За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 30 979
  • 739
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 12 696
Досега правих кюфтета по два начина, но сега не трябва да използвам някои съставки и търся съвет как да станат сочни, последният път ми станаха доста сухи.

Каймата ми е свинска.
Не трябва да слагам хляб, картофи, кисело мляко, бира(друг алкохол може), галета (може безглутенови брашна - царевично и тн.
Ако по принцип си слагаш бира, газирана вода ще ти свърши същата работа.
Като сложа повечко лук, ми стоят по-сочни също. Хем предимно правя телешки, свинското не е толкова сухо.
Не си писала как ги приготвяш - пържени, печени, на скара? На мен ми стават сухи ако се заплесна и ги препека по-дълго време. На скара това трудно да стане, те се виждат че ще прегорят там, ама във фурната хич не е трудно да ги изтърве човек. Аз ги пека под грила де, не нормално печене че стават в собствен сос тогава. За пържени мисля че ако ги овалваш, царевично брашно или царевичен грис би било ОК, имам познати дето даже така ги предпочитат, не че другото брашно им пречи с нещо. Остави ги за кратко след като ги оваляш, да се навлажни брашното и да образува коричка, хем по-малко от него ще изпада в тигана.
Ако ги правиш по принцип с добавен малко хляб или галета, винаги е вариант малко смлени овесени ядки или царевично брашно в сместа, ако държиш да има нещо "хлебно" добавено и да не е с глутен.

# 676
  • Мнения: 10 374
Голям зор беше докато направя кюфтета, които да ми харесат. Аз ги правя в тиган с покритие и задължително с капак. Първоначално включвам котлона на 5 от 6 степени. Слагам тигана с много малко олио, да покрива около 1/3 от дъното. Овалвам кюфтетата в брашно (ако има време да постоят с него по-добре) и ги слагам в тигана, като гледам да ги мина през олиото, колкото да се понамажат. След това ги обръщам - цялата операция трае около 6-7 минути, през това време са хванали коричка. След това ги похлупвам с капака, слагам котлона на 3 и ги готвя около 15-20 минути, през това време ги обръщам веднъж. На мен ми харесват как стават - имат коричка и аромат на пържено, същевременно са мекички и сочни.

# 677
  • Мнения: 5 127
За вкусни пържени моркови какви подправки да добавя? Ще пържа в слънчогледово олио и освен сол друго ще подхожда ли?

# 678
  • Мнения: 39 308
Много ги обичам със соев сос. Стават хрупкави, топлички и леко карамелизирани заради сладостта на соевия сос.  Иначе харесвам и с копър.

# 679
  • Мнения: 4 859
За вкусни пържени моркови какви подправки да добавя? Ще пържа в слънчогледово олио и освен сол друго ще подхожда ли?

Чесън,мед,соев сос.Може да се посправят и с малко балсамов оцет като са готови.Иначе може и нещо лютичко-черен пипер,джинджифил.

# 680
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Аз ги карамелизиран с малко захар и добавям семена кориандър

# 681
  • София
  • Мнения: 4 709
На бисквитена торта с нишесте ще върви ли настърган шоколад отгоре ,предполагам че няма.да се разтопи два часа след направата на тортата ?

# 682
  • Мнения: 9 647
Ами според мен шоколад на всичко върви Grinning Ако държиш тортата в хладилника няма да се разтопи. И в стаята няма да се разтопи толкова бързо, стига да не е 30 градуса.

# 683
  • Мнения: 39 308
На такава торта повече вървят наситнени орехи.

# 684
  • Мнения: 1 953
На бисквитена торта с нишесте ще върви ли настърган шоколад отгоре ,предполагам че няма.да се разтопи два часа след направата на тортата ?
Хич не ви е ясно питането. Ако питате дали, ако сложите шоколада 2 часа след като е направена тортата ще се разтопи шоколада, няма да се разтопи, нали тортата се прибира в хладилник. Все пак не стои 2 часа, след като е направена, на стайна температура. Зависи и каква е стайната ви температура, ако все пак стои извън хладилник. Ако тортата е стояла половината от тези 2 часа в хладилник, т.е. 1 час и я приберете пак там, след като й сложите шоколад, няма да се разтопи шоколада.
Дали ще върви шоколад... на такъв тип торта ми се връзва само някакъв млечен шоколад.

# 685
  • Мнения: 12 696
Майка ми я прави така, с настърган шоколад. Вкусно е, наистина млечен по-добре се съчетава, тя си прави домашен крем с яйца и мляко. За нишесте също би трябвало да е ОК, стига вкусът му да се съчетава добре с шоколада, за мен някои аромати не си подхождат с него.
Ако се гони перфектен външен вид обаче, аз бих настъргала шоколада точно преди сервиране. Като престои отгоре с часове, не че е стопен, но не изглежда толкова добре вече. А и повечето шоколади си позагубват цвета в хладилник и това разваля впечатлението още повече.
И шоколадови пръчици съм я виждала да слага, пак същата работа и с тях.

# 686
  • под тепетата
  • Мнения: 9 285
Ще готвя патладжан кебап. Олях се с количеството кайма. Мога ли да замразя една част при положение, че съм я омесила с чесън,гъби, лук, подправки ?

# 687
  • Sofia
  • Мнения: 26 371
Може.

# 688
  • под тепетата
  • Мнения: 9 285
Благодаря!
Аз от бързане реших, че ще наредя всичката, пък може комшиите да почерпим.

# 689
  • Мнения: 936
Подариха ми две бутилки по един литър шарлан. Как да го съхранявам при положение че вече е отворен? Сега го опитах на салата малко ми бие на халва. Може ли да го използвам за пържене и/или готвене?
Благодаря

Общи условия

Активация на акаунт