Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? ТЕМА 15

  • 37 731
  • 754
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 9 774
За прехвърляне на партидите на наемател - и тока, и водата, и Топлофикация изискват съгласие и поемане на солидарна отговорност от наемодателя за задълженията на наемателя. Има го в Общите им условия, които никой не чете. Така, ако наемателят натрупа сметка и зачезне, хващат наемодателя за ушите да плати като  поп. И му вадят изпълнителен лист и на съдия-изпълнител. Въобще не си правят труда да търсят наемателя. Ако хазяинът не плати--не може да  пусне имота на друг наемател.
Особено неприятно е това с фирми за наемател - те са на по-високи цени, и специално за тока на тях май не им го спират при една неплатена сметка. Наемодателят или новият наемател не могат да се прехвърлят и към друг снабдител на ток (свободен пазар), защото се изисква бележка, че няма неплатени сметки към предишния - примерно ЧЕЗ. Случаи има не малко такива, за съжаление.
Затова - както Лъки е казала, обсъждали сме го и преди, наемодателят плаща ежемесечно - директен дебит или по друг начин, а наемателят дава парите по фактура (банково извлечение) заедно с наема. Така поне си сигурен, че ако те завлекат, ще е за месец и нещо, а не за повече месеци със спиране на тока, такси за възстановяване, лихви, евентуални изпълнителни дела.
Иначе за връщане на партидата обратно на наемодателя мисля, че няма проблеми да отиде само той с протокол за прекратен наемен договор и да си върне партидата. Но пак трябва да се види в Общите условия, евентуално да се пита на място в офис на съответното дружество, че по телефона - 0700 нещо си, не са връх на сладоледа по такива по-сложни въпроси.

# 646
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 580
За смяна на партидата в ЧЕЗ нотариалният акт не им върши работа. Искат да присъстват и двете страни - продавач и купувач, като при нас това беше проблем, защото единият живее в чужбина.
Това наистина ли е така? Предстои ми да прехвърлям партидата в ЧЕЗ, но това не уби. Как да задължа продавача да дойде? Е*Ати тъпнята.
Моля, ако някой скоро е минал през това да сподели. В сайта им не пише нещо такова.
При покупко-продажба новият собственик сам си прехвърля партидата с нотариален акт.

# 647
  • Мнения: 8 799
От позиция на Наемодател - ако ми дойдат двама млади ще ги взема веднага, но ако са същите  двама млади+ таткото _ майката и т н. ще  ме наведат на размисли. Изобщо, според мен на огледа не трябва да има много зяпачи.
Веднъж ми се случи сръбска двойка млади хора - на подписването дойдоха с брата на момчето (30+) и жена му(25+), на предаването вече бяха с майката  и бащата и на двамата! Направо не ми се подписваше, като си представям, че гостите тази вечер ще са повече от живеещите!   Сигурно са спали на земята!

# 648
  • Мнения: 18 497
Ако са млади или студенти, по-добре да се знае кой е родител и да се има контакт с него. При студенти, каквито никога не съм имала, бих предпочела да подпиша с родител и след това да търся него за неплатени сметки и наеми.

# 649
  • Мнения: X
Аз на студенти не бих дала изобщо, защото е твърде вероятно май месец да напуснат - сама жената казва, че “септември се връщат”. Те затова в Студентски са баснословни наемите, не може да си правиш дългосрочен план за доходите, всяка година ремонт - не е моето нещо.

# 650
  • BG
  • Мнения: 4 456
Аз на студенти не бих дала изобщо, защото е твърде вероятно май месец да напуснат - сама жената казва, че “септември се връщат”. Те затова в Студентски са баснословни наемите, не може да си правиш дългосрочен план за доходите, всяка година ремонт - не е моето нещо.
Септември се връщат, защото досега синът ми беше на общежитие и тепърва ще търси квартира. И през ум не ми минава, ако намери подходяща, да я сменя всяка година. Както сега плащаме летните наеми в общежитието, за да запази стаята си, така бих плащала и квартирата, за да си нямам допълнителни главоболия всяко лято. Приятелката му завърши тази година и затова изчаквахме момента да търсим направо за двама. Както и да е, поне ще се отърве от Студентски град, който ненавижда. Благодаря за съветите на отзовалите се.

