години и какъв пол са, стига да им вършат работа. А някак, дори и според теб, не виждам 20-годишната, която и сервитьорка може да стане, да е заплаха за тези 45-годишни. Защо ли? Конкуренцията са образованите и със стаж 26-30-годишни. Твоята персонална неадаптивност и неконкурентоспособност не важи за всички. Ти, ако на 38-45 си била зад борда, други на същата възраст са си съвсем добре.

# 288
  • София
  • Мнения: 12 374
Аз пък имам кошмарни примери за пикли, родили на по 18-19-20 и положителни за разумни жени, родили към края на 20-те и след 30. Дори майка ми, която е родила на 24, ми е казвала, че е трябвало да изчакат още. Примери имаме всички - и всеки твърдо си стои на гледната точка и опита.

Авторката да ражда, щом иска, баща й в някакъв момент ще свикне с идеята. Останалото, което пишем,  е абсолютно без значение - преливаме от пусто в празно, никой от нас няма да си промени мнението.

# 289
  • Мнения: 132
mihailena, разбирам тезата ти, но нека изясним едно, което очевидно не ти е станало ясно досега, язък за четенето ти с разбиране - аз НЕ казвам да прави аборт.

Не казваш, ама точно това "казваш". А може и да съм те надценила и да няма нищо за четене с разбиране.

# 290
  • Варна
  • Мнения: 36 771
Каза, че ме четеш в поне тази тема. Ако желаеш, погледни по-ранните ми постове, там на няколко места изрично казах, че моят съвет не е да прави аборт. Не ми приписвай несъществуващи неща.

Ако няма с кого да се ядеш, иди го направи с няколкото човека, които действително казаха, че абортът е желателен, макар и по завоалиран начин. Може би не си ги разбрала.

# 291
  • Мнения: 2 220
Абе всеки да си ражда, когато иска и да си бере гайлето 😀

# 292
  • София
  • Мнения: 24 839

Аз видимо бременни сервитьорки не съм виждала. Ти виждала ли си? Или такива със стабилно майчинство от сервитьорстване? 45-годишните са ок в интерес на истината - имат още 20 години до пенсия. Днешните 45-годишни не са соц-дизонаври, незнаещи как да включат компа, знаят и чужди езици на ниво, различно от развален български с руски акцент, и може въобще да не се ограничават да работят само за български работодатели. На хората дори не им пука на колко са години и какъв пол са, стига да им вършат работа. А някак, дори и според теб, не виждам 20-годишната, която и сервитьорка може да стане, да е заплаха за тези 45-годишни. Защо ли? Конкуренцията са образованите и със стаж 26-30-годишни. Твоята персонална неадаптивност и неконкурентоспособност не важи за всички. Ти, ако на 38-45 си била зад борда, други на същата възраст са си съвсем добре.

Защо все те тика да изкривиш и опорочиш диалога? newsm78

Говорим за перспективата да се справи сама жена, родила на 21 г. и останала в последствие сама, с дете на 15 години/ не аз зададох параметрите, ако си направиш труда да си спомниш/и за същото при жена, родила на 35+.
Говорим за конкуренцията на всяка според образованието, средата и работата, която би намерила на съответните години.
На днешния ден, да включиш компа и да знаеш английски на ниво да пускаш думички и изрази в мерака да покажеш колко си начетена, е прост снобарлък, а не показател за незаменимост пред същия този комп.
Това, което на 45 знаеш и можеш, знае и може и тази- на 30- 35, затова по офисите не е препълнено с 45+ годишни.
Затова и всички майчета на по 35+ мятат бебетата на ясла и тичат да се върнат, че да не им изстине място.
Защото, никой не премита за по- възрастни, на които и трябва да плаща повече.
Това са общоизвестни истини, лесно доказуеми- както вече споменах, виж средната възраст на офисния планктон и виж обявите за работа в джобса.

# 293
  • Мнения: 19 196
Въпросът е, докато детето стане на 15, как ще се справи 21-годишната, ако няма помощ. Иначе ви разбирам тезата - по-добре да родиш на 20, лично за родилата е по-добре, ако ти липсва, хм, потенциал, и няма кой знае какво да направиш и постигнеш в следващите 10-15 години, че и по-нататък, а разчиташ на помощ и подкрепа от родители. Родителите са по-млади и повече могат да подкрепят, а и отношението към несправящите се с живота 20-годишни не е толкова строго, както към несправящите се 30-40-годишни. Дето се казва, ако няма майка и баща желаещи или можещи да я подкрепят и мъжът си е бил камшика, ще изглежда по-сърцераздирателно, като пуснат банкова сметка за помощ за 20-годишната бременна или самотна майка, чакаща да ѝ кажат "браво", отколкото за по-възрастна такава.

