Студенти ~ набор 2000 ~ Тема 58

  • 55 573
  • 755
  •   1
Отговори
# 645
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Успешна година на всички. Моето пораснало момиче започва на 30.09 и за моя радост, и най-вече на баба и дядо ще си дойде в понеделник. Иначе си е оправила почти всичко там. Много съм горда, че се справи сама с почти всички институционни и организационни проблеми на място. Толкова са умни, пораснали и оправни. Да са ни живи и здрави и успешни.

# 646
  • София
  • Мнения: 9 475
Русалка, респект!!! bowuu
Математика и медицина в Германия!!!
Уаууу! Hug

Честито и за успеха на детето на Онли!

Благодаря и за полезното инфо за ЗО за Унсс. Важно ми беше!

# 647
  • София
  • Мнения: 12 004
Русалка, честито! Вече с чиста съвест можеш да пиеш не едно, а бутилка бЕло. Wink Браво на девойките! Дупе да им е яко! Joy

# 648
  • София
  • Мнения: 1 044
Русалке, честито и от мен! Майка-героиня си ти! Много успехи на девойките!

Между другото девойката на мои приятели ще бъде сега 2-ра година медицина в Аахен. В момента си е в България. Ако ви трябва инфо от първа ръка, може да ви свържа.

# 649
  • Мнения: 7 159
Русалче, браво на момичетата ти! ❤
Много, много успехи на всички пораснали деца!

# 650
  • София
  • Мнения: 5 131
Браво на всички наборчета! Пожелавам им изобилно здраве, много успехи и все така да следват мечтите си!
Да се похваля и аз с моя племенник.
Вече студент в Карлсруе, с пълна немска ДААД стипендия, специалност Машинно инженерство. Слава Богу, намери квартира за няколко дни, вече е в града и от този понеделник записа два предварителни курса по Физика и Математика.

# 651
  • Мнения: 5 349
Еха, Гани,  честито на Крис. Със синът ми ще борят едната и съща специалност. Митко е в ТУМ.
Пожелавам  успешно студентство на всички първокурсници !!!!!

# 652
  • Пловдив
  • Мнения: 2 419
Здравейте
Да поразмърдам малко темата за нашите поотраснали деца.
Днес излезе за малко класиране за общежитията на СУ и после е свалено от сайта на университета... Rolling Eyes
Моето излезе класиран в 18 бл. Някаква информация за блока - тройки ли са стаите или апартаменти с по две двойки?
Малко сме превъзбудени вече, но на фона на всички чужбински деца, драмата ни е съвсем малка. Голяма част от приятелите му заминаха и аз си се радвам тайно, пък и явно, че той си остана в България. Gift Heart

# 653
  • Мнения: 1 355
Браво на всички наборчета! Пожелавам им изобилно здраве, много успехи и все така да следват мечтите си!
Да се похваля и аз с моя племенник.
Вече студент в Карлсруе, с пълна немска ДААД стипендия, специалност Машинно инженерство. Слава Богу, намери квартира за няколко дни, вече е в града и от този понеделник записа два предварителни курса по Физика и Математика.
Честито! Моят син беше с такава стипендия и знам колко трудно се взема. Тази година завърши магистратура. Сега имам първокурсничка, отново в Германия.

# 654
  • Шумен
  • Мнения: 1 456
Някой да ме светне как стои въпросът с личния лекар , висшите училища имат ли си такива и задължен  ли си да бъдеш към неговите пациенти или можеш да си потърсиш и избереш друг? За следване в България ми е питането.

Последна редакция: сб, 14 сеп 2019, 11:37 от elhitza

# 655
  • Мнения: 6 699
Някой да ме светне как стои въпросът с личния лекар , висшите училища имат ли си такива и задължен  ли си да бъдеш към неговите пациенти или можеш да си потърсиш и избереш друг? За следване в България ми е питането.

Не се предлага такава опция. Университетите единствено плащат здравните осигуровки на студентите, ако не са назначени на трудов договор.
Никой не се интересува дали студентът има личен лекар или не, нито се подават някакви документи, в които студентът декларира, че има такъв.
Медицинските бележки, които издава GP-то важат само за учениците (1-12 клас).
В университета ако си болен просто не ходиш. Ако не дай си боже се случи нещо, счупен крак, прием в болница, се носят документите в съответната декана, за да знаят все пак.

# 656
  • Карлово
  • Мнения: 4 645
Малко сме превъзбудени вече, но на фона на всички чужбински деца, драмата ни е съвсем малка. Голяма част от приятелите му заминаха и аз си се радвам тайно, пък и явно, че той си остана в България. Gift Heart
И аз така се чувствам, спокойна и щастлива.
Дъщеря ми е разпределена в 55 бл Б. Видях го отвън на гугъл мапс-а. Но то и снимките са стари. Може и да е ремонтиран. На 26 ще се разбере какво точно представлява стаята и. И има малко време за реагиране за ремонт и мебелиране, ако се наложи.
Някои групи от СИ имат 3 свободни дни петък, събота и неделя, но нейната група не е от тях.

# 657
  • Мнения: 3 214
Някой да ме светне как стои въпросът с личния лекар , висшите училища имат ли си такива и задължен  ли си да бъдеш към неговите пациенти или можеш да си потърсиш и избереш друг? За следване в България ми е питането.
Студентите имат право на втори личен лекар, при условие че имат адресна регистрация в града, в който учат. Т.е. един личен лекар по постоянен адрес и един по настоящ адрес.

# 658
  • Шумен
  • Мнения: 1 456
Мдаа, разбрах го това, беше наречено временен личен лекар. Обаче има някаква врътка със заплащането и отпускането на направленията и временният е на практика ощетен. И в този смисъл изобщо не се хващат на това, освен за изключително близки хора. Иначе на хартия възможността си я има. Ще го мисля..

# 659
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Студентите имат право да изберат временно личен лекар по новия си адрес. Изборът е за минимум един и максимум до 5 месеца. Регистрацията при постоянно избраният личен лекар се връща автоматично след изтичане срока, за който е избран временния. Изборът става с регистрационна форма за временен избор. Мнозина лекари пробутват за подпис регистрационна форма за постоянен избор. Трябва да се внимава. Със синята си здравноосигурителна книжка всеки може да отиде на инцидентно посещение при личен лекар на територията на цялата страна. Инцидентните посещения могат да бъдат до два в рамките на тридесет дни. Дори и при инцидентно посещение може да се издаде направление за консултация с лекар-специалист, както и да се назначат изследвания. Със синята здравноосигурителна книжка може да се ползва и стоматологична помощ при всеки стоматолог, с договор със здравната каса. Дейностите и обемите, които се полагат на студентите, са като на всички здравноосигурени над 18 години. Т.е. частично заплатени преглед, пломба и вадене на зъб, вкл. упойката. Друго не се сещам да кажа, но може да питате.
А! да - студентите в чужбина се нуждаят единствено от ЕЗОК. На тях формуляр Е104 не им е нужен.

А сега ако може да кажете каква е процедурата по настанявате в общежитие? Пише да се носи уверение. На сина са дали някакъв лист, ненаписан е. Да си го напише ли, в университета ли някой ги пише или печата... Адресна карта трябвало. Бланка може ли да се вземе от всяка книжарница? И въобще... кой-каквото знае - нека сподели.

Общи условия

Активация на акаунт