Отговори
# 525
  • Мнения: 230
Това е само данъкът. Такъв беше въпросът. Такса смет май е отделно (глава II от наредба https://web2.apis.bg/sofiacouncil/p.php?i=243444), но ако има някой, който познава детайлите нека обясни по-подробно.

https://www.sofia.bg/documents/20182/3852159/Proekt_reshenie1.pd … 92d2-159da277f441

Според т.4 от протокола още 56 лева, или общо 65+56=121 лева (данък+такса смет).

Ако е основно жилище (чл.25 от Закон за местните данъци и такси) данъкът се плаща на 50% или 65/2+56 = около 89 лева.

Последна редакция: пн, 14 окт 2019, 15:49 от Mysteri

# 526
  • София
  • Мнения: 9 919
Мернах че масово сте фенове на вариант 1. Да, но при всяка частична вноска се приравнява погасителния план и лихвата пак става 40% от вноската (примерно) да кажем. Така че и от това се губи също. По добре си заделете 2к на депозит (без да се пипат) и почти максимална вноска за кредита.

# 527
  • Мнения: 3 096
Аз ли нещо изпуснах нишката, кой вариант 1?

Документите са подадени в банката, имаме предварително одобрение. Сега чакаме становище от юрист и следва насрочване на дата и час за сделката. Имате ли представа колко се проточва всичко? Казаха ни 2-3 седмици, но на мен ми се струва нереално скоро... Надявам се всичко да мине добре и юристите да не открият проблеми с документите и продавачите, че много сме се настроили вече. Даже събираме оферти от майсторите за ремонт Grin

# 528
  • Мнения: 4 941
Всички документи са в банката вече, минаваме на предварителен договор. Само не можем да разберем едно. Имота е 51 000 евро, но кредита ще е в лева. Как ще стане обръщането, какви са таксите? Май ще сме прецакани с пари? Така ли е? Мъжът ми е питал в банкта, но аз нищо не разбрах...

# 529
  • Мнения: X
Продавача как иска да му се плати, в левове или в евро? Ако е в евро, банката би следвало да ви определи някакъв курс, който обикновено е по-преференциален от официалния й.

# 530
  • Мнения: 4 941
В евро иска да бъдат. От банката обяснили, че курсът на еврото при тях е един, а в другата банка друг. Което значи, че ще получи различна сума. Не разбрах точно.

# 531
  • Мнения: X
Продавачът да си отвори сметка във вашата банка. Безплатно е, пък ще ви спести пари.

# 532
  • Мнения: X
Ако продавача му трябват парите в лева, просто се разберете, напишете го в нотариалния акт и го платете в лева, така е най-чисто. Ако много държи да е в евро сделката, което има смисъл само ако му трябват евра, вие ще купите от банката евра на курс "продава" от банката, в момента на отпускане на сумата. Може да си сметнете колко ще ви излезе. Може да има комисионна от банката. Трябва да се провери и да говорите предварително. Ако сте подписали, се надявате да няма комисионна.

Абе България си има валута, казва се български лев. Какви са тези сделки в евра. Като нищо и да е незаконно, просто ей така хората да си сключват договори в Евро, след като и двете странни са местни лица, ама айде кой ти гледа законите.


В евро иска да бъдат. От банката обяснили, че курсът на еврото при тях е един, а в другата банка друг. Което значи, че ще получи различна сума. Не разбрах точно.

# 533
  • Мнения: 775
Дами, какво точно е Такса за оценка на обезпечение (Еднократно)?
Ако отидем да попитаме за оферта, без да сме харесали още конкретно жилище, трябва ли да плащаме за нея?

# 534
  • Мнения: 4 941
Дами, какво точно е Такса за оценка на обезпечение (Еднократно)?
Ако отидем да попитаме за оферта, без да сме харесали още конкретно жилище, трябва ли да плащаме за нея?
Значи да оценят имота, който сте избрали и след това да ти кажат колко лева ще ти отпуснат за въпросния имот.

# 535
  • Мнения: 775
тинати, а ако не сме си харесали? Аз просто искам да попитам при моята заплата, за 30 години, каква максимална сума мога да изтегля. За такива консултации взимат ли такса?

# 536
# 537
  • София
  • Мнения: 3 159
В евро иска да бъдат. От банката обяснили, че курсът на еврото при тях е един, а в другата банка друг. Което значи, че ще получи различна сума. Не разбрах точно.
Най-евтиния и чист  вариант ако сметката на получателя е в БГ банка е да попитате в банката на продавача какъв им е курс продава и да ги наредите в лв. Ако сметката е еврова, те ще ги обърнат служебно при заверяването на сметката. Вероятно ще му вземат договорен курс (искайте и вие!) защото сумата е голяма, и ще получи с лев-2 повече, но не е драма предполагам. Ако ги наредите с Рингс (задължително е за суми над 100 000 лв), таксата е около 15 лв, пристигат за около половин час. В евро ще е около 10-ина евро за суми до 50 000 (тук го карам по спомени, може и да са се променили нещата), но ще отнеме поне един-2 работни дни.

# 538
  • Мнения: 4 941
Държи да е в евро, защото ще купува друг имот, който пак е в евро. Много ни затруднява. Исках да й преведем сумата в лева, а тя да се оправя от там нататък.
И аз се чудя, откъде влезе тази "мода" български имоти да бъдат в евро, а не в лева...

# 539
  • Мнения: 5 059
И другия имот може да си го платят в лева , освен , ако не е в Гърция , да речем.
То всички жилища са обявени в Евро , не знам защо, най-вероятно защото сумата изглежда по-малка.
Аз не знам какъв им е проблема , да си ги държат в лева, пък да си ги прехвърлят , теглят и каквото искат там в евро.
Няколко пъти ми се е случвало от БГ сметка с лева , да си тегля направо Евро .Смятат го по курса , който общо взето не мърда мн - 1,9555 нещо си там и ми ги дават.

Общи условия

Активация на акаунт