Иначе точно мениджърите средно ниво и нагоре в големите компании доста често са над 40-годишни, ама обикновено не си търсят работа в джобса, и ти, предполагам, не си имала много достъп до такива, но можеш да провериш, вярвам, че имаш нет, управителния състав на по-известните и големи компании, с официалните им биографии и снимки. Работещите на изпълнително ниво в кол-центровете и офисите на мобилните оператори и сие  е нормално да са по-млади.

# 294
  • Мнения: 30 802
Аз само да кажа, че ако една жена е посветила годините до 35 на кариера, то следва да е много напред от офисния планктон и на 45 ще има позиции, при които младите на 26-35 няма да са й конкуренци и ще са далеч назад и настрани от нейната ниша.

Проблемът е, че дете под 25 може да попречи в някои случаи, за да се види кое ниво да се гони и да се "скочи" с енергия и хъс.

Общо взето всяка възраст е прецакваща да родиш, но е хубаво ако ще се отлага за по-късно, наистина да се постигне "кариера" в тия години, не просто "ходене на работа".

# 295
  • Мнения: X
Средната възраст на "офисния планктон" се обуславя от познанията и уменията, които имат. За съжаление не са много жените на 45+, които владеят отлично писмено и говоримо 2 чужди езика и боравят с компютърни програми, различни от  word. Дори и на 45+, ако отговаряш на критериите и си вършиш работата(ама наистина си я вършиш, а не само ти така да си мислиш) без работа няма да останеш и никоя 25-годишна няма да засенчи опита ти.
И разбрахме как самотна майка на 45 с 15-годишно хлапе ще издрапа, ама ако остане самотна на 22-3 с 1-годишно? Ще учи ли, ще работи ли?

# 296
  • Варна
  • Мнения: 36 771
Ей ся те изядоха, Сирено Simple Smile

# 297
  • Мнения: 19 196
Неееееее, самотната майка на 45 с 15-годишно няма да издрапа - ще изпадне в амок заради менопаузата и ще я уволнят, след което ще се прибере безработна в дома си, където ще трябва да се оправя с нервния тинейджър, искащ да му купи Айфон 20.

# 298
  • София
  • Мнения: 12 374
Ей ся те изядоха, Сирено Simple Smile
Да бе. Толкова пъти сме чели едни и същи, до болка познати теории, че се чудя кой ли я бръсне за джанка още.

# 299
  • Мнения: 2 220
Въпросът е, докато детето стане на 15, как ще се справи 21-годишната, ако няма помощ. Иначе ви разбирам тезата - по-добре да родиш на 20, лично за родилата е по-добре, ако ти липсва, хм, потенциал, и няма кой знае какво да направиш и постигнеш в следващите 10-15 години, че и по-нататък, а разчиташ на помощ и подкрепа от родители. Родителите са по-млади и повече могат да подкрепят, а и отношението към несправящите се с живота 20-годишни не е толкова строго, както към несправящите се 30-40-годишни. Дето се казва, ако няма майка и баща желаещи или можещи да я подкрепят и мъжът си е бил камшика, ще изглежда по-сърцераздирателно, като пуснат банкова сметка за помощ за 20-годишната бременна или самотна майка, чакаща да ѝ кажат "браво", отколкото за по-възрастна такава.

Иначе точно мениджърите средно ниво и нагоре в големите компании доста често са над 40-годишни, ама обикновено не си търсят работа в джобса, и ти, предполагам, не си имала много достъп до такива, но можеш да провериш, вярвам, че имаш нет, управителния състав на по-известните и големи компании, с официалните им биографии и снимки. Работещите на изпълнително ниво в кол-центровете и офисите на мобилните оператори и сие  е нормално да са по-млади.
Ти пък, как щяла да се справи младата девойка, бабата и дядото за какво са, все ще изкяри от някой 50 лв.за памперси и АМ.

Общи условия

Активация на акаунт