Епилепсия - ТЕМА 26

  • 47 895
  • 721
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 9 872
Има ли такова понятие "доброкачествена"? Може би просто аз не съм чувала.
Моята явно никога няма да си отиде. Нали ви казах за двата ужаса дето изживях сега, заради короната. Явно, се провокират и случват когато тялото или душата ти са в пълен стрес. Казвам и душата, понеже и когато да съм била напълно здрава, а детето ми е било болно и прави тия гърчове. След 2-3-4 дена, и аз като него. Вече той се оправя от вируса и не прави повече, и аз явно се отпускам, и правя гърчове.
Горкият ми мъж. Тоя вярно, че трае и издържа, ама явно и на него му дойде в повече
 Пие лекарства за паник атаки. Клонарекс, и другите не ги помня.

Стресът се отразява на всички ни.
Затова гледам да не тормозя децата поне с училището им. По основните предмети гледам да знаят, оценките както дойде.

# 541
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 755
Така е за пристъпите , съгласна съм . За това давам лекарства, понасят му добре .И все пак са намеса в организма , подтискат участаци в мозъка, за да не направи гърч .Няма 100% безвредни без негатив лекарства.Но на този етап са по-малкото зло , бих ги спряла , когато няма опасност от гърч ( не че някой може да даде гаранция и за това). Просто ми е интересно при по- големите деца , как се развива случая. При нас казаха, че се израства, няма епилиптични огнища и се дължат на незрялата нервна система, когато е свръх възбудена.Прогнозите са добри

# 542
  • Мнения: 183
Така е за пристъпите , съгласна съм . За това давам лекарства, понасят му добре .И все пак са намеса в организма , подтискат участаци в мозъка, за да не направи гърч .Няма 100% безвредни без негатив лекарства.Но на този етап са по-малкото зло , бих ги спряла , когато няма опасност от гърч ( не че някой може да даде гаранция и за това). Просто ми е интересно при по- големите деца , как се развива случая. При нас казаха, че се израства, няма епилиптични огнища и се дължат на незрялата нервна система, когато е свръх възбудена.Прогнозите са добри
Епилепсията не е болест, тя е проява. Все едно да кажем, че кашлицата е болест. Кашлицата винаги има причина и се лекува винаги различно. Може и да се „израсте”, а може и да има генетична причина. Моето мнение е, че педиатрите  дори много от невролозите изобщо нямат опит с различните видове епилепсия и ако имам съмнение, че лекарството не е добре подбрано или не действа, бих потърсила добър специалист.

Ето за видовете епилепсия:
https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BF%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D … D1%81%D0%B8%D1%8F

Тук има информация за хирургично лечение:
https://www.brainrecoveryproject.org/

Последна редакция: чт, 19 ное 2020, 12:43 от AnMary

# 543
  • Мнения: 2 313
Аз вече ме знам дали се израства. Дъщеря ми беше на 11 месеца като направи първите генерализирани. От тогава е на конвулекс. Вече станаха 4 години, а тя на моменти продължава да изключва и да се заглежда. Според първата невроложка ще го израсте, обаче кога не се знае. Ако не го израсте до пубертета, вероятно ще бъде за цял живот.
И на своя глава даваме малко по-малко от колкото трябва да е дозата им, обаче за сега им е добре, усвоява го добре и концентрацията на лекарството е по средата на терапевтичната стойност.

# 544
  • Мнения: 183
Просто ми е интересно при по- големите деца , как се развива случая. При нас казаха, че се израства, няма епилиптични огнища и се дължат на незрялата нервна система, когато е свръх възбудена.Прогнозите са добри
Това е добре. Превъзбуждане на нервната система може да бъде причина също. Около 5 – 10% от всички хора получават някакъв непровокиран пристъп до достигане на 80-годишна възраст.

# 545
  • Evil thoughts can hide, I'll help release the mind I'll peel away the skin, release the dark within.
  • Мнения: 1 326
Просто ми е интересно при по- големите деца , как се развива случая. При нас казаха, че се израства, няма епилиптични огнища и се дължат на незрялата нервна система, когато е свръх възбудена.Прогнозите са добри
Това е добре. Превъзбуждане на нервната система може да бъде причина също. Около 5 – 10% от всички хора получават някакъв непровокиран пристъп до достигане на 80-годишна възраст.

Някъде бях чела, че процента при мъжете особено е по-голям, около 40 % от момчетата и мъжете били получавали поне по един непровокиран пристъп.

# 546
  • Мнения: 16
Може да бъде събуден, докато потреперва. Събужда се не бих казала трудно и уморен, но не скача от раз от леглото. По-странното е, че като го събуждам сутрин и той вече се е размърдал, продължава да потреперва.

