Отговори
# 405
  • В офиса
  • Мнения: 4 012
Hope for Two, в България няма училища с големи натоварвания. За разлика от Калтек, МИТ, Станфорд и т.н.

# 406
  • Мнения: 5 425
Всеки приятел на детето ви е потенциален дилър, независимо дали е професионален такъв. 

Имам проблем с това изречение. Да не изхвърляме бебто с водата и да не бъркаме предпазливост с подозрителност.

# 407
  • В офиса
  • Мнения: 4 012
Ezhko, какво ще кажеш за тази формулировка, писала съм я преди:
"всеки познава някого, който познава дилър и може да ти намери, каквото поискаш, или да те свърже с дилъра"

# 408
  • Мнения: 5 425
Ezhko, какво ще кажеш за тази формулировка, писала съм я преди:
"всеки познава някого, който познава дилър и може да ти намери, каквото поискаш, или да те свърже с дилъра"

Че "който търси - намира". Което не е причина да третираме обкръжението на децата си като вражеско и да изпадаме в параноя. Отново: има огромна разлика между предпазливост и подозрителност.

# 409
  • Мнения: 2 992
Тинки,
Не можем да ги предпазим от екстремни ситуации, можем да се опитаме да ги подготвим.

И всеки има различно схващане за натоварване и стрес.
Отдавна коментираме, че рецепта за родителстване няма. Не бих я учила да търси лекото и лесното. Но няма как да знам дали това е вярното и правилното. Разчитам много на спорта, но и това не знам дали е правилно.

Ежко,
Ти и аз, ако не познаваме дилъри, не си мисли, че младежите, ако поискат , няма за 5 минути да се запознаят.
Не е въпрос до параноя, а е лесна достъпност.

# 410
  • Мнения: 5 425
Ти и аз, ако не познаваме дилъри, не си мисли, че младежите, ако поискат , няма за 5 минути да се запознаят.
Не е въпрос до параноя, а е лесна достъпност.

"Ако поискат" е ключа. И третирането на приятелите им като потенциални дилъри няма да ги спре, а по-скоро ще ги подтикне.
Параноята е в подхода и в нагласата.

# 411
  • София
  • Мнения: 16 193
Мдаа, пак мислим по мъжки и по женски - ние сме параноично предпазливи ...

# 412
  • Мнения: 2 992
Hope for Two, в България няма училища с големи натоварвания. За разлика от Калтек, МИТ, Станфорд и т.н.
За България имаш лични впечатления. За другите съдиш по какво си чела.
Аз и ти сме на различно мнение за натовареността в АК. И не , че някоя от нас не е права от своята гледна точка.

Имай впредвид, че в добрите унита попадат деца, които са свикнали преди това на различно темпо. Не мисля, че добрите училища в България ( в това число и държавните), подготвят нашите деца на темпо, с което после да им е трудно да отговорят на темпото в айви.

Опитвам се да ти кажа, че щом темпото в АК се видя лежерно на дъщеря ти, едва ли нещо ще я стресне.

# 413
  • В офиса
  • Мнения: 4 012
Не знам Ross, все се сещам за онова момче, дето беше изпушило и идвайки си в България, се беше скрило за 10-тина дни някъде, без да се обади на никого. Родителите, които са го очаквали, бяха започнали да го издирват с полиция, писа се по Фейсбук и т.н. Накрая, като го намериха, се оказа, че човекът просто е искал да си почине от всичко.

# 414
  • Мнения: 3 883
Ross, за съжаление не мога да прогнозирам поведението на детето ми при свръх-натоварване, или депресия, иначе при нормално темпо на учене и нормален живот, притеснения нямам никакви. Но в екстремна ситуация - не знам.

Екстремни ситуации има и в държавните училища, не е запазена марка за АК. И не само във великите световни университети. Има и яко стрес от порой от тестове и огромен обем материал при странно неефективна система, особено сега след последните промени. Ако си решил да поемеш всичко, разбира се. Ако си малко над нещата-стресът може и да те подмине. Като знам, че има припадащи насред изпита в 7 клас. Стресът в бг училищата идва от съвсем различно естество и да, няма общо с този стрес във великите световни университети, но не е по-малък стрес.

# 415
  • София
  • Мнения: 16 193
Чета ви и си мисля какъв дебелокож хипопотам съм си отгледала...как пък веднъж не го видях притеснен или поне ядосан на нещо в училище...

# 416
  • Мнения: 2 992
Тинки,

Не го знам случая. Няма застраховани от всякакви ситуации. Но на много деца не им е лесно. Ако не си учил всички предмети на даден език (както в немската например) и отидеш да учиш инженерна наука - материал тежък дори и на матерен език, технически термини напълно непознати, език сложен, плюс диалектно говорене на различните преподаватели и ти е трудно дори да разбираш основите на материала, камо ли детайлите ( важи за всеки от езиците и за унита не само от ранга на айви) и естествено, ще ти дойде много нанагорно. Не случайно деца не издържат и се прибират. И това са само част от факторите, които могат да повлияят за стигане до стресова ситуация. Първите, които ми хрумнаха и за които занам от споделено.
Няма как да се предвидят всички ситуации и не могат да бъдат предпазени от всичко.
Затова е важна комуникацията. Един родител, ако говори много с детето си, дори в разликата в тона, с който е казано нещо, може да му светне червена лампичка за обострено внимание.

# 417
  • Мнения: 3 883
Ами не е зле да е така, така се живее по-лесно все пак. И здравословно. А у нас се отчита всеки двоен аршин, всеки нерегламентирано даден тест по малоумен начин, всяка правописна грешка на учител ако щеш, всяка подигравка и обида от учител към ученик, мога роман да напиша по темата.

# 418
  • Мнения: 5 639
И моето не си дава нервите много. Рожден ден с 30 "приятели" по кръчмите и дискотеките, над 5,50, но не 6,00, пие, разбира се, пуши, като мен за съжаление. И много иска да кара кола, стана на 18.

# 419
  • Мнения: 2 992
Добро утро!

Тази сутрин си дадох сметка как звучи предния ми пост за децата от СМГ или НПМГ, а в никакъв случай не съм ги имала впредвид тях,. Защото не си представям дете, свикнало на темпото на взискателните училища да му е нанагорно от университетски материал. То е свикнало да разпределя времето си , а и децата от профилирани гимназии са едни гърди напред с голяма част от материала в университета.

Учудена съм колко много деца от МГ Бургас например учат в айви университети ( За мен поне са най-често срещаното българско училище за завършили айви)

Последна редакция: вт, 14 май 2019, 14:45 от rosss

Общи условия

Активация на акаунт