Фентъзи и фантастика - 17

  • 11 361
  • 726
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 3 604
Къде е казано, че Нинив е руса? Елейн да, но за Нинив споменът ми говори за тъмна плитка.
Да.
Цитат
Окото на света, гл.3 /Амбулантът/

...
Сред групичката младежи пристъпи самата Нинив ал-Мийра. Тъмната й плитка беше преметната през рамо, очите й направо горяха от гняв. Ранд тромаво се изправи. Слабичка и едва стигаща до раменете на Мат, сега Премъдрата им се струваше по-висока и от тримата, при това нямаше никакво значение, че е млада и хубава.
...

# 691
  • Мнения: 47 981
Тая плитка, няма забравяне, дори и след толкова години
Колко ли пъти се среща думата плитка в книгите
Поне 10 милиона пъти Joy

# 692
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
................................
И във връзка с горното и темата, чели ли сте нещо добро от чернокож писател на фентъзи?

В момента се сещам само за "Луната, която убива" на Нора Джемисин, но и за нея по случайност разбрах, че е чернокожа.

Иначе научна фантастика съм чела.

# 693
  • Мнения: 36 483
 И аз четох Луната и едно продължение - първата книга беше по-добра, някак меланхолична, другата не ми хареса толкова...
Авторката е нещо като активистка (на тема раси, социални права и т.н.) - блокирах я в Туитър, такива по принцип ги блокирам (блокирах и Роулинг и други). Не ми харесва, че хобществото в тази поредица е вдъхновено от египетската култура и хората са представени като чернокожи. Египтяните не са били черни (през един кратък период е имало нубийски фараони - те са били черни). Знам, че става дума за фентъзи и можеше да са всякакви, но в случая това е тренд.
В Америка нарочно изграждат фалшива култура на афроамериканците, за да им вдигат самочувствието. Същото е като с македонците и не го одобрявам.

# 694
  • Мнения: 132
Ще взема да направя едно препрочитане, ама не на бг изданието, че то горкото е толкова осакатено и с толкова липсващи параграфи и детайли. По едно време даже един младеж се амбицира и направи сравнение поне за една книга колко точно е липсващо или кофти преведено (LightOne).
Между другото за фен арта и не само - всеки "вижда" героите на база на своите възприятия и очаквания. Т.е. ако ти си бял, европеиден, подсъзнанието автоматично създава такава отправна точка.
Има автори, които експлоатират това - т.е. описанията им са липсващи или дават някоя физическа черта, само ако тя влияе по някакъв начин на събитията или взаимодействието с други герои.
Бях мернала коментар някъде под статия на Тор  - човекът си е чернокож и докато е четял, в главата му винаги основната четворка (без Ранд нали) са си били като него. Т.е. въпросният "bias".
На по-забавната нотка - то и Анди Съркис не е кинта и малко, ама направи убийствен АмГъл (и Кинг Конг)

В Америка Африка е представяна редовно като монолитно цяло, тип Нигерия/Кения и прочие. Северната част някак не влиза в главата им като част от континента. И ебавката за African-African

# 695
  • България
  • Мнения: 6 209
................................
И във връзка с горното и темата, чели ли сте нещо добро от чернокож писател на фентъзи?

В момента се сещам само за "Луната, която убива" на Нора Джемисин, но и за нея по случайност разбрах, че е чернокожа.
Супер!
Да си я адаптират и да си направят филм/сериал с чернокожи.
Така е справедливо.

# 696
  • Мнения: 18 130
След като прочетох "Черният облак" на Фред Хойл прочетох и "Андромеда" от него. Безспорно в "Андромеда4 има много повече сюжет, много по-разгърнати са образите, но пък  в "Черният облак е наблегнато на катастрофата"

# 697
  • Мнения: 36 483
На същото мнение съм (за това да си правят отделни филми и сериали).
Малко ОТ (не е за книга) - преди няколко дни гледах клип на ютюбър, който е емигрант от Африка (родителите му са се преселили в САЩ, като е бил малък) - поводът за видеото беше, че някакъв афроамериканец настоявал (по имейл) за извинение, защото той казал, че Уаканда е само глупава измислена нация/държава и филмът за Черната пантера не е нищо особено.

Та, значи накратко - той каза в клипа, че не дава пет пари за Уаканда и че родителите му и той (в училище) са били дискриминирани най-много от афроамериканците, а не от белите.

В коментарите имаше включвания от африканци, които пишеха, че изобщо не се интересуват от самосъзнанието на афроамериканците, не вярват, че те имат каквато и да било реална връзка с Африка и че чувствата им към филма Черната пантера, са смешни.

# 698
  • Мнения: 18 130
Прочетох до края "Първият изповедник" на гудкайнд. Мнението ми книгата е много ниско. Първо - липсва типичният хумор, характерен за серията на Ричард и Калан в книгите от 2 нататък. Трето за разлика от другите две прелюдии и особено от "Закона на деветките" която предполагаше по-различен поглед към магията, тук се натъкнах на познати неща - създаването на меча, създаването на Изповедника, пътешествениците по сънища, магиите ОРден, Храма на ветровете и кървавата луна - и книгата ми бе доскучала още към  7 глава, а те са 101 глави.
Но нали е за Тери Гудкайнд - жертвах се в името на добрата кауза.
Слагам "Първият изповедник" в черния си списък може би след 10 години ще се осмеля да повторя, ако дай Боже съм жив и здрав..


