Американски колеж - шестнадесета тема

  • 40 216
  • 738
  •   1
Отговори
# 420
  • София
  • Мнения: 17 921
Наистина, Росс, колко са часовете на МОН е все тая,  защото Колежът дава опция на желаещите за повече. Свестните учители на други места също. Но ако сега си откровена,  ще признаеш,  че тогава спорът беше за съвсем друго,  а именно по повод твърдението, знаем чие,  че ВСЕКИ колежанин с дежурната,  тоест баш  МОН- ската подготовка, има знанията да се справи безпроблемно на старта в западни университети по математика с изучаваните на Запад дялове като диференциално и интегрално смятане,  вектори и комплексни числа. Ако има такива колежани,  в което не се съмнявам, понеже и познавам такива,   то със сигурност не са всички,  а само тези с такива елективи или с външна/самостоятелна подготовка.

# 421
  • София
  • Мнения: 16 105
Стигнахме до разковничето: искаме повече елективи с АР насоченост. Само че кой и как ще прогнозира кои АР ще искат децата? Имагинерно, втората степен на гимназиалното образование ли ще ги предлага?

# 422
  • Мнения: 5 425
...спорът беше за съвсем друго,  а именно по повод твърдението, знаем чие,  че ВСЕКИ колежанин с дежурната,  тоест баш  МОН- ската подготовка, има знанията да се справи безпроблемно на старта в западни университети по математика с изучаваните на Запад дялове като диференциално и интегрално смятане,  вектори и комплексни числа.

Смятам да сложа край на тази безсмислена дискусия.
Драги родители от АК в темата, моля споделете, дали за кандидатстване или за учене в западен университет, на вашите синове/дъщери им се е налагало да прибягват до уроци, извън колежа?

В два от трите възможни случаи в моето инженерно семейство, това не се наложи. Третия случай не е проверен, но на предстоящия сайънс феър ще представят разработка, включваща използването на интеграли. Simple Smile

А при вас?

# 423
  • Мнения: 2 992
Русалке,

Ако спорът е бил за МОН-ската подготовка. Извинявай! Не съм права! С МОН-ската само не става!
Ако имаш интереси в математиката, едва ли ще се оставиш само на МОН-ската подготовка.
Но можеш да получиш и извън МОН-ска в АК, ако искаш.
(Спорът тръгна от университетите в Холандия).  Приетите днес в Делфт и Айндховен колежани го доказват. От тази година тези два университета въведоха за компютърната специалност доста сложна система на прием. Като част от нея е изпит по логика, математика и програмиране. А както дискутирахме в Холандия учат математика на различни нива. Съответно е даден изпит на възможно високо ниво ( а дори по-ниските им нива изучават в гимназиален етап вектори и интеграли). Нещо, което МОН не предвижда . До изпита са допуснати само определен брой кандидати, преминали успешно първата цедка.
Днес са излезли резултатите.
На моя близка приятелка детето от АК е в първите ( няма да цитирам място).
Видях друга потребителка, чието дете учи в АК да е писала в темата за университета, че детето й е прието в Делфт.
Стискам палци, ако има и други кандидатствали

* Холандците се видяха принудени да предприемат крути мерки за прием, след огромния наплив, който има, особено откак Делфт въведоха специалноста на английски. Напливът не е само от Европа!

# 424
  • Мнения: 7 917
Не, както и по физика.
ПП: не е "математик", той е "ползвател на математиката за целите на физиката", поне така твърдеше допреди няколко месеца.

# 425
  • под Витоша
  • Мнения: 185
rosss:hugs:, да, синът ми е приет, както и още 5-6 деца от колежа(за които знае). Без допълнителни уроци, без елективи, дори леко се притеснявах, че не си дава много зор. От Делфт му бяха пратили линк с материали за самоподготовка - неща, които не се учат в училище..

# 426
  • В офиса
  • Мнения: 3 995
ДиВа ツ, честито и поздравления. За каква специалност е кандидатствал? И от къде е научил нещата, които не се учат в училище?

# 427
  • под Витоша
  • Мнения: 185
Computer science and engineering.
От университета са му посочили линкове, от където да ги учи - математика и логика. Каза, че ги имало на сайта.

