Когато напълно непознат ви снима...

  • 4 945
  • 68
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 301
В Турция един мазен се лепна за мен, прегърна ме, а друг мазен ни щракна. После се изпариха. Всичко се случи за няма и 5 секунди.

Еми, отврат ми стана!
Да не са се припознали, да са помислили, че си някоя звезда Laughing

# 46
  • Мнения: 6 896
Леко психопатско, хахах. Окей, имаш артистично, фотографско виждане, но питай поне.

Ако пита дори и обекта за снимане да се съгласи кадърът е безвъзвратно заминал.

# 47
  • София
  • Мнения: 15 475
Дъщерята в Белгия я беше снимал един мъж, като видял,че го е видяла, попитал може ли да я снима, даже и беше предложил и да участва във фотосесия,(как се казваше това течение, с модата от 50-те години беше), но тя отказа. Беше и изпратил снимките от заведението, личеше си,че фотограф ги е правил.Тя по принцип никога не се е харесвала и има куп  комплекси, избягва да се снима, но той я предразположил и  снимките бяха разкошни.

# 48
  • София
  • Мнения: 9 577
Мен също по този начин ме снима един мъж преди около 7 години. Чаках някого пред МОЛа и изведнъж усетих светкавица. Обърнах се и в този момент той ми направи още една снимка. Усмихна ми се и се извини, че ме е снимал без разрешение, но ако ме бил попитал нямало да стане толкова естествен кадър. Показа ми снимката. Каза, че според него съм красива и ме помоли за разрешение да  използва снимките ми в работата си - бил фотограф. Помолих го да ги изтрие. Изтри ги пред мен. Разделихме се възпитано, пожелахме си взаимно приятен ден.
Да си призная до момента рядко се бях харесвала на снимка. На тези снимки обаче много се харесах. Но не ми допадаше идеята за начина, по който са направени - без разрешение.

# 49
  • Мнения: 1 466
Имаме си Закон за авторското право и сродните му права. Всеки може да бъде заснет на обществено място. Обаче ако на снимката има деца, снимките не могат да се разпространяват или показват без позволение на родител или настойник.
Ако счупите фотоапарата на снимащия, той е напълно в правото си да ви съди. Ако той пък качи в интернет (или където и да било другаде) снимка на детето ви без ваше позволение, вие имате право да го съдите. Имате право да го съдиите и ако ви снима през прозореца или оградата докато сте си у вас или в друга частна собственост. Обаче на улицата, в автобуса, в парка, в обществена сграда - могат да ви снимат без разрешение и снимката принадлежи на фотографа. Това, че някой фотограф е попитал и изтрил снимките, не е защото е незаконно, направил го е от добра воля.

# 50
  • Rock & Roll feeling ...
  • Мнения: 6 690
Европейските GDPR регулации включват това - нямат право да ви снимат без ваше разрешение, ...
Обаче на улицата, в автобуса, в парка, в обществена сграда - могат да ви снимат без разрешение и снимката принадлежи на фотографа. Това, че някой фотограф е попитал и изтрил снимките, не е защото е незаконно, направил го е от добра воля.

Как тези факти кореспондират помежду си и реално каква е истината ?

# 51
  • Мнения: 1 466
Скрит текст:
Европейските GDPR регулации включват това - нямат право да ви снимат без ваше разрешение, ...
Обаче на улицата, в автобуса, в парка, в обществена сграда - могат да ви снимат без разрешение и снимката принадлежи на фотографа. Това, че някой фотограф е попитал и изтрил снимките, не е защото е незаконно, направил го е от добра воля.


Как тези факти кореспондират помежду си и реално каква е истината ?
Ето го според GDPR коментиран от комисията за защита на лични данни:

Т.е. продължава да си важи Закона за авторското право и сродните му права и може да се снима на обществено място без да е необходимо разрешение.

# 52
  • INFJ
  • Мнения: 9 398
А в този случай "фотограф" професия ли е, или всяка маймуна, която държи телефон/камера, може да се нарече фотограф с авторско право?

