Студенти ~ набор 2000 ~ Тема 58

  • 55 517
  • 755
  •   1
Отговори
# 735
  • Варна
  • Мнения: 91
На големия ми син преди две години бях платила до края на август. Започнаха семестъра в средата на септември и досега му стои задължение от половин месец, но ако до 5 години не се наложи да го платим по някава причина, ще чакам да мине давност.
Както е писла и Русалката, евентуално задължение за септември ще стане видимо след 25 октомври. Ще има лихва, но ще е някоя и друга стотинка. Аз бих изчакала дотогава.

# 736
  • Мнения: 1 173
При мен излезе задължението още около 04.10 и го платих. 22.40 лв. Надявам се да е последното Simple Smile

# 737
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
КремиДж, не ви ли начисляват лихва върху това задължение?
На сина бях просрочила плащане с няколко дни и освен че му бяха изпратили съобщение за задължения, бяха начислили и 4 ст. лихва.

# 738
  • Варна
  • Мнения: 91
КремиДж, не ви ли начисляват лихва върху това задължение?
Да, има лихва. Мисля, че е около 1-2 лв., може и повече. Естествено, че ако се наложи, ще плащам всичко.

# 739
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Мерси, ще изчакам и ще видим.
Как са децата? А вие? Моето няма да може да си дойде за Коледа, а за Нова Година иска да си е там с приятели и Айфеловата кула 😁.
Някакъв вирус ги мори и е болна от няколко дни.
Най-важното е че е доволна и щастлива, макар и много уморена. Чуваме се рядко, основно от метрото на път за някъде.
Започнах 2-3 нови занимания, че ми е скучно.

# 740
# 741
  • София
  • Мнения: 18 024
Моите ще си идват за около две седмици, цените на билетите обаче направо ме сринаха..

Хем се пооплакват от супер голямото натоварване, хем са доволни. Simple Smile В някои провинции в Германия се почива на 01.11, та със събота и неделя се събират 3 дни. Едната ще пътува при другата. Тук си бяха омръзнали в един момент една на друга, все се дърпаха  за нещо - и как иначе, от утробата все заедно, а сега се търсят, планират, тресе ги емоцията, че ще се видят за кратко - едната ще пътува във всяка от двете посоки за целта по близо 6 часа Simple Smile

# 742
  • Мнения: 5 338
Русалка, знаеш ли дали в Бавария ще се почива на 01.11 ?
И нещо извън темата, но и не съвсем. Така се изхранва моя първокурсник, с домашно приготвена от него храна:
Тъй като е на университет от рано до късно, приготвя храна през уикенда, през седмицата само вади кутията и се храни. Носи кутии с храна със себе си навсякъде, дори и на тренировка.

# 743
  • София
  • Мнения: 17 277
Страхотен е, браво, той по-добре от мен планира сина ти! Simple Smile

# 744
  • София
  • Мнения: 18 024
Да, ГД, в Baden-Württemberg, Bayern, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz и Saarland, в другите провинции - не..

# 745
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Вчера бях в командировка в София, та ходих на видя сина. Стаята приличаше на мъжка бърлога. Промърморих му. Ама човекът е над нещата. Да се оправя! Малко се дразня, че има свободно време, но не се захваща да си го уплътнява. Приемам идеи и координати за курсове и полезни занимания. Безделието ражда безумия. Знам го моя -  той трябва да има ангажименти, инак мозъкът му мухлясва.

# 746
  • Мнения: 5 338
Вчера бях в командировка в София, та ходих на видя сина. Стаята приличаше на мъжка бърлога. Промърморих му. Ама човекът е над нещата. Да се оправя! Малко се дразня, че има свободно време, но не се захваща да си го уплътнява. Приемам идеи и координати за курсове и полезни занимания. Безделието ражда безумия. Знам го моя -  той трябва да има ангажименти, инак мозъкът му мухлясва.

Разбирам те, Инди - едно от големите преимущества на обучението в странство е, че родителите не стават част от ежедневието на студентите. И си спестяват много негативни мисли така.  Невъзможно е поне веднъж да не попиташ защо така, а не онака. А студента никак няма да иска да се съобразява, зер - голям е вече. В това отношение аз виждам само хубавото в ежедневието на моите деца - какво е свършил, а не колко е спал, или как цяла нощ е играл на компа.  Знам по себе си - лятото във вканция, не спи по цяла нощ, после цел ден е в кревата, след първата седмица на еуфория че си е у дома почвам с леки забележки докато накрая съм вече леко поизнервена от начина по който си хаби времето.  А сега, когато е далече и го чувам рядко, а виждам още по рядко, то е само за да ми каже някоя добра новина . И аз съм в  приповдигнато настроение, защото си имам  генератори на щастие.

# 747
  • София
  • Мнения: 650
Нашия студент е почти по цял ден в университета- сутрин от 9-10 след обяд до 4-5, само в петък е до по-рано.  Като се прибере от унито малко почива и излиза по забавления с приятелите и все не му стига времето. Когато не излиза го гледам чертае нещо на компютъра.
Инди идват ми следните идеи за запълване на свободното време- школи и курсове по езици бол в София, само да му се занимава на човека. Другото са спортни активности- доста ги има в студентски град- има фитнеси на закрито и открито, има скейт- парк, зимен дворец с кънки и хокей, има и спотове, където се събират bmx- ари, скейтъри, лонгбордисти, блейдъри и т.н, има футбол за любители, тенис, боулинг, има и всякакви школи за танци-саслсата най-популярна, че по двойки се танцува. Има театри, концерти, стендъп комедии, мюзикъли всеки ден, само пари човек да има.
Не знам какви са му интересите и какво учи, но има и краткосрочни курсове по програмиране към Телерик академията, софтуни и т.н.
А и ако все някога дойде зимата и може да кара ски и сноуборд на Витоша.

# 748
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 179
Инди, а той ОК ли е/ще е с идеите ти за допълнителни занимания?
От моята камбанария твърдя, че насила не става.

Иначе и моят син е зает по цял ден, после учи вкъщи или излиза с приятели-състуденти и време не остава. Още се напасваме с живеене заедно и определено е трудно.
Има проблем с химията - нищо не чувал от лекциите, нищо не разбирал от упражненията и е голям зор писането на протоколи. Лошото е, че според него нямало смисъл да се мъчи да я разбира тая химия. Последните 2 седмици само това слушам. Явно има смисъл да е в учебния план на специалността му в ТУ (не знам дали всички там я учат), но... Ще видим до къде ще го докара.
Отделно се е замислил за бригада в САЩ и ходил на среща в AIM. Аз държа да си гледа ученето, но ако реши окончателно да ходи, не знам кога ще си вземе изпитите.

# 749
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Моят май ще зарязва ученето тази година  ooooh!. Ориентира се към друга специалност. От понеделник започва и работа в кол център да събирал средства за учене извън БГ. Записал се е на три курса в Софтуни и уж за тях учи, ама аз това много не го виждам  Crossing Arms

Общи условия

Активация на акаунт