П.С. оценки  по петобална система няма да слагам - за умрелите или добро или нищо, в случая нищо.

# 699
  • София
  • Мнения: 3 262
Джон, слаби са му последните книги от поредицата, какво да се прави. Те тези - деветките, машина за знамения и т н. според мен са още по-слаби. Различна магия, ама абсолютно лишена от смисъл и по-дълбока идея. При все, че ги държа с поредицата вкъщи - при тоталния недостиг на място в библиотеката ми, явно съм от хартфеновете....

П.с. смених малко жанра и дочетох Щиглецът. Много хубава книга, но можеше да е прекрасна на 500, а не на 1000 страници. Започнах Аркадия, като се приберем от отпуски ме чака втори сезон на Dark 🤩

Последна редакция: пт, 30 авг 2019, 09:31 от Marisha*

# 700
  • Мнения: 47 981
Първия изповедник на български ли? Аз я четох преди много много години. Изключително слаба, за много хард фенове. Той май сам си ги издава книгите, не знам има ли изобщо заинтересовани. Трябваше да подмени малко света, нещо ново...

# 701
  • Мнения: 18 130
ми не, на мен "законът за деветките" ми хареса, на мен ми допадна как използваха огледалата, или как Изповедника попадна в свят без магия и всичко бе различно. Но  силните книги на гудкайнд са 2-4. После започват да се повтарят нещата, но признавам в началото като се появиха Джаданг и Ничи бях заинтрагуван. Някъде от седма-осма книга нататък става доста еднотипно.
Гледах сериалът, но там и каста бе много лош - изключвам Табрет Бетел -  и сюжета твърде променен и несъобразен с книгите, а не бе и адаптиран добре. Не знам пари ли са нямали? една добра идея бе провалена. Поне първите две книги можеха да реализират.

П.С. то само света да беше...той стила си е сменил в "Първият изповедни". Във всички книги от 2 до 6-7 има един неподправен хумор, най-вече у Кара, но и много закачки между Ричард и Калан. А тух - сухарство.
Отделно от това четях само клишета, неща които вече съм чел преди. Докато в "Законът за деветките" или "Дългът на костите"  все пак попаднах на друга история, друг поглед, тук имах
- Храма на ветровете и червената луна (я това съм го чел в 4  книга)
-кутиите на Орден (за тях пък съм чел в цялата поредица "Ричард и калан" -от 1 до 13 книга)
-пътешествениците по сънища - за тях съм чел от 4 до 13 книга
-меча на Истината, Изповедника....и т.н.
т.е. нищо ново под слънцето

Последна редакция: пт, 30 авг 2019, 09:55 от Лорд Сняг

# 702
  • Мнения: 47 981
Сериала е детски. Само името има общо. За книгите съм съгласна.

# 703
  • Мнения: 18 130
сериала дори не е е детски, ами е направен за тъпи американци.

основни разлики
- Ричард Рал в книгите е син на Мрачния  Рал, който е изнасилил майка му. Но тук не е политкоректно. Рирард Рал е брат на Мрачния Рал. Мрачния Рал, един диктатор и манипулатор в книгите, тук е представен като  бохем и куче на каишка на Пазителя, а в последните серии дори започва да  уважава Ричард.
-понеже трябва да има непременно лоша героиня в началото във филма създават Даря, която естествено в книгите отсъстват. Доколкото очевидно има лоши героини те или са морещици като Констанс (но пък тогава трябвше да покажат пленявате на Ричард и всичко което се случав в първа книга) или някои от мрачните сестри като Улция например
-Във втората част лошата героиня е Ничи. Крайно неподходяща, Ничи в книгите е много интересен образ, много "сив" персонаж с голямо значение. тук са й отделени два епизода...
-а за каста на актьорите да не говорим - как са избрали Зед просто нямам представа. Вярно че трябва да е стар, но актьора изглежда просто древен. Пък ИЗповедника прилича да е майка на Търсача, не негова любима. Има и цял куп други разлики в сюжета за които не ми се говори. тук-таме нещо са щипвали, колкото да не е без хич, ама по-добре да си бяха създали изцяло свой сюжет и да бяха променили заглавието.
-На всичкото отгоре липсват и магическите същества - например дракона на Ричард. Явно са нямали никакви пари, викнали са няколко моделки на половината са раздали костюмите на морещиците, на другите - на черните сестри, една бяла рокля за изповедника, няколко меча и са си казали "готово имаме филм" (така и не ми стана ясно какъв е смисълът да има и морещици, и черни сестри, след като във филма и едните и другите са лоши, докато в книгите трите морещици с Калан и Ричард са от "добрите"?)

Яд ме е, защото са скапали идеята. Коя да е от първите четири книги можеше да реализира прекрасно със съвсем малко напъване.

П.С. нямаше да е филм, ако  нямаше много много лесбийски сцени  Кара между нея и Даря.
Във книгите специално е казано на няколко пъти, че Кара е е спала с Мрачния Рал .

Последна редакция: пт, 30 авг 2019, 10:11 от Лорд Сняг

# 704
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
...
П.с. смених малко жанра и дочетох Щиглецът. Много хубава книга, но можеше да е прекрасна на 500, а не на 1000 страници.

Всички на Дона Тарт са преразтеглени като обем. Харесвам я, но от по-стегнат разказ само би спечелила.

Общи условия

Активация на акаунт