Студенти ~ набор 2000 ~ Тема 58

  • 55 581
  • 755
  •   1
Отговори
# 300
  • София
  • Мнения: 17 282
Разцъках сайта на СУ и си отговорих на въпроса, пиша го в отделен пост, че може и за друг да е полезно:
- Ако е приет в СУ, записваме го, при записването плащаме цялата такса за първата година
- Ако си изтегли документите и се отпише преди започване на учебната година, възстановяват 80% от таксата.

С две думи, за всички деца, които кандидатстват и в СУ, и в МУ, единствения вариант да си видят класиранията и на двете места и да решат, е като си платят рекета на СУ, в размер на 20% от годишната такса.

Много мило.

# 301
  • Мнения: 6 699
Фрийквам, хора, дайте да сверим записки за класирания и записвания за тези, които кандидатстват в СУ и в МУ.
Чета сега и ми се отвява главата: Класирането в СУ е на 9 юли, в МУ - на 15 юли.
В СУ ако го класират младежа за първо желание, фармация (както се очаква с оценките, които има), трябва или да се запише, или да се откаже, и това да се случи между 10 и 12 юли.
Излиза, че няма опция да се изчака класирането в МУ, "ядеш сега или гориш". Не мога да повярвам, че така са го направили, някой друг гледал ли ги е тези срокове? То до 12ти може и да не му е излязла оценката по биология от редовната сесия.
Или ще трябва да се запише в СУ и после ако го приемат в МУ, да се отписва?

(разбира се, всичкото това терзание ще отпадне, ако са го скъсали на биологията в неделя в МУ де Stuck Out Tongue Winking Eye).


Да, всяка година класиранията се разминават (нарочно предполагам).
Ако ви класират в СУ по първо желание или се записвате като внесете семестриалната такса от 462, 50 лв или не правите нищо, т.е. отказвате се от мястото.
Ако се запишете, си чакате после класирането в МУ и ако реши да се запише там, в СУ можете да си изтеглите документите, но ще ви върнат само 80% от внесената такса, т.е. 370 лв. Но освен таксата трябва да си купите студентската книжка, която е около 7 лева и Айсик студентска карта, която е 15 лв, при отписване тези пари ще изгорят.

# 302
  • София
  • Мнения: 17 282
Благодаря, Маринадп, до този извод стигнах и аз (само за книжката и картата не знаех).
Това, което сега не мога да открия и ако случайно знаете да ми го кажете, е какъв е срока за записване в МУ? Дали са, че класирането е на 15 юли, но не и срок за записване.
А ми е важен срока, защото в него може да се наложи първо да се тича до СУ за изтегляне на документи ....

# 303
  • Мнения: 6 699
Благодаря, Маринадп, до този извод стигнах и аз (само за книжката и картата не знаех).
Това, което сега не мога да открия и ако случайно знаете да ми го кажете, е какъв е срока за записване в МУ? Дали са, че класирането е на 15 юли, но не и срок за записване.
А ми е важен срока, защото в него може да се наложи първо да се тича до СУ за изтегляне на документи ....

Записването започва на следващия ден след като излезе класирането, т.е. от 16 юли.
Миналата година доколкото помня бяха обявили 5 дни за записване.

# 304
  • Карлово
  • Мнения: 4 645
Ами някой ме е заблудил и аз пиша глупости, моля за извинение.
400 лв била нашата такса.

# 305
  • София
  • Мнения: 17 282
Много благодаря за информацията, Маринадп!

Ако не е вече твърде, твърде нахално, тъй като изглежда, че познавате университите отблизо, за специалността фармация, къде са Вашите предпочитания, към МУ или СУ?
Според сина ми в СУ плюсовете са, че работят в по-малки групи и като по-нова специалност се стараят повече, по-нови технологии и тн.
В МУ, от друга страна, са традициите и допълнителен плюс за мен, потенциалните му бъдещи работодатели ще са завършили точно МУ.

# 306
  • Мнения: 1 173
Да попитам и аз, за СУ защо цялата такса, не е ли само половината?
( Квитанция за платена такса за обучение. Годишната таксата за обучение се утвърждава ежегодно с постановление на Министерския съвет и се плаща на две равни вноски в началото на всеки семестър;)

# 307
  • Мнения: 6 699
Много благодаря за информацията, Маринадп!

Ако не е вече твърде, твърде нахално, тъй като изглежда, че познавате университите отблизо, за специалността фармация, къде са Вашите предпочитания, към МУ или СУ?
Според сина ми в СУ плюсовете са, че работят в по-малки групи и като по-нова специалност се стараят повече, по-нови технологии и тн.
В МУ, от друга страна, са традициите и допълнителен плюс за мен, потенциалните му бъдещи работодатели ще са завършили точно МУ.