# 428
  • София
  • Мнения: 17 921
Дива,  честито на детето!
Ежко,  никакъв край не слагаш с това,  синът на Антеа е също приет в Холандия  с такъв тест,  нали.. Но знаейки какво се учи в НЕГ,  съм сигурна,  че само със знанията, заложени от МОН за профил няма как да реши задачи за матрици,  вектори,   интеграли и диференциали...Тоест или на тестовете за прием в Холандия НЯМА такива задачи,  или учиш допълнително и ги взимаш.. .. Но и да ги няма, остава си фактът,  че после в унито няма да ги учат,  понеже са взети там в среден курс.. Така че на някакъв етап дете без електив или допълнителни занимания опира до необходимостта от справяне с този тип задачи, без значение дали това става преди изпита или малко след него. .. Отгоре няма как да му дойде знанието,
 пък ти си говори друго.

Последна редакция: пн, 15 апр 2019, 19:04 от пенсионирана русалка

# 429
  • София
  • Мнения: 5 549
Прочетох ви писанията от последните 10-ина страници! Много пишете, хора!

Миленита, мислех да отговарям на дежурните заяждания на някои потребителки, но след като те прочетох, толкова ми хареса как с няколко изречения си изчерпала всичко, че се отказах да добавям каквото и да било.

За математиката - подкрепям казаното от Русалката.

Честито на всички приети в АК деца!

# 430
  • София
  • Мнения: 203
И месец, че и повече да не се мерне човек в темата, нищо различно от писанията по това време на годината и в предишни теми...Simple Smile
ДиВа, честито за приема. Много късмет да има колежанчето, дай боже Simple Smile
Rosss, искрено се радвам за успеха на детенцето на твоята приятелка. След неистовия труд, който положи малкият, определено приемът е повече от заслужен Simple Smile
По въпроса за подготовката: не, никъде не се е готвил за прием в университета наследникът. Кандидатства си само и единствено с наученото от АК...Което още веднъж ме подсеща да поблагодаря на всичките му преподаватели за прекрасната подготовка и отношение, което получи от тях, както и на пишещите в тази тема, благодарение на които научавах немалко, докато колежанчето залягаше над книгите в школото... Колкото и да се опитват да го очернят, лично за мен АК беше и си остава най - доброто училище, даващо прекрасни шансове за развитие на децата... Simple Smile

Последна редакция: ср, 17 апр 2019, 21:39 от Hellsun

# 431
  • Мнения: 1 417
Здравейте! Бързам да ви споделя и фото за математиката и профилите, които проучи днес на родителската. Бързам, защото много ми хареса Simple Smile За деца, които се интересуват от мат. в 8-ми кл. има съботни заимания с преподавател от БАН, който води електив вторник и четвъртък в 9-ти и 10-ти кл. Чрез контролни подбира деца за отбор по мат. и ги води по състезания. Профили: математика и физика, математика и ИТ, софтуер и хардуер. Това са тези, които мен ме интересува ха.
По отношение на профилите най-добре информирани в момента трябва даа настоящите 8-мокласници,защото на тях изпращали съобщение или среща са имали, не разбрах, където са им разказвали подробно за това.
Ако има някой 8-мокласник,нека сподели.
Това е от мен!

# 432
  • Мнения: 2 298
Днес по време на родителската имаше среща за всички родители на осмокласници относно избор на профил, чужд език и избираеми предмети съгласно новите наредби  и учебни планове на МОН, по които учат и сегашните деветокласници. Избора ще е между 6 профила (математика и физика, хуманитарен (бел и история), предприемачески, софтуерни и хардуерни науки, химия/ биология, чужди езици) и 4 избираеми предмета  за 9 клас (Български, Английски, Математика и Чужд език).


Съботните занимания по мат с Колев са голяма пародия. Често не се провеждат, работи се с няколко деца и другите губят мотивация.

# 433
  • Мнения: 51
Какви включва предприемачески профил?

# 434
  • Мнения: 1 417
Shrekie, разкажи повече за тези часове по мат. Моята информация е лично то р-л катедра математика и докато ми разказваше, беше много въодушевена и хвалеща. Някак си ако нещо не е наред с тези часове би била по-лаконично....
А има ли 9-токласници, които са в отбора...?

Общи условия

Активация на акаунт