# 53
  • Мнения: 1 466
"Всяка маймуна, която държи телефон/камера" е "физическо лице в хода на чисто лични занимания".
Пак казвам, че не важи за деца и техни снимки не могат да се публикуват или разпространяват без съгласие на родител или законен представител.

# 54
  • София
  • Мнения: 9 577
В този ред на мисли ми изниква въпрос. Вчера са правили снимки на всички деца в градината на дъщеря ми. Не разбрах дали албум ще правят с тях, но било нещо по повод завършването на последната група и ще им ги раздават за спомен (но само на тези деца от последната група ще раздават) . Никой не ме е питал искам ли детето да участва в тези снимки. Разбрах за тях от детето. Самото ми дете пък не обича да се снима и е казало, че не иска. Учителките я заставили да се снима с другите деца. Няма да тръгна да им правя проблем за това, но не би ли трябвало в тази ситуация да ми поискат съгласието?

# 55
  • Мнения: 1 466
Да, трябва, ако ще качват снимките някъде или ще издават албум, който ще се разпространява. Доколкото си спомням, майки успяха да съдят детска градина, затова че без тяхно съгласие градината беше публикувала снимки от тържество във фейсбук група на градината.

# 56
  • София
  • Мнения: 1 635
В училището на децата в началото на годината подписваме декларация за съгласие за снимане на децата. Който не иска - не подписва и така са си уредили нещата.

# 57
  • Мнения: X
People of Sofia е създаден по подобие на People of New York и там би трябвало да е поискано изрично разрешението и участието на хората, дори се публикува кратко интервю с тях - това е неразделна част от проекта, историята върви със снимката.
Скрит текст:
Не искат разрешение.
Помагах да моя приятелка с ремонта на магазинчето й, което се намира в близост до пл. "Гарибалди". С изненада установих,че част от работния процес е бил увековечен Grinning Бяха ме хванали много небрежна - дънки,тениска,кок,носеща някакви цветни неща. Не съм забелязала да ме снимат,камо ли някой да ме пита, но пък снимките много харесах.

Конкретно по темата - мнението ми е,че всеки човек трябва да държи правата над собствения си лик.
Хората сме различни. Ако за един снимането от непознат би било дори комплимент,за друг може да не е така.
Спомням си снимки на мъж,който 100% има сериозен здравословен проблем, беше заснет и качен в "Забелязано в София" или "Видяно в София" с подигравателни коментари към теглото му. Това за мен е недопустимо.

В частна ситуация не смятам за редно някой да има право да снима друг и заснетият да няма право на отношение по собствените си снимки. Трябва да има сито, така тези хора,които нямат нищо против и резултата ги кефи просто ще дадат усмивка и палец нагоре, а тези хора,които не се чувстват добре в кожата си, имат някакъв здравословен проблем или просто не си харесват прическата и не им е ок да ги снимат точно в тоя момент - ще бъдат защитени. 
Не искат разрешение, неслучайно имат и такава рубрика "Понякога ни забелязват", защото в останалите случаи снимат без знанието и съгласието на хората. Не знам как е уреден и въпроса със снимането на хора по терасите на домовете им. Терасата не е обществено място.

# 58
  • Люлин
  • Мнения: 378
Преди повече от 12-13  години си взех първия дигитален фотоапарат Канон. Мераклия, снимах всичко, предимно пейзажи, обществени места, семейството  и др.
Случката е на морето. Снимам подред и пред мене една млада майка и момченце да кажем на 5 години. Снимах го от 2-3 метра. Майката се ядоса, че без разрешение съм снимал детето и, напълно права. Обаче аз тогава не знаех за такава подробност, че за да снимам човек трябва да искам разрешение. Пред нея изтрих снимката и се извиних. Нямаше смисъл да обеснявам, че не знам за такъв закон ли е, някакво разпореждане ли е или друг документ. Нямаше да ми повярват.
Сега вече снимам само близки и приятели с които сме на разходка, на море или другаде заедно.

# 59
  • Мнения: 574
Целенасочено никога не съм снимала други хора, но пък често такива попадат в кадър. Не знам окей ли е, но позволение няма как да тръгна да им искам.

Общи условия

Активация на акаунт