Обсъждане на имотни обяви-10

  • 32 453
  • 787
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 17 775
Е как, заложено е в закона, че ще расте само до 67 и няколко месеца. Laughing
Наскоро го четох, ама може да го променят до след 20г. За софиянци- до 90, щото повече се работи. Stuck Out Tongue
П.П. Големите фирми осигуряват на реалната заплата. Не са само ИТ компаниите. Simple Smile

# 661
  • Мнения: 9 774
На държавното - и там няма скрито-покрито.
Аз на 40 не бих теглила ипотечен - нямам сигурност за 2 неща - че няма да остана без работа (а дърти за работа избягват, каквото и да си говорим) и че няма да ме тресне някаква кофти болест. Няма кой да ми помага финансово с ипотеката, в случай на форс мажор. И не искам да оставям дългове и батаци на децата.

# 662
  • Мнения: X
Разрешителни за строеж в София. Разгледай в кварталите, които те интересуват. Ако имаш време, отивай да оглеждаш на място.

Как ще осигуряват само IT фирмите на реалните пари. Пълно е с големи фирми в София, които го правят. На прима виста се сещам за мобилните оператори, търговските вериги, бирите и безалкохолните напитки, медиите, държавните институции.

# 663
  • София
  • Мнения: 17 775
Мерси!

# 664
  • София
  • Мнения: 11 482
На държавното - и там няма скрито-покрито.
Аз на 40 не бих теглила ипотечен - нямам сигурност за 2 неща - че няма да остана без работа (а дърти за работа избягват, каквото и да си говорим) и че няма да ме тресне някаква кофти болест. Няма кой да ми помага финансово с ипотеката, в случай на форс мажор. И не искам да оставям дългове и батаци на децата.

Зависи.
Ипотеката ми е на един имот за закупуване на втори, който излиза чист. Освен това нали има застраховка към тази ипотека, та ако се гътна няма да оставя дългове на когото и да било.
Към момента ипотеката се покрива от наема и се надявам дългосрочно да е така.

# 665
  • Мнения: 25 737
Скрит текст:
Не се обиждайте, но ако си цените парите и искате максимум добра покупка, която да си държи цена във времето, то не е стар панел вашия най добър избор. Ясно ми е защо и от кого се купуват. Пазара е шарен, има всичко. И хубаво и лошо, и всеки по джоба си.
Някой тук беше писал, че иска да купи жилище което да остане за децата му и техните деца. Много точно казано.
   Toва да купуваш за да останело за децата и техните деца според мен е много ама много груба грешка- не купуваш за децата на децата си, а за себе си и в повечето случаи нещата се стичат така, че рано или късно продаваш.
   Той и баща ми беше убеден че жилището ни е за вечни времена наше и накрая го продадохме. И аз бях убеден като купувах панелка в южна София, че там е супер и купувам за да съм там до края на живота си, а после след има-няма десет години я продадох. Като купувах панелка ме убеждаваха с аргументи като тия дето чета тук колко лоша покупка е, след 10 години я продадох на много по-висока цена от тази за която я купих ..... Какъв е смисъла да разсъждаваме, че купуваме за деца като най-вероятно до 20г ще сме продали това дето сме купували с мисъл за вечни времена?
 Все ми се струва че хората в по-богатите държави въобще не разсъждават за оставане на имота за внуци и правнуци.
 Стар панел в Иван Вазов или в Изток е по-добре за живеене от нов затворен комплекс в Люлин/ Толстой/ Левски/ Дружба пък колкото ще да е луксозен затвореният комплекс. Като имам фиксирана сума Х купувам където е приятно (разбирай на тихо, близо до Витоша и т.н.) и дреме ми дали е панел, ЕПК. В следващите 30 години ще оцелее (пък едва ли ще живеем повече с жената- не сме млади или за десет години и това ще продадем). Децата ... ми децата се учат ще се научат и пари ще си изкарат и да купуват каквото и където им е кеф.
Не си ме разбрал. Имах в предвид да остане като актив за децата, а не че те ще живеят вътре.Имам 1 дете и повече от 1 имота, няма как да живее във всичките. Децата може да искат за живеят в Нова Гвинея, примерно. Мисълта ми беше имота да държи цена.

# 666
  • Мнения: 969
Ако сте се изчерпали с темата, помогнете ми моля: https://www.bg-mamma.com/?topic=1119167.new#new - питането за огледалото зад мивките.

# 667
# 668
  • Мнения: 449
Попадам на обяви за новостроящи се сгради. В едната апартаментите са описани като ателиета, в другата- статут на офиси, а се обявяват за продажба като жилища. Какво следва и се очаква да има като проблем с такива параметри?

# 669
  • София
  • Мнения: 17 775
Тях не ги грее, стига да ти продадат. Банката- също, стига да си получи парите. Но винаги може да ти дойдат на пеоверка и ако ателиетата са със северно изложение, ще те дърпат. Така мисля аз. Нека някой ме поправи, ако не съм права.

# 670
  • Мнения: 449
А това не е ли предпоставка да не се вземе Акт 16? Офис, а пък е жилище..
И какво различава ателие и жилище?

Всъщност се сещам, че в квартала ни има семейство, което живее в магазин на приземния етаж на блок. Като изперат, изкарват сушилника с дрехите на тротоара.

# 671
  • София
  • Мнения: 3 029
Ателието се финансира от банката на 60 %, основно е със северно изложение, няма гараж по проект, може да е с трифазен ток, не се води семейно жилище, по-голям е данъкът....има доста информация в нета.

# 672
  • Мнения: 25 737
Ателието се финансира от банката на 60 %, основно е със северно изложение, няма гараж по проект, може да е с трифазен ток, не се води семейно жилище, по-голям е данъкът....има доста информация в нета.
Само за данъка бъркаш. Не е по голям, просто не може да ползваш отстъпка от 50% за основно жилище, иначе данъка си е същия ако ти е втори имот.

# 673
  • Мнения: 2 264
И ателиета и офиси трябва да имат осигурени паркоместа или гаражи (до 100 м2 едно, за по- голяма квадратура се смяташе по формула, която не помня в момента).  Ако няма поне едно благоприятно изложение не може да е жилище. В ателие или офис не можеш да си направиш постоянна адресна  регистрация, съответно да ползваш отстъпка за основно жилище. За размера на данъка е въпрос решение на местните общинари. В София няма разлика при физически лица, но за юридически е доста по - висок. За др. градове е по др. начин в зависимост от "Наредбата за местни данъци и такси",  която е приета в населеното място.

# 674
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Ателието се финансира от банката на 60 %, основно е със северно изложение, няма гараж по проект, може да е с трифазен ток, не се води семейно жилище, по-голям е данъкът....има доста информация в нета.

ПИБ дава 90% от оценката, за магазин също.

Общи условия

Активация на акаунт