Протестите срещу проект на Стратегия за детето /2019-2030 г./

  • 132 877
  • 6 862
  •   1
Отговори
# 2 580
  • София
  • Мнения: 1 895
Молив, тогава написах защо. Накратко: недостатъците са повече от предимствата, неясни последствия, неясна международна практика и нежелание да се казва ''да'' на нещо, което не е ясно какво е и до къде му се простират правомощията.
Не, не беше присмиване, беше оплюване и обвинения, че не били загрижени за правата на децата. И много други държави са отказали, но България пак срещу течението.

НАЙ-НАКРАЯ!!! ЕТО ПОРАДИ ТЕЗИ, ИЗТЪКНАТИ ОТ ТЕБ ПРИЧИНИ, СМЕ ПРОТИВ СТРАТЕГИЯТА (и произтичащите от нея променени закони)!!!

Или Норвегия може, България- не???

# 2 581
  • Мнения: 1 057
Фенрис, тайна ли е с какво точно се занимаваш? Защо си се заела толкова самоотвержено да защитаваш един определен модел? И по презумция плюеш всичко  "българско и родно".


Според мен го играе "радиоточка" от времето на бай Тошо. Едно време громяха прогнилия капитализъм, сега се занимават с прогнилата родна действителност и простите българи, несхващащи красотата на защитата на правата във всичките им разновидности (жени, деца, ЛГБТИ и т.н.). На въпроса кои права въпросните нямат, се затрудняват да отговорят конкретно, а често им липсват и елементарни познания за родното законодателство. Но пък Норвегия е най-светлия пример за следване по отношение защитата на децата, независимо от очеизвадния факт, че няма нито една друга държава, която се е изпокарала с толкова много останали страни по темата. Или пък, че резултатите от провеждания там социален експеримент по отношение на децата (който между другото противоречи на хилядолетни традиции и опит) май никак не са добри.

# 2 582
  • Мнения: 4 383
Румен, в грешка си за мен. Норвегия не се е ''карала'' с никой. Това е изкуствено създадено впечатление и въздух под налягане. Като да повярваш, че щом една лъжа е казана достатъчно пъти, то тя е станала истина.
 
Ели, писала съм многократно какво работя и то няма никаква връзка с ''определения модел''. Разобличаването на лъжите за модела не е непременно негова защита. Като гледам в тази тема само аз съм живяла там и знам езика, другите развиват теории от разстояние. Става доста небалансирано.

Молив, не става дума за стратегията, а за протокола. Според реакциите в темата, явно за България може да е против, за Норвегия - не.

# 2 583
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Румен, в грешка си за мен. Норвегия не се е ''карала'' с никой. Това е изкуствено създадено впечатление и въздух под налягане. Като да повярваш, че щом една лъжа е казана достатъчно пъти, то тя е станала истина.
Даааааа, изобщо няма никакви дипломатичен проблем м/у Норвегия и останалите държави.

Всичко е лъжа, изкуствено създадено впечатление, за да се държат хората по планетата Земя заблудени. Това е глобална конспирация с/у Норвегия, създадена от руснаците.

Също така има и конспирация на ФБР с/у Норвегия. ФБР-то лъже. Не е вярно, че е разкрило най-големия педо-ринг в Норвегия. Това ФБР-то си го е съчинило и дори можем да предположим, че ФБР-то работи заедно с Русия, за да се създаде изкуствено впечатление за Норвегия.

В конспирацията участват и разни съдии, както и различни защитници на Правата на Човека.

Не е вярно, че правото на семеен живот в Норвегия е накърнено, когато се разделят децата от родителите им. В крайна сметка, децата могат да се обаждат на родителите си след извеждането. Дааааааа, прочетете! Пише го на сайта на Норвежкото правителство.

# 2 584
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
Да де, но много присърце си го взела, оставам с впечатление, че ти е основно занимание. Прекалено много време отделяш. Защо си толкова отдадена. Няма логика да е "просто така". От много време губиш часове наред дневно да оборваш методично всеки пост. И то да защитаваше родната си страна да речем, че е патриотизъм...

# 2 585
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Руснаците пак са под леглото на Фенрис.
Вече 100пъти казахме да не ни се дава Норвегия за пример.
Защото не е добър пример.
За международните скандали предполагам,че всички вече са чели.

България е член на ЕС.Някои забравят това.
Има Европейска Конвенция.
България има Конституция.Има закон за правата на детето.