По-късно открих тези потрепервания и досега не съм правила връзка между едното и другото ...
Какво казва, като е събуден вече и потреперва? Адекватен ли е?

И за „причерняването”  - какво казва той? Спомня ли си как е било? Дали му е било лошо, дали е било от слънце, или от нещо друго.

Докато го събуждам сутрин, но той все още спи, не е буден, обръща се на другата страна, продължава да спи, но по-леко, не дълбок сън... тогава потреперва... След това като се събуди, е съвсем адекватен...
А за "причерняването" той каза тогава, че му е станало лошо. Когато се случи за първи път и аз бях с него,  нямаше гърч, не се е  разтрепервал, просто пребледня, омекна и се свличе, след мъничко се свести, по-малко от минута, аз го наплисках с вода, върна "цвят", дадох му малко шоколад ( това имах в себе си), вода ... и след 10 минути вече тичаше... Но това беше единичен случай, преди 3 години. После веднъж ми каза, че в училище пак така му е станало лошо, но учителката даже не разбрала. И в двата случая, това ставаше при по-дълъг период на нехранене, поне няколко часа... Тогава беше много, много слаб, а пък израстваш бързо, ендокриноложката каза, че е от кръвната захар, че трябва на всеки 3 часа нещо да похапва, макар и малко,  и аз го приех за вярно! ... Но сега с това потреперване през нощта...

# 547
  • Варна
  • Мнения: 3 055
Отидете си на преглед задължително, но някои потрепервания могат да бъдат съвсем идиопатични, не е задължително всичко да е епилепсия. Според мен е успокоително, че детето през другото време няма никакви прояви. Но майките все най - лошото мислим... Мислете положително, надявам се на хубави новини за вас, пишете след прегледа Hug

# 548
  • Мнения: 9 872
Благодаря ти много за връзките!
Прочетох ги и май разбрах, че за моя вид лекарствата не е сигурно, че реално помагат. Пише, че се появяват при възникване на причина, примерно остър вирус/както изкарах коронавируса, и имах 2 случая/. А не бях имала от около 3 години преди това. И моето дете е като мен, най-малкото.

Аз ви бях писала, че той отказа да пие лекарства. Голям рев, голямо нещо. Чак посиняваше от рев и ужас. И ме отказа. То 3 пъти на ден не може така да се дава сиропа. И другото което, че освен мръвки другои не ядеше. А четох после, че трябва да се избягват хляб, въглехидрати и подобни храни. Та, и  в това отношение детето ми показа, че разбира за себе си повече, отколкото аз и лекарят.

Така че, мисля, че в не всички случаи лекарствата реално помагат. Трябва си пазене, липса на стрес и ако може, без корона вируси.

# 549
  • София
  • Мнения: 253
Момичета, отдавна не съм влизала в темата, обаче вчера ме хвърлиха в музиката.
 Детето ми е на Левебон 1000.
Никъде го няма.Взех няколко опаковки от 500мг на свободна продажба. Имате ли идея спират да го внасят ли, или временно го няма? Трябва след нова година да ходя при невролога да напише нов протокол с някой генерик, но как да съм сигурна, че и той няма да изчезне? Така преди 2-3 години беше на Кепра, пак драма, докато мине на Левебон. А сега драмата се повтаря.
Моля, ако някой има информация, нека я сподели.

# 550
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
Момичета, отдавна не съм влизала в темата, обаче вчера ме хвърлиха в музиката.
 Детето ми е на Левебон 1000.
Никъде го няма.Взех няколко опаковки от 500мг на свободна продажба. Имате ли идея спират да го внасят ли, или временно го няма? Трябва след нова година да ходя при невролога да напише нов протокол с някой генерик, но как да съм сигурна, че и той няма да изчезне? Така преди 2-3 години беше на Кепра, пак драма, докато мине на Левебон. А сега драмата се повтаря.
Моля, ако някой има информация, нека я сподели.

По информация от МЗ има наличности и изчезването ще е временно.
Същия проблем има и с Ламиктал 100 мг.
Мидазолам тотално изчезна от март месец, вече си го внасям от чужбина.

# 551
  • София
  • Мнения: 253
Момичета, отдавна не съм влизала в темата, обаче вчера ме хвърлиха в музиката.
 Детето ми е на Левебон 1000.
Никъде го няма.Взех няколко опаковки от 500мг на свободна продажба. Имате ли идея спират да го внасят ли, или временно го няма? Трябва след нова година да ходя при невролога да напише нов протокол с някой генерик, но как да съм сигурна, че и той няма да изчезне? Така преди 2-3 години беше на Кепра, пак драма, докато мине на Левебон. А сега драмата се повтаря.
Моля, ако някой има информация, нека я сподели.

