Първа кола. Тема 2

  • 26 621
  • 389
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 40 892
Ами те първите коли се купуват основно за млади (поправка) хора. И един начинаещ определено ще паркира по-лесно малката кола, а после като добие самочувствие ще се донаучи и за голяма. А това, че някой ще вземе книжка сега и след година вече ще си вози бебето, ми е малко бррр. Единственият кусур на малката кола е по-лошата защита при катастрофа и по-лошото поведение на пътя при висока скорост (извънградско), ама то май е за добро.

Последна редакция: пн, 22 фев 2021, 12:19 от Черна станция

# 286
  • Германия
  • Мнения: 3 429
Е, не са глупости. Simple Smile Трима колеги имам с Пунто. То е ясно, че за тази сума ще се вземе някаква кошница, лошото е, че по-евтиното после винаги излиза по-скъпо.

Аз и мъжът ми сме карали общо над 15 различни фиати, всякакви модели включително и Пунто, ми сори но си е кола като кола, проблеми може да прави точно толкова често колкото и всяка друга. Пък и от Пунто до Пунто има разлика все пак, три поколения са все пак плюс Гранде Пунто и т.н. Не са лоши коли само защото са Фиат и в БГ им се носи слава на боклуци 😉

# 287
  • Мнения: X
Ами те първите коли се купуват основно за малки хора. И един начинаещ определено ще паркира по-лесно малката кола, а после като добие самочувствие ще се донаучи и за голяма. А това, че някой ще вземе книжка сега и след година вече ще си вози бебето, ми е малко бррр. Единственият кусур на малката кола е по-лошата защита при катастрофа и по-лошото поведение на пътя при висока скорост (извънградско), ама то май е за добро.
Не знам дали правилно разбрах, но не мисля, че хората стават по-големи на ръст с годините, та да има значение това за първа/втора кола. Ако става дума за килограмите - да, там е друго Grinning
Самочувствието не паркира автомобилите добре, това го прави свикването с габаритите на автомобила. Или карането на всякакви по размер автомобили, което пак е вид свикване и трупане на опит. Но ако някой е карал 2-5-10 години само Корса или Фиеста , то в масовия случай няма начин да паркира средноразмерен автомобил или джип от първия или втория път Simple Smile

# 288
  • Мнения: 40 892
Моя грешка, имах предвид млади Simple Smile
Иначе самочувствието играе огромна роля при паркирането - помня как се пържи млад шофьор докато отзад се трупат коли и му бибипкат. Когато натрупа увереност нещата стават различни.

# 289
  • Пеликания
  • Мнения: 2 490
Еми честно казано аз нямам проблеми с паркирането и на дълги коли. Полото за в града ми беше перфектно защото навсякъде мога да го тикна. И не е малко, доста е широко и събира доста неща.
МП има мерцедес W140 400SE, еми огромно нещо ми е, но с него даже ми е по лесно паркирането Grinning А и аз не съм от тези, на които им пука ако ми свирят.

# 290
  • Мнения: 4 012
Здравейте!
Може ли да шофирам без лична карта, само със шофьорска книжка?
Оказа се че е изтекла и ще ми я вземат. Sad

# 291
  • Мнения: 15 538
Заради коронавируса май удължиха срока на изтеклите документи с 6 месеца. Добре да провериш дали наистина е така.

# 292
  • Мнения: 4 012
Заради коронавируса май удължиха срока на изтеклите документи с 6 месеца. Добре да провериш дали наистина е така.
Да, така е. Аз съм забравила и съм превишила и тези допълнителни 6 месеца.

# 293
  • София
  • Мнения: 1 176
Ако ви спрат, ще ви глобят. По добре идете и си подайте документита за нова лична карта. Така ще може да карате или със задграничен паспорт или поне с бележката че чакате нова л. карта. Шофирала съм без документи изобщо, спряха ме написаха ми акт, но имах право до 3 дни да представя всички документи в КАТ, направих го и отнесох един бърз фиш за 20 лева 😁

# 294
  • Мнения: 4 012
Благодаря за информацията. Много беше полезна. Точно това дали има проблем да шофирам с бележката че чакам нова лична карта ме интересуваше. Не ми се беше случвало подобно нещо до сега и се запитах дали ще има проблем Simple Smile

# 295
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 289
Още през 2009 трябваше да се промени някакъв закон шофьорската книжка да стане документ за самоличност, наравно с личната карта. Не ми се рови дали това се е случило, но ако да, няма как да ви глобят, че имате само шофьорска книжка в момента, а не и ЛК.

Едит-Раздел II. Видове български документи за самоличност
Чл. 13. (1) На българските граждани се издават следните документи за самоличност:

1. лична карта;

2. (доп. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г., доп. - ДВ, бр. 29 от 2003 г., в сила от 02.09.2003 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 111 от 2004 г.) паспорт, дипломатически паспорт, служебен паспорт, моряшки паспорт, военна карта за самоличност;

3. свидетелство за управление на моторно превозно средство.

# 296
  • Мнения: 2 583
Шофирам само с шоф. книжка, никога не нося личната карта с мен, спирали са ме няколко пъти и никога не са ме питали за лична карта, само за стандартният комплект документи. Шоф. книжка е лигитимен документ, за какво ми е да нося още един, нали пак те(МВР)  са ми го издали.

# 297
  • Мнения: 25 738
Да, шофьорската книжка си е документ за самоличност.

# 298
  • Пловдив
  • Мнения: 74
Здравейте. Изчетох темата, чета и в други форуми и нещата в главата ми не се избистрят изобщо.
Предстои ми закупуване на първа кола, с която поради промяна на месторабота ще трябва да пътувам доста извънградско по около 100км в едната посока . Искам да е бензин, автоматик (мисля, че ще ми е по-лесно) и това е... Бюджет до около 7000?
Препоръчаха ми Мерцедес С класа.... Има такива в обявите, но не много.
След като прочетох темата погледнах и Микра, Фабия, Корса....каквото беше препоръчано... Но не зная как са автоматичните скоростни кутии...
Като година гледам след 2005.... Има и мерцедес, има и от другите посочени коли на подобни цени... Все си мисля, че при 6000лв за Микра и 6000лв за Мерцедес 2004г производство за двете... Мерцедес е по-добре... Но, дали...

# 299
  • Мнения: 40 892
При извънградско и 7000 лева бюджет забрави за автоматик. На извънградско не е нужен (почти), а струва доста и евентуално се поправя скъпо.

Общи условия

Активация на акаунт