Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 31

  • 113 334
  • 952
  •   1
Отговори
# 315
  • Пловдив
  • Мнения: 1 314
Ноктите режа докато спи,понеже не дава да се режат. Подстригваме го всеки месец с машинката,като обещавам нещо,което много иска ( нещо разумно все пак,не да бърка в контакта).Последният път много искаше да отключи вратата на колата или той да включи климатика.Знам,че не е правилно,но така успяваме да го подстрижем.
     Защо да не е правилно? Преди години, когато синът ми беше в първи клас, единствения начин да го накарам да пише чертички и ченгели, беше като му обещая да отидем на паркинга, да отворим предния капак на колата и той да гледа вътре. Няма да казвам колко време ни отнемаше писането на домашна:head_band: Като изучи нашата кола, мина на съседските, после почна и под колата да ляга да види какво има отдолу. Но ето, мина и замина. Даже бях забравила тези моменти, сега като каза и се сетих колко нерви и време изхабих тогава.Simple Smile

# 316
  • Мнения: 267
Да,той е по техниката.Много му е интересно всичко.

# 317
  • Мнения: 125
Магдена, разбирам те и се възхищавам на борбения ти дух. Трудно е, но живота продължава, а и имаме и други деца, за които също трябва да се грижим. Това е правилното мислене, иначе ще се разпаднем. А иначе твоето детенце като не говори, поне разбира ли ви? А когато иска нещо, вие как го разбирате?

Стригането на коса при нас е също не много леко, но горе долу поносимо за него. Правим го в банята с баща му с машинка. Ноктите на ръцете не са проблем, но ида ли на краката и става страшно

# 318
  • Пловдив
  • Мнения: 14 808
И при нас на краката е по-големият проблем. За ръцете пак оказва съпротива, но по-лесно преодолима. За сравнение и дъщерята, която е в норма, не винаги иска (както и много други деца в норма) да и режем ноктите и стават драми понякога, но там, естествено, при нужда вършат работа преговори и изнудвания. Wink При нея напоследък се виждам в чудо, когато трябва да и изтрия от бузата под окото лепилото от лепенките, които слагаме на окото за лечение на мързеливо око - то не се отмива с вода, а трябва да се изтърка, но тя не дава да я търкаме, щото щяло да я боли, и с дни така си ходи омазана с лепилото (сиво) на бузата. Sunglasses

Дороти, разбира само определени думи (команди). В някои изречения разбира само едната дума и другата си я донаглася ("затвори хладилника" - той затваря вратата примерно). Искането е само по един начин - дърпа те към нещото или ти го носи, ако иска да направиш нещо с него, да му отрежеш салам напр. Мисля, че това с дърпането (само на ръката на възрастния, понеже тогава още не са проходили) го има в норма при най-малките деца, преди да започнат да сочат.

Скрит текст:
То моето възприемане на ситуацията не е борбен дух, а опит за спестяване по възможност на нуждата от такъв. Wink Аз не съм от много борбените, както и повечето хора не са и това е нормално.

# 319
  • London
  • Мнения: 6 732
Ние пък сме обратното на краката иска и му е приятно на ръцете е голяма драма. Насоча ли се към ръцете събува чорапите и вика на крачетата.😆  Четох, че за тях е много кофти усещането, сякаш им режеш крайник едва ли не.

# 320
  • Мнения: 6 328
За ноктите от бебе е проблема и дори и на сън реагираше. Но в тази тема една доста по-опитна майка сподели, че преди рязане са стимулирали сетивността на пръстчетата с мека четка за зъби, а аз използвах този съвет като го адаптирах към моето дете. Започнах да милвам и целувам пръстчетата преди рязане вкл. и на краката, където и при моя син е по-тежко положението. Получи се. Не че не реагира, не мърмори и не е трудно, но се получава.

# 321
  • Мнения: 34
Здравейте,

Дали някой от вас познава или е чувал нещо за д-р Десислава Борисова? Детски психиатър, поне така се представя, работила в Св. Никола, сега, доколкото разбирам, е с частна практика.

# 322
  • Варна
  • Мнения: 171
Празнувате ли рождени дни и как? Досега сме били само вкъщи и се чудя за следващия РД къде и как. Хрумва ми само в зала под наем или нещо подобно за да е с деца.

