Отговори
# 675
  • Мнения: 7 214
Искам и още за една задача да попитам, защото не ми излиза и на нея отговора.
Колко различни отбора от 6 участници (три момичета и три момчета) е възможно да се изберат измежду група от 4 момичета и 5 момчета?
Отговора: 24
Измежду 4 момичета, група от 3 момичета могат да се изберат по 3 начина.
Измежду 5 момчета, група от 3 момчета могат да се изберат по 8 начина.
3.8=24

# 676
  • Мнения: 407
Излиза, че:възрастните са бабите и дядовците-4 на брой. Децата/на бабите и дядовците деца и внуци/са 5.

Вярно, че е така тълкуването на деца и баби!
Много благодаря!

# 677
  • Варна
  • Мнения: 25 212
За не знам кой път чета условието и никъде не виждам да пише, че и децата на семейство Изо-не знам какво си са били на гости, та не виждам защо ги добавяте към трите. Освен това къде са родителите, че се броят само децата и бабите и дядовците? И трето, в условието никъде не се споменава колко са децата на това семейство, че да ги добавяме към съседските. Така извадена от контекста задачата няма за решение дадения отговор. ЧЕ и неизвадена от контекста пак. Въобще що за идиотски задачи решават днешните деца се чудя...  С неясни условия и измислени решения.

# 678
  • Мнения: 7 917
Е не, това не просто не е математика, а и логика не е...
Как така родителите на децата ще ги броим като деца, а не като възрастни? Че те са деца на съответните баба и дядо е ясно, ама са възрастни хора все пак и би трябвало да се броят с възрастните, а не при децата. Т.е. редно е да броим 6тима възрастни = 4 (баби и дядовци) + 2 родители и три деца, а не 4ма възрсатни (баби и дядовци) 5 деца= 3 деца+2(родители, деца на баби и дядовци)... не просто да се мъчим да получим дадения отговор...

# 679
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 930
не, месечинке.
Изо... нам-кво си семейството не присъства на сбирката.
там са си само съседите им - двама възрастни с три деца и бабите и дядовците - общо 4, но... !

бащата и майката на децата са деца на бабите и дядовците, и за целите на задачата се включват към децата - така възрастните са 4 (бабите и дядовците), а децата са 5 - три малки и 2 поотраснали.

с което само се доказва, че детето е дете и на 50!

# 680
  • Мнения: 3 039
Темата за задачите стана литературен клуб в последните страници. Заети са с анализ какво е искал да каже авторът. Grinning Grinning

# 681
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Ох, леле... Не е истина просто Joy
Чета, чета, пише "възрастните и децата". Ясно, че родителите са деца на бабите и дядовците, ама малолетни ли са, че не се броят при възрастните?? Задачата е безумна, откъдето и да я погледнеш.

# 682
  • Мнения: 7 214
Ето я цялата задача.
Не знам къде видяхте объркване и защо е тази драма?
Единственото объркване, което може да се получи е кой има празник-съседите или сем. Изобретенски.
Но децата не задълбават като нас, считат родителите си за възрастни, а не за деца на техните баби и дядовци и си решават задачата. Така, че имаме 6 възрастни плюс 3 деца.
Грешката е в отговора. Случва се.
П.П. Не харесвам Немо.

# 683
  • Мнения: 5 833
Дали грешката е в отговора? И защо грешният отговор пасва на тълкуването,че майката и бащата са деца на бабите?
Това не единствената задача, която срещам, с неясно формулирано условие.
Дори и подточка а/  на тази ме кара да се замисля. Изобретенски на гости ли са и седят ли около кръглата маса или не. Ако не, за какво въобще са споменати.

Последна редакция: пт, 06 дек 2019, 16:07 от W

# 684
  • Мнения: 2 865
Искам и още за една задача да попитам, защото не ми излиза и на нея отговора.
Колко различни отбора от 6 участници (три момичета и три момчета) е възможно да се изберат измежду група от 4 момичета и 5 момчета?
Отговора: 24
Измежду 4 момичета, група от 3 момичета могат да се изберат по 3 начина.
Измежду 5 момчета, група от 3 момчета могат да се изберат по 8 начина.
3.8=24
Според мен отговорът е 40. Чрез формулите за комбинации (4!/(3!*1!))*(5!/(3!*2!))
Например от четирите момичета всяко може да не е избрано - това дава 4 възможни комбинации от момичетата и т.н.

Искам да помоля за помощ за една логическа задача:


Не можах да измисля отговор на задачата, а и никой не се отзова. Колко е и по каква логика се намира?
Може детето да е допуснало грешка в числата, или да има печатна грешка в теста. Това което ми хрумва, че 2  е първото просто число, 3 следващото и т.н. 6=2*3; 15=3*5, следващото произведение от поредни прости числа е 35=5*7, следвано от 77=7*11. Т.е. според мен може да е било 77 вместо 72, и тогава търсеното число е 35.

# 685
  • Мнения: 5 833
И според мен отговорът е 40. Комбинациите от по 3 момчета са 10, а от по 3 момичета 4. Т. е. всяка дамска тройка може да се комбинира с 10 мъжки. 4х10=40

# 686
  • Мнения: 333
За това е хубаво да се разписват, сега набързо и аз го сметнах така (не знам как се пише комбинация от 4 елемента от 3 клас)
C 3->4 = 4.3.2/3.2.1=4
C 3->5 = 5.4.3/3.2.1=10
=> 4.10
Това Немо за 4 клас ли е?

# 687
  • Мнения: 7 214
Аз си видях грешката още одеве, но вече няма смисъл да се редактирам.
Време ми е да се откажа да решавам задачи. Стига толкоз. Smile

Това Немо за 4 клас ли е?
Да. Зад 8 на същата страница със задачата на сем. Изобретенски. Снимката я качих по-рано днес, 4 поста по-нагоре..

# 688
  • Мнения: 303
Може ли помощ за пети клас, зад. 70:

# 689
  • Мнения: 127
Може ли помощ за пети клас, зад. 70:


1/1 + 1/2 + 1/4 + 1/8 + 1/16=31/16

Общи условия

Активация на акаунт