Пазарът на недвижими имоти-какво се случва реално? - 36

  • 39 240
  • 750
  •   1
Отговори
# 345
  • София
  • Мнения: 4 143
Здравейте,

Дали в темата има адвокат или можете да ми препоръчате адвокат, който е наясно с договорите за наем.....

# 346
  • Мнения: 347
Здравейте,
Имам имот, който мога да продам за максимум 40К евро.
Предполагам, че парите трудно ще стигнат, но според вас бих ли могла да купя малко жилище в София
и къде да търся?

# 347
  • Мнения: 19 527
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1a15490078763393 … k=4iuoyl&f1=1
Ето например това. Плюс 4 х. евро за ремонт и готово

# 348
  • Мнения: 3 080
Разбира се, че можете. Разгледайте обявите в имотните сайтове. Има търсачка, въведете като таван сумата и ще се ориентирате за големина на имотите и кварталите.

# 349
  • В планината / На морето
  • Мнения: 1 011
Здравейте,
Имам имот, който мога да продам за максимум 40К евро.
Предполагам, че парите трудно ще стигнат, но според вас бих ли могла да купя малко жилище в София
и къде да търся?

https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=3&slink=4iwlzu&f1=1

Не можеш ли да вземеш и малко на кредит ?

# 350
  • Мнения: 56
Здравейте, наскоро продадохме семеен апартамент около 55кв в идеален център на София на много комуникативно място в малките улички между бул.“Христо Ботев” и бул. “Витоша”, в кооперация строена 1940г. С парите от продажбата и доплащане закупихме апартамент на съседна улица с реална квадратура по НА 115кв, на последен етаж, с две тераси, южно изложение, за основен ремонт, с много запазено и красиво дюшеме, гипсови фризове, големи прозорци, тавани по 3 метра, много добро и поддържано състояние на кооперацията, НО, строен 1933г. Като цяло сме много щастливи с покупката си, предвид любовта ни към центъра и неговите предимства, съхранените архитектурни детайли, които лично на нас надхвърлят недостатъците. Цената му ни се стори доста апетитна 1370€/кв. Ремонтът определено е сравнително скъп, предвид, че наехме сериозна фирма, но пък пазим старите подове, масивни дървени врати и разпределение.  Но като цяло жилището ще бъде с ново ВИК/електро и няма да се различава в това отношение от НС. За нас липсата на асансьор не е проблем, а със трудното паркиране сме свикнали. Само едно нещо съвсем леко ме човърка. Вчера поизчетох разно по-стари постове от вечната тема старо срещу НС и имаше коментари свързани с така наречения живот на сградата. Преди да закупим имота, бяхме на оглед с опитен инженер-конструктор, който инспектира кооперацията, основите, покрива, и заключението му беше, че става въпрос за много масивна качествено извършена макар и преди близо 90г конструкция, каквито са и повечето сгради в центъра на София. Интересно ми е какво мислите като цяло за сделката, аз мен лично е находка, и все пак ме гложди защо тук толкова често се говори сякаш тези монолитни кооперации всеки момент ще рухнат и едва ли не не стават за бъдеща инвестиция. (Имам някакъв спомен, че тези години са строяли масово кооперации за евреи, тази ми се струва точно от този тип, което ме навежда на мисълта, че не са пестили средства...)

Последна редакция: ср, 17 апр 2019, 13:11 от Waimi

# 351
  • Мнения: X
Waimi, както ги описваш нещата, аз лично мисля, че сте купили нещо страхотно.
Не се тревожи, няма да рухнат тези сгради.
Имам чувството, че инвеститорите ги подклаждат тези твърдения, за да им се купуват имотите.
Старото строителство в центъра е много добро. И аз бих купила такъв имот.

# 352
  • Мнения: 41 645
Има разлика между кооперация (нещо на 4-5 етажа) и еднофамилна къща. Първото е доста по-здраво и ако няма поддаване на терена (хлътване) и ако е пазено от течове ще си стои. Тухлите не стареят.
Но ми е чудно как сте продали 55 и сте купили 115 в същия квартал Shocked Вярно за ремонт и без асансьор, ама да си утроиш апартамента с такава продажба си е Уау.

