Обсъждане на имотни обяви-10

  • 32 463
  • 787
  •   1
Отговори
# 540
  • София
  • Мнения: 878
Колко години са нужни да стане началната "кочина"...... 5 или 10 години?
Но ако запазя ЕПК  - то , няма ли да е извор на проблеми в бъдеще? Thinking Thinking
Какво общо има строителната конструкция ( в случая ЕПК) със състоянието на общите части?
 Новото строителство със същия успех за 10 години може да има общи части кочина- някои и по-бързо се справят.
 Старите панелки в Иван Вазов сигурно имат доста по-добри общи части от новото в Люлин.

# 541
  • Мнения: 9 776
Аз също харесвам разпределенията в ЕПК-тата, има двустайни и тристайни с малък, но достатъчен кухненски бокс, с трапезария (кът за хранене) и врата към хола, т.е. постига се лесно така модерната концепция за дневен тракт с всичко в едно, но с възможност да затвориш вратата към бокса, ако искаш, за да не ти се вмирисва (въпреки аспираторите) на готвено. Стаите са с нормални размери, т.е. може да се сложи легло/спалня и поне трикрилен гардероб, без да се блъскаш в леглото. Имат си килер, имат си прилични балкони, а не по 0,98 кв. м., но пък с парапет инокс и стъкло.
Единственият "недостатък" на ЕПК-тата, за мен, са дългите коридори, но това е заради повечето апартаменти на етаж и няма как да се избегне. За ремонт на общите части, по-конкретно тези коридори, основен проблем е смяната на дограмата на етажните площадки. Просто не ми се мисли колко би струвал дори само демонтажът и извозването на старите прозорци с винкел, дето са и широки и високи. Сигурно новата ПВЦ дограма ще е по-евтина от демонтажа и извозването на старата. Имат и врати между стълбищата и коридора с апартаментите, които са също с винкел (поне аз такива съм виждала).
Има и СС тухлени с добро разпределение, но и в тях си има "мода" и типове разпределение, в зависимост от периода на строеж.
Та НС с лъскавите общи части, които няма да се поддържат особено, защото се разчита на това, че са нови, и те след 5-10 години ще остареят и ще имат нужда от ремонт, а сегашните млади, енергични новодомци, вече няма да са толкова млади и енергични, и не се знае колко от тях ще се съгласят да дадат пари за ремонт на коридори и стълби, например.

# 542
  • Мнения: 19 482
Тук или в подобна тема се дискутираше подобна дилема. Аз лично не бих жертвала една стая и не бих заменила ЕПК за НС. Може би защото всички ЕПК които съм виждала са в добри квартали и много поддържани, тук при вас чета за някакви страховити общи части.

# 543
  • Мнения: 1 711
Аз не бих могъл да направя компромис със СС най-малкото заради напастта от хлебарки, съжалявам.

# 544
  • Мнения: X
Аз не бих могъл да направя компромис със СС най-малкото заради напастта от хлебарки, съжалявам.
В ново хлебарки не си ли срещал - 'щото те се въдят и на ново, ако не се вземат мерки срещу тях. В сграда на 2 години съм виждала хлебари от онези черните, големите. Просто някой ги е донесъл отнякъде и не са взети мерки да се напръска и да ги унищожат. По принцип въпросът с хлебарките е същият като с обищте части - трябва съгласие за обработка на всички общи помещения, а също и на домовете. И това е едно и също и в старо, и в ново.
А за какво съжаляваш - мислиш ли, че на някого му пука  за това ти с какво ще направиш или не компромис - ако имаш достатъчно пари за НС на хубаво място, купуваш, ако не - купуваш за където имаш пари и си живееш в него, и се оплакваш, че трябва да разчиташ на автомобила си, а никой не иска да ти осигури условия за това. Тенденцията е да има все по-големи ограничения за автомобили и така трябва, защото задръстванията и замърсяването го изискват, от там нататък си е лична работа на всеки с какво да прави компромис и да си носи последиците от него.   

# 545
  • Мнения: 10 210
Има ли хлебарки в кооперации, които не са на ТЕЦ? Без значение старо/ново.

# 546
  • Мнения: 2 266
Моят опит с живот под наем в ЕПК сграда е супер неприятен (завърши със скоростно изнасяне с дете на 1,2 г., след като в продължение на 8 месеца последователно блока се оказа без осветление, почистване в общи части и без асансьори ). Чашата преля, когато се оказахме и без вода. Оказа се , че  два входа на 15 ет. блок са с общ водомер и 70% от обитателите не считат за нужно да плащат за каквото и да е... Иначе касиерката минаваше регулярно да събира такси (оказа се , че с постъпленията от "глупаците", които си плащаме се погасяват най - старите сметки с 6- 8 годишна давност). Три месеца по - късно в блока още не бяха събрали пари за погасяване на задълженията към Софийска вода, но имаше стройна организация за пренос на вода с кофи, туби и всякакви съдове от разбит кран в абонатната станция на блока...
Вероятно има и добре поддържани сгради, но при 100 - 200 апартамента, вероятността да има сериозни трудности по управление и поддръжка са големи.
Аз не бих си взела жилище в голямо ЕПК (всъщност и в огромен блок ново строителство не бих).

