Козунаци 2019

  • 35 638
  • 741
  •   2
Отговори
# 225
  • Мнения: 163
Знам,че повечето ще кажат "сладък хляб", но ...изцяло с пълнозърнесто брашно,в хлебопекарната,по рецептата на Пина

Попрепекох го за съжаление,но за закуска "става"

А с каква захар го прави, защото аз мисля  да пробвам  с пълнозърнесто брашно и кокосова захар?

# 226
  • Мнения: 1 953
Дени, изпревари ме. Добре си изглежда. И аз мисля да пробвам, но с такова от лимец.
А за захарта няма проблем да е кокосова, аз го правих с кафява.

# 227
  • Мнения: 7 289
Благодаря,с кафява е ,само за "цвят" ръснах отгоре 2 пак.бяла (опакованите от 2 гр.).Експериментите са по здравословни причини,но покрай ММ и децата хапват (не че не правя и само за тях)

# 228
  • В най - голямото село
  • Мнения: 1 809
Дени, изпревари ме. Добре си изглежда. И аз мисля да пробвам, но с такова от лимец.
А за захарта няма проблем да е кокосова, аз го правих с кафява.
Опитай с лимец, но според мен няма да бухне. Поне мойте опити с хляб с брашно от лимец са такива.
Иначе с пълнозърнесто брашно и аз съм правила и стана.
Успех.

# 229
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Аз с малко странен въпрос към месещите на ръка. Днес заминавам за Бг и ще остана и за Великден. Последния път занесох едно опечено козуначе вкъщи и всички си облизаха пръстите.

В България обаче нямам робот за месенето. Баща ми има уж хлебокарна, но първо нз работи ли и второ - никога не съм ползвала, няма да имам време да се уча...

Та, колко време отнема да се омеси на ръка и възможно ли е изобщо да стане добре? Тестото е доста по-твърдо от тесто за питка, поне с моите немски продукти, сигурно трудно се меси. Помня и едни ужасии от удряне по 100 пъти в плота... С това със сигурност няма да се захвана, ако е нужно при ръчно месене, пък ми се искаше да зарадвам и баба с домашен козунак...

Та ако някой е пробвал на ръка, да си казва става ли, не става ли. 😃

# 230
  • Мнения: 14 095
Е, как да не става? Майките и бабите ни какви козунаци правеха на ръка... Просто трябва повече месене.

# 231
  • Мнения: 626
Виж тази рецепта, тя се прави с бъркалките на миксера. Аз си правих козунаците по нея. Много лесна и удобна рецепта! Месих съвсем малко на ръка.  Забрави за удрянето на тестото 100 пъти. Всичко е въпрос на хубаво брашно, в това се убедих лично. Никакви трикове не помагат, ако не ти е подходящо брашното.

http://pamscookingworld.blogspot.com/2014/04/blog-post_14.html

# 232
  • Мнения: 12 892
Става си, просто е трудоемко вкарването на мазнината в тестото, иначе защо не. Чак "бой" не му трябва.
Ако наистина има работеща хлебопекарна, те всичките имат поне по една програма за тесто. Някои имат и отделно една за тесто за паста, там само 15тина минутки месене, нищо не пречи да я пуснеш повече от веднъж нея. И отделно за тесто с мая, там е поне 20 минути месене и час-час и нещо втасване. Моята има само втория вариант, понякога съм я спирала преди втасването и съм я пускала отначало, ако не съм вкарала мазнината докато спре да меси.
Щом си правила преди, няма какво да му объркаш, тя машинката само ти щади ръцете, остави я да меси на отворен капак дори и си наглеждай тестото, добавяй каквото трябва и прочие. Само ако ще втасва в нея вече трябва да се затвори, преди това ако щеш изобщо не затваряй капака.

# 233
  • Мнения: 6 736
Аз всяка година за Великден меся И на ръка козунак. Става, как да не става?! Задължително затоплям добре помещението, досега съм правила на ръка само този, предложен от Джеймс. Тестото трябва да стане като меката част на ухото. НЕ удрям тестото в масата. Събирам тестото на топка с пръстите, после с твърдата част на дланите го разтягане напред, пак събирам и така, става на мехурчета. Дано станаха ясни обясненията. Peace

Аз пък никога не съм месила в робот. Малко се притеснявам, но мисля да пробвам.
Иначе в хлебопекарната е лесно, на програма тесто, наблюдавам, добавям на части мазнината, втасва в машината, НЕ прекъсвам цикъла за повторно месене.  Peace

Успех!  bouquet

# 234
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Ако замеса тесто, втаса си нормално,оформя си козунаците и ги прибера във фризера за да изпеча по-късно ще станат ли или само ще похабя време и продукти?

# 235
  • Мнения: 1 953
Морена, а тези 2 лъжици кисело мляко колко гр. или мл. са?

# 236
  • Sofia
  • Мнения: 21 671
Аз пък от миналия Великден насам съм месила повече с миксера, отколкото на ръка, а сумати години все на ръка месех, харесва ми. Време за изсмеване на тестото на ръка няма, но общо взето около 20 мин., докато стане каквото трябва. В блога ми (от подписа например) козунаците са предимно на ръка, тези от мискера са малко.
Вкарването на мазнината наистина е по-трудоемко, но преди време мазнината слагах в тестото и пак ставаше прексрасен козунак. Та мазнината не бива да е спирачка.

Морена, а тези 2 лъжици кисело мляко колко гр. или мл. са?
Не съм ги мерила, слагам с лъжицата.

Ще имам гости днес и бях неподготвена с маята, та сложих суха и забърках едно тесто... мисля да го сръчкам след малко и да му добавя мазнината. Тази ми е маята, доволна съм от нея.

Последна редакция: вт, 23 апр 2019, 10:13 от Morena

# 237
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Аз нямах толкова съмнения дали ще стане, а дали няма да отнеме прекалено много време и длаи не е супер тегаво, както казахте за мазнината, че ми се иска да помогна и с други неща на майка ми. 😃 Благодаря ви много за насоките, ще опитам нещо, пък каквото стане.

# 238
  • Sofia
  • Мнения: 21 671
О, не е тегаво, още повече ако ти е приятно меко тестото, Криси, споко, приятно е даже. Simple Smile  Препоръчвам ти, като го омесиш, да го оставиш за 15-20 мин. да поомекне и тогава го измеси с мазнината. И добави  половината мазнина в тестото, така ще се улесниш. Особено, ако ползваш по-малко мазнина, както е в последната ми рецепта например,  а именно 60 мл мазнина на 500 г брашно.

# 239
  • Мнения: 14 804
Морена,моята мая е същата,когато се оплаках,че не втасва,ползвах нея.
Сега купих брашно за баница,обаче се чудя дали да меся изобщо. Детето не хапна и троха от предния козунак,ММ също не го опита дори.. Аз хапнах вечерта като опекох,на следващия ден пак чупках по някоя хапка и накрая замина на кучето. 🙄 Освен да правя някоя 1/4 дозичка или не знам. Да си хапна малко топъл козунак като ми се яде,но и да не хвърлям.

Общи условия

Активация на акаунт