Значи каквото и стратегия да измислят ,тя трябва да отговаря на законите.

От това по-ясно няма как да се обясни .


Във фб има група против сексуалното образование в детските градини .Там има доста интересни материали.

Последна редакция: ср, 19 юни 2019, 18:06 от -veni-

# 2 586
  • Мнения: 4 383
Елеонора, как успяваш да забъркаш такъв миш-маш в един пост, не става ясно. Ако визираш полските напъни да натрупат политически точки във вътрешните си политически борби, то там е толкова пресилен ''скандала'', че трябва богато въображение, за да се нарече скандал. По-скоро цирк, внимателно аранжиран от Полша. Един полски консул заплашва държавни служители и полицаи и се държи буквално като хванат от гората и никога не живял сред хора и нарочно създава конфликти, което води до логичната реакция да бъде обявен за нежелан. Такова поведение не се толерира особено пък от официален представител на друга страна. Елементарно възпитание се очаква от един дипломат.
В Полша видяха златната възможност да покажат на света, че да се държиш като простак, без извинение, и да обиждаш и нареждаш на полицаи и държавни служители в друга страна, се счита за най-ценни качества на един полски консул. И станаха за смях. Вместо да се извинят и тихомълком да си го приберат да не излага страната повече, те още повече се изложиха като раздуха случая и го представиха за жертва. Голяма гордост да те представя такъв човек в чужбина. Аз бих потънала в земята от срам, ако български консул или посланик се държеше така и ме представляваше.

Ели, писането във форум не ми е основно занимание, не Simple Smile Свободно време. Под воловете телета няма, не ги търси там. Да защитавам родната страна в смисъл да ръкопляскам на лъжите ли? Интересна логика.

Вени, какво правят руснаците под леглото ти толкова време?

# 2 587
  • Мнения: 2 013
Fenris, аз все още се надявам да получа конкретен отговор от теб на моите конкретни въпроси.

# 2 588
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Ти виждаш руснаци навсякъде Фенрис.
За теб всичко е руска пропаганда.Да,под твоето легло са.

Международните скандали освен с Полша,бяха и с Русия,Румъния,Чехия,Канада, последният е със САЩ.

# 2 589
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Ако визираш полските напъни да натрупат политически точки във вътрешните си политически борби, то там е толкова пресилен ''скандала'', че трябва богато въображение, за да се нарече скандал. По-скоро цирк, внимателно аранжиран от Полша.
Оууууу, и това ли е конспирация? Оркестрирано педантично от поляците, викаш!

А чехите? И те ли имат някаква адженда, свързана с Норге?

# 2 590
  • Мнения: 4 383
Вени, много знаеш ти какво има под моето легло Simple Smile Което е руска пропаганда, си е руска пропаганда. Не ти харесва, ама не е въпрос на избор дали е, или не е. Началото бе поставено от Ирина Бергсет и от там снежната топка се затъркаля надолу и стана лавина. Та там е ''скандалът'' с Русия.

Елеонора, реакциите ти са неестествени и пресилени. Не можеш ли да водиш нормален диалог без да се превземаш така? Прочети и останалия текст в поста, защото от изрязаната част не можеш да разбереш подробностите какво е станало. Чехите нямат дипломатически проблем с Норвегия, нито пък останалите държави, изброени от вени. Но поляците доста се постараха да създадат такъв за вътрешнополитически цели. Норвежците гонят консул с поведение, което меко казано не се връзва с ролята на консул, поляците вместо да се извинят за поведението му и да си го приберат тихомълком, правят международен цирк. Поляците си имат достатъчно неприятности у дома с огромния педофилски секс скандал, разкрит в полската католическа църква. Та затова и затихна малко фокуса им върху разигравания цирк с консула.

Последна редакция: ср, 19 юни 2019, 18:36 от Fenris

# 2 591
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Поляците си имат достатъчно неприятности у дома с огромния педофилски секс скандал, разкрит в полската католическа църква. Та затова и затихна малко фокуса им върху разигравания цирк с консула.
Но това не пропусна да го отбележиш, а?

Ей така, за да не са само норгетата педофили.

Католическата църква е отдавна свърталище на такива. Нищо ново под слънцето - Австралия, САЩ, Германия etc. направиха големи разкрития отдавна.

Големите неприятности не са за поляците, а са за Католическата църква.

Имам чувството, че някои неща ги чуваш за първи път в живота си, честна дума. И нямам идея, дали се правиш, че не знаеш, или наистина си толкова неинформирана.