# 323
  • Мнения: 1 404
Празнувате ли рождени дни и как? Досега сме били само вкъщи и се чудя за следващия РД къде и как. Хрумва ми само в зала под наем или нещо подобно за да е с деца.
Тази година (стана на 4 г.) дъщеря ми за пръв път празнува с деца (освен сестра си) в детската градина. За мен беше голямо спасение, че можехме да занесем торта, сокчета, украса - истински празник. Малката разбра, че това е нейният рожден ден и много се забавлява. В детски център, уви, няма кого да поканя. Тя обича да е сред деца, но не създава контакти. Само понякога се заиграва с някой, който влезе в обсега на нейните интереси (гоненица, подскачане на батут, катерене или пукане на сапунени балони).

# 324
  • Варна
  • Мнения: 171
Празнувате ли рождени дни и как? Досега сме били само вкъщи и се чудя за следващия РД къде и как. Хрумва ми само в зала под наем или нещо подобно за да е с деца.
Тази година (стана на 4 г.) дъщеря ми за пръв път празнува с деца (освен сестра си) в детската градина. За мен беше голямо спасение, че можехме да занесем торта, сокчета, украса - истински празник. Малката разбра, че това е нейният рожден ден и много се забавлява. В детски център, уви, няма кого да поканя. Тя обича да е сред деца, но не създава контакти. Само понякога се заиграва с някой, който влезе в обсега на нейните интереси (гоненица, подскачане на батут, катерене или пукане на сапунени балони).

Същите интереси има и моето дете. Мислех да поканя деца от площадката или от групата в градината.

# 325
  • Мнения: 125
И ние още не сме празнували с деца, но догодина синът ми като става на 4г. мисля да го направим в градината с децата и някакви почерпки. Не знам дали ще разбере обаче какво точно се случва и че това е неговия празник.
Кати, не знам колко е голямо детето ти , но ако е предучилищна или първи клас примерно и си е вербален и разбира, може да пробвате навън с деца, има много заведения с детски кътове, може и аниматор да си вземете. Иначе и варианта с градината не е лош, ако позволяват да си занесете украса, почерпки

# 326
  • Варна
  • Мнения: 171
Ще става на 5г,не е вербален,разбира,но не изпълнява. В детски кът се забавлява много.

# 327
  • London
  • Мнения: 6 732
На него ще му ли е кеф да има гостенчета? Ако играе с тях, приятно му е и ще направи разликата Ок, ако ли не аз не виждам смисъл. Ти прецени как е при вас, защото ако поканиш 10 деца и той си играе пак някъде съвсем сам и не ги отразява не виждам особена полза, само ти ще се депресираш предполагам. Аз съм правила и в детски кът и у дома.... радвал се е моя, но и аз съм канила близки приятелки с децата им, от училище не.  Като сам прояви желание да, но иначе аз да организирам не бих нещо мащабно.

# 328
  • Мнения: 6 328
На 5г за пръв път празнувахме с деца - 6 бр. с него. Ами беше си соло, но аниматорките се постараха и го включиха в някои игри. Зарадв се на тортата, има си и снимки. След партито беше доволно.

# 329
  • Мнения: 353
Здравейте Simple Smile
Отдавна не съм писала и реших че е време да се включа за съвет от вас

Вече нашият хубостник навърши 7  годинки. В градината тази година с новите деца няма никакви проблеми и подигравки,както с предишната група. сяда с децата,пише си задачите,прави го с удоволствие....Важното е че не го приемат за раличен..
МНого се радва че догодина ще е ученик,чете почти перфектно ,иска да смята и с умножение,голяма мания са числата и буквите понякога. Интересува се от улици,градове,държави,планети...

Но в социален план все още куцаме,тъй като част от децата с които играе ,когато го удрят той им се смее и приема всичко за игра и не осъзнава че го нараняват по този начин.
Преди няколко седмици едно от децата на площадката хванало нашия син за гушата...и вместо да вика за помощ,нашето момче се е смеело (добре че една майка ги видяла). не знам как да му обяснявам вече във този случай че ще го наранят,ще го боли,ще стигнем до болницата..да вика за помощ..Но той се съгласява с нас и като стигнем до тази ситуация всичко е забравено
Психоложката смята че ще го израсте,но съм в постянен страх да не му се случи нещо. Да му обясняваме кое е добро и кое е лошо...Ами постоянно говорим,а той не ни обръща внимание...

Общи условия

Активация на акаунт