Дъщеря ми учи в СУ, а най-добрата й приятелка в МУ. Много им се радвам като двете дойдат да учат вкъщи.
В СУ бих казала, че натоварването е повече. Приятелката й през семестъра имаше свободни дни, което й позволи да работи почасово, а дъщеря ми беше почти всеки ден плътно в университета.
Има разни разлики в учебната програма между двата университета, но всеки си има плюсове и минуси. В СУ, както сте споменали, групите са от по-малко студенти, а по повечето дисциплини може да се освободят от изпит. В Медицинския няма такова “освобождаване” и съответно се явяват на всички изпити. В МУ има някои предмети, които в СУ не се учат, както и обратното. Някои предмети пък са в различни години.
Материалът, който се взима на лекции, по една и съща дисциплина също е различен. Все пак факултетът на СУ си е химически и се набляга много на химията.
И на двете им е много трудно, оплакват се, но им харесва. Има вече и отпаднали от следването, защото не издържаха на натоварването.
Иначе като база не съм чула да се оплакват. В СУ сега през лятото предстои ремонт на необновените лаборатории (повечето са обновени по европейски програми).
Локацията и на двата факултета е ок.
Друго за СУ което се сещам е, че по различните предмети ходят по факултетите, както и в Ректората. Дъщеря ми си намери много приятели от право, английска филология и т.н. Хубаво е, че създава контакти и с други хора (немедицинско насочени). В МУ си седят само във факултета.
А и за работата да кажа - никой работодател не гледа кой университет е завършил кандидата.
Като заключение - и двата университета не са цвете за мирисане, но щом щерката е доволна и не ми се оплакват, значи всичко е ок.
(А във връзка с “напрежението” между двата факултета - кой е по-добър, студентите по фармация са си направили асоциация, където работят в екип заедно както от СУ, така и от МУ, организират презентации с участието на фармацевтични компании, ходиха на посещение в Софарма, организират здравни кампании - хубаво е. Където и да приемат синът ви, нека стане член на асоциацията) Simple Smile


Да попитам и аз, за СУ защо цялата такса, не е ли само половината?
( Квитанция за платена такса за обучение. Годишната таксата за обучение се утвърждава ежегодно с постановление на Министерския съвет и се плаща на две равни вноски в началото на всеки семестър;)

Да, половината такса се внася Simple Smile
Ако става въпрос за по-горното мнение - 462,50 лв е семестриалната такса за Фармация и Медицина (925 лв е цялата такса). И междудругото в София таксите са най-ниски. Във Варна и Пловдив обучението държавна поръчка е 1200 лева.

# 308
  • Мнения: 1 173

Да, половината такса се внася Simple Smile
Ако става въпрос за по-горното мнение - 462,50 лв е семестриалната такса за Фармация и Медицина (925 лв е цялата такса). И междудругото в София таксите са най-ниски. Във Варна и Пловдив обучението държавна поръчка е 1200 лева.
Много благодаря  bouquet

# 309
  • София
  • Мнения: 17 282
Марина, благодаря от сърце! Не мога да Ви опиша колко полезен беше за мен този пост, благодаря, че сте отделили време да го напишете!
Той самия иска СУ, но понеже навремето аз отстъпих за предпочитаната от него гимназия и на финала и двамата установихме, че моооже би е било по-добре аз да се наложа, сега е решил да ме слуша. Аз съм повече за МУ , но вчера като ми каза, че ще послуша моето мнение и леко ми изстинаха краката Joy
Сега след това мнение, неговото желание, предпочитанието му към химията като цяло, а и възможността ако е в СУ да се прехвърли в някоя специалност с химия, ако види, че фармацията не е за него, като че ли започнаха и при мен да накланят везните.
Все пак, трябва да изчакаме да видим оценката по биология в МУ, защото ако не го е минал, няма какво да се чудим, хе-хе.

Още веднъж, много благодаря!

# 310
  • София
  • Мнения: 1 040
И аз благодаря, и мен ме интересуваше.А от къде се купуват студ.книжки за МУ напр?

# 311
  • Мнения: 170
Много благодаря за информацията, Маринадп!

Ако не е вече твърде, твърде нахално, тъй като изглежда, че познавате университите отблизо, за специалността фармация, къде са Вашите предпочитания, към МУ или СУ?
Според сина ми в СУ плюсовете са, че работят в по-малки групи и като по-нова специалност се стараят повече, по-нови технологии и тн.
В МУ, от друга страна, са традициите и допълнителен плюс за мен, потенциалните му бъдещи работодатели ще са завършили точно МУ.
Да, така се получава с класиранията, въртележката е огромна..Синът ми завърши първата си учебна година като студент по фармация към СУ. Обучението си е на висота, аз самата съм завършила биология и химия, и имам поглед върху преподавания материал. Групите са от по десет студента, обръща се индивидуално внимание, и се набляга на подробното и системно усвояване на знанията и уменията. Учи се през целия семестър, постоянно се държат тестове, а ако успееш да ги издържиш се освобождаваш по определени предмети. За втори семестър синът ми издържа успешно две части вирусология и две части микробиология и се освободи от изпита. От неговата група само четири деца излязоха без поправки . Силна мотивация и непрекъснато учене са необходими. Забелязвам известно напрежение между привържениците на двете учебни заведения, в смисъл, че всеки си защитава неговото:smiley:, но е добре че се конкурират. И в двата университета има качествени деца и преподаватели, което за мен е от изключителна важност. Все пак те са бъдещето, в чиито ръце ще бъде поверено здравето на нацията!

# 312
  • София
  • Мнения: 17 282
Нони, безкрайно ти благодаря, много ми беше полезно да прочета! Hug

# 313
  • Мнения: 170
Нони, безкрайно ти благодаря, много ми беше полезно да прочета! Hug
Няма защо, обичам да съм полезна!! Ще се радвам ако синовете ни станат колеги!!

# 314
  • Дива Индия
  • Мнения: 622

katka72, какво стана с изпита? добре ли е минало?

Общи условия

Активация на акаунт