По информация от МЗ има наличности и изчезването ще е временно.
Същия проблем има и с Ламиктал 100 мг.
Мидазолам тотално изчезна от март месец, вече си го внасям от чужбина.
Благодаря!

# 552
  • Мнения: 41
Здравейте мами, честита да бъде новата година, дай боже и много положителна. Моля запознатите да споделят мнение... Детето ми след прекарани фебрилни гърчове, направи два непровокирани за 1 месец, като последния беше по- сложе, около 15 мин, трудно излезна, дори след диазипан. Скова тяло, много леко треперене с ръце и много силно трептене на зениците. Не знам дали мога психически да се подготвя, за това което се случва. За каква епилепсия може да се говори, усложнена ли е? Другото, което не ми дава мира, какво правите когато се случи по време на сън и вие съответно спите, ръката върху детето или...?

# 553
  • Мнения: 183
Здравейте мами, честита да бъде новата година, дай боже и много положителна. Моля запознатите да споделят мнение... Детето ми след прекарани фебрилни гърчове, направи два непровокирани за 1 месец, като последния беше по- сложе, около 15 мин, трудно излезна, дори след диазипан. Скова тяло, много леко треперене с ръце и много силно трептене на зениците. Не знам дали мога психически да се подготвя, за това което се случва. За каква епилепсия може да се говори, усложнена ли е? Другото, което не ми дава мира, какво правите когато се случи по време на сън и вие съответно спите, ръката върху детето или...?
Здравей и Честита Нова Година!
Първо, предполагам, че вече сте намерили добър невролог. Той трябва да има опит, да познава различните видове пристъпи и да е на разположение по всяко време, поне в началото. Повечето пристъпи при децата се овладяват лесно с лекарства и нещата се оправят. Какво показва ЕЕГ-то? Ако не се види активност на стандартно ЕЕГ, може да се наложи ЕЕГ по време на сън. С ядрен магнитен резонанс (ЯМР, в това изследване не се използва йонизиращо лъчение) може да се види за някаква причина в мозъка.
 За нощните пристъпи може да вземете камера с нощно виждане (има такива за следене на съня на бебета), може да потърсите и гривна, но те реагират на движение, т.е. не знам дали ще са чувствителни на изтръпване.
Психически - моят съвет е да потърсите помощ и подкрепа, дори да си ги поискате. Не изолирайте детето от близки и приятели, дръжте ги в течение и говорете спокойно за това, което се случва. По-късно ще искате да го оставяте с преспиване някъде, и ще е добре хората да са добре запознати с болестта. Много родители се обръщат към психолог, но според мен най-добро разбиране може да получи човек от хора, които са в същото положение.
Това е засега, дано да не се налага да ползвате тези съвети.

# 554
  • Мнения: 41
Здравейте мами, честита да бъде новата година, дай боже и много положителна. Моля запознатите да споделят мнение... Детето ми след прекарани фебрилни гърчове, направи два непровокирани за 1 месец, като последния беше по- сложе, около 15 мин, трудно излезна, дори след диазипан. Скова тяло, много леко треперене с ръце и много силно трептене на зениците. Не знам дали мога психически да се подготвя, за това което се случва. За каква епилепсия може да се говори, усложнена ли е? Другото, което не ми дава мира, какво правите когато се случи по време на сън и вие съответно спите, ръката върху детето или...?
Здравей и Честита Нова Година!
Първо, предполагам, че вече сте намерили добър невролог. Той трябва да има опит, да познава различните видове пристъпи и да е на разположение по всяко време, поне в началото. Повечето пристъпи при децата се овладяват лесно с лекарства и нещата се оправят. Какво показва ЕЕГ-то? Ако не се види активност на стандартно ЕЕГ, може да се наложи ЕЕГ по време на сън. С ядрен магнитен резонанс (ЯМР, в това изследване не се използва йонизиращо лъчение) може да се види за някаква причина в мозъка.
 За нощните пристъпи може да вземете камера с нощно виждане (има такива за следене на съня на бебета), може да потърсите и гривна, но те реагират на движение, т.е. не знам дали ще са чувствителни на изтръпване.
Психически - моят съвет е да потърсите помощ и подкрепа, дори да си ги поискате. Не изолирайте детето от близки и приятели, дръжте ги в течение и говорете спокойно за това, което се случва. По-късно ще искате да го оставяте с преспиване някъде, и ще е добре хората да са добре запознати с болестта. Много родители се обръщат към психолог, но според мен най-добро разбиране може да получи човек от хора, които са в същото положение.
Това е засега, дано да не се налага да ползвате тези съвети.
Благодаря Ви ❤️

Общи условия

Активация на акаунт