# 547
  • Мнения: 969
Скрит текст:
Моят опит с живот под наем в ЕПК сграда е супер неприятен (завърши със скоростно изнасяне с дете на 1,2 г., след като в продължение на 8 месеца последователно блока се оказа без осветление, почистване в общи части и без асансьори ). Чашата преля, когато се оказахме и без вода. Оказа се , че  два входа на 15 ет. блок са с общ водомер и 70% от обитателите не считат за нужно да плащат за каквото и да е... Иначе касиерката минаваше регулярно да събира такси (оказа се , че с постъпленията от "глупаците", които си плащаме се погасяват най - старите сметки с 6- 8 годишна давност). Три месеца по - късно в блока още не бяха събрали пари за погасяване на задълженията към Софийска вода, но имаше стройна организация за пренос на вода с кофи, туби и всякакви съдове от разбит кран в абонатната станция на блока...
Вероятно има и добре поддържани сгради, но при 100 - 200 апартамента, вероятността да има сериозни трудности по управление и поддръжка са големи.
Аз не бих си взела жилище в голямо ЕПК (всъщност и в огромен блок ново строителство не бих).
pep_si, прощавай, в кой квартал се намира тоя цирк?

# 548
  • Мнения: X
Хлебарки има и в нови сгради без ТЕЦ. Те влизат от канализацията, така че спасение няма, ако не се вземат мерки.

# 549
  • Мнения: 1 006

Естествено,че си струва. ЕПК- то е бетон с тухла, така се строят и новите кооперации. Даже новите блокове не е ясно, колко години ще издържат.
[/quote]

Извинявам се за въпроса, но ЕПК не е ли "едропанелна конструкция", т.е. пак панелен блок ? Обърках се вече и аз при този "бетон с тухла". Също търся жилище и прескачам обявите, които са с "ЕПК", че не търся панел..

# 550
  • София
  • Мнения: 878
Извинявам се за въпроса, но ЕПК не е ли "едропанелна конструкция", т.е. пак панелен блок ? Обърках се вече и аз при този "бетон с тухла". Също търся жилище и прескачам обявите, които са с "ЕПК", че не търся панел..
Не е едропанелна конструкция и не е пак панелен блок- монолитна сграда е. Няма причина да се прескачат такива обяви.

# 551
  • Мнения: 9 776
Хлебарките не падат от небето,те се придвижват по канализацията, независимо от хигиената в конкретните апартаменти и дали е нова или стара кооперацията. Рано или късно ще дойдат пак по каналите и в новите кооперации.
Иначе те не обичат студено, така че в кооперации без ТЕЦ/газ е по-малко вероятно да има масова напаст от хлебарки.
Иначе от собствен опит - Фронтлайн за големи кучета от ветеринарна аптека/магазин стигна за двукратна обработка на 2 кухни и 2 бани. Вече 2 години след като напръсках няма и следа от гадовете. И не се разправям със съседи или домсъвет.

Пепси, разбирам ситуацията. В същата изпаднах аз в къща с 5 апартамента и 4 собственика. В единия апартамент имаше наемател от Софжилфонд, осъден да напусне заради реституция на апартамента, той не плащаше нищо. С една жалба със заплахи успях да накарам "Софийска вода" да пуснат водата. След това, с мои лични усилия и време успях да оправя за 2 седмици документацията и си регистрирахме отделни партиди, като разпределихме по тях и неплатените към онзи момент сметки по общия водомер. Това стана преди повече от 10 години. Оттогава една от съседките не е плащала вода, но проблемът си е само неин. Вече няма как да спрат водата на цялата къща.
Моят извод: простотии се случват и в сгради с 5 апартамента, наистина обаче е по-вероятно да стане в по-голяма кооперация. И едно чудене - ако примерно 5 апартамента не искат да плащат, то това какъв процент ще бъде в стандартен 8 ет. блок с по 2 ап. на етаж и в 14/16 ет. блок с по 6 ап. на етаж. 

# 552
  • София
  • Мнения: 5 945
Ще ви кажа решението за такава ЕПК сграда и над 100 апартамента. И то почерпено от практиката.
Една домоуправителка, желязна ръка и здрав контрол върху всичко Thinking
При нас е така- жената е серт , но е посветена на сградата, Много дейна и се занимава с всичко от-до
Нашата домоуправителка осъди няколко съседи за неплащане на сметки за общите части.
После само благодарение на нея санираха целия блок , а сме само 5-6 блока за целия квартал
Реват от нея и срещу нея... Но само така трябва да се действа. Изобщо не знам от къде намира енергия, но няма друг начин.

# 553
  • Мнения: 969
Извинявам се за въпроса, но ЕПК не е ли "едропанелна конструкция", т.е. пак панелен блок ? Обърках се вече и аз при този "бетон с тухла". Също търся жилище и прескачам обявите, които са с "ЕПК", че не търся панел..

ЕПК е абревиатурата на Едроплощен кофраж. Доста различен е от панелите.
Има две системи: При едната кофражът представлява нещо като тунелчета. Разстоянието между стените на тунелите е тъкмо бетоновите стени. Върху тавана на тези тунелни кофражи се лее плочата. При втората система стените са отделен кофраж и след като се декофрират върху новоизлетите стени се закача кофража на плочите. Реално е една технологична фуга повече. Разликата между двете системи няма практическа стойност откъм носимоспособност и дълготрайност.
Понеже виждам, че сте в заблуждение, да ви кажа: има и система ППП - пакето-повдигани плочи, а също и ПК - пълзящ кофраж.
Най-добре не отсявайте предварително нищо само защото сте чули нещо от някого си. Ходете по огледи, изградете си поглед върху пазара и тогава решете какво наистина искате и какво не.

# 554
  • Мнения: X
Свестния домоуправител по принцип е решението за добре поддържан вход, било то панел, ЕПК или тухла.

Общи условия

Активация на акаунт