Страсти – градините в София, кампания 2019/2020 - тема 3

  • 40 288
  • 722
  •   1
Отговори
# 75
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Аз искам да разбера и каква в логиката, когато детето посещава частна ясла да се спира майчинството, при условие че общината/държавата не финансира частните ясли/градини и таксата им е 10-15 пъти по-голяма.
Логика няма и естествено няма как да има. Уредено е в правото на ЕС и вътрешното за Република България право. Не го пиша просто, ясна ми е липсата на......................осведоменост.

# 76
  • Мнения: 439
Ох, ние сме в частна доста време. Като сметнем и парите за лекарства всеки месец...моята заплата е само за малката принцеса.
Чета, чета Мис Ян. Чак изчетох и темите предишните години, но явно всяка година е различно.
Мама Саня, благодаря за отговорите.  Теб те чета винаги, че някъде и записки си пишех. Hug

# 77
  • Мнения: 3 925
Борим се/искаме достатъчно места в ДГ за децата, напр. да се обхванат 87% от заявилите желание да посещават общинска детска градина, при спазване на действащата нормативна уредба И за брой деца.
"Исканията" са на родители, които по различни причини не могат да си позволят частно детско заведение или детегледачка.
Аз не разбирам тези искания местата от ХЗ и СОП да минават към общата. Уж се борим за по-малко места в групите, а пак стават над 30+ с надплановите прехвърлени ХЗ и СОП.
Особено ми е интересно, не само като юрист, откъде Амброзия достигнахте до термина "планов" или "надпланов". Доста усилия съм вложила да покажа на "отговорните служители" очевадното обстоятелство, че такъв термин като "план" и производни не съществуват в действащата нормативна уредба, именно по отношение на количествена единица в детско заведение. Планиране има по други въпроси, ясно е качеството и резултатите от това.


Нали уж беше до 25 деца в група? Смятайки всички места в една от градините - записани и оставащи 6 свободни ХЗ стават по 28 деца в група. Последно колко е допустимият брой? 25 или 28?

# 78
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
https://council.sofia.bg/documents/20182/688946/R.3.pdf/20592c93 … a0ff-118ae3b8ad1a
Ако някой има време да порови за нови решения след това.
На 10.07 ще има заседание на РГ. Аз няма да присъствам, ще бъда в СФ към края на този месец.

# 79
  • Мнения: 110
https://council.sofia.bg/documents/20182/688946/R.3.pdf/20592c93 … a0ff-118ae3b8ad1a
Ако някой има време да порови за нови решения след това.
На 10.07 ще има заседание на РГ. Аз няма да присъствам, ще бъда в СФ към края на този месец.

https://council.sofia.bg/documents/20182/733575/R.275.pdf/72b0a7 … 8231-172b70001269
Това откривам като следващо.

# 80
  • София
  • Мнения: 1 488
Откога се започва яслата в ОДЗ септември - 15-ти (начало на учебната година, както в градината) или 1-ви? Детето сега посещава СДЯ, която ще почива август, приета е в близкото одз, втора яслена група и се чудя откога мога да я пусна. Директорката не беше съвсем сигурна като я питах, така че се чудех къде е регламентирано започването на годината.

# 81
  • Мнения: 587
И аз имам питане: ако детето посещава ясла,но тя не е любимата,възможно ли е да се кандидатства за друга и как става това?

# 82
  • София
  • Мнения: 6 174
Регистрирате се в системата, проверявате календара, за да се запознаете с дати и срокове, проверявате редовно за обявени свободни места в желаната ясла икандидатствате за тях.

# 83
  • Мнения: 587
А реално нужно ли е отписване от яслата,която посещава при кандидатстването или това става след евентуално приемане в другата?

# 84
  • София
  • Мнения: 6 174
Огписването се извършва след като детето бъде прието и записано на ново място.

# 85
  • София
  • Мнения: 1 078
Откога се започва яслата в ОДЗ септември - 15-ти (начало на учебната година, както в градината) или 1-ви? Детето сега посещава СДЯ, която ще почива август, приета е в близкото одз, втора яслена група и се чудя откога мога да я пусна. Директорката не беше съвсем сигурна като я питах, така че се чудех къде е регламентирано започването на годината.
На нас ни казаха за 1 група, че започват от 01.09., но са сборни групи до 15.09.

# 86
  • Мнения: 4 393
Явно всяко ОДЗ е с различен график. В нашата градина постъпването е поетапно от 15 септември до 15 ноември.

# 87
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Установеното е еднозначно за всички в СОФИЯ.                                           

# 88
  • София
  • Мнения: 1 488
От 15-ти ли е установеното?

# 89
  • Мнения: 416
Здравейте! Вярно ли е, че тази година местата, които са останали от ХЗ най-вероятно няма да бъдат прехвърлени към общия ред? Интересувам се и пак повдигам същия въпрос, понеже в желаната от нас градина има 6 места.
Благодаря на отзовалите се.

Общи условия

Активация на акаунт