Студенти в UK - 11

  • 68 007
  • 752
  •   1
Отговори
# 210
  • Попово
  • Мнения: 329
Имам следната дилема - през първата година при настаняването отидохте ли с децата си или ги оставихте да пътуват/ да се настаняват сами?
Не съм ходила. После си призна, че е била притеснена, но се оправи. Преди дни  повтори процедурата в друг университет, на друг континент, но вече беше наясно и нямаше проблеми. Така че, децата се учат сами да се справят. Пък и аз нямаше как да съм от полза при положение, че не знам езика 😄

# 211
  • Мнения: 1 152
Дъщеря ми сама кандидатства, сама пътува натам, сама се оправи с всичко.
Аз четях споделеното от мамите в темата, за което безкрайно, безкрайно благодаря🌺,  давах и информация, помагах (доколкото ми позволи 😁) с оправянето на багажа, притеснявах се и се молех всичко да е наред. И така до финала.
Общежитието и квартирите, в които живя, докато учи там, виждах само на снимки и в клипчетата, които ни пращаше. Ако можех да си позволя, вероятно щях да пътувам с нея първия път, за да съм спокойна и да видя къде отива. Макар че тя едва ли щеше да е съгласна 😁Голямото напрежение беше, докато кацна в Лондон и я чух по телефона. Дъщеря ми тръгна по-рано- за freshers days - и от уни ги посрещнаха, закараха ги до кампуса и настаниха без проблеми.
После...чаках Коледите, за да си я гушна и да са пълни сърцето и домът ми.
За пръв път ще отидем там за дипломирането след седмица.
🙂

# 212
  • гр. София
  • Мнения: 182
Те сами ще се оправят, но ако имате възможност, непременно идете с тях! Дъщеря ми преди 10 години беше казала, че ако не отида с нея и тя няма да отиде...…. Отидох с нея и не съжалявам, защото видях къде я оставям! Видях колко добре е организирано всичко! Видях общежитието, университета и си тръгнах спокойна, че всичко е организирано с грижа за студентите! Сега през септември ще заминем трима – студентът, аз и сестра му! Той каза, че може сам да се оправи, но аз знам че вътрешно той е по-спокоен, като знае че няма да пътува сам!

# 213
  • Мнения: 1 141
И аз се солидаризирам напълно с горното мнение. Разбира се, че децата ще се оправят сами. И то достатъчно добре. Но ако имате възможност, отидете. За ваше и тяхно спокойствие. Аз също отидох с дъщеря ми първия път. Имаше неочаквани препятствия /като закъснение на полета и изпускане на последния автобус, налагащо търсене на обходен маршрут/, имаше и успокоение, от това, което виждам, от организацията, от условията на живот, имаше от всичко по малко или много. Но си тръгнах доволна, а съм сигурна и тя, че съм я придружила.

# 214
  • Мнения: 260
Благодаря за споделения опит.

Хем четох назад, но относно заемите - има ли такъв за издръжка, отделно от студентския заем за обучение?
В линковете отпред прочетох, че такъв няма освен ако не сте пребивавали в UK последните 3 години. Но написаното е от 2012, дали има промяна?

Последна редакция: пн, 15 юли 2019, 18:31 от bokonon

# 215
  • Мнения: 1 152
Благодаря за споделения опит.

Хем четох назад, но относно стипендиите - има ли такава за издръжка, отделно от студентския заем за обучение?
В линковете отпред прочетох, че такъв няма освен ако не сте пребивавали в UK последните 3 години. Но написаното е от 2012, дали има промяна?

Зависи от университета. Някои университети дават стипендии, други-не. В Southampton university дъщеря ми получаваше стипендия. За първокурсниците има стипендия за успех (на база успеха, с който са приети, колкото и странно да беше това за мен) и социална стипендия (казвам и така, за да е по- разбираемо). Социалната стипендия е на база доходите на семейството и е ежегодна. Първокурсниците могат да получават и двете стипендии.