Защо поне тия, които са ти казали да пишеш тука в подкрепа на Норге, не са избрали малко по-информиран човек?

Това, което е особено поразително при теб, е, че подценяваш аудиторията. Хората следят случващото се в света отдавна и знаят много повече от теб. Тези теми за дъвкани в БГ мама още преди години. Всички знаят за Чехия и "Лебенсборн".
Отдавна сме чели за полския консул в Норге. Наскоро прочетохме за норвежкия консул в Полша.

Ти наистина ли си мислиш, че ни казваш нещо ново? Ти наистина ли си мислиш, че можеш да опровергаеш информацията в пресата?

# 2 592
  • Мнения: 5 425
Католическата църква не е полска, а вселенска (както се превежда католическа).
А нота от чешкия външен министър и сравнение от президента на Чехия с нацистка програма въобще не представляват дипломатически скандал. Grinning

# 2 593
  • Мнения: 4 383
Елеонора, значи най-после си съгласна, че педофили има навсякъде? Иначе аз повторих информацията, която дадох и  предния път като обсъждахме полския консул. Забелязвам, че често попадам на потребители с къса памет в темата, та се налагат повторения. Не, не подценявам аудиторията. След толкова време тук имам доста реалистична оценка. Ти защо пишеш в тая тема? Нито имаш нещо общо със стратегията, нито с Норвегия, нито живееш в България. Кой и защо те е пратил да пишеш тук толкова настървено? Да питам ли и аз колко ти плащат и колко ти е квотата постове? Все пак това е дежурен въпрос тук.

Но стига оффтопици, ето една чудесна статия за стратегията, която трябва да се прочете от всички. Много пъти.

https://www.dw.com/bg/%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3 … %D1%8F/a-48999715

Скрит текст:
В продължение на хилядолетия детето не е ценност: дори в развити общества, като римското, пълновластен господар над него е бащата, който има право да се разпорежда дори с живота му. Аристократите влизат в отношения с децата си късно – едва когато те навлязат в пубертета, а преди това отглеждането им е оставено на слугите. За простолюдието децата са ресурс за работа на нивата или пък за сродяване, ето защо плодовитостта се смята за благодат. Първият обрат настъпва с появата на буржоазията, която измисля детето-цар: самотно като Алиса, все по-дълго подготвящо се в училище за живота, обсипвано с внимание, играчки, родителски амбиции. Бедните продължават да раждат по много, а преподобният Малтус дори създава теория по този повод – причина за бедността било прекомерното им размножаване.

Да имаш едно-две деца постепенно става норма за развитите общества; наричат го демографски преход. Развива се и семейното планиране. По-важното е, че от ресурс детето се превръща в задължение. Наместо да го използваш за работа в работилницата от теб се иска да го храниш, да отговаряш за белите му. Детето сякаш се дематериализира – то е идеалната проекция на родителите и дълг към нацията. В една по-цинична перспектива то става луксозна добавка към стандарта на живот. Постепенно започва да се говори за права на детето. И религиите препоръчват грижа за най-малките, но най-вече за своите.

Пръв опит да се формулират универсалните права на детето  е Женевската декларация от 1924, последвана от редица документи, по които обикновено е страна и България. На непълнолетните се гарантира физическа защита, достойно човешко развитие, здравна грижа, образование, право на връзка с двамата родители и т. н. И ето ви нов проблем: Много хора продължават да считат, че породените от тях деца са си тяхна собственост – съответно, че могат да ги експлоатират, да ги карат да просят, да ги продават в брак. Аргументът, разбира се, е традицията – мен са ме млатили и станах човек, ще млатя и аз.

Защо Стратегията беше обругана и после оттеглена?

Тук стигаме до нашата Стратегия за детето, предложена за обсъждане, обругана и накрая оттеглена предизборно от г-н Борисов. Първият аспект към скандала е чисто политически. Организаторите му постъпиха така, както беше при Истанбулската конвенция, когато „социален пол“ беше преведено от и за  невежи хора като „трети пол“ и му беше дадено художественото прозвище „джендър“. Не знам дали го направиха същите хора, но от семиотична гледна точка операцията „от-мухата-слон“ беше сходна: координирането на грижите за деца в риск от държавните институции беше представено като коварен план за отнемане на децата от родителите им.