 

# 651
  • Мнения: 817
Наемите са колкото вноската по ипотечен. По-добре да потърсят нещо изгодно.

# 652
  • BG
  • Мнения: 4 456
Наемите са колкото вноската по ипотечен...
Честно казано, обмисляме и варианта с ипотечен, защото още 4г. учене и евентуално още 4г. специализация, ако намери място в София са доста време. Единственото, което ме спира е, че той не харесва София и не мисля, че би живял за в по-далечен  бъдещ план там, но знае ли се на какъв акъл ще е след време. На сестра му пък много и харесва в София и иска да следва там. Тя ще дойде на дневен ред след 4г, живот и здраве, тъкмо той като завърши. Но цените на имотите при вас са доста високи.

# 653
  • Мнения: 817
И на мен не ми харесва тук, идва ми да запаля джапанките за малдиви или хаваи, но работата е тук.

# 654
  • Мнения: X
Наемите са колкото вноската по ипотечен...
Честно казано, обмисляме и варианта с ипотечен, защото още 4г. учене и евентуално още 4г. специализация, ако намери място в София са доста време. Единственото, което ме спира е, че той не харесва София и не мисля, че би живял за в по-далечен  бъдещ план там, но знае ли се на какъв акъл ще е след време. На сестра му пък много и харесва в София и иска да следва там. Тя ще дойде на дневен ред след 4г, живот и здраве, тъкмо той като завърши. Но цените на имотите при вас са доста високи.
Високи са, така е, а цените на наемите са най-високи септември, защото тогава всички се връщат и търсят жилища.

# 655
  • Мнения: 2 192
Цитат
Наемите са колкото вноската по ипотечен. По-добре да потърсят нещо изгодно.

С такива съвети  трябва да се внимава, без да се познава конкретната ситуация. Вноска по ипотека  може и да е равна на наема, но купуването на жилище не се изчерпва само с плащането на вноските към банката: преди това трябва да се намери една значителна сума за самоучастие, да се докажат доходи, да се плати друга значителна сума за нотариални такси и местен данък. Двойката трябва да е много наясно как ще се дели собствеността, кой ще поеме отговорността и т.н.

Последна редакция: вт, 23 юли 2019, 22:56 от krasimilo

# 656
  • Мнения: 6 290
Тия изказвания и на мен са ми любими “Вместо наем, по-добре ипотека, тя вноската е същата." Това ми е същото като някоя приятелка ми каже "Що не си купите втора кола?". Само дето покупката и на двете не свършва само с намираннето на една еднократна сума Х. Ами по-изгодно ми е да викна такси!

# 657
  • София
  • Мнения: 7 277
Наемите са колкото вноската по ипотечен.
Не са Grinning

Ако искате наемът да е колкото вноска по ипотека, пригответе грубо около 25% самоучастие в сумата на кредита.

А за размера на кредита - вижте продажните цени на имотите, сложете грубо около 4% отгоре за такси и данъци по придобиването, и сложете още Х хиляди за ремонт и мебели по ваш вкус, защото малко жилища се придобиват в напълно готов вид (ако е така, вдигнете продажната цена).

И после вземете един погасителен план за ипотечен заем и вижте каква е месечната вноска заедно със застраховките и таксите. Вноската ще съвпадне с наема, когато предварително сте дали пари за самоучастие.  

# 658
  • Мнения: 9 866
Процесът на купуване отнема повече от този на наемане.

# 659
  • Мнения: X
Процесът на купуване отнема повече от този на наемане.

И е малко "трудно" да се изнесеш после

Общи условия

Активация на акаунт