Градинарство - моето хоби 22

  • 29 913
  • 758
  •   1
Отговори
# 585
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Пролетта си купих и едно лимоново дръвче, след като го занесох вкъщи повечето му листа опадоха, торих, някакви червейчета намерих, пръсках почвата с препарат, поживна дръвчето, даде много цвят, но лимончета не могат да се развият, стават около сантиметър и изсъхват, нови листа също не тръгват.
Планирам да го пресадя скоро или незнам всъщност какво да направя, за да живне дръвчето.

Аз гледам лимон от няколко години. Обикновено е на южна тераса. През лятото го поливам така докато в чинийката започне да излиза вода, и толкова често, че почти постоянно да му е влажна пръстта - не оставям дълго време да се засушава - това е причина в топлото време да отхвърля плодове и листа. Есенно време обикновено като се застуди и на моя му опадват по-голямата част от листата, но напролет се възстановяват. Ако е малко растение може да не успява да изхрани много плодове, така че това също е важно. Когато започне да храни плодове и има достатъчно листна маса, премахвам новонаболите клончета и листа, така че да се фокусира върху плодовете, а не върху листата. Иначе за листна маса знам зелен камък - това е желязо, което стимулира растеж на листа.
Нахвърлях някои неща, ако с нещо още мога да бъда полезна - питай Simple Smile

# 586
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 743
Ако са много лимончетата и са се появили всички заедно вероятно не може да ги изхрани. От опитни гледачи на лимони тук съм чувала, че през първата година ще цъфти, ще дава плод, но няма да могат назреят. Ние засаждаме вече три лимоновия дръвчета. Едното не се хвана. Второто го преториха и изгоря. Уж опитни земеделци, ама.... Това последното май се захвана. Даде цвят, образува плодчета, но се спаружиха и изпадаха още мънички. Май лимоновите дръвчета трябва да достигнат определена възраст, за да датат  плод.
Четох,че е добре, короната на се поддържа с определен въздушен обем, т.е. да се подрязва и да се махат излишните клонки. Нямам много опит. Уча се и чакам. А докато чакам, обикалям градината на съседа Sunglasses
За маслиновите дръвчета не знам как се захващат. Много са издръжливи. Съвземали са се и след пожар.

# 587
  • Мнения: 13 290
Засадих маслинките по двата начина, които гледах, обаче това шише много ми боде очите, незнам нормален ли е този конденз.
Скрит текст:

# 588
  • София/Варна
  • Мнения: 1 429
zari65 един младеж, който се занимава с озеленяване ми обясни, че резници се вкореняват при висока влсажност на въздуха, тъй като нямат корени и си набавят влагата през листата и конденза, най-вероятно ще помогне за това. Почвата се подържала леко влажна и се пулверизират редовно листата. Ако е много топло може да махнеш капачката да шишето, за да не се сварят. Успех с маслиненото начинание.

# 589
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Аз - с поредните клематиси:





И с едно много любимо беличко едно такова  Heart Eyes

# 590
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Физостегия се казва беличкото. Има и лилава. Обаче цъфтят по различно време. Беличкото почва от рано, а лилавото - в края на лятото.

# 591
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
Е край! Какво е това клематис и има ли почва за живот на балкон, зарибих се! Много е красиво, доколкото виждам е саксийно увивно или висящо? От къде от бг или варна да си купя, страхотен цвят!

# 592
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Алекс в градинските центрове ги има и в строителните хипермаркети. Аз лично в мосю  БригоЛАЖ съм виждала но през пролетта ги пускат. Многогодишно е и може да стане огромно - виуждала съм по оградите на къщите.
Аз съм си поръчала семена на онзи Apple blossom, че ми извади душата, дано успея да го завъдя, стискайте палци 🤞

# 593
  • Norge
  • Мнения: 2 311
ЛюбознателнаHug То ми е новичко, миналогодишно е.
Казват му още „послушно цвете“, защото ако побутнеш едно цветче в друга посока, то обикновено си остава там - като изкуствена клонка е  Heart Eyes

С. Алекс, мисля, че би могла да гледаш клематис на балкона, поне за известно време.
Моите са заровени в земята, но съм имала един, който живя няколко години в една много голяма саксия и се развиваше нормално.
Много обичам клематиси; в случая съм засадила два различни заедно.
В магазина изглеждат силно злощастни, но не се оставяй това да те откаже. Blush - За кратко време през пролетта стават големи и красиви.
Може да се огледаш за някои изостанали из градинските центрове. newsm78





# 594
  • Мнения: 11 344
Трябва да преместя флокс и кампанула. Кога е най удачно?

# 595
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Есен или пролет, но ако ги извадиш с голяма бала пръст, и има възможност да ги поливаш редовно след това - може и сега. Обаче е хубаво да им изрежеш цветовете, ако имат.

# 596
  • Мнения: 11 344
Благодаря, Ljuboznatelna Hug

# 597
  • Мнения: 317
Е край! Какво е това клематис и има ли почва за живот на балкон, зарибих се! Много е красиво, доколкото виждам е саксийно увивно или висящо? От къде от бг или варна да си купя, страхотен цвят!
Има сортове клематиси за саксии. В БГ ги няма, една приятелка си беше поръчвала от Англия. Клематисите по нашите магазини са градински. Нищо не ти пречи да пробваш някой от тях в голяма саксия за известно време.
Любознателна имаш много треви, това каламагростис ли беше, че не помня вече:

# 598
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Пенисетум.

# 599
  • Мнения: 317
Благодаря. Разсаждах от тях и не помня кое , къде садих.Зная къде се намират само растенията майки.  Имам и каламагростис, но както ти някъде беше писала не ми е цъфтял вече няколко години.

Общи условия

Активация на акаунт