# 353
  • Мнения: 3 080
С парите от продажбата и доплащане..
Може би, така Simple Smile

# 354
  • Мнения: 56
Има разлика между кооперация (нещо на 4-5 етажа) и еднофамилна къща. Първото е доста по-здраво и ако няма поддаване на терена (хлътване) и ако е пазено от течове ще си стои. Тухлите не стареят.
Но ми е чудно как сте продали 55 и сте купили 115 в същия квартал Shocked Вярно за ремонт и без асансьор, ама да си утроиш апартамента с такава продажба си е Уау.



С доплащане разбира се, но продадохме малкото (не толкова качествено, с кофти общи части, без фризове, преходно, но пък санирано, с нови ВИК, електро, дограми, баня и тоалетна, останалото за ремонт) за близо 2000€/кв, което е добре. Въпреки скъпичкия основен ремонт на “новото”, пак ми се струва, че си заслужава. Но пък това 80—90г живот на бетона дето все се изтъква, незнам. И сигурно един ден възрастта му ще основен аргумент за сериозно сваляне на цената при продажба.

Последна редакция: ср, 17 апр 2019, 13:39 от Waimi

# 355
  • Мнения: 41 645
Но пък това 80—90г живот на бетона, незнам. И сигурно един ден възрастта му ще основен аргумент за сериозно сваляне на цената при продажба.

Това е глупост. Сам по себе си бетонът стяга до 100 години. Т.е. всяка година до сто става малко по-здрав. Пише го в учебниците и оцелял бетон има от римско време още Twisted Evil Проблемът на старите сгради е, че с времето може да поддаде теренът и да се напукат, ако има течове те разрушават конструкцията, остаряват инсталациите, покривът се скапва, а ако няма плочи, а гредоред, нещата стават съвсем кофти. Но по принцип в една поддържана сграда, ненаводнявана и пазена, проблеми няма.

# 356
  • Мнения: 56
Имам чувството, че инвеститорите ги подклаждат тези твърдения, за да им се купуват имотите.

Явно спекулират, наистина. Стори ми се доста пресилено подобни кооперации да бъдат наричани “коптори”. За около 24ч в главата ми нон стоп се въртеше мисълта “леле прецакахме се”. Някои от анти-старото строителство звучаха доста убедително....

# 357
  • Мнения: X
Въобще не се впрягай.
Нали си говорила и с инженер? Аз бих разчитала на мнението на такъв човек най-вече, а не на случайни коментари сред приятели или по форуми.
Що се отнася до неугледните общи части на старите сгради: всичко е до поддръжка и това винаги може да се промени. Ако има сговор между етажните собственици, няма да има коптор.
Но некачественото строителство, тънките стени, ниските тавани и тесните помещения са нещо, което не подлежи на промяна.

Последна редакция: ср, 17 апр 2019, 16:50 от Анонимен

# 358
  • Мнения: 56
Ако има сговор между етажните собственици, няма да има коптор.
Но некачественото строителство, тънките стени, ниските тавани и тесните помещения са нещо, което не подлежи на промяна.

И локацията, най-вече. Е, проблемите с някой друг серт пенсионер са често налице, но като цяло вече повечето кооперации в центъра са с външни топлоизолации и сменени вертикални щрангове. Най-големият проблем в нашия случай е покривът, но това е друга тема...Не е нещо, което да не може с времето да се направи.

# 359
  • Мнения: 19 527

Що се отнася до неугледните общи части на старите сгради: всичко е до поддръжка и това винаги може да се промени. Ако има сговор между етажните собственици, няма да има коптор.

Ако има сговор и така нататък всичко е едно, но обикновено няма такъв. Вижте една обява за много стара къща на три или четири етажа с изглед към гората на пл. Журналист. Продава се етаж от години, никой не иска да инвестира куп пари и да е ортак с още няколко семейства, които явно не искат/или нямат пари да променят нищо. Самата аз ходих на оглед на първи етаж от къща в Центъра, близо до Исул - ами същата работа. Цената не беше висока, обаче дворът общ, ама го ползва само единия, дето си сложил едни тараби и забрави да паркираш или правиш нещо друго. Тече отвън по стената, никой не предприема нищо, бяха три етажа, явно хората нямат възможност, иначе всички се набутаха при мен на огледа да се запознават, малко странно ми се видя, иначе мили хора, но не искат всеки за съсед явно. Отказах се тогава така или иначе, много неизвестни носи такава покупка.

Общи условия

Активация на акаунт