Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 3 291
Ето тоя е с 15 на двата диагонала:

2 7 6
9 5 1
4 3 8

Разписах няколко и после забравих кой е правилният. Редактирах се.

# 76
  • Мнения: 2 285


Пълен блокаж... Моля за решения на тези задачи за трети клас. Дадени са верни отговори В) и на трите.
Върнах се да видя оригиналната задача... ами не е точна... Просто няма никакъв начин сбора на "всички" числа да е 15, защото:
Няма как да е 5 без повтарящи се числа. Най-малкият сбор на три различни естествени числа е 1+2+3=6.
Отговорът няма как да е 5.

Именно. За това говоря и аз.
Със сбор по редове, колони и диагонали 15 е лесно, но с такъв сбор 5 и общ сбор на числата 15 ?!
Аз доникъде не стигнах.
Третокласник ще я реши, без да се замисля, но ако не съществува такъв квадрат, значи условието е некоректно.

# 77
  • Мнения: 1 919
Надявам се не сте ги решавали. Две задачи за седми клас:
1 зад:Квадрат ABCD. На страните AD и  DC са избрани съответно точки M и N, така че NC =2*MN. Да се намери ъгъл ABM.
2зад. Квадрат ABCD. От върха B е пуснат лъч , под ъгъл 58 градуса със страната BC. От връх D перпендикуляр към лъча с пета в точка P.  Да се намери ъгъл DCP.

# 78
  • Мнения: 8 080
Надявам се не сте ги решавали.
1 зад:Квадрат ABCD. На страните AD и  DC са избрани съответно точки M и N, така че NC =2*MN. Да се намери ъгъл ABM.
2зад. Квадрат ABCD. От върха B е пуснат лъч , под ъгъл 58 градуса със страната BC. От връх D перпендикуляр към лъча с пета в точка P.  Да се намери ъгъл DCP.
За кой клас?

# 79
  • Мнения: 1 919
Седми , на втората се опитвам да добутам, че APD и PCD са еднакви. 2 страни от квадрата и една обща. Само ъгъла ми бяга.

# 80
  • Мнения: 8 080
На втора:
Ъглите на квадрата, както и точка P лежат на описана окръжност с диаметър диагоналите. (ъгъл DPB=900, т.е. P лежи на окръжността с диаметър BD)
Оттам ъгъл DCP=DBP=1/2 от дъгата DP
ъгъл DBP= PBC-DBC=580-450=130

В първата сигурни ли са тези букви в NC =2*MN. Може да се сметне, но ще излезе не като за 7ми клас (ще се намери някак синуса на ъгъла, не мярката на ъгъла).

Последна редакция: пн, 10 юни 2019, 12:25 от peneva_a

# 81
  • София
  • Мнения: 18 046
Peneva.. Simple SmileКъде с тази описана окръжност в 7 клас?Stuck Out Tongue

# 82
  • Мнения: 8 080
Ами не учиха ли в седми клас точно правоъгълните триъгълници и вписани и описани!?! То с толкова размествания се объркАх вече Satisfied
Ама вече не мога да учудя и сама себе си... след случай на решаване на стереометрична задача с еднакви триъгълници вкъщи...  па де да се сетя за "пряката" взаимовръзка стереометрия <-> еднаквости Smiling Imp не знаех кой от синковците ми е подхвърлил листчето на кухненската маса... Joy докато аз готвех, а малката пишеше домашно (за първи клас) Wink

# 83
  • София
  • Мнения: 18 046
Седми , на втората се опитвам да добутам, че APD и PCD са еднакви. 2 страни от квадрата и една обща. Само ъгъла ми бяга.

Те не са еднакви тези двата триъгълника, че да се търси ъгъл като липсващ елемент за някой признак. Един път защото ъгълът между коментираните две страни (страна на квадрата и обща) в единия е остър, а в другия - тъп. И втори път защото според неравенство на триъгълника РС е по-голяма от DC, теост няма как  РС да е съответно равна на АD след еднаквост.

# 84
  • Мнения: 1 919
Да, видях че не са, ама съм се овъртяла малко повече.

# 85
# 86
  • Мнения: 3 049
Хм, като пуснах лъча от другата страна на BC и получих 77 градуса за DCP.
Два случая май имаме тук.

Последна редакция: пн, 10 юни 2019, 15:53 от solnichka

# 87
  • София
  • Мнения: 18 046
Наистина са  два, освен  АКО няма някакво уточнение в условието. Може Галя  да е предала със свои думи данните от условието и някоя малка липсваща думичка да фиксира  нещата върху един случай само. А може и два да са, ако това е  една от последите задачи за разписване.

Последна редакция: пн, 10 юни 2019, 15:20 от пенсионирана русалка

# 88
  • Мнения: 8 080
galia_mi , дай точно условие на първа задача, че така има незброй разположения на M и N Simple Smile

# 89
  • Мнения: 1 919
Благодаря много, Русалке Flowers RoseFlowers RoseFlowers Rose

Общи условия

Активация на акаунт