# 216
  • В най - голямото село
  • Мнения: 1 806
Ние също ходихме с дъщеря ми и първата и втората година. Друго е да знаеш  къде оставяш детето си. А втората година се местеше в друго общежитие и трябваше да местим неща, които беше оставила на склад.

# 217
  • София
  • Мнения: 607
Благодаря за споделения опит.

Хем четох назад, но относно стипендиите - има ли такава за издръжка, отделно от студентския заем за обучение?
В линковете отпред прочетох, че такъв няма освен ако не сте пребивавали в UK последните 3 години. Но написаното е от 2012, дали има промяна?

Зависи от университета. Някои университети дават стипендии, други-не. В Southampton university дъщеря ми получаваше стипендия. За първокурсниците има стипендия за успех (на база успеха, с който са приети, колкото и странно да беше това за мен) и социална стипендия (казвам и така, за да е по- разбираемо). Социалната стипендия е на база доходите на семейството и е ежегодна. Първокурсниците могат да получават и двете стипендии.

И аз имам питане относно степендиите, кога се кандидатства и за социалната степендия, бележките за какъв период са (една година назад или повече) трябва ли да са преведени.
Още нещо си мисля ако вземе степендия има ли право да работи.

# 218
  • Мнения: 157
Не вярвам да има някой, който да не иска да отиде с детето си за да види къде и как се настанява. Но в много случаи , това е въпрос на възможности, при тези разходи.

# 219
  • Мнения: 260
Не вярвам да има някой, който да не иска да отиде с детето си за да види къде и как се настанява. Но в много случаи , това е въпрос на възможности, при тези разходи.

Ами не само за финансови възможности. При нас съвпада и с наше местене и то в друга държава + факта че той е момче и отдавна е самостоятелен и не искам да приеме това като прекалено натрапване. Разбирам, че 90% от приятелите му, които заминават ще ходят сами, процента при момичетата с придружители е точно обратния.

# 220
  • Мнения: 408
За сициални стипендии- за учебната 2019/2020 искат дохода за 2017 финансова! година

# 221
  • Мнения: 1 152

И аз имам питане относно степендиите, кога се кандидатства и за социалната степендия, бележките за какъв период са (една година назад или повече) трябва ли да са преведени.
Още нещо си мисля ако вземе степендия има ли право да работи.

За тази година предполагам, че ще са необходими  служебни бележки да доходите за 2017 финансова година. Когато кандидатства за социална стипендия, дъщеря ми представи такива за съответната тогава година само веднъж. Следващите години не са и искали бележки.
На второто питане- в SU не е имало условие студентът да не работи. Дъщеря ми си работеше почасово цялата втора и трета година.

# 222
  • София
  • Мнения: 607
По повод придружаването, моето момиче ще замине само, не и е за първи път да пътува сама, Унито ще я посрещнат на летището. Вярвам, че ще се справи сама.

Последна редакция: вт, 16 юли 2019, 18:08 от ✿ Надежда ✿

# 223
  • Мнения: 1 080
Децата ни са големи и наистина се оправят сами, но поне за мен беше истинско удоволствие, че бях с него при заминаването. Споделихме пътуването, опознаването на града, унито, общежитието/квартирата, разтакаването по улиците два-три дни. Много ценни моменти.
И сега съм на нисък старт, ако ме поканят. 

# 224
  • Мнения: 157
Здравейте! Честито на всички новоприети студенти. Пожелавам им най-вече да са здрави, успешни и смело да покоряват "върха", който са избрали. Искам и аз да попитам нещо. Тази година станахме  бакалаври, приети сме в няколко университета за магистратура, единя от който е в Durham. Въпросът ми е, има ли някой, който ще учи там или учи вече, как организирате пътуването до този град? До сега живяхме в Южна Англия, та май ще се ориентираме на север за слеващата година.

Общи условия

Активация на акаунт