За да проработи тази глупост, намислен беше и съответният „стори телинг“ - разказът за българката в Норвегия, на която бяха взели детето преди време. А май Норвежкият фонд финансирал тази стратегия? Случайност? Не мисля! Норвежците значи се канят да отвличат нашите деца и да ги правят гей-еничари. Защо са им притрябвали точно нашите? Защото са бели, гласи расисткото обяснение. Една по-разбираема реакция ще нарека бюрократична алергия. Документът е доста скучен, впрочем едва ли много от протестиращите са го чели докрай. Трябва ли ни сега цяла стратегия за едни очевидни неща като достъп до образование и здравеопазване – губят си времето с глупости! Прибавяте темата за проклетите грантове, които съответни чиновници (а не дай боже и НПО-та!) вероятно са взели и алергията се обръща в уртикария. Аз не знам дали има грантове в случая, но у нас винаги, когато в духовната сфера някой е получил заплащане, цялата духовност отива на кино. Ботев не е взимал хонорари, нали така?

Друг вид мобилизация ще нарека суверенистка. Там са и новоизлюпените консерватори, които по странен начин комбинират православието с националното ДНК, застрашено от проклетия Запад. Там са и неолибералите, които мразят публичните политики във всичките им проявления. „Как ще ми се меси държавата“, каза един баща, „ами ние в семейството сме си държава, ще решаваме сами какво да правим.“ В тази посока биха могли да се очакват суверенни решения като отказ от ваксини, бойкот на училището и домашно образование, пушене на трева, алтернативна медицина, неплащане на данъци и много други.

Класовият характер на съпротивата беше друг любопитен момент. Сред тези разтревожени родители аз не видях роми, които женят рано децата си, психопати, които ги държат заключени в мазето, пияници, които ги пребиват. Защо на един нормално-статистически родител му хрумва, че тъкмо неговото/нейно дете ще вземат норвежките викинги? Нямам отговор. Всъщност за огромната част от българските родители е очевидно, че не бива да мъчим децата си и можехме да проведем един спокоен разговор докъде приемаме насилието като форма на наказание и откъде нататък то трябва да се криминализира; да разграничим шамара от телесните увреждания, нормалното сгълчаване - от системното унижаване на детето, което води до травми.

Един необичаен отговор

Защо разговорът премина в истерични крясъци? Моят отговор може да ви учуди. Българската култура не умее да борави с чувството за вина. Вземете реакцията около споменатата Истанбулска конвенция. Отвъд политическите манипулации и лъжите една голяма част от нашите съграждани бяха искрено възмутени, че ги обвиняват в мачистко отношение към нежния пол: „Аз толкова се грижа за нея, те ще ме обвиняват, че съм я поплеснал два пъти!“, и обратно – от гледна точка на  жената - „те ще ме обвиняват, че търпя!“

Проверете тази хипотеза и в други сфери. Готови ли сме да поемем вина за расистките закони от 1940 година и съучастието в изтреблението на 12 хиляди евреи? Не, винаги говорим с охота за това, че сме спасили останалите, които сме се готвили да убием. Табуизираме золумите на Българската армия от времето на Балканските войни, концентрираме се върху геройствата...

Е, същият рефлекс буди и Стратегията за детето. „Да обвинявате мен, дето толкова се грижа за детето си, че с нещо го тормозя, че може да съм изпушил в някакъв момент и да съм го цапардосал зад врата?! Да искате да размишлявам върху поведението си, да се променям?“ В основата е пак този пусти култ към биологията. Както каза психологът Иван Игов: „Мислим, че ни е дадено отвътре да бъдем родители, че няма нужда а се учим“. Вярно, в родителството има много инстинкт. Само че ние отдавна не живеем в природата, а в цивилизацията.

Дали тази Стратегия е най-добрата - не знам, нека я дискутират специалистите. Но абсурдистката реакция срещу нея означава, че трябва сериозно да се замислим защо отказваме да се вглеждаме в себе си, защо принципно се инатим срещу всяка идея за развитие на обществото ни.

Ежко, и православната църква не е българска, ама се казва БПЦ, нали? LaughingClose

# 2 594
  • Мнения: 5 425
А виж православните църкви са българска, гръцка, румънска и т.н.
Не са единна наднационална йерархия като католическата църква.
Абе, да не би Дичев да се е маскирал тука като Фенрис? И двамата са скарани с фактите и логиката по един и същи начин Grinning

Последна редакция: ср, 19 юни 2019, 19:35 от Ezhko

Общи условия

Активация на акаунт